Přejít na obsah


Fotka

Kontakty 4x5 na multigrade, neb jak začít bez komory


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 18 leden 2013 - 20:10:08

Zdravím všechny potemníky a chci se podělit s nápadem, který mi zafungoval při pokusech s 4x5 kontakty na multigrade papíry.

Nejprve na vysvětlenou - postupnou regresí proti času jsem se dostal z digitálu zpátky na stříbro, nejprve kino s leicou, pak se přidala Moskva 5 6x9, a nakonec jsem si předělal Polaroid 110A na malý velký formát 4x5. Na takový negativ byla radost koukat, ale nemaje temné komory, dál jit nešlo. Experimentoval jsem s kyonotypy a albuminem a nakonec jsem s příchodem dlouhých zimních večerů nakoupil papíry a pustil se do experimentů v sešeřelé koupelně. Jako nejlepší variantu jsem vyhodnotil multigradační papíry, ale jak to řešit bez zvětšováku? Mám sice jeden ve sklepě, pokaždé ho skládat a rozdělávat se mi fakt nechce, stejně jako bastlit na stolní lampu držák na filtry, které nemám. Takže co? Zde je seznam materiálu:

- alza.cz dodala barevnou LED žárovku s ovladačem (https://www.alza.cz/...-2w-d238269.htm). Má spoustu pěkných odstínů, které Foma Variant dobře pochytá, pamatuje nastavení jasu a poslední barvu před zhasnutím. Co víc si můžu přát?
- lampu
- rovnou desku
- kus skla
- Foma Variant

Postup: stojací lampu jsem zapojil do hodin a stáhnul jsem jas na minimum. Žárovka má něco jako difuzér, takže z cca 1m svítí pěkně rovnoměrně. Jak určit expozici na jedotlivé barvevné filtry (tady spíš barevná světla) ještě nemám vychytané, takže vám nebudu blbnout hlavu, to se jinde ve fórech dočtete. Zatím vím tolik, že purpur je tvrdá, žlutá je měkká. Dejme tedy tomu, že jsem dospěl k závěru, že je nutno svítit 20sec purpur a 10sec žlutou. Nastavím hodiny na 30sec a žárovku na purpur, po 20sec přepnu dálkovým ovladačem na žlutou a obrázek může do chemie. Je jako lusk a celá rodina je nadšené, protože nemůže do koupelny ;-)

Multigrade mě vyloženě nadchly, nikdy před tím nedělal jsem s nimi nedělal, doufám že to pomůže všem prosylytům kontaktní velkoformátové fotografie. Ještě můžu povyprávět o albuminovém tisku, ale to až jindy. Nebo jak předělat Polaroid 110A na koleně v kuchyni. Ale to taky až jindy.
  • 6

#2 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 leden 2013 - 11:29:58

Krásný výzkum.. Díky.
  • 0

#3 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 19 leden 2013 - 12:48:01

Tý jo?! Co takhle dát tu žárovku do klasického kondenzorového zvětšováku. To bych se už nemusel s..t s filtry. Hmmm ...
  • 0

#4 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 19 leden 2013 - 13:03:51

Jen měj na paměti, že je to v reálu ekvivalent cca 25W, nevim, to s tím udělá kondenzor. Ale za pokus to stojí.
  • 0

#5 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 leden 2013 - 17:37:15

To by se potom šikly ty viponelky s minutami místo vteřin.
  • 0

#6 tricky

tricky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 224 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 359

Publikováno 13 prosinec 2013 - 18:15:02

Použil jsem včera výše uvedenou žárovku přímo do zvětšováku, Ty odstíny skutečně multigradační papíry krásně pochytaly, řek bych, že i víc než filtry od Ilfordu(alespoň purpurový odstín žárovky funguje opravdu tvrdě. Časy jsem měl kolem minuty max, clonil jsem na 8. Zatím jediný problém je přepínání odstínů při oddělené(rozdělené) gradaci - nutno dálkový ovladač směrovat přímo přes objektiv, plechy zvětšováku to totiž zastíní. Řešil jsem to červeným sklíčkem pod objektivem a přepnutím, je to kapku kostrbaté řešení, ale na nic jiného jsem nepřišel..
  • 1

#7 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 13 prosinec 2013 - 20:04:52

Mám někde u rodičů světlovodný kablík cca. 20 cm.
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 prosinec 2013 - 11:33:59

nápad se současnou multižárovkou nemůžu posoudit, můžu jen říct, jak bych to udělal já

sehnal nejmenší kondenzorový zvětšovák (třeba opemus 2a - mimo jiné je velmi krásný)
sundat z tyče a přišroubovat na stěnu koupelny někde do kouta, také by mohl být na držáku - ten napevno a zvětšovák sundávací
pod ním sklopná polička
mg filtry foma za 150,- vystřihnout kolečka a ta dávat pod objektiv, nejde o kresbu, tak plast pod objektivem nevadí
žádný problém s časy a gradací, je na to tabulka v balení mg filtrů
  • 0

#9 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 prosinec 2013 - 11:39:55

rhX - nejdřív mi to nedávalo smysl, ale pak mi došlo, že odpovídáš na původní otázku :).
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 prosinec 2013 - 20:48:39

ještě že mám dost opálových žárovek z různých výprodejů nakřečkováno
v době, kdy se pro reportáže používaj telefony, profesionálně, je možné všechno - i mnohobarevná jednožárovka pro kontakty a provedení dvojího osvitu jediným dálkovým ovládáním
  • 0

#11 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 17 prosinec 2013 - 12:55:46

Pokud tomu spravne rozumim, "mnohobarevna zarovka" micha barvy RGB LEDek. Tim padem, pro osvit papiru, neni treba pridavat cervenou (ale ani by to nemelo vadit), multigradacni papiry jsou citlive na modrou (tvrda gradace) a zelenou (mekka gradace); stacilo by pohybovat se od modre, skrz tyrkysovou k zelene.

Ze se pouziva filtry od zlutych k fialovym vyplyva z jejich schopnosti pohltit jednou a propustit druhou barvu, pri cemz co proleze skrz filtr v oblasti zlute az cervene nehraje roli.
  • 1

#12 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 26 únor 2014 - 11:06:16

pokud se budeme bavit v urovni teploty svetla, tak za pouziti "bilych" LED (tzn prepalena modra), jakapak by mela byt? podle toho co pise pasiasty, by mela byt chladnejsi, tzn nad 4300K... je tak? 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních