Přejít na obsah


Fotka

Skladování chemie - v chladu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 JaK

JaK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 říjen 2012 - 06:30:59

Ahoj,
fotím na DSLR a hodně dlouho jsem se rozhodoval jestli nezačít fotit i na film. Nakonec jsem se rozhodl před nedávnem,
že ano a začal nastudovávat materiály ohledně vyvolávání a zvětšování.
Zdá se, že jsem již vše teoreticky alespoň na základní úrovni pochopil a nadšení pro věc mám stále.
Akorát jedna věc mě začala odrazovat a to skladování chemie a na to bych se rád zeptal.
Jestli jsem to správně pochopil je třeba uskladnit !v chladu!:
1 flašku čerstvé naředěné vývojky na film
1 flašku čerstvé naředěné vývojky na papír
1 flašku čerstvého naředěného ustalovače na film a papír

1 flašku použité naředěné vývojky na film
1 flašku použité naředěné vývojky na papír
1 flašku použitého naředěného ustalovače na film
1 flašku použitého naředěného ustalovače na papír

Smáčedlo a přerušovač se hodně ředí, takže to neni asi třeba schovávat (možná je to i technicky nesmysl). Je to tak? Ale i přes to mi to dělá nějakých 7 flašek, které musím strčit někam do chladu a jelikož bydlím v paneláku a sklepy nejsou
nějak zvlášť chladné či vůbec. Jediné možné místo je lednice, ale nedovedu si představit tolik flašek s chemií v ledničce.
Chtěl bych se tedy zeptat jestli je nějaký způsob jak to vyřešit. Nebo není potřeba mít úplně vše v lednici a stačí pokojová teplota? Požívat po každé čerstvě naředěné a pak vyhodit mi přijde hodně neekonomické.

No doufám, že se v tom pletu a nebude to s tím tak černé jak to vypadá.

Dál jsem se chtěl zeptat jak to je s žárovkami do zvětšováku? Jak moc jdou sehnat, případně jestli nepatří již taky mezi zakázané :sad: a tak k nim brzo nebude přístup. Tak abych si všechno nesehnal a za půl roku neměl čím svítit :smile:

Jinak zatím nemám vybavení žádné, kromě fotoaparátu Praktica. Chtěl bych si prvně toto ujasnit a začít shánět.
Kdyby tady byl někdo z Českých Budějovic a měl něco navíc nebo o něčem věděl byl bych rád za nějakou nabídku.

Děkuji
  • 0

#2 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 říjen 2012 - 07:11:53

Ak keď skladovanie v chlade je lepšie, treba robiť tak, aby sa to spotrebovalo do cca troch mesiacov, a väčšinou nie je potrebné chladiť. Ja mám uložené na chodbe v paneláku pri izbovej teplote a je to v poriadku. Dokonca aj po 10 mesiacoch Metolal funguje ako nový.
  • 0

#3 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 6 říjen 2012 - 07:14:54

Roztoky jsem nikdy v chladu neskladoval. Není to potřeba. Vše mám v pokojové teplotě ve skříni na chodbě. Důležité je chránit roztoky před vzdušným kyslíkem. Do flašek stačí stříknout trochu plynu do zapalovače.
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 6 říjen 2012 - 16:42:36

jakou negativní vývojku prosímtě hodláš používat? já dělám třeba s DD-X a tam se o nějaké skladování naředěné vývojky nedá ani mluvit.
a vůbec - co je ten tvůj termín "naředěné"? naředěné vůči čemu?
já všecko (až na koncentrát DD-X, ten je v lednici) mám v paneláku ve skříni.
  • 0

#5 JaK

JaK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 říjen 2012 - 18:41:01

Jakou vývojku ještě nevím, zatím se rozkoukávám, ale nějaká doporučení bych klidně bral.
Naředěné beru jako destilovanou vodou. Pochopil jsem, že se prodává koncetrát a ten se ředí v určitém poměru (s H2O).
  • 0

#6 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 6 říjen 2012 - 18:43:17

Nariedené roztoky vývojok z koncentrátov sa neskladujú. Jediná výnimka je snáď farebná chémia, ale v čb. fotografii sa predpokladá riedenie roztoku na jedno použitie. Ustaľovač samozrejme skladovať môžeš. Ale aby sme si rozumeli - prášková vývojka, ktorá sa pripravuje rozpustením vo vode, sa nepovažuje za nariedenú! Je to zásobný roztok (stock), ktorý sa bežne skladuje. Ja skladujem všetku chémiu v podkrovnej miestnosti a v lete je tam aj +30 °C, takže chlad nie je nevyhnutný. Nutný je minimálny prístup vzduchu a tma.
  • 0

#7 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 říjen 2012 - 16:55:59

Hlavně se nezamotejte do pojmů naředěná a rozpuštěná.
Vývojka se prodává buď jako tekurý koncentrát který se těsně před použitím ředí na pracovní roztok (většinou jednorázový - rodinal) anebo jako prášek který se rozpustí ve vodě (zde se ujalo označení stock a je většinou použitelný opakovaně kolem 10 filmů na litr). Stock lze dále ředit (obvykle 1+1 a 1+3 díly) a tento toztok opakovaně použitelný nebývá.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních