Přejít na obsah


Fotka

Rámování


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 19 duben 2013 - 13:11:57

Poslední rok jsem zarámoval tři fotky do laciných dřevěných rámečků (24x30 za cca 150 Kč) a všechny se během několika měsíců zkazily. Některá místa začala reznout, posléze zesvětlala do nažloutlého odstínu. Na tmavých okrajích jedné z nich se vytvořily stříbrně se lesknoucí skvrny.
Nenapadá mě jiná varianta, než že za to může ten rámeček, protože ostatní moje fotky (0 - 10 let), mám dobré. Navíc jednu z nich jsem udělal dvakrát a ta druhá, kterou mám přišpendlenou na nástěnce, je dobrá.
Nestalo se vám to také a jaké rámy používáte?
Nielsen?
  • 0

#2 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 19 duben 2013 - 13:17:44

Jsou to RCéčka? Ty to dělají pod sklem běžně.
  • 0

#3 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 19 duben 2013 - 13:35:27

Jsou to fomabrom, peru v samo-domo vypírací míse se sprchou a akvarijním čerpadélkem minimálně půl hodiny, vodu (22°C) měním po 5 min. Fotky nejsou z jedné várky. Jedna z nich je emulze od Fomy nanesená na akvarelovém papíru.
  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 19 duben 2013 - 14:06:21

moje:
a ) RC pod sklem jen vypraný - po 4 letech už to není ono, obraz jde do háje.
b ) RC pod sklem po vyprání namočený před usušením na 1 minutu v Sistanu - po 3,5 letech beze změny.
c ) RC lepený na kapě máčený v Sistanu viz b ), +stříknutý Protectan UV lakem mat - beze změny, a to i po několikanásobném věšení do nešetrných atmosfér hospod.
p.s. Sistan jak originál, tak samodomo výroba rhodanid + smáčedlo ve složení vyšňupaném z produktlistu Agfy a podle kdesi vyčtených rad...
  • 0

#5 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 19 duben 2013 - 14:07:06

Hmm, pranim by to asi tedy byt nemuselo ( i kdyz ja peru nekolik hodin). Ale napada me, co treba ustaleni, zda bylo dobre ustaleno. Jak na prani, tak na ustaleni existuji testy. Nekde jsem je tady daval receptury na testovaci roztoky.
  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 19 duben 2013 - 14:26:45

+stříknutý Protectan UV lakem mat -

píšu kraviny.... správně: + stříknutý Tetenal UV lakem mat...
promiňte
  • 0

#7 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 19 duben 2013 - 15:28:24

Tady k tomu sistanu s velmi moudrým závěrem: http://www.temnakomo...63-agfa-sistan/
  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 19 duben 2013 - 15:32:44

Ploci, myslíš, že ten účinek sistanu jako ochrany stříbrného obrazu funguje jen na RC, že ti z toho vyšel moudrý závěr ? :-D:-D:-D
  • 0

#9 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 19 duben 2013 - 17:08:30

Nemyslím, ovšem u RC nemám pochybnosti o smysluplnosti ;-)
  • 0

#10 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 19 duben 2013 - 18:51:02

... když se ti během výstavy někde v hospodě ztratí fotka, tak čert vem zloděje i to ercéčko, asi tak....
  • 0

#11 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 19 duben 2013 - 21:20:17

Nikomu to neříkej, ale též jich užívám. Pššš! :cool:
  • 0

#12 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 20 duben 2013 - 10:03:59

Jen drobná poznámka k první reakci (bzencak) - RC papíry to dělají i beze skla. Reznutí a žloutnutí. Všimnul jsem si toho u několika svých starších fotek, které byly na světle. Příčinu bych nehledal ani v ustálení ani v praní, ale prostě v tom, že fotka byla na světle. K jevu dochází během několika let. U barytů nevím.
  • 0

#13 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 duben 2013 - 12:28:03

Páni, každá fotka, ktorá je na svetle po čase zdegraduje, rýchlosť závisi na množstve slnečného svetla, ktoré na ňu dopadá. Jediný materiál, ktorý odolá aj priamemu slnečnému svetlu je Cibachrom.
  • 0

#14 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 20 duben 2013 - 15:42:17

...tak ono to dlouhý praní těm RC moc neprospívá. Mám 20 let fotky v krabici, některý várky se zkazily špatným praním, hodně fotek je stále perfektních. RC za sklem ...to je na vědeckou konferenci...některý mi po2 letech odešly a mám pár fotek víc jak 5 let na RC za sklem a nic. Ony ty umělý podložky obsahujou různý stabilizátory a optický zjasňovače, který ( slunce, neslunce) reagujou na teplotu, vlhkost a následně chemicky působí na obraz. Může to být vypraný a ustálený na 100 způsobů a stejně je to časem do smetí. Takže osobně používám už jedině baryt. A s tiskem to samý.... inkousty se rozložeí vlivem těch zjasňovačů a kdoví čeho dokonce rychleji než stříbro.
  • 0

#15 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 duben 2013 - 08:02:55

Kolegové, neděste mě!
Buď něco dělám jinak, ale:
- Několik fotografií (z mnoha set, téměř vše Ilford, ale i Tetenal, Rollei) na RC se "zkazilo" (hnědnutí), ale byly to ty, které jsem pral doporučeným způsobem. Když byly fotografie vyprány v tekoucí vodě alespoň 15 minut, neděje se nic. Podotýkám, že byly dostatečně ustalovány jak v kyselém ustalovači, ve Fomafixu, v poslední době v TF2.
- Baryty (už jsem to tady někde psal) - většinou Fomabrom - rovněž degradovaly po špatném (odfláknutém) praní, tedy hlavně u zkoušek. Ostatní jsou bez (po)skvrny. Několik obrázků mi visí na pracovišti již 30-35 let (!) A BEZE ZMĚNY. Většina je přilepena Herkulesem na dřevotřískových deskách (!) a jsou v prostředí, kde se denně uklízí na mokro (čistící + desinfekční přípravky), používá se spousta chemie, jsou výpary z autoklávu a v jedné místnosti 4x6m svítí 22 velmi výkonných zářivek (2/3 4300°K, 1/3 6000°K), nějaké halogeny a přesně půl dne do oken svítí slunce. Pravda - "úplně přímo direkt" na slunci žádnou fotografii nemám.
P.S. Dodávám, že voda z vodovodního řadu je mimořádně kvalitní a je velmi měkká.
P.P.S. Když jsme věnovali obrázky do sbírky Moravské galerie, upozorňoval jsem, že jsou to RC - byly vyrobeny pouze na výstavu. Pracovníci mi řekli, že s tím problém nemají, jsou-li dobře vyprané a nejsou ve vyloženě agresívních podmínkách, nemění se.
P.P.P.S. Nepochybuji o tom, že výrobky různých výrobců... (Na druhé straně Foma, Tetenal, Rollei - někde jsem se četl, že právě tyto mají stejné místo narození :-) )
  • 0

#16 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 21 duben 2013 - 09:10:37

Pán Pentaxista, máte úplnú pravdu, najdôležitejšie je dôkladné vypranie fotografii, nakoľko ustaľovač vo fotke, to je jej skáza. A preto som už niekoľko krát upozorňoval na to, že je potrebné materiál dôkladne vyprať v tečúcej vode, a len niekoľko výmien vody nestačí.
  • 0

#17 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 22 červenec 2014 - 09:21:43

Ahojte,

kto mi poradí, prosím? Mám 8 ks obrázkov / fotografií na liatom skle (jeho rubová strana nie je hladká, ale vrúbkovaná, preto mi sklenári nechcú naň lepiť úchyt). Jeho hrúbka je 6 mm, rozmery nie sú jednotné, tak cca 27 x 21 cm - teda hovadsky ťažké. Nechcem klasický rám.

 

Ako mám vyriešiť záves na stenu, aby bolo možné obrazy prenášať? Vopred ďakujem za akékoľvek realizovateľné nápady, čo ma neprivedú na mizinu :).


  • 0

#18 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 červenec 2014 - 10:16:45

Vypac tie Clipy z Clip-Fix ramu a skus ich zalozit na ten obrazo zo skla. Ked to pojde, obkresli obraztok na umakart, obrez, navrtaj dierky. Ak je to moc hrube na Clip, kratky hlinikovy profil "U" by mohol posluzit.

V oboch pripadoch vidno po okrajoch nejaky "element", ale je lepsie mat to bezpecne na stene, ako zabalene v novinach a bezpecne odlozene.


  • 0

#19 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 23 červenec 2014 - 10:15:53

Vďaka :).

Sklenári to vyriešili úplne elegantne, žiadne rámy, žiadne vŕtanie, žiadne viditeľné háčiky .... podľa mojich požiadaviek .... zadné úchyty na zrkadlá veľkej hmotnosti. Jupíííííí, Niektoré budú aj na výstave v Prahe (už 4.9.2014).


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních