Přejít na obsah


Fotka

ostření Opemus 5


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 BeBe2

BeBe2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 3

Publikováno 8 červenec 2013 - 22:29:00

Dobrý večer.

Chtěl bych se zeptat zkušených kolegu na ostření Opemusu 5.
Nevím kde je chyba.Do rámečku vložím film osvítím zkušební papír (obyčejný)zaostřím pomocí ostřícího kolečka.Obraz se mi okem jeví jako ostrý,povytáhnu rámeček aby byla vidět ostřící štěrbina a je vidět rozdíl.Štěrbina je ujetá asi 1,5 mm vpravo,zaostřím tedy štěrbinu zasunu rámeček a obraz je rozostřený.Děkuji za příp.odpovědi
  • 0

#2 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 9 červenec 2013 - 07:23:33

Tak to bude rozštelovaná ostřící štěrbina, je jinde, než rovina negativu - bývají tam takové dva maličké štelovací šroubky zakápnuté barvou, pokud je barva porušená, někdo to rozšteloval :)
  • 0

#3 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 9 červenec 2013 - 07:34:31

No a jak to vypadá na papíru? Já bych asi přes štěrbinu nezaostřoval.
  • 0

#4 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 9 červenec 2013 - 09:28:30

Ano, přesně tak, vysrat se na štěrbinu, zaostřit na obraz a stejně i tak přiclonit, jednak pro lepší kresbu, tak i pro větší hloubku ostrosti a vyloučení drobných nepřesností v zaostření :)
  • 0

#5 BeBe2

BeBe2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 3

Publikováno 9 červenec 2013 - 09:29:05

Děkuji Vám oběma za odpovědi.Podíval jsem se na "mechaniku"ostřící štěrbiny a barva na šroubcích se jeví neporušena.
No a na tom zkušebním papíru se obraz jeví opravdu ostrý.Takže až se konečně dostanu do temnice vyzkouším na fotopapír a asi budu ostřit na papír.Problém bude když fotopapír zacloním tou červenou clonkou.Uvidím a potom asi nebude od věcí pokusit se seřídit štěrbinu.
  • 0

#6 BeBe2

BeBe2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 3

Publikováno 9 červenec 2013 - 09:40:06

Jo kolegové když už Vás "mám na dratě" pokud máte zkušenosti s Ope5 jak velký formát zvládne na základní desce (kinofilm).Jakožto začátečník se sice nebudu pouštět do větších akcí bo chemie a papíry nebudou zadara,ale co kdyby se mi náhodou dařilo takže mým cílem by bylo zvládnout A4.Jako dítko jsem trávil s otcem poměrně dost zimních sobot v koupelně a vždy se na foto soboty těšil.Nebavilo mě jen finální leštění.
  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 9 červenec 2013 - 10:04:22

neb zaostřovací štěrbina na rámku negativu není nikdy naprosto přesná, doporučuji osvojit si tento postup:

- založit negativ do rámku, strčit do zvětšováku
- do rámu na papír založit zkušební papír stejné tlouštky jako je papír, na který budeš zvětšovat (obětuj 1 list fotopapíru, stranu s emulzí přeškrtni třeba fixem, ať máš jasno, že na ten se nebude zvětšovat) - do rámku emulzí dolů, rubová strana papíru je bílá, matná, lépe je na ní promítnutý obraz vidět a tím pádem líp se i zaostřuje
- rozsvítit zvětšovák, upravit výšku hlavy a kompozici, zaostřit nahrubo - dle oka
- na střed papíru v rámku postavit zaostřovací lupu, doostřit přesně na zrno nebo kontrastní ostrou linku v obraze
- vyndat lupu, zhasnout zvětšovák
- v rámu s papírem vyměnit ten, co slouží na kompozici a zaostření, za čerstvý fotopapír emulzí nahoru (na zaostření už nesaháš, pokud si pohneš rámem na papír, pod objektiv nasuneš červené sklíčko a kompozici si znovu srovnáš)
- exponovat

jaké zvětšení zvládne OP5, záleží na formátu negativu a ohniskové vzdálenosti použitého objektivu, zjistíš velmi snadno: vysuneš hlavu zvětšováku co nejvýše, promítneš negativ, zaostříš a změříš úhlopříčku nebo strany promítnutého obrazu.
  • 2

#8 BeBe2

BeBe2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 3

Publikováno 9 červenec 2013 - 11:20:33

Ještě jednom děkuji za odpovědi.Teď už jenom dovybavit temnici počkat na venkovní slotu v Kamrlíku nakoupit papíru a chemii pro blbé a jdeme na to.Už se těším.
  • 0

#9 JohnyH

JohnyH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 září 2013 - 12:04:38

Zdravím Vás. Tiež som začiatočník a mám Opemus 5. Svoje prvé fotky som robil asi pred mesiacom a zostal som z nich sklamaný, práve pre pocit, že nie sú dobre zaostrené, resp. sa mi zdajú také mäkké.
Teraz, keď som si toto prečítal mám pocit, že som zle ostril, lebo ja som sa spoľahol len na štrbinu. Lupu na zrno ani nemám.
Zväčšoval som zo stredného formátu 6X6 na fomaspeed (RC), z negativu ILFORD, podľa názoru odborníka, ktorému som ho ukázal, bol vyvolaný dobre...trochu sme to aj overili skenom. Výsledok, ako som povedal, sklamanie. Ale vraj to mohlo spôsobiť viac faktorov.
  • 0

#10 poly

poly

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 9

Publikováno 19 září 2013 - 14:40:21

Zkus zaostřit na zrno na starý zvětšovací papír z rubové strany (jsi-li mlád, tak i bez lupy), zacloň na 8 nebo 11 uvidíš, zda je to zaostřením. Jenom popřemýšlej, zda řešíš ostrost nebo měkkou fotku. Jsou to různé věci. Odkud jsi? Setkání nad fotkou je nad internetové rady :). Přeju dobré světlo, Jarda
  • 0

#11 JohnyH

JohnyH

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 září 2013 - 01:24:31

Vďaka za radu. Som z Bratislavy. Ako zistím ,že je to mäkká fotka. Znamená to, že zle kreslí objektív, alebo, že bolo zle zaostrené pri fotení? Fotil som to Yashicou Mat 124G...
  • 0

#12 hlodi

hlodi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationBrno, Bratislava
Reputace: 2

Publikováno 20 září 2013 - 01:44:07

Mäkká fotka znamená, že už na filme nie je ostrý obraz. Ak je film vyvolaný dobre, asi môže za to buď objektív (v prípade Tessaru Jašiky to nehrozí, ledažeby sa v tom niekto hrabal a nedobre to zostavil späť), zlé zaostrenie, alebo nakoniec pohybová neostrosť (nefotilo sa zo statívu a bol príliš dlhý čas, v tomto prípade dlhší ako 1/100 s, alebo sa pri expozicii pohlo s fotoaparátom). Tiež som z Bratislavy, môžem prípadne pomôcť.
  • 0

#13 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 15 prosinec 2013 - 12:41:13

@JohnyH: ak potrebuješ poradiť nad fotkou, prípadne nejaké postupi, napis SZ, ja som zo Sväteho Jura. mozme dat meeting a co bude v mojich silách Ti poradím.
  • 0

#14 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 15 prosinec 2013 - 12:41:43

aha teraz pozeram, že z Ba a okolia je nas tu viac. ...:-)
  • 0

#15 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 15 prosinec 2013 - 16:20:14

chaloši, v blave je nás plno :) ak máte čas v utorok, napíšte mi, poradím rád.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních