Přejít na obsah


Fotka

Canon 514Xl


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
39 odpovědí na toto téma

#1 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 prosinec 2012 - 13:30:20

Zdar
tak jsem si byl vyzvednout tuto kameru.. teď jí doma čistím a přišel jsem na dva škrábanečky na objektivu, nejsou velké, ale také nevýrazné. Máte někdo zkušenost s poškrábaným objektivem, Jaký to má vliv na kvalitu obrazu? A ještě jsem přišel na jeden neduh.. u okuláru, když ho vysunu na max. je tam přes celý hledáček špína.. tohle jsem měl u jedné kamery a přišel jsem na to, že je usazena na optickém hranolu, ale u této kamery se zdráhám pouštět do rozebírání. Není někde návod jak tuto kameru rozebrat, nebo kontakt na někoho odbornějšího.
  • 0

#2 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 27 prosinec 2012 - 17:20:18

Hele škrábance na objektivu ani moc nevadí , leda že by dostaly plnej zásah slunečního svitu , pak se rozzáří a dělá to fleky , ale jinak je to v poho. Zase záleží jak daleko leží ona poškrábaná čast od ohniska (čím dál tím hůř). Jinak já dělám takový levný test , vezmu si jakejkoliv negativni fomapan (svitkovej nebo kino to je fuk) a po tmě ustřihnu proužek cca 8mm a založím ho do filmové dráhy (u kazety je to malinko obtížnější ale taky to jde) no a pak hodim kameru na stativ a cvaknu jeden obrázek. Vyvolam ustalim (ani to neoplachuju) vezmu si nějakej objektiv s ohniskem okolo 12mm ale dá se použít i otočený z meoluxu nebo meos duo a tím si film prohlédnu. Má to opravdu silné zvětšení a je vidět každý detail , pokud sem spokojen s obrazem tak není co řešit.
  • 0

#3 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 27 prosinec 2012 - 17:28:54

Já s tím třeba zjišťuji zaostření objektivu , pokud rozeznám drobné větvičky na protějším stromu tak sem spokojen , samozřejmě se to dělá při nejmenší cloně aby se vyloučila hloubka ostrosti. Do 4 minut mám odpověď vývojka 2min ustalovč 1 . Ani to nedávám do tanku jen to držím v ruce a míchám to samozřejmě po tmě v miskách kde mám chemii na fotky.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  testy.jpg   42,5K   47 Počet stažení

  • 0

#4 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 27 prosinec 2012 - 17:45:01

Ještě sem teď trochu zvětšil a invertoval ty první dvě "fotky" na těch ostatních je jen lustr (omluvte drobnou neostrost fotil sem to na supermakro bez stativu jen tak z ruky). To jedno je kočka-chaplin z mojí animovanej pohádky, zde sem si zkoušel správnost zaostření a umístění na A4 na stole (já hledáčkům prostě nevěřím i kdž maj paralaxu a spoleh není ani na reflex , jediný stopro je průhled přes film ale kolik osmiček to má :-) ). Doufám že sem příliš neodbočil od tématu.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  t02.jpg   46,74K   45 Počet stažení
  • Přiložený soubor  t01.jpg   57,7K   44 Počet stažení

  • 0

#5 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 prosinec 2012 - 18:43:08

Super! Tak uvidím, ještě musím kameru odzkoušet s filmem, jestli je v pořádku drapák a tak, a pak se kdyžtak ozvu.
Momentálně bych utoho chtěl vyřešit ty nečistoty v hledáčku, nejspíše na tom optickym hranolu, ale nevím jak se k němu dostat, abych kameru zbytečně neorejpal a nerozebíral na nesprávném místě..
  • 0

#6 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 prosinec 2012 - 22:17:59

Tak jsem se do toho pustil, našel jsem místo kudy se dostat k optice hledáčku.
Čistil jsem čočku a hranol, ale stejně tam něco zůstalo.. nemáte nějakou techniku jak čistit citlivou optikou, jko hranol a tak..? profouknutí je nedostatečně a jemným štětečkem otírání to zanechává také stopy.. napadá mě čištění stlačeným vzduchem.
No každopádně, hlavní je, že clona funguje a můj zásah jí snad nepoškodil, ke kameře jsem dokoupil krytku na objektiv a sluneční clonu..
Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#7 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 30 prosinec 2012 - 13:13:50

Lekarensky lih, vata (100% viskoza), pripadne uchostour nebo na paratko namotat trosku vaty. Kapnout lihu na jeden kousek vaty a druhym kouskem vytrit do sucha. Ofouknout, nadychnout, nechat odparit a hotovo.
  • 0

#8 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 30 prosinec 2012 - 19:09:37

Lekarensky lih, vata (100% viskoza), pripadne uchostour nebo na paratko namotat trosku vaty. Kapnout lihu na jeden kousek vaty a druhym kouskem vytrit do sucha. Ofouknout, nadychnout, nechat odparit a hotovo.

OK, ještě jednou jsem to pročistil, ale už to asi více nepůjde, na objektivu pořád zůstávají šmouhy, ale to bude asi tím, jak nebyl objektiv kryt , tak to bude trvalé, snad to nebude mít vliv na kvalitu obrazu.. pro porovnání jsem se kouknul na objektiv quarzky a ta ho má úplně zrcadlově čistý.
  • 0

#9 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 30 prosinec 2012 - 19:58:30

Ještě jedna maličkost, v patek mě čeká první zátěžová zkouška kamery, tak chci mít jisto.. tento přepínač, když je v této poloze je to nastaveno pro denní světlo? U Quarzky je to také, ale tam mě to zmátlo, že to bylo opačně, než je to popsané.. Jinak držte palce, ať to vyjde...
Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#10 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 30 prosinec 2012 - 21:21:58

.To nastavení je stejný jako u ty kvarzky i všech kamer S8.Pokud máš nastavený slunce ,máš zařazen vnitřní oranž filtr pro natáčení ve dne na film s označením "T" /umělé světlo/ na př.kodak 64T a v interiéru při umělém světle se filtr vyřadí,na kameře se nastaví žárovka.
Pokud budeš točit na kodak 100 D t.j film pro denní světlo, filtr musí být vyřazen.na kameře nastav žárovku.Pokud budeš na tento film točit při umělým světle,musíš na objektiv našroubovat modrý filr 80B.Na kameře nechat žárovku.
  • 0

#11 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 30 prosinec 2012 - 22:12:53

.To nastavení je stejný jako u ty kvarzky i všech kamer S8.Pokud máš nastavený slunce ,máš zařazen vnitřní oranž filtr pro natáčení ve dne na film s označením "T" /umělé světlo/ na př.kodak 64T a v interiéru při umělém světle se filtr vyřadí,na kameře se nastaví žárovka.
Pokud budeš točit na kodak 100 D t.j film pro denní světlo, filtr musí být vyřazen.na kameře nastav žárovku.Pokud budeš na tento film točit při umělým světle,musíš na objektiv našroubovat modrý filr 80B.Na kameře nechat žárovku.

Díky, už jednou mi to bylo vysvětlováno, že Kodak Ektachrome 100D je bez filtru, ale pro jistotu jsem se musel zeptat, když je to stejné i u té Quarz tak už je mi to jasné.. Super, tak to hned nastavím ať to pak nepopletu.-D
  • 0

#12 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 23 leden 2013 - 22:53:25

OK, tak mi dorazily filmy od Reda a jsem spokojen, ještě aby ne, nějaké záběry jsou ještě na 18fps, pak kamera odmítla na tuto frekvenci pracovat, zasekávala se tak to šlo tou 9fps. Jinak škrábance na objektivu nejsou vůbec znatelné, což je paráda. Teď si říkám, že se asi pustím do údržby této kamery, aby byla provozuschopná i na těch 18obr/vt.
Ještě bych potřeboval poradit ohledně záběrů.. některé mi nevyšly a přestřelil jsem nebo nevím. jsou rozmazané, i když jsem se snažil odhadnout vzdálenost a nastavit tak objektiv. Doufám, že jsem to pochopil správně? že ty vzdálenosti v metrech na objektivu slouží k nastavení a k zachycení objektů vzdálených těchto vzdáleností v metrech od objektivu. Existuje nějaké výchozí nastavení, u kterého bych si byl jist, že bude obraz ostrý, i když neodhadnu správnou vzdálenost?
Díky.
Sestřih filmu sem vložím, nepovedené záběry jsem vystríhal:-)
  • 0

#13 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 leden 2013 - 23:58:10

Prečo na Canon 514 nastavovať odhadom? Pritiahnem si objektív na maximálne trafo, zaostrím a roztiahnem na potrebný záber. Takto to robím stále (Canon 512, Nizo xxx), a nemám problémy s ostrosťou. U kamier, ktoré majú v hľadaku zariadenie na ostrenie, teda mikroprizmu a pod. sú vzdialenosti na objektíve len informatívne, a nemusia presne korešpondovať zo skutočným nastavením vzdialenosti.
  • 0

#14 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 leden 2013 - 14:15:53

Prečo na Canon 514 nastavovať odhadom? Pritiahnem si objektív na maximálne trafo, zaostrím a roztiahnem na potrebný záber. Takto to robím stále (Canon 512, Nizo xxx), a nemám problémy s ostrosťou. U kamier, ktoré majú v hľadaku zariadenie na ostrenie, teda mikroprizmu a pod. sú vzdialenosti na objektíve len informatívne, a nemusia presne korešpondovať zo skutočným nastavením vzdialenosti.

Tak to jo, já jsem to předtím použil u Quarzek a tam to jakžtakž sedělo, ale u té Canonky moc ne. takže použít zoom na max. zaostřit objektiv a pak už jen zoomovat? Super tak to je dobré:-D
Hazím sem výsledek, neostré a nepovedeené záběry při záseku kamery jsem se snažil vystříhat, Ze začatku to je tedy ještě na 18fps později během jízdy a ke konci na 9fps. Ta jízda je celkem nekoukatelná, díky těm 9obr/vt, proto to tolik hází:-( Ale zase jsem rád na druhou stranu, že tomu těch 9obr/vt dává tu starou atmosféru. Ale bál jsem se, aby záběry nebyly příliš krátké, ale něco se postřehnout dá:-) Teď přemýšlím jak se vrhnou do té Canonky a nenapáchat na ní příliš škody, šroubky budou nejspíše pod takovou koženkovou páskou.
  • 0

#15 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 leden 2013 - 19:37:31

Tak jsem se dal do čištění.. celkem byla zevnitř zaneřáděná, promáznul jsem jí převody a už ani není tolik hlučná, jen když jsem otevíral kryt tak vypadnul takový obdelníkový plíšek se dvěma otvory a vůbec nemám tušení kam přesně patří, ale i tak po vyzkoušení mám pocit, že tam nehraje důležitou roli:-)
  • 0

#16 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 leden 2013 - 11:30:55

Ještě ohledně toho ostření... začínám tomu pomalu rozumět.. u té Canonky je v hledáčku takový pulkruh.. a znamená to tedy, že kdyyž je obraz přes něj v jednom celku, tak by měla být kamera zaostřená? Podobně je to u té Quarzky ds8, ale tam je jen kruh s jakýsi čárkami (podle návodu mikroprisma?), a tam nevím jak to má být jak poznám, že je kamera zaostřená? Mělo by být viděť přes ten kruh ostře i s viditelnými čárkami, nebo je ostrost pouze bez nich(čárek či teček).. a ještě mi nění moc jasné jak se to kompenzuje nastavitelným hledáčkem, ale hlavní je abych chápal ten základ, Já trouba ostřil pouze podle vzáleností, protože mi přišlo při všech záběrech pohled přes okulár vše ostré, ale to sem nebral v úvahu ty mikroprismy.. A ještě dodatečná otázka.. u Quarz 1x8-s2, jsem pořizoval záběr s max. zoomen a pomalu jsem objekt oddaloval. objektiv byl na nekonečno, záběry vyšly ostré, ale když jsem totéž proved u Canonky tak nikoliv. a je možné podle té mikroprismy poznat i ostrost záběru, když budu zoomovat a objekty budou daleko blíže než na to nekonečno. Já vím pěkně Vás zaměstnávám, ale ještě si s tím nejsem moc jist. tak díky a omlouvám se:-)
  • 0

#17 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 leden 2013 - 12:03:52

U mikroprizmy (quartz) musí byť záber v nej bez tých čiarok. U Canona a iných musia byť zvisle priamky v tom polkruhu spojené, vtedy je dobre zaostrené. Pri transfokácií drží objektív zaostrené na tú vzdialenosť, ako bolo zaostrené. Keď teda chcem, aby po transfokácii bol zaostrený objekt vzdialený na tri metre, tak musím zaostriť na neho, lebo keby som zaostril trebárs na desať metrov, nemusí po taransfokácii byť ostrý. To samozrejme záleží aj od clony, pri ktorej sa točí, čím menšia clona, tým menšia hĺbka ostrosti, a tým to teda vyžaduje väčšiu presnosť.
  • 0

#18 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 leden 2013 - 12:21:25

P.S. pre ilustráciu prikladám jeden obrázok. Kvalita je dosť mizerná, ale lepší som nenašiel. Obrázok z návodu na použite fotoaparátu Praktica MTL3 (5),
ktorý som dostal k fotoaparátu roku 1984.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#19 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 leden 2013 - 13:03:17

P.S. pre ilustráciu prikladám jeden obrázok. Kvalita je dosť mizerná, ale lepší som nenašiel. Obrázok z návodu na použite fotoaparátu Praktica MTL3 (5),
ktorý som dostal k fotoaparátu roku 1984.

Super díky moc, tak už to chápu!!!Teď jen stačí trocha praxe, ale hned jak budu mít čas si s kamerama zkusím cvičné ostření. Teď mám takovou menší depku. Pořád nejsem spokojen s kamerou, Quarzka je úžasná, ale ještě by se mi hodila nějaká ve 100% stavu na kazety, ale když o tom tak přemýšlím, říkám si, že je to zase škoda, když už mám jen 3 poslední kazety s barevným filmem.. Canon 514xl je naprosto úžasná, teĎ jen doufám, že tu kterou mám jsem nepoškodil při čištění, jak jsem psal výše, tak mi vypadnul takový plíšek a nevím km patří, ale při zkoušení bez filmu se zdá být v pořádku.. ještě jsem dám obrázek.. a taky se ta kamera celkem jednoduše rozebírá, když se ví, kde jsou schované šroubky:-)
  • 0

#20 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 leden 2013 - 19:31:32

Ja mám 512 elektronik, a je to úžasná kamera, hlavne má perfektnú optiku. Natočil som s ňou už niekoľko desiatok kaziet, hlavne ČB ORWA, ktoré si plním do kaziet z DS8. Aj ja som ju musel rozoberať, nakoľko boli vyliate batérie, ale ináč funguje parádne. Asi ju budem musieť znovu rozobrať, nakoľko mi začína robiť to, že nevypne chod ihneť, ale až po chvíľke.
  • 0

#21 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 leden 2013 - 15:50:19

Ja mám 512 elektronik, a je to úžasná kamera, hlavne má perfektnú optiku. Natočil som s ňou už niekoľko desiatok kaziet, hlavne ČB ORWA, ktoré si plním do kaziet z DS8. Aj ja som ju musel rozoberať, nakoľko boli vyliate batérie, ale ináč funguje parádne. Asi ju budem musieť znovu rozobrať, nakoľko mi začína robiť to, že nevypne chod ihneť, ale až po chvíľke.

Nedalo mi to, abych se nepodíval jak vypadá, pěkná kamerka:-) Já bych pokud možno rád zůstal u té 514 i ta zvuková je pěkná, tak uvidím jestli se mi něco podaří sehnat.
  • 0

#22 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 leden 2013 - 20:33:15

Prajem veľa šťastia pri zháňaní aj pri kvalite kúpených kamier. Ja som sa momentálne ustálil na tej Canonke 512 a potom ešte používam Fuji P1, to je single8, tú nosím stále so sebou v kufríku s aparátmi. Ináč ĎuroT písal, že má problém a rozmýšľa nad predajom Beaulie 4008ZMII v dobrom stave. To len tak.
  • 0

#23 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 leden 2013 - 23:25:25

Prajem veľa šťastia pri zháňaní aj pri kvalite kúpených kamier. Ja som sa momentálne ustálil na tej Canonke 512 a potom ešte používam Fuji P1, to je single8, tú nosím stále so sebou v kufríku s aparátmi. Ináč ĎuroT písal, že má problém a rozmýšľa nad predajom Beaulie 4008ZMII v dobrom stave. To len tak.

Díky za tip! U mne je to tak.. na kazety jsem dostal darem úžasně zachoval kameru Eumig Viennete 8, pěknej kolos.-) Bohužel je zarezlý zevnitř pod čočkami mechanismus na zoomování a já o tom nevěděl, tak jsem kroutil chvíli kolečkem a urvalo se ozubené kolečko..pak další problém.. tak je kamera mimo..přes Ebay jsem si koupil tu Quarz 1x8s-2, tam zase ulomený zobáček krytky na baterie, a zjištění, že se baterie o požadovaném napětí nevyrábějí + špína v okuláru. ta jde, ale nejsem si jist, jak je přesné ostření, trošku jsem hejbnul s opt. hranolem no a nakonec tato canonka až na ty odřeniny i na objektivu zachovalá, byl bych spokojen nebýt toho zásekávání. Nedávno jsem viděl na aukru vystavenou tu kameru Eumig viennette8 chtěl jsem jí koupit, ale zrovna v té době jsem neměl peníze. K ní mám brašnu s vybavením tak bych to chtěl dát alespoň nějak dohromady, ucelit to:-) Jo a ještě projektor.. Meos Duo, tam je zase ulomen drápek, takže kdybych sehnal nějakej na náhradní díly bylo by fajn:-) Asi se kouknu u Pazdery co tam má. Celkem mě zaujala kamera Eumig 860xl a také ta Canonka 514 xl tak uvidíme. Ještě k té Beaulie ta se mi zdá až moc luxusní:-)
  • 0

#24 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 leden 2013 - 08:53:12

Tak Beaulie bola vždy takým Rols-Roysom medzi kamerami, vlastne je, pokiaľ sa nemýlim, ešte sa jeden typ vyrába, teda myslím, dodáva (Wittner).
Čo sa týka Viennette 8 (respektíve 3 a 5, líšili sa len optikou), boli to pekné kamerky, ale sú to už veľmi staré strojky, boli to jedny z prvých kamier na kazety po roku 1965, Eumig vtedy vyrábal Eumigetty 1 a 2 a potom tie Viennetty. Majú síce dobrú optiku, ale po mechanickej a elektrickej stránke sú už dosť zastaralé. Sú to také babičky kazetového systému. Mal ju jeden môj kolega a bol s ňou spokojný. Ja osobne by som bral Eumig 125XL, respektíve 128XL, tieto kamery sa mi vždy veľmi páčili, ale nedostal som sa k nim.. Mali aj zvukovú vezriu.
  • 0

#25 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 leden 2013 - 09:00:58

Ešte k tomu Eumigu 860XL a podobným modelom (880), bol to parádny strojček, síce už trochu prehnane plný elektroniky, ale pokiaľ šľapal, tak fajn. Je len škoda že Eumig podľahol boomu, ktorý nahodil polaroid a začal sa zameriavať na okamžitý film, čo ho položilo na kolena. Škoda, bola to firma, ktorá kliesnila cestu amaterskému filmu veľa rokov.
  • 0

#26 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 únor 2013 - 20:23:22

Ešte k tomu Eumigu 860XL a podobným modelom (880), bol to parádny strojček, síce už trochu prehnane plný elektroniky, ale pokiaľ šľapal, tak fajn. Je len škoda že Eumig podľahol boomu, ktorý nahodil polaroid a začal sa zameriavať na okamžitý film, čo ho položilo na kolena. Škoda, bola to firma, ktorá kliesnila cestu amaterskému filmu veľa rokov.

O tom okamžitém filmu jsem se dozvěděl poměrně nedávno z wikipedie.. zajímavé, ale nedokážu si to moc představit jak to vypadalo a fungovalo.-)
často teď koukám na Ebay a tam je jedna Canonka 514 XL-S s komplet výbavou, ale horší je to s cenou.. za 4tis. Kč nevím, nevím. .
K tomu ostření..Ještě mě napadlo se podívat doma na Quarzku 5, formát standard 8 a u ní jsem si všiml, že ještě neměla mikroprizmu, takže u ní šlo ostření provádět fakt jenom podle odhadu či měření vzdálenosti..
  • 0

#27 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 únor 2013 - 08:23:45

To je možné. Tuto Qurtzku som v rukách nemal, takže ju nepoznám, ale predpokladám, že tam sa dá zaostrovať na matnicu, ako napríklad v Krasnogorsku.
Čo sa týka toho okamžitého filmu, boli to špeciálne kazety, ktoré obsahovali jak 15 metrov filmu formátu S8, tak aj vyvolávacie látky v tuhom stave, alebo také niečo ako maslo. Kazeta bola väčšia ako S8 a teda aj kamera musela by prispôsobená. Súčasťou systému bol aj projekčný stroj, ktorý mal zároveň aj funkciu vyvolávacieho stroja. Do neho sa vložila naexponovana kazeta, ktorá sa pri pretáčaní späť konštantnou rýchlosťou vyvolala. Film sa premietal na matnicu cca 20x30 cm, presný rozmer sa mi nechce hľadať. Podľa testov boli výsledky vcelku dobré, len mal tento systém niekoľko nedostatkov:
1. Film bol uzavretý v pôvodnej kazete - nemožnosť strihať výsledný záznam
2. nemožnosť projekcie na väčšie plátno - bolo by už vidieť raster okamžitého filmu
3. aj rýchlosť vyvolania je diskutabilná, keď bol prístroj hneď k dispozícii, tak vyvolanie trvalo niekoľko minút, takže O.K., ale keď sa točilo mimo, vonku, tak aj tak sa musel film vyvolať až po príchode domov, a tým strácal svoju hlavnú výhodu, a tou bola rýchlosť. Ten projektor/vyvolávač totiž vážil okolo 20 kg a teda ťahať ho niekde po horách bolo ťažko mysliteľné.
No a poslednú ranu tomuto ináč sľubnému systému dalo video, záznam okamžite prekontrolovateľný spolu so zvukom atd.
No a firma Polaroid zadala vývoj a výrobu prístrojov pre tento systém práve Eumigu, ktorý sa do toho pustil a zanedbal ostatné veci, čo ho ekonomicky položilo na kolená. Napr. posledné modely projektorov Eumig rady 900 už vyrábala talianská Silma po krachu Eumigu, ale skonštruované boli ešte v Eumigu. Keby sa bol Eumig venoval trendu vývoja, možno by sme dnes mali videokamery Eumig vyrábané v Európe, a nie len prepísane japonské stroje. KTO VIE.
  • 0

#28 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 únor 2013 - 13:26:52

To je možné. Tuto Qurtzku som v rukách nemal, takže ju nepoznám, ale predpokladám, že tam sa dá zaostrovať na matnicu, ako napríklad v Krasnogorsku.
Čo sa týka toho okamžitého filmu, boli to špeciálne kazety, ktoré obsahovali jak 15 metrov filmu formátu S8, tak aj vyvolávacie látky v tuhom stave, alebo také niečo ako maslo. Kazeta bola väčšia ako S8 a teda aj kamera musela by prispôsobená. Súčasťou systému bol aj projekčný stroj, ktorý mal zároveň aj funkciu vyvolávacieho stroja. Do neho sa vložila naexponovana kazeta, ktorá sa pri pretáčaní späť konštantnou rýchlosťou vyvolala. Film sa premietal na matnicu cca 20x30 cm, presný rozmer sa mi nechce hľadať. Podľa testov boli výsledky vcelku dobré, len mal tento systém niekoľko nedostatkov:
1. Film bol uzavretý v pôvodnej kazete - nemožnosť strihať výsledný záznam
2. nemožnosť projekcie na väčšie plátno - bolo by už vidieť raster okamžitého filmu
3. aj rýchlosť vyvolania je diskutabilná, keď bol prístroj hneď k dispozícii, tak vyvolanie trvalo niekoľko minút, takže O.K., ale keď sa točilo mimo, vonku, tak aj tak sa musel film vyvolať až po príchode domov, a tým strácal svoju hlavnú výhodu, a tou bola rýchlosť. Ten projektor/vyvolávač totiž vážil okolo 20 kg a teda ťahať ho niekde po horách bolo ťažko mysliteľné.
No a poslednú ranu tomuto ináč sľubnému systému dalo video, záznam okamžite prekontrolovateľný spolu so zvukom atd.
No a firma Polaroid zadala vývoj a výrobu prístrojov pre tento systém práve Eumigu, ktorý sa do toho pustil a zanedbal ostatné veci, čo ho ekonomicky položilo na kolená. Napr. posledné modely projektorov Eumig rady 900 už vyrábala talianská Silma po krachu Eumigu, ale skonštruované boli ešte v Eumigu. Keby sa bol Eumig venoval trendu vývoja, možno by sme dnes mali videokamery Eumig vyrábané v Európe, a nie len prepísane japonské stroje. KTO VIE.

Tak to je smutný osud kvalitní značky. Kdybych žil v té době tak bych si určitě tuto kameru na okamžitý film určitě nekoupil a tak to bylo u většiny nejspíše..
Ohledně té Canonky 514Xl zkusil jsem si to ostření a je to naprostá pohoda!! Teď mám takovou chuť něco točit, ale zase nemám nic připraveno.. Snad bude zítra obdobné počasí jako dnes a vydal bych se do Prahy točit památky, kamera na prázdno běží, uvidím jak to dopadne s tou kazetou jestli pomohlo to promazaní a vyčištění od prachu. takhle to vypadá v její útrobách, na druhé fotce je plíšek, o kterém jsem psal, že vypadl při rozebírání kamery a vůbec netuším kam patří. na obou otvorech je patrný závit a u jednoho je stopa po lepidle.. nechápu jak to mohlo vypadnout. Ještě mě čeká osvojit si ostření u Quarzky.
Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#29 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 únor 2013 - 13:22:39

Dneska jsem byl u Pazdery a byl jsem překvapen, měl tam tuto kameru:-D Téměř jako nová, až doma jsem si všiml, že nefunguje konrolka baterií a je natržená guma u okuláru.
Ale to jsou drobnosti celkově vypadá suprově. měla i krytku na objektiv a brašnu.
Žádné škrábance na objektivu, vše funguje plynule, teď ještě zbývá jí vyčistit od prachu a vyzkoušet s kazetou.
oproti té druhé co mám je celkový mechanismus plynulejší. Napadlo mne vyměnit tu gumu u okuláru za tu dobrou, ale nevím jak jí vyndat, jestli vůbec jde.. možná bude stačit malinká kapička lepidla:-)
Musí fungovat s filmem! Mám z ní zatím velikou radost, je dobré, že snad nebudu muset nic objednávat předražené z ebay.
  • 0

#30 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 8 únor 2013 - 05:43:25

Dneska jsem byl u Pazdery a byl jsem překvapen, měl tam tuto kameru:-D Téměř jako nová, až doma jsem si všiml, že nefunguje konrolka baterií a je natržená guma u okuláru.
Ale to jsou drobnosti celkově vypadá suprově. měla i krytku na objektiv a brašnu.
Žádné škrábance na objektivu, vše funguje plynule, teď ještě zbývá jí vyčistit od prachu a vyzkoušet s kazetou.
oproti té druhé co mám je celkový mechanismus plynulejší. Napadlo mne vyměnit tu gumu u okuláru za tu dobrou, ale nevím jak jí vyndat, jestli vůbec jde.. možná bude stačit malinká kapička lepidla:-)
Musí fungovat s filmem! Mám z ní zatím velikou radost, je dobré, že snad nebudu muset nic objednávat předražené z ebay.



To je rozumný, lepší si počkat na nějaký tuzemský dobrý kousek, opečovávaný starými pečlivými amatéry, než skočit na exkluzivní slogany v zahraničí ve stylu stav 1a, 1b. Takhle jsem naletěl tuším v nějakém německém "shop super8", kde jsem za hrozných 9000 kč zakoupil prý TOP TOP TOP netknutý Bauer 714XL a přišel mi šrot, který neutáhnul ani film, zasekával se a nedělal nic jinýho než problémy. Pokud se vzkřísí nějaký ten S8 ve špulkách, pořídím si právě nějakýho toho Canona.
  • 0

#31 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 8 únor 2013 - 09:18:13

Dneska jsem byl u Pazdery a byl jsem překvapen, měl tam tuto kameru:-D Téměř jako nová, až doma jsem si všiml, že nefunguje konrolka baterií a je natržená guma u okuláru.
Ale to jsou drobnosti celkově vypadá suprově. měla i krytku na objektiv a brašnu.
Žádné škrábance na objektivu, vše funguje plynule, teď ještě zbývá jí vyčistit od prachu a vyzkoušet s kazetou.
oproti té druhé co mám je celkový mechanismus plynulejší. Napadlo mne vyměnit tu gumu u okuláru za tu dobrou, ale nevím jak jí vyndat, jestli vůbec jde.. možná bude stačit malinká kapička lepidla:-)
Musí fungovat s filmem! Mám z ní zatím velikou radost, je dobré, že snad nebudu muset nic objednávat předražené z ebay.


ohledně ty kontrolky:zkus dát nový kvalitní baterky.U ty moji když mám starší baterky a zmáčknu test,tak mi ta kontrolka krátce blikne a pak zhasne.Jinak kamera s kazetou jede bez problému.
Ta očnice jde určitě sundat,je tam takový převlečný kroužek,zkus ho stáhnout.
  • 0

#32 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 únor 2013 - 09:49:06


Dneska jsem byl u Pazdery a byl jsem překvapen, měl tam tuto kameru:-D Téměř jako nová, až doma jsem si všiml, že nefunguje konrolka baterií a je natržená guma u okuláru.
Ale to jsou drobnosti celkově vypadá suprově. měla i krytku na objektiv a brašnu.
Žádné škrábance na objektivu, vše funguje plynule, teď ještě zbývá jí vyčistit od prachu a vyzkoušet s kazetou.
oproti té druhé co mám je celkový mechanismus plynulejší. Napadlo mne vyměnit tu gumu u okuláru za tu dobrou, ale nevím jak jí vyndat, jestli vůbec jde.. možná bude stačit malinká kapička lepidla:-)
Musí fungovat s filmem! Mám z ní zatím velikou radost, je dobré, že snad nebudu muset nic objednávat předražené z ebay.


ohledně ty kontrolky:zkus dát nový kvalitní baterky.U ty moji když mám starší baterky a zmáčknu test,tak mi ta kontrolka krátce blikne a pak zhasne.Jinak kamera s kazetou jede bez problému.
Ta očnice jde určitě sundat,je tam takový převlečný kroužek,zkus ho stáhnout.

Jo paráda, dal jsem jiné baterky a kontrolka svítí, říkal jsem si, proč by u takového parádního kousku nefungovala taková věc, když u té druhé orezlé to fungovalo.
Očnici se mi podařilo sundat, ale s horším výsledkem, než jsem předpokládal. Ta guma tam byla stářím dost připečená, takže na okuláru zůstaly zbytky, které jsem sice odstranil, ale totéž bylo u té druhé kamery, takže vlastně zbytečná práce.. Pak tam nedržel ani jeden, tak jsem původní slepil a vteřinákem ho do té drážka na okuláru kapičkou přilípnul. Jakžtakž to drží. Chtělo by to novou očnici, což ale bude asi velký problém sehnat.. pátral jsem po netu a vzhledově podobné jsem sice dohledal, teď je otázkou rozměr..
  • 0

#33 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 únor 2013 - 09:50:43


Dneska jsem byl u Pazdery a byl jsem překvapen, měl tam tuto kameru:-D Téměř jako nová, až doma jsem si všiml, že nefunguje konrolka baterií a je natržená guma u okuláru.
Ale to jsou drobnosti celkově vypadá suprově. měla i krytku na objektiv a brašnu.
Žádné škrábance na objektivu, vše funguje plynule, teď ještě zbývá jí vyčistit od prachu a vyzkoušet s kazetou.
oproti té druhé co mám je celkový mechanismus plynulejší. Napadlo mne vyměnit tu gumu u okuláru za tu dobrou, ale nevím jak jí vyndat, jestli vůbec jde.. možná bude stačit malinká kapička lepidla:-)
Musí fungovat s filmem! Mám z ní zatím velikou radost, je dobré, že snad nebudu muset nic objednávat předražené z ebay.



To je rozumný, lepší si počkat na nějaký tuzemský dobrý kousek, opečovávaný starými pečlivými amatéry, než skočit na exkluzivní slogany v zahraničí ve stylu stav 1a, 1b. Takhle jsem naletěl tuším v nějakém německém "shop super8", kde jsem za hrozných 9000 kč zakoupil prý TOP TOP TOP netknutý Bauer 714XL a přišel mi šrot, který neutáhnul ani film, zasekával se a nedělal nic jinýho než problémy. Pokud se vzkřísí nějaký ten S8 ve špulkách, pořídím si právě nějakýho toho Canona.

Já už naletěl dvakrát.. poprvé Meos Duo z německa, a podruhé Quarz 1x8s-2.-) takže mě to celkem štvalo, aby jsem jen dával peníze a byl pořád zklamaný.
  • 0

#34 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 23 únor 2013 - 19:49:03

Dnes jsem si pohrál s Quarzkou a tím ostřením tak uvidím co z toho vyleze:-)
  • 0

#35 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 únor 2013 - 09:47:50

tak si pořád nejsem úplně jistý, při té zkoušce, když jsem používal zoom tak to bylo dobré, ale bez něho mi přišel průhled přes mikropsrima na objekt vzdálený př. 3 metry před objektivem jak na ostření 1.2 tak nekonečno pořád stejný bez čar, já tam nechalu záběru bez zoomu nekonečno. To jsem zvědavý co z toho bude. je to tedy možné, aby bylo nastavení na nekonečno i pro objekty daleko bližší a bylo to zároveň ostré?. Nebo se fakt musí u každé změny záběru dát na zoom na max. a podle toho přizpůsobit ostření a podle potřeby odzoomovat.
Mám v tom větší guláš než předtím:-(
  • 0

#36 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 24 únor 2013 - 12:23:16

Geo,
proste to je tak malý formát (a všetko s tým spojené - optika, rozostrenie objektov, úplne iný princíp hľadáčika....) že s tým ostrením to nie je také jednoduché ako na 35mm zrkadlovkách.
Pri zoome to ako-tak ide, a tam je to najdôležitejšie. Na širokom konci si treba uvedomiť, že ohnisko je cca 7-10mm, clona aspoň 2.8 (a často aj 8) = obrovská hĺbka ostrosti. Ani netreba ostriť.

Ja mám Beaulieu, tam sa dá do hľadáčiku "vsunúť" aj klasická matnica. Je to síce oveľa lepšie, ale stále "inde" než si zvyknutý zo zrkadloviek. Proste iný svet.
  • 0

#37 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 únor 2013 - 14:53:59

Geo,
proste to je tak malý formát (a všetko s tým spojené - optika, rozostrenie objektov, úplne iný princíp hľadáčika....) že s tým ostrením to nie je také jednoduché ako na 35mm zrkadlovkách.
Pri zoome to ako-tak ide, a tam je to najdôležitejšie. Na širokom konci si treba uvedomiť, že ohnisko je cca 7-10mm, clona aspoň 2.8 (a často aj 8) = obrovská hĺbka ostrosti. Ani netreba ostriť.

Ja mám Beaulieu, tam sa dá do hľadáčiku "vsunúť" aj klasická matnica. Je to síce oveľa lepšie, ale stále "inde" než si zvyknutý zo zrkadloviek. Proste iný svet.

Já teď právě nevím jestli jsem to fakt zvoral či ne... s tím zoomováním mi je to jasné, jak to nastavit, ale abych u každého záběru, kdy je objekt jinak vzdálen postupoval stejně? Tak jsem prostě zkusil bez zoomu a při ostření mi to přišlo stejné jak na nekonečno tak i na tu nejnižší hodnotu..nehal sjem nekonečno, i když byl objekt jen pár metrů přd kamerou. Přitom, když jsem točil posledně, jsem to dělal odhadem ty vzdálenosti, tak to tak i celkem vyšlo. jen musím mít jistotu, přeci jen to není zadarmo a rád bych se už někam posunul:-D Takže myslíš, že u záběru bez zoomu je optika na ostření celkem zbytečná?.
Teď si tak říkám, že by pro mne byla ideálnější taková Admira A8G, u které je to vyřešeno na pevno přišroubovaným objektivem:-D. ještě mě tak napadá, že by podobné nastavení šlo udělat i u té Quarzky?
  • 1

#38 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 24 únor 2013 - 15:09:00

Geo,
pri bližších záberoch by som volil väčšie clony (aspoň 5,6) a ostril skôr podľa ostriaceho krúžku. Ono či máš nastavené 3 alebo 4 metre je celkom jedno (pri super8).

našiel som pár odkazov, ktoré by ti mohli pomôcť:

hĺbka ostrosti pre S8 (bohužiaľ v stopách):
http://www.cinematog...showtopic=28046

Pekný online kalkulátor, ale bez S8 (iba 16mm):
http://fcalc.net/online/

A pripájam, opäť ale len v stopách.
Vložený obrázek
Môžeš si pohľadať viac (hľadaj: "super 8 dof chart").
  • 0

#39 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 březen 2013 - 09:47:12

Super, jinak už mám vyvolaný film a skutečně to s tou ostrostí není tak vážné u osmičky.. Nejvíce je to ovlivněno při zoomování, to chce skutečně nastavit ostrost.
Ale také si myslím, že když přibližně odhadem nastavím vzdálenost, mohlo by to dopadnout na kretší vzdálenost lépe, když není vidět přes mikroprismu rozdíl.
  • 0

#40 Vlasta

Vlasta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
  • LocationHulín
Reputace: 8

Publikováno 23 červenec 2013 - 06:18:31

Já jsem do naší Quarz DS8-3 strčil místo filmu bílou fólii jako matnici a pak jsem kroutil vším čím se dalo a zapisoval si do deníčku kdy je obrázek nejostřejší. Samozřejmě čísla vzdáleností na objektivu byly úplně mimo. S kamerou točil otec a podle toho jak vypadají filmy co s ní natočil, tak asi ostřil podle čísel, protože asi polovina záběrů je rozmazaných, hlavně ty zblízka. V hledáčku je obraz taky furt ostrej, což moc nechápu, když do něho leze to samý co do filmu.
Optika je zapeklitá disciplína!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních