Přejít na obsah


Fotka

Leningrad 6 - dopadajici svetlo


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 Wolferine

Wolferine

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationVychodni cechy
Reputace: 4

Publikováno 11 duben 2013 - 18:29:21

Zdravim,
chtel bych se zeptat jak spravne s Leningradem 6 merit dopadajici svetlo. Nema totiz kupoli (se kterou s emiri k fotaku, to vim) ale jen plochou desticku. Cetl sem cesky navod ale ten je v tom nejednoznacny (jestli na svetelny zdroj nebo k fotaku). Pak sem jeste nasel ze s m a mirit mezi svetelny zdroj a fotak....tak v tom ma gulas:)
diky
  • 0

#2 Wolferine

Wolferine

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationVychodni cechy
Reputace: 4

Publikováno 11 duben 2013 - 18:43:28

jo jeste neco sem hodim...na co slouzi na zadni strane to cerne kolecko?nastavuje se tim neco? A jak se rozebira? Staci povlit ten jeden sroubek (chtu tam vrazit diodu at muzu pouzit "stribrne" baterky
  • 0

#3 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 11 duben 2013 - 18:59:16

Plochá bílá propustná destička má stejnou funkci jako kalota. Dopadající světlo se měří bez kaloty směrem ke zdroji, odražené s kalotou směrem od zdroje světla.
  • 0

#4 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 11 duben 2013 - 20:13:01

Plochá bílá propustná destička má stejnou funkci jako kalota. Dopadající světlo se měří bez kaloty směrem ke zdroji, odražené s kalotou směrem od zdroje světla.


No nevím, já znám odražené bez kaloty a dopadající s kalotou.
  • 0

#5 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 11 duben 2013 - 20:24:44

Asi jo, jsem to měřil, jak jsem psal. Teď měřím všechno s kalotou, protože se mi jí nechce sundavat, určitě by jsem jí ztratil nebo rozšlápnul. U staršího Lunasixu šla šoupnout do strany. Zarytí prominou.
Edit: tak mě tak napadlo, že u toho Gossenu, co teď mám, se ta kalota asi ani nesundavá. Žádný takový obrázek v návodu není. A Kide ten tvůj způsob dává smysl, tak že jsem měřil blbě.
  • 0

#6 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 duben 2013 - 22:14:51

Je to jednoduchý. Při pohledu ze přední (měřící) strany je prostřední okénko na koukání skrz ciferník a krajní k měření. Pokud je přes krajní bílá destička měří se s ním dopadající světlo, po odsunutí na protější stranu se měří odražené ve 30 stupních. Koukat se může skrze optiku v ciferníku, ať človek může pořádně zacílit.
Černé kolečko slouží k nastavení nuly, tj. vyndají se baterky, zmáčkne se měření, tím se odaretuje ručička a měla by se vrátit na nulu. Pokud ne, doladí se "černým kolečkem". Pro rozebrání se musí odloupnout spodní plech, kde jsou šroubky. Uvnitř je expozimetr poměrně bytelně a skoro nerozebíratelně zkonstruován. Já bych v prvním kole ověřil, o kolik a jak se rozchází s prověřeným expozimetrem a pak bych až následně ladil.... Pokud bych tam dával zenerku, asi bych použil původní pouzdro z rtuťovky, dale návodu na internetu.
  • 0

#7 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 11 duben 2013 - 23:08:23

Zkusím to ještě přiblížit:

Odražené světlo (od foceného předmětu) se měří bez kaloty či destičky. To je stejný systém, který používají expozimetry ve fotoaparátech, tudíž žádná destička či kalota. Měří se světlo odražené od fotografovaného předmětu, proto je expozimetr (či aparát) namířený na focený objekt.

Pokud se měří světlo dopadající (což fotoaparáty neumí), předsune se před čidlo kalota či destička a měřící přístroj se namíří ke zdroji světla a zároveň by měl být co nejblíže u foceného objektu ale otočený stále od objektu směrem ke zdroji světla. (Situace se mění trochu při bočním osvětlení, kdy se měří v polovině směru mezi světlem hlavního světla a směrem focení.)

Zmíněné externí expozimetry používají zapojení v můstku, proto by neměl být problém pokud se vloží současné baterie o přibližném napětí, Nemělo by být třeba dalších zásahů jako je nutné v případě expozičních automatik zabudovaných ve fotoaparátech. Takže bych nic neřešil, vložil baterie a event. porovnal s ověřeným expozimeterem.
  • -1

#8 Wolferine

Wolferine

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationVychodni cechy
Reputace: 4

Publikováno 12 duben 2013 - 08:16:00

Diky za rady:)
takze kdyz merim dopadajici tak s destickou a ke zdroji svetla
  • 0

#9 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 12 duben 2013 - 10:08:27

Ne! S destičkou a míříš do objektivu. Jen když chceš změřit poměr mezi zdroji světla tak je změříš směrem k zdrojům a dovíš se jen o kolik EV jsou od sebe. Jen ten poměr. Nic víc.
Pro stanovení expozičního světla (expozičních hodnot) míříš (v místě hlavního motivu) do objektivu foťáku.
  • 0

#10 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 12 duben 2013 - 11:28:59

Ano, k fotoaparátu. Nevím proč jsem si představoval foťák a zatím psal světlo. Omuva za mystifikaci. :cry:
  • 0

#11 Wolferine

Wolferine

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationVychodni cechy
Reputace: 4

Publikováno 12 duben 2013 - 11:34:11

Ok,dik:)
Me jen trochu znervoznuje ze ta desticka je plocha...ciliz kdyz bude svetlo dopadat z boku tak 3d objekt nasvetlen nejak bude ale desticka v podstate ne...proto se prave ptam, je mi jasne ze tohle resi ta kalota ale tam neni:)
  • 0

#12 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 12 duben 2013 - 11:53:22

Konkrétně u destičky se v tomhle případě doporučuje natočit do směru mezi světlo a aparát. Já hodně měřím dopadající světlo venku a tam ten rozdíl je minimální, takže to v podstatě neřeším. Někde jsem kdysi četl názor, že měření s destičkou je realističtější než s kalotou. Ale to já už neposoudím.

Základy měření i s korekcemi jsou lidsky jednoduše podány v publikacích pana (tuším) Tomáška - Černobílá fotografie. Barevná fotografie.
  • 0

#13 Wolferine

Wolferine

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationVychodni cechy
Reputace: 4

Publikováno 12 duben 2013 - 12:22:10

supr,tohle sem prave nekde videl ale chtel sem si to potvdit
Tak diky moc vsem
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních