Přejít na obsah


Fotka

CZJ objektivy - rada, ocenění

carl zeiss jena objektiv cena

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 8 listopad 2012 - 15:04:33

Zdravím přátele temnokomorníky!

Z úplného začátečníka jsem se prokousal na post začátečníka a prosím Vás o radu. Příběh, který bude po této větě následovat číst nemusíte, stačí, když přeskočíte k části, která začíná mrkajícím smajlíkem.

Trochu jsem se jako začínající temnokomorník rozmlsal a přestaly mi stačit přístroje s pevným objektivem (ať už to byla kinofilmová Etareta, svitkové Flexarety nebo měchový Voigtlander na svitek 6x9) a padla mi do oka Exakta. Nějakou dobu jsem vybíral ten správný model a když se mi podařilo v Brně v Antikfotu objevit hnízdo několika Exakt, neváhal jsem ani minutu. Po delším přebírání jsem se právě včera stal hrdým majitelem Exakty VX1000 s CZJ Pancolarem 2/50.
Když jsem s ní přišel domů a pochlubil se s ní svým spolubydlícím, kteří nemají o kráse nedigitálního focení potuchy, svěřili se mi, že po tatínkovi taky nějaký starý foťák mají. A co čert nechtěl, vytáhli ze zaprášené krabice Exaktu RTL 1000, čtyři CZJ objektivy, makro měch, expozimetr a blesk, s tím, že už ty krámy dávno chtěli vyhodit.
Určitě si dokážete představit ty radosti a smutku, štěstí a žalu, které mne v tu chvíli zachvátily. Chtělo se mi křičet radostí, když jsem to viděl, vztekal jsem se, že jsem se pořádně nevyptával, oddechl jsem si, že jsem ty krasavce zachránil od jisté smrti v popelnici, a litoval, že jsem raději nedržel hubu.
Proč?
Než mi ukázali tu kouzelnou krabici, tak jsem jim strašně emotivně líčil, za kolik tisíc se na ebay a aukru takové věci prodávají (to abych dodal váhu tomu, jak strašně levně jsem nakoupil - přítelkyně byla u toho a nemá pro můj koníček valného pochopení) a že lidi ani neví, co mají doma.
Asi si teď dokážete předsravit, k čemu došlo. Ty objektivy bych chtěl. I když jsem si dělal na netu rešerši, nejsem zatím schopný odhadnout, jak moc mi k něčemu budou, zda jsou tak kvalitní (většinou je vhodné poměřit cenu a výkon s vlastními fotografickými schopnostmi) a hlavně, co za to. Jenže spolubydlící napadla myšlenka, že by to vše mohli střelit a jet za to někam na dovolenou (neměl jsem tak básnit o ebay).
Logicky pro mne vyvstává problém, co s tím. Nabídl jsem se, že se jim na to podívám, že si je možná koupím nebo je jim pomůžu prodat. Nejsem ale nijak bohatý a právě jsem dal ušetřené peníze za nový aparát. Oni pro změnu chtějí peníze hned.
Samozřejmě, že bych jim mohl říct, že je to harampádí, které za nic nestojí, ale že jim ochotně za flašku vína pomohu se ho zbavit, ale to mi svědomí nedovolí. (Už jednou jsem si odvezl nový Opemus 5 za bonboniéru a neměl jsem z toho zrovna nejlepší pocit.)

;-) Otázka zní: Jakou hodnotu mají tyto objektivy (a další věci)? Za kolik by se měly prodávat? Nebo-li, kolik raálně by za ně měl majitel chtít?

Carl Zeiss aus Jena objektivy:
CZJ Tessar 4,5/40
CZJ Pancolar 1,8/50
CZJ Biofar 1,5/75
CZJ Triofar 4/135

Tělo:
Exakta RTL1000

A makroměch k exaktě se šuplérou od Ihagee

PS: Nějakou rešerši jsem dělal, ale zajímal by mne Váš názor, aniž bych Vás ovlivnil svými lichými domněnkami.
  • 0

#2 aspis

aspis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 listopad 2012 - 15:12:14

Nazdar, ten biotar 75mm f1,5 tiež mám a je to úžasné sklo - má skvelý bokeh. Odclonený je vcelku mäkký, vhodný na portréty, od clony 2,8 je už super ostrý. Vyskúšaj ho na portréty a výsledok ťa iste poteší. S ostatnými nemám skúsenosti-treba odskúšať...Peťo
  • 0

#3 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 8 listopad 2012 - 17:00:49

Biotar 75 mm je super objektiv a tomu odpovídá i jeho hodnota .... stačí koukout na Ebay. Reálné ceny jsou jen o málo nižší než "buy it now" (ve světě, tedy jide než u nás samozřejmě).
  • 0

#4 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 8 listopad 2012 - 17:05:38

ten biotar je výborné sklo a sám bych za něj vysolil nepěknou částku kdyby sem jí měl :grin:
ty ostatní skla jsou taky fajn ale nepočítej že se prodají nějak závratně draze - těchhle cajsů je ještě pořád celkem dost...
  • 0

#5 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 8 listopad 2012 - 17:13:26

Konkrétní čísla byste nepřihodili? Z toho, co na netu vidím, se mi zvedá žaludek. Nechce se mi věřit, že by to bylo za tolik. Rád bych se v přepočtech mýlil. Nechci ty lidi oškubat, jenže oni tomu vůbec nerozumí. Cosi se ve mně zapřelo a nechci je okrást. Asi bych se na sebe nemohl podívat do zrcadla.
  • 0

#6 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 8 listopad 2012 - 17:20:07

špatné je že u těchhle věcí závisí cena hlavně na tom kolik je kupující ochoten dát - ten biotar cenu za kterou chodí na ebayi má, na druhou stranu tu tessaráckou čtyřicítku mám doma taky a pořídil jsem jí za 400 - jsou lidi kteří jsou schopni za ni dát třeba i 2-3t takže já bych se vůbec neohlížel nalevo napravo a prostě bych si spočítal co se mi za to chce dát - nabídl a když by souhlasili tak by nákup proběhl - můj názor
  • 0

#7 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 8 listopad 2012 - 17:42:04

Ten Biotar mi bol ponúknutý za 300€ ale si myslím, že by som zjednal nižšiu cenu.
  • 0

#8 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 8 listopad 2012 - 17:42:46

Z poslední doby na Ebay.de za Biotar 75 mm v aukci - 640 až 715 Euro. V perfektím stavu bývají i dražší.
  • 0

#9 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 listopad 2012 - 17:49:35

Ebay nebrat vůbec vážně, za tuhle cenu jsou tam vesměs ležáky, občas je možná zakoupí nějaký blázen...
  • 0

#10 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 8 listopad 2012 - 17:53:35

Nemám dlouhé vedení, jen bych se rád opřel o nějaká čísla. Přece jen jsou to mí spolubydlící a nejsem takový hajzl, abych se napakoval zadarmo. Nechci to nikde prodávat a vydělat na tom - věřím, že vy to chápete, ale oni by to možná nepochopili.
Ty tři objektivy by mohly být tak každý za pět set a ten biotar tak za čtyři tisíce?
  • 0

#11 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 8 listopad 2012 - 17:55:33

Ploci, právě že ne, toto jsou ceny prodaných kusů za říjen a listopad, tři začínali na 1Euru jeden na 250 Eurech. Ty ceny jsou opravdu takové. Ležáky jsou od 1000 Eur výše.
  • 0

#12 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 8 listopad 2012 - 18:01:59

Amateure, nemyslím to zle (a ty to tak rozhodně neber), ale za 600,-Eur se tohle sklo na Ebay prodá kdykoliv. Pokud jim chceš nabídnout férovou cenu myslím, že 10 tisíc je minimum. Víc už k tomu psát nechci, na tvou otázku jsem odpověděl jak nejlépe jsem mohl.
  • 0

#13 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 8 listopad 2012 - 18:05:25

Tohle jsem přesně nechtěl slyšet. Asi od toho dám ruce pryč. Nemám tolik peněz u sebe a netěšilo by mne mít takový kousek u sebe. Pokud bude možnost, atk to tu třeba někomu nabídnu.
Tím samozřejmě neuzavírám tohle téma, zajímají mě vaše názory nebo zkušenosti. Jen je asi jasné, že to není v mých finančních možnostech a svěomí mi nedovolí snížit se k takovému kalkulu.
Zárověň bych byl rád, kdyby mi někdo nabídl ještě nějaké cenové relace u těch ostatních obejktivů.
  • 0

#14 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 8 listopad 2012 - 18:28:11

Amateure, samozřejmě, nyní už máš pozici možná trošku těžší... tady jsi to již veřejně vyžvanil, jestli si to ten tvůj kamarád přečte, tak má vodítko nyní on, jakou cenu za to po tobě chtít, kde hledat reálnou hodnotu.... obchod se obvykle dělá tak, že se cena smlouvá mezi dvěma účastníky mezi čtyřma očima - jeden nabízí zboží, druhý peníze, když se dohodnou na sumě a plácnou si, tak přes to vlak nejede a slovo se zpět nebere.
Držím ti palce.
  • 0

#15 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 8 listopad 2012 - 18:40:10

Samozřejmě jsem si vědom toho, že jsem to tu vyžvanil. Pro mne je to taková pojistka. Já sám jsem si byl vědom, už před tím, než jsem téma zakládal, že ty objektivy nebudou nejlevnější. Nevím, jestli plně chápete mou motivaci, ale já opravdu nechci přijít k něčemu, z čeho bych neměl radost. Ty lidi znám, nejsou to nějací velcí kamarádi, ale znám je. Proto jsem založil to téma. Kdyby šlo o někoho cizího, kterého bych neměl nikdy v životě vidět a nabízel mi nějaké objektivy, tak bych mu navrhl cenu a bral je (protože on tomu evidentně nerozumí a mě je jedno jestli mi budou k něčemu, kdyžtak je střelím).
Jenže situace je taková, že já ty lidi budu ještě nějaký čas vídat, objektivy by se hodili i mně, takže oni je taky uvidí a navíc by mne asi trápilo svědomí, kdybych je nějak nečestně podfouk.
Téma jsem založil ze dvou důvodů. Za prvé nemám s exaktou žádné zkušenosti a hlavně jsem ještě neměl foťák s výměnnými objektivy, takže tomu vlastně nerozumím. Nevím, jak moc kvalitní objektivy to jsou. (Abych byl upřímný, tak jsem si dělal hlavně zálusk na ten triotar - biotar mne vůbec nezajímal.)
Za druhé jsem chtěl erudovanější odpověď od někoho, kdo tomu rozumí, a ne se jen odvozovat od částek na aukru a ebay. Moc dobře vím, jak jsou v tomhle aukce ošemetné.

Shrnu-li to, pro mne bude asi v současné chvíli nejschůdnější o tom nemluvit a nechat si zajít chuť. I před tím, než jsem téma založil, jsem tak nějak tušil, že je to mimo mé finanční možnosti. A to se mi teď potvrzuje.
  • 0

#16 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 8 listopad 2012 - 19:49:26

Ebay nebrat vůbec vážně, za tuhle cenu jsou tam vesměs ležáky, občas je možná zakoupí nějaký blázen...

ebay brát úplně vážně, ale ne za kolik on někdo nabízí na "kup teď" nebo i na aukcí, k níž nikdo nepřihodil (ani nepřihodí), ale v pokročilém vyhledávaní zapnout "zakončené aukce" a pák dívat se jen na "zelené", uzavřené transakce
  • 0

#17 Michal30

Michal30

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 listopad 2012 - 21:49:58

Exakta je už opravdu dost starý stroj a na focení to není nejpohodlnější. Taky může lehce něco odejít, vzhledem k tomu stáří. Asi bych do toho moc neinvestoval. Myslím, že tak 500,. za Pancolar, ten Biotar je sběratelský kousek, tak pod nějaké 3000 asi nejde smlouvat a asi by se s trochou štěstí prodal i kolem 10 tisíc, 135 Triotar je obyčejný objektiv-taky bych nedal víc, než 4-5 stovek a Tessar 40 asi není moc běžný, tak tam taky hraje spíš roli sběratelské nadšení, než skutečná hodnota, nejspíš ovšem taky spíš v řádu stovek, než tisíců. Ale to by ještě musely být v dobrém stavu-pořádně je třeba prohlédnout čočky i uvnitř-objektivy bývají plesnivé nebo s různými matnými povrchy na skle, které na první pohled nejsou vidět. A samozřejmě i mechanicky-dobrý chod zaostřování a clony. Kdo by se chtěl hádat, ať vytáhne doopravdy peněženku a koupí si ty objektivy za víc :-)
  • 0

#18 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 listopad 2012 - 23:38:01

Tessar 40/4,5 je především skvělý :-P.
  • 0

#19 oskarb

oskarb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2013 - 23:07:42

Já se v podstatě ztotožňuji s názorem Michala 30,ten Tessar bych platil tak 1000 až 1500,Biotar je velmi specifický objektiv,na používání musí být bezvadný po stránce mechanické a na tu 1,5-ku clonu je to měkkýš jak od Jene Dulovitze,nelze používat na vše.Asi bych ho nabídl k prodeji a zasloužil si tím u majitele lepší cenu za zbytek.Jako širokáč bych asi raději sehnal Flektogon 2,8/35,popř.4/20 nebo 4/25.Exaktu na focení bych možná volil RTL1000,ta je konstrukčně na bázi Prakticy a má běžnější ovládání,kdo fotil s Varexy,ví,o čem mluvím. :cool:
  • 0

#20 arim

arim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 únor 2013 - 01:13:19

Už to stejně asi koupil, ale celkem za 2000 Kč je až moc.
Ať to za tu cenu někdo zkusí prodat!
  • 0

#21 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 únor 2013 - 01:58:44

od vás bych rád nakupoval.. neměl byste nějakého biotara 75/1.5 na prodej? :)
  • 0

#22 arim

arim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 únor 2013 - 18:25:02

Ode mně by jste toho moc nekoupil, mám jen pár Zenitů - E s matnicí, ale i s klíny, který oficiálně nikde neexistuje,
Zenit EM, Zenit ET, Zenit 11,Zenit TTL, Practicu VLC s Pancolarem, ale myslím že byl světelnější než 1,8,
objektiv Mir2,8/125 , Pentacon 4/200VB,a Sonnar2,8/200 -- no a už Vás přešla chuť nakupovat. :???:
Jo a ještě mám Pionýr, a Sokol. :cry:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních