Přejít na obsah


Fotka

Kamera Quarz 1x8S-2


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
49 odpovědí na toto téma

#1 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 říjen 2012 - 14:43:06

Zdar!!
Tak kamerka došla. Ta Quarz 1x8s-2 celkově vypadá v pořádku, našel jsem jeden nedostatek, tam kam se vkládají baterie je ulomený čep, takže krytka byla přilepená izolepou, nevadí no..

Ještě mám dotaz na uživatele této kamery..zatím nemám film, ale předpokládám, že počítadlo délky filmu funguje jen když je vložena kazeta? A dá se točit dobře? i když chybí baterie pro expozimetr? takže se clona musí nastavovat ručně, což nevidím jako problém.. u jiných kamer to stejně musím nastavovat.
Ještě se chci zeptat k čemu je tato páčka a chci si ověřit, že se kolečkem nastavuje citlivost použitého filmu? Zatím vše.. překvapilo mne jak je malinká a hlavně lehoučká :smile: doufám, že poběží dobře s takovou musí být radost pracovat..



Vložený obrázek

Vložený obrázek


Vložený obrázek


Vložený obrázek
  • 0

#2 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 říjen 2012 - 18:50:20

Vložený obrázek
Vložený obrázek
Teď už snad to vyjde
  • 0

#3 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 24 říjen 2012 - 21:45:42

Hore je prepínanie konverzného filtra, v polohe slniečko je zaradený, v polohe žiarovka je vyradený. Dole je korekcia automatiky, plus/minus 1-2.
  • 1

#4 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 říjen 2012 - 21:34:20

Hore je prepínanie konverzného filtra, v polohe slniečko je zaradený, v polohe žiarovka je vyradený. Dole je korekcia automatiky, plus/minus 1-2.

Ok, dobře, jestli to tedy správně chápu.. když točím venku, tak je pačka v poloze slunce a za umělého osvětlení žárovka.. Ještě si nevím rady jak je to s tou citlivosti, jestli se to nastavuje samo.. zkusil jsem si přeložit angl. stránky o této kameře a myslel jsem si, e k tomu slouží ta korkce automatiky:-D
  • 0

#5 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 říjen 2012 - 08:31:18

Pri prepnutí konverzného filtra by sa mala citlivosť automaticky prestaviť o 2DIN, teda keď je filter zaradený (slniečko) mala by byť citlivosť napr. 15DIN a pri prepnutí na žiarovku (filter je vyradený) potom 17DIN. Či to takto funguje sa dá veľmi ľahko zistiť, založiť kazetu a zmieriť na určitý motív. keď napr. pri slniečku bude clona napr.5,6 po prepnutí na žiarovku musí byť necelých 8, teda o dve tretiny clonového čísla. To druhé točítko +/- je na manuálnu úpravu nastaveného clonového čísla, s citlivosťou filmu to nemá nič spoločné, používa sa napr. vtedy, keď točím v protisvetle, kamera by automaticky nastavila vyššie clonové číslo, týmto točítkom mám možnosť upraviť clonu. Je tu aj možnosť "upraviť citlivosť", ak si do kazety vložím atypický film, napr. do kazety pre 17/15DIN (40/25ASA) dám film 21DIN (100ASA), týmto točítkom si upravím nastavenú clonu, aby to odpovedalo citlivosti filmu, ak si samozrejme neupravím kazetu na 21DIN (100ASA). Používalo sa to u kamier, ktoré mali len automatiku, aby človek mal možnosť nejakej úpravy snímania. Kamery, ktoré majú aj plne manuálnu prevádzku takúto úpravu nemajú.
  • 0

#6 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 říjen 2012 - 15:27:19

Pri prepnutí konverzného filtra by sa mala citlivosť automaticky prestaviť o 2DIN, teda keď je filter zaradený (slniečko) mala by byť citlivosť napr. 15DIN a pri prepnutí na žiarovku (filter je vyradený) potom 17DIN. Či to takto funguje sa dá veľmi ľahko zistiť, založiť kazetu a zmieriť na určitý motív. keď napr. pri slniečku bude clona napr.5,6 po prepnutí na žiarovku musí byť necelých 8, teda o dve tretiny clonového čísla. To druhé točítko +/- je na manuálnu úpravu nastaveného clonového čísla, s citlivosťou filmu to nemá nič spoločné, používa sa napr. vtedy, keď točím v protisvetle, kamera by automaticky nastavila vyššie clonové číslo, týmto točítkom mám možnosť upraviť clonu. Je tu aj možnosť "upraviť citlivosť", ak si do kazety vložím atypický film, napr. do kazety pre 17/15DIN (40/25ASA) dám film 21DIN (100ASA), týmto točítkom si upravím nastavenú clonu, aby to odpovedalo citlivosti filmu, ak si samozrejme neupravím kazetu na 21DIN (100ASA). Používalo sa to u kamier, ktoré mali len automatiku, aby človek mal možnosť nejakej úpravy snímania. Kamery, ktoré majú aj plne manuálnu prevádzku takúto úpravu nemajú.

Díky už tomu začínám rozumět.. u té kamery mám problém, že chybí baterie a nevím jaký typ do ní a hlavně je poškozena krytka, takže si nejsem jist, jestli manuální nastavování clony je to pravé.. mám z krabicky kinofilmu ustřižek v něm je vyobrazeno počasí a nastavení clony.. ale chybí mi expozimetr, dá se to odhadnout, sám sem to doteď dělal.
  • 0

#7 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 říjen 2012 - 16:11:31

S tým odhadom u inverzie je to dosť problematické, nakoľko inverzia vyžaduje čo najpresnejšiu expozíciu. V najhoršom prípade je možné použiť kinofilmový fotoaparát, doporučujem však urobiť expozičnú skúšku.
  • 0

#8 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 říjen 2012 - 22:44:03

S tým odhadom u inverzie je to dosť problematické, nakoľko inverzia vyžaduje čo najpresnejšiu expozíciu. V najhoršom prípade je možné použiť kinofilmový fotoaparát, doporučujem však urobiť expozičnú skúšku.

Tak mám další část odzkoušenou:-D počítadlo funguje!! Ještě si koupím tutéž kameru a budu spoléhat, že automatika bude funkční.. a hlavně sehnat tank a chemii, abych mohl testovat. ještě se chci zeptat nebyla by knížka na doporučení? jak dělat záběry, používání filtru apod. Moc by se mi hodila.
  • 0

#9 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 27 říjen 2012 - 07:29:53

Treba prebehnúť najbližšie antikvariáty, tam sa určite niečo nájde. Napr. Hollo-Kun-Vásárhelyi - Príručka filmára amatéra, alebo Nová škola amaterského filmu, myslím že p. Rentz a ďalšie.
  • 0

#10 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 říjen 2012 - 10:00:26

nez pujdes do knizek..... zacni timto.

na prvniho pul roku tam mas vse, co budes potrebovat.

http://www.temnakomo...rihova-skladba/
  • 0

#11 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 říjen 2012 - 13:22:00

nez pujdes do knizek..... zacni timto.

na prvniho pul roku tam mas vse, co budes potrebovat.

http://www.temnakomo...rihova-skladba/

Super díky moc, snad se poučím a příští filmy budou koukatelnější.. Kamerku jsem promaznul a vyčistil, ale stejně, když se kouknu do hledáčku, tak tam vidím takové černé tečky, nějaké smítka a nevím jak se jich zbavit a jestli to má cenu, vypadá to, že je to jen v tom hledáčku, ale zevnitř.. vyčistil jsem objektiv, odšrouboval jsem ho, profouknul jsem drážku na film a nic.. pořád to tam je
  • 0

#12 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 říjen 2012 - 11:01:55

Ještě mám dotaz, ohledně baterií na automatickou clonu.. našel jsem dobrý blog, bohužel anglicky, tak jsem si přeložil pomocí google translate, něco málo jsem pochopil.
http://zenitquarzcameras.blogspot.cz/
píše se tam o typu baterií 2 PX 625 or PX 13 1.3v zinc-air button-cell, dneska jsem se byl podívat v elektru a výběr opravdu mizerný, na netu jsem taky našel typ baterií PX 625A, jaký mezi nima je asi rozdíl, ten PX 625 bohužel prodávají v balení po deseti kusech..
  • 0

#13 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 říjen 2012 - 11:35:15

PX 625 sa bežne predáva aj po kuse, a je to "halierová záležitosť", aspoň u nás, zatiaľ som s tým nemal problém, robia to všetky firmy, ktoré baterky vyrábajú. Je to 1,35V a označenie je 625, to ostatné okolo sú len finty výrobcov. To balenie je len pre predajcov, aby to bolo lacnejšie, lebo keby boli v blistroch po jednom kuse, tak to balenie by bolo drahšie ako samotná baterka.
  • 0

#14 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 29 říjen 2012 - 11:51:53

Nepleteš se náhodou?PX 625 je alkalická 1,5 ,která se nehodí.Já používám zinc-air 675 1,4 V.Dá se koupit v lékárně.Balení je po 6 kusech .
  • 0

#15 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 říjen 2012 - 14:13:28

Nie, nepletiem, Varta PX625A je alkalická gombíková batéria o napätí 1,35V, ktorú používali výrobcovia na napájanie expozimetrov, napr. Prakticy, ktoré nemajú elektrický prenos clony (MTL3, MTL5) a pod, ďalej kamery, napr. 2x PX 625 používajú kamery NIZO, Braun.To sú len veci, ktoré mám ošahané a mám ich doma, takže to môžem skontrolovať.
Prepis z návodu na použitie Prakticy MTL3: "Jako zdroje proudu pro osvitovou automatiku se používa rtuťového článku PX 625 nebo jiného typu s jmenovitým napětím 1,35V".
  • 0

#16 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 29 říjen 2012 - 14:26:02

Pro zajímavost, jak jsou na tom ty ruské kamerky s obrazovou kvalitou proti třeba canonům(514...).
  • 0

#17 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 29 říjen 2012 - 14:52:45

Nie, nepletiem, Varta PX625A je alkalická gombíková batéria o napätí 1,35V, ktorú používali výrobcovia na napájanie expozimetrov, napr. Prakticy, ktoré nemajú elektrický prenos clony (MTL3, MTL5) a pod, ďalej kamery, napr. 2x PX 625 používajú kamery NIZO, Braun.To sú len veci, ktoré mám ošahané a mám ich doma, takže to môžem skontrolovať.
Prepis z návodu na použitie Prakticy MTL3: "Jako zdroje proudu pro osvitovou automatiku se používa rtuťového článku PX 625 nebo jiného typu s jmenovitým napětím 1,35V".


Dovolím si nesouhlasit! Moderní alkalická PX625A má napětí 1,5V což je právě ten důvod proč expozimetry konstruované na původní rtuťovou PX625 s napětím 1,35V neměrí správně. Nehledě na úplně odlišnou vybíjecí charakteristiku ....
Náhradou za rtuťovou PX625 může být právě Zn AC675 (do naslouchadel), ale ta je na tom bohužel hůře s životností.
  • 0

#18 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 říjen 2012 - 16:10:19

Pro zajímavost, jak jsou na tom ty ruské kamerky s obrazovou kvalitou proti třeba canonům(514...).


Ploci, obrazovou kvalitu sem netahej. Bavime se o osmicce...

Ale chces-li, zaclonena canon 51x je na tom podanim stejne prijemne jako treba kvarcka.
Z tech krasnych bolexek leze tez velmi prijemne podani.

Jedina kamera, ktera je mi z osmicek vylozene neprijemna, je braun nizo, ty jeji schneidry objektivy jsou proste na osmicku uz moc ostre. Vzdy si pripadam, ze se divam spise na svhs zaznam, nez na osmicku.

Spoj braun nizo s negativnimi kodak vision filmy a uz je na filmu videt prilis mnoho, coz je dle meho nazoru u osmicky na skodu.
  • 0

#19 Rudat71

Rudat71

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 říjen 2012 - 01:04:55


Nie, nepletiem, Varta PX625A je alkalická gombíková batéria o napätí 1,35V, ktorú používali výrobcovia na napájanie expozimetrov, napr. Prakticy, ktoré nemajú elektrický prenos clony (MTL3, MTL5) a pod, ďalej kamery, napr. 2x PX 625 používajú kamery NIZO, Braun.To sú len veci, ktoré mám ošahané a mám ich doma, takže to môžem skontrolovať.
Prepis z návodu na použitie Prakticy MTL3: "Jako zdroje proudu pro osvitovou automatiku se používa rtuťového článku PX 625 nebo jiného typu s jmenovitým napětím 1,35V".


Dovolím si nesouhlasit! Moderní alkalická PX625A má napětí 1,5V což je právě ten důvod proč expozimetry konstruované na původní rtuťovou PX625 s napětím 1,35V neměrí správně. Nehledě na úplně odlišnou vybíjecí charakteristiku ....
Náhradou za rtuťovou PX625 může být právě Zn AC675 (do naslouchadel), ale ta je na tom bohužel hůře s životností.


Přesně tak - expozimetry kdysi dávno neměly stabilizátory napětí, tak se používaly tyhle rtuťové baterie, které díky téměř 100% konstantnímu napětí nevyžadovaly žádnou další stabilizaci. Napětí rtuťových baterií bylo ale jen 1.35 V, takže se dnešní alkalické baterie 1.55 V nedají moc použít - expozimetry přeměřují o cca 1 clonové číslo.
Kromě toho u téhle kamery nebude baterie 675 jako náhrada 625 moc úspěšná, protože v kameře nejsou kontakty pro baterie "nad baterií" a "pod baterií", ale "nad baterií" a "z boku baterie", takže by se 675 nemusela dostat k bočnímu kontaktu a expozimetr by pak nefungoval. Tady na fotce jsou pro srovnání baterie 625 (vlevo) a 675 (vpravo), snad z toho lidi trkne, kde může být problém...
http://www.usedcamer...09/IMG_5118.jpg
Spolehlivá náhrada původní rtuťové 625 ale existuje - je to WeinCell MRB625, k dostání třeba na eBayi...
  • 0

#20 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 říjen 2012 - 07:48:05

Tak to som teda úplne v ŠOKU.
Musím sa NCL aj ďalším ospravedlniť. Priznám sa, že nikdy som napätie tejto batérie nemeral, takže toto ma ani len nenapadlo. Jednoducho som kúpil batériu, vopchal ju kam patrila a ide sa ďalej. Zaujimavé je, že filmy nafotené aparátom s takouto batériou sú OK, je pravda, že sú to negatívy, a tých 0,15V by nemalo robiť až tak veľký rozdiel, u negatívu "asi" nepodstatný.
A u kamier? Filmy si vyvolávam sám, takže asi som si upravil vyvolávací proces práve na takto exponované filmy, takže som to ani nespozoroval. A je možné, že u kamier už nejaká stabilizačná zenerka je, takže to asi nevadí. Musím urobiť test s kamerou, ktorá má napájanie PX625 (Nizo, Braun) a kamerou, ktorá má napájanie z batérii, kde ta stabilizácia už určite je, pretože vieme, že rozptyl napätia tužkových batérii je dosť veľký, a keď kamera ešte aj podporuje používanie akumulátorov (Canon 512), tak tam to už určite musí byť.
  • 0

#21 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 říjen 2012 - 07:56:13

Ešte k tomu Wein Cellu, všimol som si, že pod touto značkou sa predávajú aj batérie do Praktic, napr. VLC 2 (3) a iné, ktorá sa vyrábala pod označením Varta V21PX a predáva sa za cenu cca10EUR.
  • 0

#22 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 listopad 2012 - 10:26:59

Tak to asi bude u tohoto téma vše, zklamal jsem se, je to docela těžké sehnat 100% funkční kameru na kazety. Nejspíše zůstanu u formátu DS8, a barvu budu brát od wittnera, založím nové téma ohledně barev. Zatím
  • 0

#23 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 listopad 2012 - 08:11:04

Ok, nakonec jsem si koupil jeden Kodak a vyzkoušel tu kameru, nedalo mi to, kupodivu to celkem vyšlo. I bez té automatiky clony. Jen mě mrzí, že jsem nebyl spoojenej s hledáčkem, zevnitř tam byly nečistoty,tak jsem ho trochu vyčistil, ale poškodil jsem při té příleitosti hlavičky dvou šroubků, ale drží to tak to nebudu řešit..
Mám i novou HD dig. kameru, tak jsem to hned převedl a nevypadá to špatně.
Jo a díky za rady, konečně není zoomování rozmazané:-) Už jsem si vyzkoušel nastavovat na nekonečno a jiné vzdálenosti.
Kvalitní vyvolání to je RED:-)

  • 0

#24 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 1 prosinec 2012 - 18:30:16

Nu, ja som práve túto kamerku rozbalil :-)
Už len čakám na príležitosť založiť kazetku.

Otázka:
Ak tam strčím 1,5V batérie a kamera podexponuje, nedokážem to práve nastavením +- upraviť?

Moja teŕia: Mám Kodak 100D, takže pri 1,5V bude "akože 200", takže ak na kolečku nastavím -1, budem naspäť na 100?
Ale vlastne teraz ma napadlo, že asi potom bude brať citlivosť zo zárezov na kazete....a to som sa už stratil úplne (to si nezrátam).
Vedel by tom niekto zrozumiteľne popísať?
Myslím, že by pomohlo viacerým.

Dík!
  • 0

#25 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 prosinec 2012 - 19:41:31

Ďuro, problém je v tom, že nikto nevie, ako bude reagovať automatika v kamere na vyššie napätie PX 625. Urob skúšku, so založenou kazetou pomeraj určitý motív a nejakým kvalitným fotoaparátom to isté a porovnaj nastavené hodnoty. Podľa mňa ten rozdiel nebude veľmi veľký a korekciu budeš môsť použiť, a tým aj automatiku.
Len neviem, aký spôsob snímania citlivosti táto kamera má. Ak má len dvojpolohový systém, môže aj tu vzniknúť určitý rozdiel, nakoľko kamera nastavi citlivosť na 23DIN bez filtra, čo je o dva Din viac, a film bude podexponovaný.
  • 0

#26 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 1 prosinec 2012 - 20:27:15

Aha, vidíš - to ma nenapadlo overiť to "experimentálne", dobrý nápad.
  • 0

#27 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 prosinec 2012 - 22:57:10

Já jsem se spoléhal na jednu krabičku od kinofilmu.. úplně stejná citlivost jako u toho Kodaku, tam jsou obrázky a u nich hodnoty clony, není to nejlepší způsob, ale měl jsem spíše štěstí, že to vyšlo.
Scény k večeru byly o něco tmavší než v reálu, tak tam mi to moc nevyšlo (podexponované), ale i tak je to koukatelné. Jedině byl problém s natáčením v podzemí metra, ty scény jsem vystříhal.. moc tmavé, zapnul jsem totiž korekci pro umělé světlo, ale asi by bylo lepší jí vůbec nezapínat, těžko říct, to ještě nemám ověřené.

Dobré by bylo užít expozimetr, který já nemám:-D pokud by ses rozhodl pro ruční nastavování clony.
Určitě pomůže experiment jak radí Sokol
Ještě jsem uvažoval, že když jsem koupil omylem nesprávné baterie (menší), tak by stálo za to si trochu pohrát.. snížit napětí baterií přes rezistory a napájet vývody k článkům.
No každopádně škoda, že tato kamera neměla stejné nastavení clony jako je u DS8-trojky:-(.
Pořídil jsem si jí kvůli barvě a dobrému nošení.
  • 0

#28 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 prosinec 2012 - 08:58:12

Tie Quartzky S1,S2, teda na kazety S8 museli dodržiavať určité pravidlá, ktoré im určovala licencia od Kodaku pre systém Super 8. Je len veľká škoda, že túto licenciu nezakúpila aj Meopta. Myslím si, že Meorety by boli dosť zamiešali vody výrobcom kamier. Staré Quartzky ako DS8 a DS8-3 boli síce asi odkopírované od nejakeho Bolexa alebo Eumigy ale aj tak prešli dlhším vývojom v rade kamier, a tam už bol určitý odklom, podľa mňa k dobrému, hlavne u DS8-3.
  • 0

#29 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 prosinec 2012 - 09:29:59

Tie Quartzky S1,S2, teda na kazety S8 museli dodržiavať určité pravidlá, ktoré im určovala licencia od Kodaku pre systém Super 8. Je len veľká škoda, že túto licenciu nezakúpila aj Meopta. Myslím si, že Meorety by boli dosť zamiešali vody výrobcom kamier. Staré Quartzky ako DS8 a DS8-3 boli síce asi odkopírované od nejakeho Bolexa alebo Eumigy ale aj tak prešli dlhším vývojom v rade kamier, a tam už bol určitý odklom, podľa mňa k dobrému, hlavne u DS8-3.

Utěšit nás může jen to, že snad existují paralelní světy, kde si najdem ten svůj ke své spokojenosti..
Vůbec nemám představu jak je to finančně náročně, ale myslím, že by bylo úžasné, kdyby se meopta chopila příležitosti a obnovila výrobu této úžasné techniky.
Na celém světě je přeci dost filmových nadšenců, co by do toho šli. Ale to je jen sen:-D
Bohužel.
  • 0

#30 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 2 prosinec 2012 - 10:33:31

Já bych do toho teda šel , nebyla by to ale jedniná firma která by v současnosti vyrábí 8mm kamery. Třeba takový A-CAM DS8 od Ikonoscope by mohl být zajímavý kousek . Ale nikde sem se nedočetl kolik vlastně stojí :-).

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  acam.jpg   29,09K   36 Počet stažení

  • 0

#31 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 prosinec 2012 - 13:14:36

Fuj, ta je škaredá, možno po technickej stránke je Perfektná, ale ten tvar??? Nie je krajšia Canonka DS8?

Přiložený soubor (y)


  • 0

#32 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 prosinec 2012 - 13:16:14

Fuj, ta je škaredá, možno po technickej stránke je Perfektná, ale ten tvar??? Nie je krajšia Canonka DS8?
  • 0

#33 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 2 prosinec 2012 - 15:58:29

Já bych do toho teda šel , nebyla by to ale jedniná firma která by v současnosti vyrábí 8mm kamery. Třeba takový A-CAM DS8 od Ikonoscope by mohl být zajímavý kousek . Ale nikde sem se nedočetl kolik vlastně stojí :smile:.


No, informácia z roku 2007 :)

At the moment Ikonoskop is waiting for orders of at least 25 units (requiring a deposit of about $1,300) before production becomes financially feasible but if things work out the cameras would eventually become available for about $6,800.

Momentálne Ikonoskop čaká na predobjendávky aspoň 25 kusov (potrebná záloha 1300 dolárov), aby sa výroba série oplatila. Ale ak sa to podarí, kamera bude k dispozícii za zhruba 6800 dolárov.
  • 0

#34 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 2 prosinec 2012 - 19:51:54

Nebuď detailista , 2007 nebo 2012 však je to jedno . V osmičkách je současnost i rok 2000 :-) .
No myslím že každej kdo má rozum koupí něco v bazaru za 300,- Kč .
  • 0

#35 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 3 prosinec 2012 - 00:23:43

No, nová spolehlivá kamera se slušným objektivem není asi nikdy k zahození, ale taky bych do toho asi nešel. Upřímně, za 300 člověk sežene tam Admiru, nějaké kamery s lepšími objektivy se pohybují už dost jinde.
  • 0

#36 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 3 prosinec 2012 - 09:23:33

Geo ,vykašli se na ruskou kameru.Na aukru je Canon 514 xl,je na 2 tužkovky,je malá ,lehká vřele doporučuji.Je to jedna z posledních kamer,co se vyráběly.
  • 0

#37 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 prosinec 2012 - 23:54:05

Geo ,vykašli se na ruskou kameru.Na aukru je Canon 514 xl,je na 2 tužkovky,je malá ,lehká vřele doporučuji.Je to jedna z posledních kamer,co se vyráběly.

Díky za tip!
Osobně jsem uvažoval o této Canonce, líbí se mi její provedení, snad bude funkční. Nevím jak je to s konstrukcí clony.. když není na objektivu krytka, zda se časem nezmění citlivost, ale předpokládám, že krytka plní jinou funkci a to ochranu objektivu před poškozením.
často jsem jí viděl na ebay, ale je to přeci jenom o něco dražší.
  • 0

#38 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 prosinec 2012 - 00:22:18

Teď zda do toho jít... pak někde shánět krytku a clonu může být obtížné..
  • 0

#39 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 5 prosinec 2012 - 09:09:20

Nerozumím,jak to myslíš s tou krytkou a clonou.Nakonec tu krytku ani nepotřebuješ,když na objektiv našroubuješ UV filtr=dokonalá ochrana objektivu.Myslím ,že i tu krytku seženeš,nemusí byt originál.
Co se týče aukra,tak riziko tu je.Ja se vždy domluvím s prodávajícím na vyzkoušení funkčnosti,eventuélně vrácení zboží.
  • 0

#40 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 prosinec 2012 - 12:37:03

Nerozumím,jak to myslíš s tou krytkou a clonou.Nakonec tu krytku ani nepotřebuješ,když na objektiv našroubuješ UV filtr=dokonalá ochrana objektivu.Myslím ,že i tu krytku seženeš,nemusí byt originál.
Co se týče aukra,tak riziko tu je.Ja se vždy domluvím s prodávajícím na vyzkoušení funkčnosti,eventuélně vrácení zboží.

Nevím asi jsem se vyjádřil neodborně..Krytku seženu ok, ale jak je to s tou gumovou clonou co se šroubuje na objektiv.. když bych točil hodně na slunci tak je asi potřeba nebo se pletu?
  • 0

#41 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 prosinec 2012 - 12:53:55

Neviem, ako na 514, ale na 512 (predchodca) je pevne namontované taka sklopná, ktorá sa zloži a tak sa dáva do púzdra. Klasická kritka sa na objektív nedáva, nakoľko púzdro je tak tvarované, že kamera by doň nevošla.
  • 0

#42 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 5 prosinec 2012 - 12:55:13

Jo sluneční clona?Tu seženeš.Podle filtr.závitu na objektivu.
  • 0

#43 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 5 prosinec 2012 - 13:00:46

Na 310 xl,514xl se sl.clona šroubuje .Filtr.závit 43mm
Ale 514 xl sound tam je napevno,jako u 512.
  • 0

#44 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 prosinec 2012 - 19:35:56

Ok, vážím si moc Vašich rad, trochu jsem zapátral.
http://www.fotoskoda...-sirokouhla-m43
Tohle by mohla být podle toto závitu ona
myslím, že i krytku by tam mohli mít:-)
  • 0

#45 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 7 červen 2013 - 16:35:41

Zdravím všechny fotografy a filmaře. Předem chci upozornit, že jsem dodne žil v éře digitální fotografie a fotku či video znám, kromě normálního 35mm filmu jen z SD karet či digi 8 kazety (třebaže můj otec se v tom vyzná a dodnes máme někde schované kompletní nádobíčko pro temnou komoru). Od svého kolegy v práci jsem dostal darem starou kameru QUARZ 1x8S-S (obrázky se pokusím vložit pod příspěvek), údajně funkční, nicméně bez jakéhokoliv pevného obalu či dokonce manuálu. Jak funguje ostření či zoom jsem celkem snadno objevil, ale tím končím. Nechci se v tom zbytečně moc šťourat, když nemám představu k čemu co je. Ocenil bych proto nějaký manuál, třeba i cizojazyčný (na netu jsem žádný dostupný nenašel) nebo aspoň popis (i když vysvětlovat celou kameru by bylo asi na dlouho). Přiznám se že pojmy jako např. světelnost nebo clonové číslo mi něco říkají jen teoreticky (třebaže máme doma starší Prakticu, jenže já se s ní nikdy nenaučil zacházet), ale celkově mám nějakou představu, jak to asi funguje.
Ještě dodatečná otázka na závěr, trochu mě překvapil "obsah" kamery (na posledním snímku). Jedná se o pouzdro s páskou, nebo pouzdro na pásku? Poznám jen 35mm fotografický film a magnetofonovou pásku :oops: .

Díky předem za odpovědi

Přiložený soubor (y)


  • 0

#46 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 8 červen 2013 - 12:22:34

Tak si odpovím sám. To uvnitř je kazeta pro 8 mm film (včetně). Pokud jsem správně pochopil, co jsem se dočetl na internetu, tak je v ní 8 mm páska (tedy jen 8, ne 2x8) a jak jsem prozkoumal mechaniku kamery, tak je dotočená na konec (když jsem vyjmul kazetu, počitadlo sjelo z 0 na 15. Po zamáčknutí kolíčku uvnitř a spuštění odpočítává, což logicky znamená, že kazeta na nule je dotočená do konce). Baterie pro expozimetr jsem našel také, jak jsem se dočetl na tomto fóru, jedná se o nevhodný typ V 625 PX, úplně vybité. Mechanika kamery nicméně funguje výborně, jen v průhledu je v levém horním rohu nějaké smítku, jen nelze určit, jestli se bude promítat i na výsledný film (jediné co dokážu říct je že není v objektivu). Manuál jsem nakonec po dlouhém hledání dohledal, německý, ale dokážu ho lámaně přeložit.
Jen by mě teď zajímalo, jestli se jedná o rozebiratelnou kazetu případně jak se to pozná? A protože jsem dohledal, že foma neprodává normální 8mm pásku, ale 2x8, zajímá mě, jak "to nacpat dovnitř". Tady na foru jsem se dočetl, že některé kamery točily 2x8mm film na dvakrát (obrací se kazeta) a po vyvolání se rozstřihl na 2 8mm pásky. V tomhle případě ale musím použít už 8mm pásek ne? Znamená to rozdělit je ještě před použitím? V tomhle případě už trochu tápu, pochopil jsem rozdíl mezi normal 8 super 8 ale tyhle dvojité filmy mi nějak nelezou na mozek.
  • 0

#47 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 červen 2013 - 13:23:36

Soda, v prvom rade, nejedna sa o pásku, ale o film, sorry, ale musel som to povedať. Páska je vo videokazetách a mg kazetách, ale nie vo filmových kazetách.
Film je Cvema OČ45, čo si iste vyčítal, pokiaľ aspoň z diaľky poznaš písmenka azbuky. Jedna sa o čiernobiely inverzný film S8 dĺžky 15,24 metrov citlivosti cca 18 DIN alebo 45 GOST či ASA, tu si tou hodnotou nie som úplne istý, môže sa mierne líšiť. Kazeta je nerozoberateľná, teda na jedno použitie, ale šikovní amatérí si ju dokážu rozobrať a naplniť filmom DS8 po jeho rozrezaní. Či je film na konci alebo nie poznaš podľa toho, že v okeničke, kde vidiš film je vyrezaných niekoľko políčok perforácie a nápis konec u svemy, alebo END či FINE alebo niečo podobné u iných filmov.

Ku kamere ti neviem povedať nič, nakoľko ju nepoznam, určite sa ozvu iný filmári, ktorý ju vlastnia a poradia. Len ku tej baterke, myslím si, že v pohode môžeš použiť súčastnú baterku PX 625 s 1,5V napätím a nič sa nestane, aspoň ja to používam v iných strojoch a nič sa nedeje.
  • 0

#48 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 8 červen 2013 - 15:38:28

No dobře, síla zvyku z Tesly B100 :-P Azbuku jsem si přečetl, podle tvého popisu bude opravdu na konci, je tam napsano ЭKCП. Jak ji rozebrat, na to bych asi přišel, jen ji nechci moc poškodit. Sehnat 8mm film pro mě není problém, ale protože kamera je stavěná na kazety a ne na samotný film, chtěl bych aby zůstala použitelná. Leda že bych někde dokázal sehnat rozebiratelnou, pokud se dá sehnat (na netu jsem se dočetl, že se dělaly). Baterie by měla být pro expozimetr a ve vedlejším vlákně bylo zmíněno, že expozimetr stavěný na 1,35 V při 1,5 V přeměřuje. Samozřejmě mám i ruční expozimetry, ale pokud jsem správně pochopil německý manuál, Automatische blendeneinstellung - Eine automatische belichtungseinrichtung (ABE) znamená, že by tahle mašinka měla být schopna automaticky nastavit clonu, a tak bych chtěl tuhle funkci, pokud možno co nejpřesněji, zachovat.
  • 0

#49 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 červen 2013 - 18:36:07

No dobře, síla zvyku z Tesly B100 :-P Azbuku jsem si přečetl, podle tvého popisu bude opravdu na konci, je tam napsano ЭKCП. Jak ji rozebrat, na to bych asi přišel, jen ji nechci moc poškodit. Sehnat 8mm film pro mě není problém, ale protože kamera je stavěná na kazety a ne na samotný film, chtěl bych aby zůstala použitelná. Leda že bych někde dokázal sehnat rozebiratelnou, pokud se dá sehnat (na netu jsem se dočetl, že se dělaly). Baterie by měla být pro expozimetr a ve vedlejším vlákně bylo zmíněno, že expozimetr stavěný na 1,35 V při 1,5 V přeměřuje. Samozřejmě mám i ruční expozimetry, ale pokud jsem správně pochopil německý manuál, Automatische blendeneinstellung - Eine automatische belichtungseinrichtung (ABE) znamená, že by tahle mašinka měla být schopna automaticky nastavit clonu, a tak bych chtěl tuhle funkci, pokud možno co nejpřesněji, zachovat.

Ahoj, Tuto kameru jsem použil zatím jednou. Je výborná, akorát jsem měl problém také s bateriemi, tak jsem se na ně vykašlal a nastavoval clonu ručně. Celkem jsem se trefil, ale někde by se hodila automatika. Co se týká těch kazet, tak o tom probíhá živá diskuze ve vedlejším tématu "Budoucnost barevné inverze", tam se dočteš jak je to s těmi rozebíratelnými kazetami. Pokud ti jde jen o zkoušku, tak si kup čb nebo barvu http://www.film1635.cz/e-shop.php . je teď veliká nevýhoda, že jsou filmy dražší. Ale když neplánuješ točit často, tak se to dá přežít. U této kamery se není čeho bát.. v podstatě je to taková hračka:-)
  • 0

#50 borca

borca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 srpen 2014 - 16:28:23

Dovolte, abych se i já podělil se svými zkušenostmí s touto kamerou.

Zakoupil jsem ji v r. 1982 za 1.700 Kč, předtím jsem měl ADMIRU 8 G0 normal bez expozimetru.

Zpočátku jsem byl nadšen - transfokátor, měření expozice přes objektiv, formát super ...

Ale později jsem objevil několik nedostatků, které moje prvotní nadšení utlumilo a vzpomínal jsem na starou dobrou admiru.

A sice :

1. Po stisknutí spouště kamery se expozimetr jaksi rozhoupá, což má za následek kolísání kontrastu na začátku snímku.Proto jsem později automatiku vypnul a nastavil jakousi střední hodnotu clony po předchozím proměření automatikou naprázdno.

 

2. Většina záběrů až na malinké vyjímky byly neostré. I kdybych špatně zaostřil, objektiv má dle tabulky poměrně širokou hloubku ostrosti, především při větších hodnotách clony. Pak jsem zapátral po navíjecí spojce, zda nemá velký tah a film v okénku za objektivem nesedí, ale ani to se nepotvrdilo.

 

Kamera nyní už 25 let odpočívá. Byl jsem mile překvapen, že FOMA vyrábí materiál tohoto formátu, i když jen čb. Také jsem objevil barevný Kodak, ale byla u toho cena 15.000 Kč ! Že by nějaká chyba ?

 

Filmy jsem si připravoval sám, rozříznutím DS 8 v temné komoře a jejím zandáním do kazety Super 8. Musel jsem si to samozřejmě několkrát natrénovat na světle, ale zvládl jsem to. Rozebíratelné kazety jsem si také vyrobil sám z použitých běžných kazet jejich rozděláním a po naplnění jsem je slepil izolepou.

 

Vyvolávání bylo mým koníčkem. Mám receptury jak na čb, tak na barvu - ORWO, SVEMA, AGFA. Mám 2 ruské  tanky a 1 Coloretu, upravenou na 8 mm.

Hodně jsem se naučil z knihy Nová škola amatérského filmu, pokud by měl o ní někdo zájem, rád ji poskytnu.

 

Ještě pro úplnost, mám také kameru BOLLEX , která má objektiv i hledáček v jedné ose, je na baterie. Tou jsem ale dělal asi jen jednou.

 

 

To je napoprvé vše, jsem tady nováček, pokud někdo z Vás má nějaký dotaz, rád se podělím se svými zkušenostmi.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních