Přejít na obsah


Fotka

Systémový blesk a starší aparáty


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 23 duben 2013 - 07:48:42

Příliš jsem blesk nikdy nepoužíval, ale teď při zvětšeném zájmu o rodinné snímky jsem jej začal využívat. Po boji s odraznými papírky jsem pořídil starší systémový blesk Sigma na Canona abych si ulehčil práci a přemýšlení -zrychlil.
Myslel jsem, že když blesk zapojím na starší Mamču či Flexu tak jej budu moci přes středový kontakt odpálit na plný výkon. Blesk však takhle nepracuje, nereaguje. Je to normální? Dá se nějak přesvědčit aby svítil i u jinných aparátů než na to Canonu?
  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 23 duben 2013 - 08:33:34

Neznám tvůj systémový blesk Sigma, a vůbec neznám zapojení na paticích Canonu, jen můj názor: pokud má ten blesk přepínač provozu TTL-Auto(A)-Manual(M), je nutno přepnout na A (pak je řízen intenzitou odraženého světla sbíraného čidlem na předku) nebo na M (a možná tam několik stupňů výkonu?), jen v těchto případech jsou vyřazeny TTL kontakty a jede jen středový.
  • 0

#3 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 duben 2013 - 09:01:55

U systémových bleskoch je to dosť problematické. Zrejme tomu blesku chýbajú niektoré obvody , ktoré sú v aparáte a spolupracujú. Mám ten istý problém z bleskom Pentaxom 50, (tie písmena okolo si nepamätám), ktorý na digi a MZ50 pracuje spoľahlivo a presne, ale keď ho dám na ME Super, tak robí divy, a človek nikdy nevie, čo z toho vzíde. A preto na staršie fotoaparáty ako Praktica, Pentagon six, Flexaret a pod používam blesk Metz 30 BCT4, ktorý má vlastné meranie, tri auto okruhy a manuál, a pracuje spoľahlivo. Mám ho už skoro tridsať rokov a dodnes funguje spoľahlivo, a kúpil som už druhý od ruky, aby bola nejaká záloha (cez bazár za 9 EUR +pošt., len pre zaujímavosť, v roku 1985 stál nový 1700,-Kčs, a aj to musel mať človek známosti.) Tieto blesky sa dnes dajú kúpiť u nás (Slovensko) v cene do tridsať EUR plne funkčné, niekedy z aparátom typu smena aj za smiešnejšiusumu. Pozor, existujú aj Metzky 23, 20, ale tie nekupujte, aj keď aj oni fungujú spoľahlivo, ale majú slabý výkon.
  • 1

#4 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 24 duben 2013 - 05:56:20

Děkuji za odpovědi. Blesk je Sigma EF-530 DG ST (EO). I když jej přepnu do M (má tři polohy pro TTL, pro max. výkon a min. výkon) tak jej samotný impuls ze středového kontaktu neodpálí :-(. Asi to tak má být. Existuje nějaká možnost jak jej přesvědčit k bliknutí jen přes ten střed?

JInak jsem chtěl hlavně blesk s jednoduchým svícením o strop či stěny. Metz (tuším tu 20) mám ze svých dospívajících let a je parádní, ale to "harakiry" při svícení o strop mne nebavilo :-P
  • 0

#5 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 24 duben 2013 - 06:16:54

Metz 30 a vyššie majú výklopnú hlavu dohora
  • 0

#6 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 24 duben 2013 - 18:06:10

... Blesk je Sigma EF-530 DG ST (EO) ...

Opravdu nefunguje ani na Mamiyi ani na Flexe? Mám ten stejný, jen tedy pro Nikon, a občas si ho ode mne půjčuje kamarád na Pentax (ne na film tedy) a v M modu mu normálně funguje. Nemůže být problém ve fotoaparátu, který neodpaluje?
I když mne teď tak napadá.
Na nefilmové přístoje by se neměly dávat starší blesky, protože existuje risiko spálení obvodů fotoaparátu. Dříve prý bylo na patici blesku pro jeho odpálení podstatně vyšší napětí, než u "moderních" aparátů. Nemůže být tedy zde problém opačný? Nedostatečné napětí?
Moje Sigma je právě u kamaráda, ale ještě dnes bych ji měl mít zpět a pak mohu otestovat na kinofilmových tělech od Nikonu a Olympusu.
  • 0

#7 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 24 duben 2013 - 18:14:34

Pre tie nefilmové cvakátka dôležité upozornenie http://www.botzilla....trobeVolts.html
  • 0

#8 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 duben 2013 - 19:04:13

sokolvideo: rychle si teď nevybavuju jiný blesk Pentax s "50" v názvu než AF500FTZ. To, že funguje korektně na AF zrcadlovkkách a novějších strojích je vpořádku, komunikuje jenom "digitálně" a pro manuální stroje (jako třeba MEsuper) příliš vhodný není.Tedy dá se použít v manuálním režimu, ale mám pocit že se tam hádaly kontakty v patici (možná si to ale pletu s P30t).Ppo nabití blesku se mi jeden z těhle strojů přepnul na synchro čas, prostě se to chovalo nedobře. Pomohlo přelepení všech kontaktů krom středového.

Teď mám nový AF360FGZ (předtím AF330FTZ), který umí komunikovat v obou protokolech, takže funguje TTL měření i na manuálních tělech (SuperA, LX, Pentax 645 a 67II - tuším že má taky ttl blesku). Na ME-super/P30 jsem ho ale dlouho nezkoušel, tak nevím.

Mimochodem neví někdo jak se do toho leze? Vypadá to, jako by bylo tlačítko spuštění blesku "zapadlé" a nejde zmáčknout (odpálit ručně). Pomáhá jenom přepnutí ze "žlutý" do "bílý" polohy, ale nejdřív to udělá stroboskop, k mé velké radosti.
  • 0

#9 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 24 duben 2013 - 19:32:32

Áno, je to AF500FTZ a funguje ako hovoríš.
Čo sa týka tej METZky 30, tak som ju bežne používal aj na digitálnom Pentaxe ISTds a žiadný problém sa nevyskytol (myslím kvôli vysokému spínaciemu napätiu) aparát funguje dodnes už asi osem rokov, len začínajú blbnúť iné veci.
  • 0

#10 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 24 duben 2013 - 22:17:08

Pre tie nefilmové cvakátka dôležité upozornenie http://www.botzilla....trobeVolts.html

Tuhle tabulku jsem neznal, díky. Nícméně její obsah v zásadě odpovídá mému postu výše. Písmena DG ve jméně blesku značí právě novější modely pro nefilmové fotoaparáty.
Ta moje Sigma už je doma, ale testování už nechám na zítra...
  • 0

#11 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 25 duben 2013 - 15:30:13

...mám pocit že se tam hádaly kontakty v patici (možná si to ale pletu s P30t).Ppo nabití blesku se mi jeden z těhle strojů přepnul na synchro čas, prostě se to chovalo nedobře.

To není chyba, to je vlastnost.
  • 0

#12 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 26 duben 2013 - 12:45:00

To adam:

Já se domnívám, i když to nemám ověřeno na filmovém foťáku, že by mohlo fungovat odpálení blesku přes středový kontakt pomocí radiového odpalovače. Na digi mi to funguje dobře, na kinofilmu jsem to zatím nezkusil, ale doufám, že to bude pracovat stejně.

Má to dvě velká ALE: 1) blesk je v manuálním režimu mimo fotoaparát (občas to chce třetí ruku, ale zase je plná kontrola nad světlem); 2) fotoaparát je nastavený taky v manuálním režimu.

Jinak bych viděl samé výhody. Expozičním časem si řídím expozici od přirozeného světla na scéně, clonou si řídím kromě hloubky ostrosti zároveň i expozici od světla blesku. Takže dělám se světlem co chci já, nikoliv co chce TTL. Dá se čarovat s podexpozicí pozadí, lehkým přisvícením portrétu v silném protisvětle, blesk se dá odrážet o zeď nebo deštník, dá se svítit skrz deštník nebo jinou difuzní pomůcku, polohu blesku jako hlavního nebo doplňkového světla mám pod kontrolou a tak dále. Rovněž tvrdost/měkkost světla si řídím sám, bez ohledu na to, jestli je po ruce bílá zeď nebo strop (mimochodem, ten odraz vždycky chytne nějakou nežádoucí barvu díky nábytku a jiným předmětům v interiéru, což u deštníku nehrozí).

Velká výhoda je, že můžu díky radiovému odpalování kombinovat blesky a fotoaparáty rozdílných značek, např. blesky Nikon s fotoaparátem Olympus, protože na patici vůbec nezáleží. S adaptérem pro bleskovou patici můžu klidně kombinovat taky Minoltu (Sony) s čímkoliv jiným.

Ale jak říkám, na kinofilmové zrcadlovce jsem ten odpalovač zatím neměl nasazený, protože to chci nejdřív zkusit na sucho, bez filmu, a momentálně mám ve všech tělech naládováno. Ale můžu ti v Brně nechat osahat si to, můžeš si nasadit vysílač na foťák, přijímač na blesk a zkusit, jestli se ti blesk odpálí. Celé to potřebuje pouze středový kontakt, protože nic jiného to neumí. Intenzitu záblesku je třeba regulovat na blesku samotném ručně, případně technickými prostředky, ale není to až tak složité.

Jinak můžu pro informaci doporučit stránky www.strobist.blogspot.com a na nich tutoriály v sekci Lightning 101 a další. Z českých zdrojů třeba http://angrezphoto.c...wforum.php?f=37, sekci Hrátky s bleskem. Levný odpalovač se dá koupit přes ebay, za nižší ceny než u nás a na domácí cvakání je docela postačující.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních