Přejít na obsah


Fotka

nejedovatá vývojka

vývojka

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
41 odpovědí na toto téma

#1 wru

wru

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationPraha...stověžatá
Reputace: 0

Publikováno 20 listopad 2012 - 18:23:08

Ahoj všichni, po pár letech jsem se vrátila k analogu a mám na Vás dotaz - lze údajně zakoupit nejedovatou vývojku. Víte někdo kde a jaká firma ji dělá? Máte někdo tušení zda vyvolávání škodí těhotenství? Předem díky. Verča
  • 0

#2 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 20 listopad 2012 - 18:41:40

Ahoj všichni, po pár letech jsem se vrátila k analogu a mám na Vás dotaz - lze údajně zakoupit nejedovatou vývojku. Víte někdo kde a jaká firma ji dělá? Máte někdo tušení zda vyvolávání škodí těhotenství? Předem díky. Verča

Ahoj že by tato?
http://www.digitaltr...r-5-Liters.html
Nebo Caffenol :)
  • 0

#3 wru

wru

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationPraha...stověžatá
Reputace: 0

Publikováno 20 listopad 2012 - 18:46:21

Díky moc! hezkej večír:)
  • 0

#4 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 20 listopad 2012 - 19:25:46

A tato :)
http://www.temnakomo...i-vyvojka-z-r63
  • 0

#5 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 20 listopad 2012 - 19:30:17

A tato :)
http://www.temnakomo...i-vyvojka-z-r63

tomu bych nevěřil, jelikož thiokyanatan draselný je jedovatý, ale při podstatně větším množství
  • 0

#6 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 21 listopad 2012 - 09:23:52

xtol/mytol
  • 0

#7 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 21 listopad 2012 - 10:09:49

A tato :)
http://www.temnakomo...i-vyvojka-z-r63

Na metol sú udajne alergie-draždi sliznice.
  • 0

#8 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 21 listopad 2012 - 12:20:52

a to v tom hodláte ráchat ruce a nebo to pít?
gumový rukavice stojej pár kaček, pinzety na fotky stovku...
  • 0

#9 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 21 listopad 2012 - 12:52:53

když se budete hodně bát tak doporučuju respirátor ale v 99% není nutný...
já to od těch dob co mám černý pracky už to tak moc neřeším jak dřív :-D
  • 0

#10 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 21 listopad 2012 - 13:29:06

wru: nejedovatá vývojka NEEXISTUJE, ak si odmyslíme CAFFENOL, či Vitamín C. Dokonca aj tie niektorým ľuďom môžu škodiť.
  • 0

#11 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 21 listopad 2012 - 16:09:10

Verča se ptala jestli může v klidu vyvolávat filmy i když je těhotná. Ano Verčo, můžeš! Stačí používat gumové rukavice a igelitovou zástěru. Pokud jsi velmi bázlivá tak ještě ochranné brýle. Dnešní vývojky a ustalovače které se prodávají v oficiální distribuční síti jsou při správném použití ochranných pomůcek bezpečné.
  • 0

#12 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 21 listopad 2012 - 16:41:54

nechci zdravotní rizika vývojek a temnokomornické praxe nikterak bagatelizovat, přesto si dovolím poznámku:
jen jeden z možných příkladů:

jednou ze složek běžně komerčně vyráběných a všude volně prodávaných barev na vlasy je i parafenylendiamin, nikde jsem dosud neviděl upozornění, že by se barvám Henna měly těhotné ženy vyhýbat, přestože MSDS k této chemické látce hovoří zcela jednoznačně:
cituji:
Potential Acute Health Effects:
Very hazardous in case of ingestion, of inhalation (lung irritant). Hazardous in case of skin contact (irritant, permeator), of eye
contact (irritant). Severe over-exposure can result in death.
Potential Chronic Health Effects:
CARCINOGENIC EFFECTS: A4 (Not classifiable for human or animal.) by ACGIH, 3 (Not classifiable for human.) by IARC.
MUTAGENIC EFFECTS: Not available. TERATOGENIC EFFECTS: Not available. DEVELOPMENTAL TOXICITY: Not
available. Repeated exposure to an highly toxic material may produce general deterioration of health by an accumulation in
one or many human organs.

resumé: vývojka s PPD je jedovatá, barva na vlasy je v pohodě. A to si vývojku na hlavu obvykle nematláme, ani nám do očí nestéká...

siřičitan sodný máme narvaný ve většině sušeného ovoce, baleného masa a uzenin,
jak do sebe cpeme pyrosiřičitan draselný, si můžeme přečíst tady: http://www.emulgator...ek?prisada=E224

atd. atd.
většina moderních tzv. ekologických vývojek pro čb proces je připravena na bázi fenidonu a vitaminu C , což je oproti metolu, který může způsobovat alergické reakce - ekzémy, a hydrochinonu, který je jedem i pro vodní živočichy, pokud by byl volně vyléván nečištěnou kanalizací do vodních toků, celkem brnkačka. Jiné - skutečně jedovaté - staré dobré vyvolávače dnes už v běžně prodávané konfekci téměř nepotkáme.
  • 0

#13 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 21 listopad 2012 - 17:52:37

Ano, Jironol ma pravdu. Lidi jsou v nekterych smerech skutecne velmi uzkostlivi a v jinych neuveritelne benevolenti. Viz ta barva na vlasy. Parafenylendiaminy tam skutecne jsou a zenske si to dobrovolne placaji na pokozku.... a nechaji pusobit pul hodiny. Pritom PPD v barve neni malo. Klidn az 6 % (koukal jsem na obal). To neni malo. Pak se zenske divi, ze se jim obcas udela ekzem na hlave....
Na druhou stranu takovy thiosiran (ustalovac) je treba v USA bezne pouzivan jako potravinovy doplnek ("Ecko"). V Evrope ne.
Mimochodem u metolu a citlivosti nekterych osob vuci nemu se casto zminuje, ze mozna pricina spociva ve stopovem znecisteni parafenylemdiaminy, jako vedlejsimi produkty vyroby.

Pri alespon trosku opatrnem zachazeni s konfekcnimi fotochemikaliemi si myslim, ze riziko nehrozi. To je vyssi sance, ze clovek chyti nejakou drsnou infekcni chorobu z drzadel voziku v supermarketu nebo v MHD. Nakonec i ta sance, za vas srazi auto na prechodu nebo vas nekdo prepadne, je podstatne vetsi.
  • 0

#14 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 21 listopad 2012 - 20:55:15

Presne na to som chcel upozorniť. Obsah PPD vo farbách na vlasy (jedná sa vlastne o vývojku a oxidizér!) je približne rovnaký, ako v bežnej fotografickej vývojke. O využití amidolu som počul to isté.

Fenyléndiamíny sú jedovaté všetky, niektoré ich deriváty extrémne. Napr. T22 (TSS, CD1) je dotykový jed. Polovica laborantov, ktorí s touto látkou pracovali v minulých rokoch, trpela alergiami, pričom sa zistilo, že spúšťačom je častokrát práve metol, pretože alergie sa vyskytovali aj u ľudí, ktorí s T22 boli kontaminovaní len raz. Štúdia ďalej hovorila, že prekvapujúco (no podľa dermatológov možno, nie však pre fotografov) ľudia z východnej európy trpeli alergiami na T22/T32, kým ľudia zo západnej trpeli predovšetkým alergiami na CD2/CD3. My jednoducho vieme, že to bolo kvôli používaným procesom, ktoré sa na daných územiach spracúvali.
  • 1

#15 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 21 listopad 2012 - 23:23:47

Ospravedlňujem sa za nepresnosť v predchádzajúcom príspevku. Ak uvážime, že množstvo PPD sa vo vývojkách pohybuje na hranici zvyčajne od 5 do 10 g/liter, dostávame sa k zdrvujúcej skutočnosti: vo farbách na vlasy je 5 - 10 x viac jedovatého PPD ako vo fotografickej vývojke a nie porovnateľné množstvo, ako som uviedol!!! Ženy, majte rozum! Ste krásne aj bez tých nezmyslov, ktoré nám pod rúškom karcinogénnosti zakázali, hoci my by sme s tým mali vedieť pracovať, ale vo svete biznisu sa veselo ďalej zarába na zdraví nič netušiacich ľudí.
  • 0

#16 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 22 listopad 2012 - 07:18:48

Ja by som ešte pridal že na zmiernrnie pigmentových škvŕn sa používajú hydrochinonové krémi,
ktoré sa v USA bežne predávajú.
  • 0

#17 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 22 listopad 2012 - 14:33:41

když to nebudeš pit nebo se v tem koupat, tak se neboj...
  • 0

#18 wru

wru

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationPraha...stověžatá
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2012 - 20:18:17

Díky pánové všem za názory a podrobné chemicko toxiko analýzy:)) myslela jsem to čistě obecně, zda vdechování vývojky a vůbec chemie v komoře nějak výrazně škodí....nikde o tom není nic moc zmínky...Ještě jednou díky. Verča
  • 0

#19 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 2 prosinec 2012 - 00:39:29

ono sa to totiž ešte stále asi celkom nevie. Môj starší brat temnokomorníčil dlhé roky a teraz vraj má nejakú cystu, upodozrieva to práve na to. Pritom nikdy v živote nerobil farbu, aspoň o tom neviem. Otec má 73 rokov a s fotografovaním prestal asi pred 20 rokmi, pritom fotil od detstva, a nič mu nie je. Mne zatiaľ tiež nič nie je a aktívne sa zaoberám fotografickou chémiou asi 12 rokov. Ak budete používať bežne komerčne dostupnú chémiu, tak by som sa vôbec nebál. Okrem smradu z ustaľovača, lebo alkalický oficiálne asi nikto nepredáva, by som nič neriešil.
  • 0

#20 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 prosinec 2012 - 02:06:19

Ahoj Verčo, vítej na Temný !

Při čisté práci se, podle mého názoru, není čeho bát. Fotku v miskách je stejně jednodužší brát do pinzet, "doktorský" rukavice jsou levný, z vývojky v čb procesu nic neutíká, pít se to nedá (chuťově hnusný). Rychloustalovač smrdí, že to štípe v nose, těch pár ušetřených minut za to nestojí a pokud Ti běžný ustalovač nevoní (btw: jsme tu milovníci červeného světla a vůně chemikálí :-) ), tak je jednoduché a levné si z fomafixu udělat TF-2. Ještě je dobré kouknout na složení smáčedla, v některých bývá formaldehyd.
No a těhotným může roztoky rozpouštět a laboranta dělat manžel.
Trochu bych se bál historických technik, ušlechtilých tisků, tónování, inverze a podobně, tam se často dělá s ošklivějšími látkami, než je čtvrt gramu fenidonu na litr a vitamín C.
Odvětrání se tu řešilo ve vlákně "vzduchotechnika v komoře".
Samozřejmě nevíme, kdy a na co nám naskočí alergie, ale nestresoval bych se, nebezpečí reakce po snědění třeba pytlíku oříškové směsi bude řádově větší.
Přeji pohodový návrat ke klasický fotce! Petr
  • 1

#21 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 2 prosinec 2012 - 08:21:20

Verčo, teď jsem si všiml, že jsi z Prahy.
Jestli máš čas a chuť obětovat hodinu svého času v podvečer popovídat si o tom, v jakých podmínkách chceš temnou komoru provozovat a co chceš dělat, pro celkem bezpečnou práci v negativním i pozitivním procesu ti mohu pomoci jak radou, tak serepetičkami či náčiním. můj e-mail je zde pod čarou.
  • 0

#22 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 2 prosinec 2012 - 09:56:13

...ještě k tomu vdechování: u negativního čb procesu, který se provozuje při teplotě lázní v rozmezí 18-22 stupňů C, nehrozí, překlápěcí tanky (pokud jsou v pořádku) jsou hermeticky uzavřené, tudíž k minimálnímu odparu může dojít jen během těch několika sekund při přípravě pracovní lázně vývojky z tekutého koncentrátu, při jeho nalévání do tanku a vylévání z tanku, u ustalovače taky. Větší expozici vůní/smradů dostane člověk při přípravě vývojky i ustalovače z práškové konfekce či z navážených čistých chemikálií, neb tam se první rozpouštění dělá v teplé vodě, zde je odpar vyšší. Ovšem toto vše lze dělat za světla, takže třeba v kuchyni u otevřeného okna, či pod digestoří, tudíž člověk nosem určitě do sebe nedostane větší dávku jedů a smradů než při smažení.
Co jsem kde četl a slyšel, vyskytuje se individuální citlivost, spíše fyzický odpor k zápachu thiosíranu amonného, obsaženému v rychloustalovačích.
Zápach pyrosiřičitanu sodného, který se vyvalí při otevření např. kilovky čisté chemikálie, taky pro někoho není zrovna libý, takže pro práci s chemikáliemi vesměs, pokud do těch flašek a pikslí člověk vyloženě nestrká nos, aby "si ovoněl", jak je zvyklý činiti kuchař při vaření, se dá zbytečné expozici prachem a výpary vyhnout.
U barevného procesu v domácích podmínkách je to asi o trošku horší, tam se pracuje při zvýšené teplotě, při níž odpar lázní je vyšší. U čb procesu ve tmě, tudíž v uzavřeném prostoru, pokud není v komoře nad mísami instalováno odsávání, to "čuchání" výparů z velké plochy vyvolávacích misek přeci jen asi hrozit bude, takže v těhotenství bych se asi vyhnul některým vývojkám, obsahujícím přeci jen bakané věci, jako např. amidol, raději bych si nechal namíchat jako koncentrát a používal DS-14 nebo DS-15 pozitivní vývojku, přerušovač z kyseliny citronové a neutrální ustalovač.

k předchozímu příspěvku stříbrokaze: mám dojem, že nebezpečný formaldehyd je složkou pouze u stabilizátorů používaných pro závěrečné ošetření - praní s utvrzením želatiny - barevných filmů před sušením, u běžných smáčedel pro čb filmy nikoli, tam je pouze látka snižující povrchové napětí vody (ethoxyláty), případně min. u jednoho smáčedla (agfa sistan ) další látka dlouhé životnosti stříbrného obrazu pomáhající (thiokyanatan draselný). v každém případě - koncentrát smáčedla jakéhokoli bych nebumbal ani bych si v něm ruce neomýval.
  • 0

#23 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 2 prosinec 2012 - 10:28:46

...raději bych si nechal namíchat jako koncentrát a používal DS-14 nebo DS-15 pozitivní vývojku, přerušovač z kyseliny citronové a neutrální ustalovač...

dovolím si jen přidat svůj názor. raději bych přerušoval vodou. myslím si, že když se dostane siřičitan sodný do kyselého prostředí, tak vzniká síran, nebo co za sajrajt jedovatý, navíc pokud máme neutrální nebo zásaditý ustalovač, tak mi nepřijde rozumné do nich cpát něco kyselého, přece jen se tím mění ph..
  • 0

#24 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 2 prosinec 2012 - 10:34:33

omlouvám se, ne síran, ale sulfan (sirovodík)
  • 0

#25 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 2 prosinec 2012 - 10:59:03

siričitan v kyslom prostredí sa rozkladá na síran sodný a oxid siričitý, ktorý je jedovatý. Dá sa to použiť aj ako rýchla skúška kvality siričitanu, ten sa totiž rozkladá aj samovoľne. Otázka je, aké významné je množstvo vzniknutého plynu. Pri RC papieroch je to zanedbateľné, pri barytoch občas môže byť trochu plynu cítiť, ale je to tiež také malé množstvo, že sa bez problému rozptýli. (U barytov občas počuť pískanie, či šumenie, ktoré je tvorené rozkladom zásady z vývojky a tiež siričitanu). V každom prípade sa dá použiť čistá voda, ale niekedy spôsobuje farbenie papiera v ustaľovači, zvlášť alkalickom. Sú na to citlivé niektoré druhy papierov. Viem z vlastnej skúsenosti, že s tým mali problém Ilfordy na RC a taktiež Fomatone MG 333. Ale možno bola príčina niekde inde. Nakoniec nie je problém pripraviť slabší roztok prerušovača - namiesto 2% stačí 1% kys. citrónovej, teda len toľko, aby prostredie bolo mierne kyslé. (U amidolu použite radšej vodu, pretože prerušovač môže pôsobiť dokonca ako akcelerátor, ale s amidolom dnes pracuje minimum ľudí). Obava o znefunkčnenie dostatočného množstva prerušovača je tiež zbytočná, pretože ten zásadne vylievam a pred prácou si pripravím čerstvý.

Z farebného procesu je tých výparov cítiť oveľa viac, tí, ktorí to ešte neskúšali, nech si spomenú na "vôňu" minilabov, kde sa uvoľňuje nejaká zmes čpavku z bieliaceho ustaľovača. Okrem toho aj vývojka má určitý zápach. Ale dá sa použiť aj doma miešaná bezzápachová chémia, alebo ideálne je pracovať s rotačným procesorom, alebo aspoň prikryť misky inou miskou. Odpar je tam oproti čb značný, pretože sa pracuje nad 30°C. Formalín sa dnes už v žiadnom komerčne dostupnom stabilizátore, či zmáčadle nepoužíva. Vlastne stabilizátory sa už ani nevyrábajú, ekologický roztok sa volá Final Rinse. Pamätníci si zaiste spomenú na pekelný zápach pri leštení formalínom utvrdzovaného papiera Fomacolor PN :D
  • 0

#26 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 prosinec 2012 - 11:01:59

Souhlasím s jirin-olem.
DS-14 je velmi dobrá, vydatná, trvanlivá a (alespoň pro mě) "tak akorát pracující" vývojka (ani tvrdá - ani měkká), vyvolává pěknou černou jak na RC (XPres, IV, Tetenal, Rollei, MCP atd. - Fomaspeed již velmi dlouho nepoužívám), tak na barytech (Fomabrom Variant, Ilfordy a.j.).
Přerušit bych přerušil ve 2% citronovce (nezaznamenal jsem nějaký velesmrad).
TF-2 je opravdu dobrý a nezapáchající ustalovač.
Takže: dobré pinzety, nesvinit kolem sebe, není-li odsávání - vyvětrat. Dle volby rukavice, zástěra...

  • 0

#27 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 2 prosinec 2012 - 11:02:38

K tomu formalínu ma napadla ešte jedna perlička: Ľudia mali odjakživa problém s potením nôh. A to ešte nepoznali botasky z čínakov :D Niekto vymyslel, že treba nohy namočiť do vody s prídavkom formalínu. A ono to skutočne fungovalo. Len radšej nechcem vedieť, čo ten formalín napáchal :D :D :D
  • 0

#28 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 2 prosinec 2012 - 11:48:59

Len radšej nechcem vedieť, čo ten formalín napáchal :D :D :D

v době sladkého nevědění, před 40 lety, se formalín (40%) běžně v drogerii prodával, já v něm po vzoru starých praktiků utvrzoval - s následnou koupelí filmu v metylalkoholu (páč etylalkohol v lékárně byl moc drahý) čb filmy před rychlosušením fénem vždy, když bylo nutno mít krabici od bot plnou fotek hotovu do 3 hod. od nafocení (obvykle svatby a podobné záležitosti). Tata (zdravotník) i lékárnice mi vždy dobře radili, větrat, větrat, větrat, nedostaneš horší dávku než co nadýcháš z výfuků aut když budeš čekat na křižovatce na zelenou nebo na autobusové zastávce, než se zafuněná karosa rozjede... . a to ani nechci vědět, kolik formaldehydu jsem nadýchal během života z dřevotřískového nábytku apod.
  • 0

#29 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 2 prosinec 2012 - 12:07:41

tak jsem dlouze hledal, kde jsem vzal ten sirovodík.. a vzal jsem ho z produktového listu od siřičitanu, kde se píše, že "se může při styku s kyselinami se uvolňovat sulfan". za jakých podmínek a s jakými kyselinami jsem se nedohledal, nicméně pokud se při vyvolávání neuvolňuje a vzniká "jen" oxid siřičitý, tak to snad nebude tak horké, i když se nějak nemůžu zbavit pocitu, že já být těhotný, tak asi raději těch několik měsíců počkám a zatím si jen tak cvakám...
  • 0

#30 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 2 prosinec 2012 - 12:18:07

Nimrode, já raději k tomu upozornění nic neříkal... i když já sám, po večeři s vhodnou skladbou, po níž se skoro jako těhotný cítím (zvláště chilli con carne), v temné komoře vyprodukuju určitě více sirovodíku než vývojka, obsahující siřičitan (téměř každá) přenesená v emulzi papíru do 2% citronového přerušovače.
  • 0

#31 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 2 prosinec 2012 - 12:30:15

:-D může to tak být, jen si říkám, že sichr je sichr.. ale já byl odjakživa srab
  • 0

#32 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 2 prosinec 2012 - 12:34:30

v době sladkého nevědění, před 40 lety


Já ho koupil rovněž v drogerii i v dnešní době sladkého vědění. Jistý známý podnik v Brně. Zatím jsem ho nepožil, ale jak tu popisujete škodlivost, tak se do toho pustím :mrgreen:
  • 0

#33 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 2 prosinec 2012 - 12:50:03

Chilli con carne se tedy filosoficky zásadně vylučuje s tvorbou ušlechtilých tisků :-)

Omlouvám se za OT, nemohl jsem si odpustit.
  • 0

#34 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 2 prosinec 2012 - 17:10:06

K tomu formalínu ma napadla ešte jedna perlička: Ľudia mali odjakživa problém s potením nôh. A to ešte nepoznali botasky z čínakov :D Niekto vymyslel, že treba nohy namočiť do vody s prídavkom formalínu. A ono to skutočne fungovalo. Len radšej nechcem vedieť, čo ten formalín napáchal :D :D :D

Mno, tuhle pohádku jsem ještě neslyšel, ale v zásadě bych si to vysvětloval tak, že to co lidi opravdu trápilo, nebylo ani tak samotné pocení, jako spíš následný smrádek. Ten "vyrábějí" různé bakterie a kvasinky, kterým se líbí v botě zvlhčené potem. Mají tendenci se zabydlet v potních žlázách a živit se zbytky odloupaných buňek či podobnými pochoutkami. No a jelikož se fomaldehyd (či jeho 40% roztok zvaný formol) dodnes používá v medicíně k fixaci tkání před jejich finálním zpracováním do formy preparátu vhodného pro prohlížení pod mikroskopem, myslel bych si, že s nohama to mohlo fungovat stejně. Formol pozabíjel breberky a bylo...
Co se škodlivosti formolu týče: našel jsem například studii, která dokazuje vliv formaldehydu na rozvoj ALS (nemoc projevující se odumíráním neuronů zajišťujících pohybové funkce), na druho stranu, patologové, jakožto lékařská specialisace, která s formolem přichází do styku dnes a denně, se oběcně těší dobrému zdraví a dožívají se často věku přes 80 let.
Takže asi tak.
  • 0

#35 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 2 prosinec 2012 - 19:34:46

Při tom s čím se patolog obecně setkává je formalín jen taková seschlá rozinka na okraji dortíku...
  • 1

#36 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 3 prosinec 2012 - 14:50:11

Prečítal som si to tu celé a musím sa ozvať aj ja :grin: Plánujem si niekedy spraviť temnú komoru doma v pivnici. V jednej miestnosti kde sú činky a podobne. Do kúta by išiel stolík s potrebnými vecami ale na odvetranie som akosi nemyslel doteraz. Je to potrebné vetrať keď budem v uzavretej miestnosti? Vyvolával by som sem-tam ako záľubu ČB a možno by som sa niekedy odvážil aj na farebné fotky.

Dávnejšie som tu ale pozeral aj Vaše fotky temných komôr a často boli spravené v kúpelňach, takže preto si myslím že keď na to budem mať väčšiu miestnosť že by to malo byť v pohode. Alebo ako?
  • 0

#37 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 3 prosinec 2012 - 15:39:22

když jsi zvyklý na puch tělocvičny, tak ti nebude vadit ani puch temné komory... to se vzájemně přebije. U barevného procesu větrání je více než doporučeníhodné.
... a mezi námi - pro ty, kteří nemají oddělenu koupelnu od WC a zatemní-li, nevětrají, je vůně pyrosiřičitanového přerušovače a kyselého ustalovače příjemným, osvěžujícím deodorantem (něco o tom vím).
  • 0

#38 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 prosinec 2012 - 19:00:28

Formaldehyd se používá na patologiích k fixaci tkání (před dalším zpracováním preparátů). Vím to, protože jsem na odd. patol.anat. a odd. soudního lékařství pracoval. S formalínem jsme v podstatě nepřišli do styku - spíše laborantky. A ty s ním pracovaly především v digestoři - an opravdu smrdí (ten formalín).
Pokud to jde, formalínu se vyhněte - vůbec není "zdravý". Je toxický. Dráždí až leptá (tkáně), způsobuje bolesti hlavy (při vdechování), může vyvolat až pneumonii, poškozuje oči, byl (jak je tomu dnes - nevím) považován za kancerogen. Teratogenita (snad) nebyla prokázána. VŠE ZÁVISÍ NA ZPŮSOBU EXPOZICE, DÁVCE, INDIVIDUÁLNÍ VNÍMAVOSTI atd.
P.S. Pravda, dříve jsme pracovali se sajrajty, na které mám dnes strach se podívat. To by ale nemělo vést ke snížení obezřetnosti.

  • 0

#39 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 3 prosinec 2012 - 19:36:38

Lze shrnout do citátu Paracela: Všechno je jed, záleží jen na množství.
  • 0

#40 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 5 prosinec 2012 - 07:53:15

...tak jsem dlouze hledal, kde jsem vzal ten sirovodík.. a vzal jsem ho z produktového listu od siřičitanu, kde se píše, že "se může při styku s kyselinami se uvolňovat sulfan"...



Teprve teď jsem si všimnul.
Mohl by se ten materiál tady opublikovat? Hodil by se mi do mého achivu.
Děkuji
  • 0

#41 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 5 prosinec 2012 - 14:53:28

mělo by to tu být v technických listech. ještě mám bromid draselný, fenidon, pyrogallol, thiosíran sodný, tea a uhličitan sodný, tak kdybys něco ještě rád, stačí říct.
p.s.: nepoužíváš na jiných serverech náhodou nick kudlanka32?
  • 0

#42 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 5 prosinec 2012 - 17:12:06

Tož děkuji. Takto mi to stačí.
Prý bude opraveno ;-)
Sulfan by se působením kyseliny uvolnil ze sulfidu, nikolv ze sulfitu.
P.S. Nee.
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:vývojka

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních