Přejít na obsah


Fotka

LED osvětlení komory


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2013 - 02:23:04

A ještě jeden dotaz - zejména pro ty, kteří používají LED osvětlení temné komory. Nechal jsem si od kamaráda jedno takové vyrobit - jednoduše 3 vysokosvítivé červené diody o příslušné vlnové délce na tišťáku s nějakým adaptérem z jakési autonavigace (nebo tak něčeho)... Svítí to parádně, ale je zajímavým faktem, že když to zapnu, tak to svítí extrémně moc - do té míry, že papíry závojují. po několika minutách se ale ledky unaví a intenzita klesne tak na polovinu (jestli ne míň), což je intenzita naprosto ideální a na papíry už to nesvítí. Já to samozřejmě řeším tím způsobem, že světlo rozsvěcím včas před vytažením papírů, ale je to trochu nepraktické v tom ohledu, že ho nemůžu vypnout a zapnout, když je papír pod zvětšovákem (protože občas není vůbec vidět, co se na papír promítá, což je trochu nepraktické zejména při nadržování...) Nesetkal jste se někdo s tímto problémem?
Děkuji.
  • 0

#2 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 31 leden 2013 - 02:38:02

napada mne leda pres PWM modulaci snizit jas tech LEDek ...
  • 0

#3 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 31 leden 2013 - 06:58:31

možná Ti přez ledky teče moc velký proud. Zkusil by jsem se domluvit s kamarádem, aby do obvodu přidal předřadný odpor, nebo ještě lepší trimr, kterým si intenzitu nastavíš. Nejlepší je porcelánový, který s teplotou nemění hodnotu.
http://www.somr.gene...tOdporuLED.html
ten polovodič v ledce, který svítí, se po čase asi ohřeje a tím ztrácí původní vlastnosti.
Taky je řešení nic nevymýšlet a použít už hotové, jako spousta lidí tady. Blikačky, led-pásky, led-žárovky.
  • 0

#4 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 31 leden 2013 - 08:23:20

Mám takové ty LED pásky. Svítí jak drak a časem nepohasínají. Závojují, ale jen na Fomě. Ilfordy jsou v pohodě. Mám je namířený do černé zdi a tím jsem jim hodně ubral, takže dobrý.
  • 0

#5 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 31 leden 2013 - 09:22:21

PWM regulace má smysl jen u velkejch výkonů a nebo bílejch LED, na červený světlo je naopak lepší lineární regulace, tedy předřadný výkonový rezistor. Porcelánový rezistor jsem ještě neviděl, prosím o odkaz, doporučeníhodné jsou _drátové_ rezistory, nicméně jestli ti to vyráběl kamarád, tak by bylo nejlepší ho poprosit, aby zařízení upravil pro nižší jas - sám jako konstruktér nemám rád, když se mi cizí lidi hrabou v něčem, co jsem dával dohromady.
  • 0

#6 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 únor 2013 - 00:33:39

No já si taky myslím, že to bude souviset s teplotou - oni ty vysokosvítivý LEDky hřejou jak prase... Ale zase je paráda, že to svítí fakt hodně (mám to na strpě uprostřed - takže mi to vpohodě pokryje celou komoru a ne jen pracovní plochu jako předtím s aladinkou) a vím, že vlnovou délku jsem tehdy řešil, aby to nesvítilo ani na ty fomy. Jen to zhasínání...(tedy zhasínání jde hladce:-) horší je to s rozsvícením...) Tak tedy děkuji za rady, zkusím mu to přetlumočit a uvidíme.
  • 0

#7 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 1 únor 2013 - 12:54:35

Ja mám v osvetlení zapojených asi 50 jantárových LED diód, ktoré sú v lištách na strope, čím tvoria takú šachovnicu. Celý obvod je spojený do série a galvanicky pripojený na sieť. Jas sa dá regulovať skokovo pomocou prepínačov, cez ktoré sa paralelne zapojujú kondenzátory na vstupe. Za kondenzátormi je usmerňovací mostík+filtračné elektrolyty. LEDky ani v jednom prípade nefungujú na plný výkon, max. prúd je asi 15 mA, pri tom sa dá ešte v pohode vyvolávať pevnogradačný papier pri priamom osvetlení misiek (vzdialenosť stôl - osvetlenie asi 120 cm). LEDky boli rozmiestnené tak, aby približne v takej výške bolo osvetlenie rovnomerné, takže tvoria rovnostranné trojuholníky so vzdialenosťou asi 35 cm. Toto osvetlenie je umiestnené v jednej polovici miestnosti. Druhá polovica je tmavá, takže citlivejšie papiere a farbu vyvolávam tam a pri rozumných spracovateľských časoch nezávojuje ani efke papier, napriek tomu, že ku tmavo červenej má to osvetlenie hodne ďaleko. Pri farbe som musel osvetlenie podstatne stlmiť, takže vtedy ním tečie asi 5 - 7 mA. Hodnoty berte s rezervou, robil som to už dávno a všetko si nepamätám. Za tie roky som s tým veľmi spokojný, až na niekoľko nepríjemnosti: pri jednej búrke mi odpálilo 3 rady LED napriek tomu, že boli vypnuté. Ďalej obvod pôsobí ako veľká cievka a stačí, že niekde sa zapne spotrebič (ideálny je cirkulár, ale najnovšie robí podobné nepríjemnosti aj mraznička s filmami) a osvetlenie blikne. Nepríjemné to je hlavne keď máte úplnú tmu a pracujete s nejakým filmovým materiálom. Posledným problémom je priame pripojenie na sieť a tým aj možnosť úrazu a hlavne nabité kondenzátory na výstupe. Vďaka umiestneniu ma však táto vlastnosť prakticky netrápi.
  • 2

#8 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 29 duben 2013 - 20:13:29

Ahoj vsetkym,ospravedlnujem sa za chybajuce makcene-hacky a dlzne-carky,ale k veci,co sa tyka LED osvetlenia komory,tak je to dnes pomerne jednoduche,kupil som v LED obchodiku cervenu LED ziarovku standartneho zavitu E27 s prikonom 0,5 W a dal ju do stolnej lampy z maxu na bau,ktora ma stipec-kolik, a funguje to eno nuno,teda ziadne vymyslanie,mne toto osvetlenie v komore staci,cele to stalo 17 Euro,vratane cervenej ziarovky. Stolna lampa ma tienidlo natacacie v kazdom smere,takze si je mozne "prisvietit" v pripade potreby a nemam ziadne osvietene papiere,takze tolko k tomu mozem napisat ja,vela zdaru
  • 0

#9 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 29 duben 2013 - 20:45:44

Až by ste chceli robiť farbu, tak Vám bude táto červená LED žiarovka totálne nanič. Závisí dosť od druhu papiera, ktorý používate. Ja som pri červenom svetle 25W žiarovky pracoval asi 10 rokov a nevrátil by som sa k tomu. Zelené osvetlenie bolo podstatne lepšie. Ale ani jedno osvetlenie nie je úplne univerzálne. Napr. na Efke papiere bol dosť problém osvetlenie vyladiť, vyžadujú si čo najtmavšiu červené.
  • 0

#10 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 30 duben 2013 - 05:03:12

Vzťahovalo sa to samozrejme k čb fotografii,ak by išlo o farbu,tak pevne verím,že zodpovedajúce farebné LED žiarovky sa nájdu, je ich hafo,dokonca aj RGB s možnosťou zmeny farby, ja som napísal svoj príspevok len preto, aby som sa podelil o praktickú skúsenosť a takisto ma nebaví zháňať žiarovky kde tade ;)
  • 0

#11 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 30 duben 2013 - 08:14:17

Ta červená LED žárovka je jistě jednodušším řešením než něco bastlit. Jenže já bastlil (před několika lety a to snad ani LED žárovky nebyly) z LED a tady je moje zkušenost. Nejdříve jsme měl asi 25 malých LED jantarové barvy 590nm. Fungovalo to dobře, ale když jsem nechal delší dobu a více zblízka svítit na papíry, tak tam byl už závoj. Výhoda jantarového světla - krásně se s ním dělá, jsou vidět správné konterasty ap. Světla bylo až moc, tak jsem polovinu jantarových LED vyměnil za červené 625 nm. Žádné papíry (Foma, Inford, Agfa) nezvojují, ale už se blbě v červeném světle dělá. Teď jsem pořídil Efke Varykony a ty jsou i na těch 625 nm sviňa. Tak vedle přepínacího světla 590/625 vytvářím malé světlo z LED 660 - ale to už je červená tma.
Jinak datashety Foma říkají, že spektrální citlivost Fomabrom vairiant i Fomaspeed Variant končí někde na 580nm, to samé Ilford Multigrade IV.
Takže volba žárovky je zajímavá, ale vyzařované spektrum by vyžadovalo buď složité měření, nebo lépe zkoušku v komoře. Ale to by mi musel tu žárovku někdo půjčit. A nebo kamarádi z Temné - třeba Gaucovnik - provedou testy. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#12 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 30 duben 2013 - 09:35:17

Nehovorím, že by sa tie žiarovky nenašli, otázka je ale ich spektrum a výkon.Obyčajné LED sa dajú perfektne regulovať a podľa prietoku prúdu sa dá upraviť ich svietivosť. Napr. na staré Neobromy nie je problém aj dlhodobo svietiť na plný výkon, pevnogradačné Fomaspeedy tomu odolajú na asi 3 minúty, ale u MG papierov je lepšie znížiť výkon a farbu robiť takmer v tme. Navyše - ja mám komoru rozdelenú na dve časti a v tej druhej to svetlo nie je nainštalované, takže potom nie je problém pri slabom svetle jantárových LED pracovať aj s EFKE papiermi a farbou. U LED žiaroviek nevravím, žeby tá regulácia nebola možná, ale už to na mňa pôsobí ako čierna skrinka, o ktorej nič neviem a je to aj relatívne drahé, hlavne pokiaľ zistíte, že Vám tá žiarovka vyžaruje iné spektrum. Pre ľudí bez základov elektrotechniky to však môže byť aj tak veľmi prínosná informácia. Proste vymenia žiarovku a majú to hotové.
  • 0

#13 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 30 duben 2013 - 09:43:28

ja nakonec skoncil u zadni mlhovky z auta s nacpanou tatrankou LEDek :)
  • 0

#14 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 30 duben 2013 - 13:20:41

V elektrotechnike nie som žiaden zázrak a ani ním netúžim byť, fyziku však v princípe mám rád a tak mi nedalo a preštudoval som si princípy pre LED svetielka. Nie som ani žiaden obhajca tej či onej technológie, ale tento článoček na wiki by mohol pomôcť http://sk.wikipedia....niscenčná_dióda, týmto sa ospravedlňujem za vloženie odkazu na externú webovú stránku, tu nejde o žiadnu reklamu ale myslím si, že informácie na danej stránke pomôžu nezasväteným trošku lepšiu orientáciu v problematike. Vo fotení, ktoré má v mojom prípade jedinú ambíciu, a to byť len hobby pre vlastné potešenie vyznávam tak trošku naturalistický princíp, že fotografia začína v predstavách, premieta sa do oka s následným impulzom nervovej sústavy do prstu na ruke, pod ktorým je spúšť uzávierky. Pre vysvetlenie, snažím sa naexponovať tak dobre ako to len zvládnem a viem a tak aby som zachytil v tom okamihu to, čo na tej fotke chcem mať a podľa toho aj vyvolať a nasvietiť na papier, jednoducho a prosto následné úpravy a iné finty, či fintičky a iné vylepšovania už nie sú pre mňa tým pravým orechovým, buď sa mi to to páči tak ako to je alebo to nie je pre mňa dobré :mrgreen: , takto to riešim ja. A ešte k tomu svetlu, intenzita súvisí skôr s výkonom, resp, príkonom, kde sa cd mení na lm alebo lux, vzťahy si stači vyhľadať na nete, avšak vlnová dĺžka sa tým nemení, teda to čo vníame ako červené je červeným preto, že naša sietnica zaznamená odrazené svetlo vlnovej d´žky ktorú náš mozog vyhodnotí ako červenú, ostatné časti spektra su absorbované predmetom, ktorý vnímame ako červený, takto to platí pre každú farbičku. Teda kto vie, akú ma skutočne ten tulipán farbu, keď jediné, čo nepohltil a vrátilo sa mi to do oka, bola červená farba :mrgreen:. A chcem poďakovať všetkým tu na tmavej komore za užitočné ako aj úsmevné rady, názory, skúsenosti ako aj za to, že môj návrat ku klasike by sa bez tohoto portálu asi neudial. Takže vďaka a fajn fotenie všetkým. :cool:
  • 1

#15 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 13 prosinec 2023 - 00:08:34

Neskúšal niekdo na osvetlenie komory RGB pasik ?
Nechxem sa mi tam montovat viac svietidiel takto by jeden pasik za zabezpecil vsetko, nalepil by sa pod skrinky
Dali by sa menit farby a intenzita len nemam odskusane co na to papiere
  • 0

#16 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 13 prosinec 2023 - 13:01:32

Zkoušel funguje to docela dobře, ovšem má to několik háčků:
– mám LEDky 650nm a při větším jasu a delším čase velmi výrazně exponuji Retrobrom; buď máji nějaký menší emisi v oblasti modré či zelené, nebo ten papír má nějakou citlivost v červeným spektru; zkusím dodatečný červený filtr; samozřejmě příčina může být ještě jinde…

– na RGB pasky zapomeň, pokud budeš chtít oranžovou, budou ti svítit červené a zelené diody, ty druhé spolehlivě exponují téměř každý materiál; jestli chceš oranžové osvětlení, tak jen oranžové LEDky

 

Uvažuji o laserových diodách (samozřejmě paprsek musel by se rozptýlit) – lasery máji zaručeně úzké spektrum. 


  • 0

#17 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 13 prosinec 2023 - 18:14:05

Mne staci čisto cervene, mam aj zelenu ziarovku a filter ale to nepouzivam
  • 0

#18 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 prosinec 2023 - 20:18:13

Otestovane, vysledky:
RGB pasik 5m, adapter, dialkove 15€, vodotesny s lepiacou paskou, nalepene 3,5m nad pult kde su misky a zvecsovak, vzdialenoat 80cm a 150cm od rgb pasiku. Cervena na minime a ziadny zavoj ci cernanie na fomaspeed a orwo papieroch ani po 10 minutach.
Ine farby nefunguju a hned cerna co mi nevadi.
Ak by bol problem a inym papierom pojde pasik na strop 3 metre daleko co by bola istota.
Svetla velmi vela na pracu :D konecne
  • 0

#19 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 prosinec 2023 - 20:20:40

Co poviete ?

Přiložený soubor (y)


  • 0

#20 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 18 prosinec 2023 - 10:09:53

Ahoj, obecně bych nedoporučil svítit ani červeným světlem přímo na papír, nejlépe odrazem, tak se to doporučuje i v literatuře.

Mám odzkoušené červené pásky různých výrobců a asi jsem netrefil ten nejlepší model. Takže páska, kterou jsem si nechal je odrazem od stropu + difuzor přelepený páskou 3M Ruby Red, výkon snížen na cca 30%.

Prý neexistuje úplně bezpečné osvětlení, protože s časem k nějakému osvitu dojde. Takže při zkouškách bezpečnosti mého osvětlení s velmi dlouhými časy v řádu minut k nějakém zašednutí dojde.

V příloze ilustračně, jak jsem to vyřešil já. Pracovat tam normálně dokážu a stačí mi to světlo dokonce i k posouzení snatch pointu v lith printu (rubínku mám nad miskou s vývojkou).

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  TK 12.jpg   95,89K   2 Počet stažení

  • 0

#21 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2023 - 10:22:17

Uz asi 10 let pouzivam ty uplne nejvic "schme" LED pasky z trznice s RGB diodou (pak je jeste RGBW) a krmim jen R pres PWM modulaci - bez problemu. Ted jsem pridal Lidl Zigbee zarovku (konfigurovanou pres MQTT/HA) a R je cista R bez cehokoliv.

 

Nedavno jsem narazil na nekoho kdo zkusil SZYY0805O LEDky (uzkej profil na 598-600nm) pres 85B filtr a prej jde delat i RA4 v pohode...


  • 0

#22 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 6 březen 2024 - 22:07:57

Konečně si zařizuji vlastní komoru a řeším osvětlení. Budu mít u jedné stěny 3m dlouhý mokrý stůl, naproti pak budou zvětšováky. Zdi jsou na bílo, strop 2,6m. 

V poslední komoře, kam jsem docházel, jsem si ověřil, že bych raději pracoval za oranžového/jantarového světla. Pokud je to vzhledem k papírům Foma možné (převážně Fomaspeed Variant a Fomatone Variant).

 

Chtěl bych LED světla, ideálně nějaký pásek, ať nemusím úplně bastlit. Našel jsem ale jen něco takového:

https://www.ledshopi...ip20-8mm-x11920

 

Vlnová délka 595-605nm...je to pro multigradační Fomy dostatek? Foma se sice tváří, že ano, ale....

Jednotlivé diody se dají sehnat třeba 610nm. A jak s příkonem, stačí to?

 

Díky za radu.


  • 0

#23 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 6 březen 2024 - 23:04:30

Já mám červenou 1W žárovku a stačí to, takže 10W asi taky bude stačit. Konkrétní výrobek budeš muset vyzkoušet sám, pokud stejný zrovna někdo náhodou nezkusil.

 

"Foma se tváří..." - Foma ví, "tváří se" výrobci LEDek - já používám levnou červenou žárovku NBB (dělají i 5W, tu mám v druhé komoře daleko od misek a světla jak na bále..), uvádějí dominantní vlnovou délku 640 a všechno je OK; zkusil jsem oranžovou, uvádějí dominantní vlnovou délku 607 a všechno ihned šedne.

 

Jinak Danzi, koukám, že tam máš nějakou předpotopní rubínovou lampu, to teda hrubě nedoporučuju, tohle sklo propouští kde co..


  • 0

#24 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 7 březen 2024 - 18:39:34

Konečně si zařizuji vlastní komoru a řeším osvětlení. Budu mít u jedné stěny 3m dlouhý mokrý stůl, naproti pak budou zvětšováky. Zdi jsou na bílo, strop 2,6m. 

V poslední komoře, kam jsem docházel, jsem si ověřil, že bych raději pracoval za oranžového/jantarového světla. Pokud je to vzhledem k papírům Foma možné (převážně Fomaspeed Variant a Fomatone Variant).

 

Chtěl bych LED světla, ideálně nějaký pásek, ať nemusím úplně bastlit. Našel jsem ale jen něco takového:

https://www.ledshopi...ip20-8mm-x11920

 

Vlnová délka 595-605nm...je to pro multigradační Fomy dostatek? Foma se sice tváří, že ano, ale....

Jednotlivé diody se dají sehnat třeba 610nm. A jak s příkonem, stačí to?

 

Díky za radu.

 

Ahoj, řešil jsem to stejné, tak rychle moje reakce.

Pokud pracuješ s papíry Fomaspeed Variant, tak z mé zkušenosti pouze červené světlo.

A těm páskům rozhodně nevěř, pokud jde o deklarovanou vlnovou délku. Rozhodně čistá R (ne RGB). I tak je to problém, nebo jsem z těch x červených pásků netrefil žádný dobrý (a to jsem kupoval v ověřených obchodech, řešil to s obsluhou (v jednom dokonce tvrdili, že si měří spektrum) a byly to spíše drahé pásky. Mám červený led pásek na horní hraně skříněk, svítim odrazem od stropu. Musel jsem předřadit regulaci výkonu. Navíc jsem ještě dal přes plastový kryt pásku 2 vrstvy pásky Ruby Red od 3M (mám toho skladem docela dost a rád daruji pár metrů).

Vlnovou délku chceš ideálně 630nm a výše. To co píšeš je málo.


  • 0

#25 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 7 březen 2024 - 18:44:18

Já mám červenou 1W žárovku a stačí to, takže 10W asi taky bude stačit. Konkrétní výrobek budeš muset vyzkoušet sám, pokud stejný zrovna někdo náhodou nezkusil.

 

"Foma se tváří..." - Foma ví, "tváří se" výrobci LEDek - já používám levnou červenou žárovku NBB (dělají i 5W, tu mám v druhé komoře daleko od misek a světla jak na bále..), uvádějí dominantní vlnovou délku 640 a všechno je OK; zkusil jsem oranžovou, uvádějí dominantní vlnovou délku 607 a všechno ihned šedne.

 

Jinak Danzi, koukám, že tam máš nějakou předpotopní rubínovou lampu, to teda hrubě nedoporučuju, tohle sklo propouští kde co..

Já tu rubínku mám rád. Je v ní červená žárovka ...

Používám hlavně při lith printingu. Jinak jsem v červeném šeru horního pásku. Já v komoře moc světla nepotřebuji. S trochou přehánění bych řekl, že to už tam znám tak dobře, že bych mohl pracovat skoro ve tmě.

 

Jinak zvažuji, že si na ten lith print koupím toto: https://www.etsy.com...ocket-safelight


  • 0

#26 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 7 březen 2024 - 19:17:01

Já taky nějakou takovou starou baňku měl a ihned šla.

 

Jako tolikrát již, doporučuju starou lampičku třeba s klipsnou a do ní tohle:

https://eshop.nbb.cz...a~250655002.htm

 

V případě potřeby svítit odrazem nebo předřadit nějaké mléčné plexi (Fomabromy var. jsou přecejen dost citlivé)..


  • 0

#27 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 10 březen 2024 - 22:52:45

Díky za rady.

 

Já taky nějakou takovou starou baňku měl a ihned šla.

 

Jako tolikrát již, doporučuju starou lampičku třeba s klipsnou a do ní tohle:

https://eshop.nbb.cz...a~250655002.htm

 

V případě potřeby svítit odrazem nebo předřadit nějaké mléčné plexi (Fomabromy var. jsou přecejen dost citlivé)..

 

Pokud máš tohle ověřené, tak za tu cenu to nemá smysl řešit a určitě vyzkouším, díky.


  • 0

#28 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 184 příspěvků(y)
Reputace: 81

Publikováno 11 březen 2024 - 08:46:58

Ve svojí stále komoře používám LED pásek na 230V, červený. Data k němu už nedohledám. Koupil jsem 1m a používám mléčné plexi. Při použití celého metru to hned závojovalo. Neměl jsem po ruce žádný stmívač, tak jsem šel cestou zkracování a došel až na délku 10 cm. :-D Umístění je na skříni a svítí odrazem od stropu. Předtím jsem měl žárovku Philips 15W přímo určenou pro temnou komoru. Pocitově je světla z toho LED pásku +- stejně jak z té žárovky.

 

Pro menší komoru nestálou používám čelovku z Decathlonu v tom červeném režimu. Funguje taky naprosto spolehlivě a světla na menší koupelnu je dost a dost. Opět na skříňce u stropu odrazem.

Papíry používám Foma Variant. Ilfordy MG RC jsou méně citlivé, resp. spektrální citlivost je o pěkný kus níže než Foma Variant.

 

Pokud bych to řešil dnes, šel bych jednoduchou cestou té LED žárovičky z odkazu výše.


  • 0

#29 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 19 březen 2024 - 09:42:52

Já taky nějakou takovou starou baňku měl a ihned šla.

 

Jako tolikrát již, doporučuju starou lampičku třeba s klipsnou a do ní tohle:

https://eshop.nbb.cz...a~250655002.htm

 

V případě potřeby svítit odrazem nebo předřadit nějaké mléčné plexi (Fomabromy var. jsou přecejen dost citlivé)..

 

Jen FYI:

MInulý týden jsem objednal 2ks této žárovky (je fajn, žej e tam závit E27). Před víkendem dorazila a o víkendu jsem nasadil do užívání.

Asi se budeš smát, ale dal jsem ji do té předpotopní rubinky smile.png, prostě sichr je sichr.

Nahradil jsem původní červenou žárovku (proto mi to fakt nezávojovalo) a světla je teď podstatně více.

O víkendu jsem dělal nějaké lith printy a i při velmi dlouhé osvitu ze vzdálenosti cca 50cm (miska - rubinka) není žádné závojování.

Udělám ještě mincovou zkoušku na klasickém Fomaspeedu Variant 313 a vyvolání v normální vývojce, ale tuším, že výsledek bude velmi dobrý. Možná zkusím i "holou" žárovku bez rubínky.

Takže vřele doporučuji.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních