Přejít na obsah


Fotka

Je tu někdo z Hradišťa?)

Hradiště Zenit

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 Barushe

Barushe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2013 - 17:20:52

Zdravím!)
Je mezi Váma někdo takový? Pořídila jsem si zrcadlovku na kinofilm a chtěla bych se s ní naučit zacházet. Pročetla jsem pár návodů, ale přiznám se, že z některých věcí nejsem až tak úplně moudrá a myslím, že by mi pomohlo víc, kdyby mi to někdo třeba i názorně vysvětlil. Ať už samotnou práci se zrcadlovkou, nebo i následné vyvolání. Kdyby měl někdo z vás chuť, určitě bych byla vděčná za každou radu)
  • 0

#2 lindys

lindys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 4 leden 2013 - 18:06:18

Schradišťáááááá :-) Ne, konec srandy. Pokud se nikdo nenajde, připomínám, že na internetu lze najít návod snad na všechno. Spousta je jich na http://www.butkus.or...inon/index.html
  • 0

#3 Barushe

Barushe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2013 - 18:56:33

Schradišťáááááá :smile: Ne, konec srandy. Pokud se nikdo nenajde, připomínám, že na internetu lze najít návod snad na všechno. Spousta je jich na http://www.butkus.or...inon/index.html


Jojoo.. schradišťaaaa :D Já právě jeden fajn návod našla, všechno je tam poměrně srozumitelné a podrobné.. ale měla bych spíš vyloženě začátečnické dotazy, které se pro většinu jeví jako samozřejmost a v návodech se nezmiňují :) Zkusím sem pár otázek hodit, kdyby náhodou..jedná se o Zenite-E:

1) Když chci nastavit citlivost filmu, je tam číslo 250, pak až 500 a potřebuji nastavit 400.. stačí, když měřítko šoupnu zhruba mezi ně?

2) Nastavení času..Ať dělám, co dělám, nemůžu se kolečkem dostat dál než na 1/4 (tada jestli je ukazatel takový ten mírně vystouplý čudlík:)) Pak se nastavitelná ručička expozimetru dostane ke konci a šmitec) A to i když mám objektivem namířeno na přímé slunce.. na kratší čas mě prostě nepustí(

Zítra ho zkusím provětrat na denním světle, ale zatím jsem z toho mírně zmatená..)
  • 0

#4 Barushe

Barushe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2013 - 19:19:10

Vložený obrázek


Tady jsem našla obrázek... která čárka prosím vás ukazuje čas? :)
  • 0

#5 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 4 leden 2013 - 19:33:44

s kolečkem otáčíš než se ti v tom skleněném okýnku překryjí obě ručičky (musíš už mít namířeno na věc kterou fotíš) podle clony kterou máš nastavenou posléze na kolečku vpravo nastavíš expoziční čas (například clona 2 se ti na obrázku kryje s časem 1/30 a podobně)
  • 0

#6 Barushe

Barushe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2013 - 19:57:18

s kolečkem otáčíš než se ti v tom skleněném okýnku překryjí obě ručičky (musíš už mít namířeno na věc kterou fotíš) podle clony kterou máš nastavenou posléze na kolečku vpravo nastavíš expoziční čas (například clona 2 se ti na obrázku kryje s časem 1/30 a podobně)


Takže když si nastavím clonu např. 8 a v tom černém kolečku čas 125, pak by mělo stačit točit kolečkem, dokud se ručičky nepřekryjí?
  • 0

#7 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 4 leden 2013 - 20:06:24

Pro jistotu: citlivost se nastaví otáčením vnitřního prstence. ISO 400 odpovídá 27°DIN takže tam v tom oválném výřezu, kde je na přiloženém obrázku nastaveno cca 16 je třeba nastavit 27, pak se může vnějším kolečkem otáčet dokud se nepřekryjí ukazatele. V tom okamžiku je pro zvolenou hodnotu clonového čísla, kterou najdu na vnitřním prstenci, možno odečíst příslušnou rychlost závěrky na vnějším prstenci. Případně lze zvolit kteroukoliv jinou kombinaci protilehlých hodnot clona/čas.
Tedy aspoň pokud to odpovídá systému, se kterým jsem se setkal já.
  • 0

#8 Barushe

Barushe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2013 - 20:27:37

Pro jistotu: citlivost se nastaví otáčením vnitřního prstence. ISO 400 odpovídá 27°DIN takže tam v tom oválném výřezu, kde je na přiloženém obrázku nastaveno cca 16 je třeba nastavit 27, pak se může vnějším kolečkem otáčet dokud se nepřekryjí ukazatele. V tom okamžiku je pro zvolenou hodnotu clonového čísla, kterou najdu na vnitřním prstenci, možno odečíst příslušnou rychlost závěrky na vnějším prstenci. Případně lze zvolit kteroukoliv jinou kombinaci protilehlých hodnot clona/čas.
Tedy aspoň pokud to odpovídá systému, se kterým jsem se setkal já.


Děkuju, té první části rozumím.. ale té druhé asi ne tak úplně. Nastaveno mám 27 DIN a překrývá se mi clona 2 s časem 500, clona 4 s časem 250 a tak dál.. Nebo tady myslíte překrývající se ukazatele na skleněném expozimetru?
  • 0

#9 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 4 leden 2013 - 20:56:05

Tady jsem myslel ukazatele na expozimetru (ručička s kolečkem? pravděpodobně). Zkrátka otáčením vnějšího prstence "probíhá měření" a jakmile dostanu ručičku nad kolečko, je změřeno. Zbývá se podívat co jsem naměřil. Otáčením vnějšího kroužku (měřením) jsem dostal naproti hodnotám clony vždy nějakou hodnotu času. A pro fotografování mohu použít jakoukoliv z dvojic čas/clona, které leží naproti sobě, jsou si "rovnomocné". Zbývá zvolenou kombinaci nastavit na fotoaparátu (tento typ expozimetrů totiž není nijak propojen s funkcemi fotoaparátu, funguje zcela nezávisle).
  • 0

#10 Barushe

Barushe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2013 - 21:10:32

Tady jsem myslel ukazatele na expozimetru (ručička s kolečkem? pravděpodobně). Zkrátka otáčením vnějšího prstence "probíhá měření" a jakmile dostanu ručičku nad kolečko, je změřeno. Zbývá se podívat co jsem naměřil. Otáčením vnějšího kroužku (měřením) jsem dostal naproti hodnotám clony vždy nějakou hodnotu času. A pro fotografování mohu použít jakoukoliv z dvojic čas/clona, které leží naproti sobě, jsou si "rovnomocné". Zbývá zvolenou kombinaci nastavit na fotoaparátu (tento typ expozimetrů totiž není nijak propojen s funkcemi fotoaparátu, funguje zcela nezávisle).


Paráda, mockrát díky! Už je mi to jasné :)
  • 0

#11 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 4 leden 2013 - 21:22:10

Ono není ani moc za co. Tento typ expozimetru totiž většinou vlivem stáří již neukazuje přesně a často podexponovává. Proto doporučuji vyzkoušet pár filmů a poté, jako úplně první investici do další výbavy, pořídit externí expozimetr. Vyhnout se značkám Metra, Leningrad atd, a zameřit se výhradně na Gossen Sixtar/Lunasix nebo Sverdlovsk 4.
  • 0

#12 Barushe

Barushe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2013 - 22:06:36

Ono není ani moc za co. Tento typ expozimetru totiž většinou vlivem stáří již neukazuje přesně a často podexponovává. Proto doporučuji vyzkoušet pár filmů a poté, jako úplně první investici do další výbavy, pořídit externí expozimetr. Vyhnout se značkám Metra, Leningrad atd, a zameřit se výhradně na Gossen Sixtar/Lunasix nebo Sverdlovsk 4.


Hmm, zajímavé. Nevěděla jsem, že existuje něco jako externí expozimetr.. ale jestli bude expozice přesnější, určitě bych do toho investovala. I když se mi zdá, že sháňka po nich bude asi trošku náročnější.. A ještě jsem si vzpomněla. Je možné aby ta samočinná ručička expozimetru byla nějak opotřebovaná? Neb se mi zdá, že její pohyb je dost laxní.. ale možná je to jen špatným světlem.
  • 0

#13 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 4 leden 2013 - 22:14:57

Neb se mi zdá, že její pohyb je dost laxní.. ale možná je to jen špatným světlem.

to je bohužel u těchhle foťáků z ruska dost běžná věc - ale i tak může měřit přesně, je to třeba vyzkoušet (z asi 8 zenitu Ecek co sem tu mnel merili prijatelne tak 3)
  • 0

#14 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 4 leden 2013 - 22:46:19

Ahoj, ja sem z Hradiste :) kdyz budes chtit pokecat tak se ozvi pres SZ, mam i komoru a nejake fotaky :D
  • 0

#15 Barushe

Barushe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2013 - 09:22:13


Neb se mi zdá, že její pohyb je dost laxní.. ale možná je to jen špatným světlem.

to je bohužel u těchhle foťáků z ruska dost běžná věc - ale i tak může měřit přesně, je to třeba vyzkoušet (z asi 8 zenitu Ecek co sem tu mnel merili prijatelne tak 3)


Ajaj.. a šla by udělat fotka i s relativně nepřesným expozimetrem? Prozatím bez těch externích mašinek..
  • 0

#16 Barushe

Barushe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2013 - 09:31:42

Ahoj, ja sem z Hradiste :) kdyz budes chtit pokecat tak se ozvi pres SZ, mam i komoru a nejake fotaky :D


Jé, tak to je super) teď jsem zdá se pochopila, jak foťák funguje, ale k té komůrce bych se taky chtěla brzo dopracovat :) Určitě se pak ozvu.. Díky:)
  • 0

#17 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 5 leden 2013 - 09:36:19

já bych to nejdřív vyzkoušel - nemusí to být špatné ale zenit je prostě ruský takže je třeba počítat s tím že to není nějaký úžasný stroj a že je dost poruchový (mimochodem vždycky mě hrozně překvapí proč všichni lidi co začínají mají zenit nebo praktiku, když o pár stovek dráž se dá sehnat s trochou štěstí třeba minolta s MD bajonetem nebo nějaký pentax (ale nic proti tomu - sám sem měl jak zenit, tak praktiku :mrgreen: ) )
  • 0

#18 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 5 leden 2013 - 09:46:17

já bych to nejdřív vyzkoušel - nemusí to být špatné ale zenit je prostě ruský takže je třeba počítat s tím že to není nějaký úžasný stroj a že je dost poruchový (mimochodem vždycky mě hrozně překvapí proč všichni lidi co začínají mají zenit nebo praktiku, když o pár stovek dráž se dá sehnat s trochou štěstí třeba minolta s MD bajonetem nebo nějaký pentax (ale nic proti tomu - sám sem měl jak zenit, tak praktiku :mrgreen: ) )


Bo každý ten zenit má doma :cool:
  • 0

#19 Barushe

Barushe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2013 - 09:58:04

já bych to nejdřív vyzkoušel - nemusí to být špatné ale zenit je prostě ruský takže je třeba počítat s tím že to není nějaký úžasný stroj a že je dost poruchový (mimochodem vždycky mě hrozně překvapí proč všichni lidi co začínají mají zenit nebo praktiku, když o pár stovek dráž se dá sehnat s trochou štěstí třeba minolta s MD bajonetem nebo nějaký pentax (ale nic proti tomu - sám sem měl jak zenit, tak praktiku :mrgreen: ) )


To je pravda, no) Bez Zenitu a Praktiky to do začátku asi nejde)) A řekla bych, že tyhle dvě značky jsou asi i hodně srdcovky.. dost lidí si vzpomene na dědečky, tatínky.. takže nejspíš i trochu nostalgie :) Já ten svůj dostala jako vánoční dar, ale do budoucna bych se po nějaké minoltičce taky chtěla podívat..
  • 0

#20 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 5 leden 2013 - 09:59:44

Ajaj.. a šla by udělat fotka i s relativně nepřesným expozimetrem? Prozatím bez těch externích mašinek..

fotka půjde udělat, pokud na filmu budeš mít
a ) naexponován obrázek správně - tj. ani příliš přeexponován, ani příliš nepodexponován - tj. v rozmezi expoziční pružnosti filmu
b ) takto naexponovaný film správně vyvolán
pokud jsi tímto aparátem s neověřenou přesností dosud nic nenafotila, ani jsi dosud správně naexponované filmy správně nevyvolala, nebudeš tušit, kde je chyba, pokud film vytáhneš z vývojnice černý nebo naopak prázdný.
takže bych doporučoval prvně ze všeho setkání s někým, kdo jakous takous zkušenost a znalost má, dokáže ověřit funkci expozimetru (a nejen ji, taktéž funci závěrky, clonové mechaniky, stav těsnění apod.) na tvém aparátu (neb nepředpokládám, že máš natolik zkušené oko, abyses podívala kolem sebe a řekla si například "tak tady to bude 1/125 vteřiny a clona 4").
Všechno se dá snadno naučit, ale je třeba mít spolehlivý "vercajk" jako základ, zejména pokud nemáš dostatek zkušeností, jak nedostatky vercajku "očůrat".
Pokud nebudeš mít předpoklad (jistotu), že bereš do rukou foťák správně a přesně fungující, tak nelze vyloučit jen ztrátu materiálu, peněz za něj, energie, a vůbec chuti s tím pokračovat, neb nebudeš vědět, kde se chybička v cestě od zmáčknutí spouště až k hotové fotce vloudila.

V nebo z UH je tuším mladík, který se na TK vyskytoval pod nickem Mickael. Být tebou, vyhledal bych ho a poprosil o chvilku jeho času. když ne tam, tak ve Zlíně i v Brně jsou borci a borkyně, kteří ti během půlhodiny mohou pomoci víc, než dlouhé hodiny tápání ve virtualitě.

Přeji hodně štěstí a vytrvalosti.
  • 1

#21 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 5 leden 2013 - 10:34:48

Jestli chceš tak mi napiš sz a nějak se domluvíme, ale nejdřív v pondělí budu mít čas. Na zenitu jsem taky kdysi začínal.
  • 0

#22 Barushe

Barushe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2013 - 10:46:26


Ajaj.. a šla by udělat fotka i s relativně nepřesným expozimetrem? Prozatím bez těch externích mašinek..

fotka půjde udělat, pokud na filmu budeš mít
a ) naexponován obrázek správně - tj. ani příliš přeexponován, ani příliš nepodexponován - tj. v rozmezi expoziční pružnosti filmu
b ) takto naexponovaný film správně vyvolán
pokud jsi tímto aparátem s neověřenou přesností dosud nic nenafotila, ani jsi dosud správně naexponované filmy správně nevyvolala, nebudeš tušit, kde je chyba, pokud film vytáhneš z vývojnice černý nebo naopak prázdný.
takže bych doporučoval prvně ze všeho setkání s někým, kdo jakous takous zkušenost a znalost má, dokáže ověřit funkci expozimetru (a nejen ji, taktéž funci závěrky, clonové mechaniky, stav těsnění apod.) na tvém aparátu (neb nepředpokládám, že máš natolik zkušené oko, abyses podívala kolem sebe a řekla si například "tak tady to bude 1/125 vteřiny a clona 4").
Všechno se dá snadno naučit, ale je třeba mít spolehlivý "vercajk" jako základ, zejména pokud nemáš dostatek zkušeností, jak nedostatky vercajku "očůrat".
Pokud nebudeš mít předpoklad (jistotu), že bereš do rukou foťák správně a přesně fungující, tak nelze vyloučit jen ztrátu materiálu, peněz za něj, energie, a vůbec chuti s tím pokračovat, neb nebudeš vědět, kde se chybička v cestě od zmáčknutí spouště až k hotové fotce vloudila.

V nebo z UH je tuším mladík, který se na TK vyskytoval pod nickem Mickael. Být tebou, vyhledal bych ho a poprosil o chvilku jeho času. když ne tam, tak ve Zlíně i v Brně jsou borci a borkyně, kteří ti během půlhodiny mohou pomoci víc, než dlouhé hodiny tápání ve virtualitě.

Přeji hodně štěstí a vytrvalosti.


No v mém případě bude tahle možnost asi nejrozumnější.. Mickaelovi už jsem napsala zprávu, tak snad se domluvíme) Díky za radu:)
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Hradiště, Zenit

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních