Přejít na obsah


Fotka

Když se viklá objektiv

Viklající se objektiv

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
40 odpovědí na toto téma

#1 Teeda

Teeda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationHluboká nad Vltavou
Reputace: 4

Publikováno 12 červenec 2013 - 00:06:25

Celkem čerstvě vlastním Zenit E s objektivem Helios 44.2, je to první můj "skutečný" foťák.
Pročetla jsem pár knih ohledně základů a nejvíce se potýkám s určením správného času a clony.
Po prvním zkušebním filmu, kdy jsem zkoušela nespočet nastavení a psala si, kdy jsem jak foťák nastavila mi stejně většina fotek nevyšla, kvůli přesvětlení. Fotky, které vyšly, mají odspodu načervenalé světelné šmouhance.
Všimla jsem si, že se objektiv mírně kýve. Je možné, že je to tím, že mi někudy vniká dovnitř světlo?
(je mi jasné, že hlavní chyba ohledně přesvětlení bude někde v mém nastavení, ale i u povedených fotek jsou ty šmouhance a to nevím jak vysvětlit)

Děkuji za jakékoli odpovědi, přeci jen, každý tu tomu narozdíl ode mě rozumí, tak snad najdu nějakou radu.

Tereza
  • 0

#2 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 12 červenec 2013 - 04:52:14

Teče ti tam někde od vršku světlo. Že se trochu kýve objektiv by vadit nemělo, u Zenitu je třeba počítat s vyššími výrobními tolerancemi. Nejlíp to ukázat blízkému temnokomorníkovi. Expozici je třeba nastavit dle expozimetru. Bohužel jiná zaručená cesta není. To Ečko bude asi selenový a ten stárne, čili bude v kopru.
  • 0

#3 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 12 červenec 2013 - 05:27:08

skusit dotáhnout šroubky na objektivu... mohlo by to tomu kývání pomoct
  • 0

#4 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 12 červenec 2013 - 09:10:15

Tak za prvé: Vítej na Temné!

Nejlepší by bylo, kdyby se Ti na to mrknul nějaký zkušený temnokomorník, protože problémů může být více, a to zejména ve foťáku. Namátkou zamaštěná clona a pomalu chodící závěrka. To pak můžeš nastavovat jakoli správně a je to pořád k ničemu. Chvilka s někým kdo ví může ušetřit spoustu filmu a trápení.

A nechci Tě hned od začátku strašit, ale Zenit není až tak opravdový foťák. Najdou se (i tady) machři, co s ním umí krásně fotit a budou ho vychvalovat do nebes, ale skutečnost je jiná. Je to sovětský stroj, tedy je prakticky nezničitelný, ale k focení moc vhodný není.
  • 0

#5 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 12 červenec 2013 - 10:50:01

za posledni dobu mi proslo prackama par Heliosu .. vsechny vyvrglany .. kupci si nestezovali .. takze to asi nicemu nevadi :D ...
  • 0

#6 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 13 červenec 2013 - 06:26:45

zenita se neboj!!! na něm jsem se učil fotit a stále se k němu vracím...je to sice podivný foťák, ale po vzájemném seznámení se spolu to zvládnete

zde namátkou pár stráneko fotografií pořízených zenitem:
http://flickrhivemin...xtinput=zenit E
  • 0

#7 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 13 červenec 2013 - 08:52:47

Zenita se boj . Stoprocentně funguje asi jeden z deseti. Mě omylem prošly rukama tři a nefungoval tak jak má ani jeden. Je to jen těžká cihla co hovno umí , v hledáčku tma jak v p... a omezená možnost časů. Navíc ve starých foto časopisech se psalo že trhají filmy. Naštěstí pořídit si dnes něco lepšího není nikterak cenově náročné. ;)
  • 3

#8 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 13 červenec 2013 - 15:16:21

Má to i své výhody. Pokud zvládneš Zenita, tak každým dalším aparátem si můžeš jen polepšit. Manuální aparát nic nemusí umět, od toho je obsluha. ;-)

Nejlépe je pořídit starší strojek od někoho, kdo s ním do poslední chvíle fotil a ukáže ti i práci s ním. Závady typu zatékající světlo a pod se začátečníkovi špatně odstraňují. Ke zmíněnému osvětlení filmu ale může docházet i při manipulaci s kazetou. Mám tu teď várku filmů, kde mám na všech první dva tři snímky na okrajích osvícené, evidentně tam jde světlo přes škvíru v kazetě při zakládání.
  • 0

#9 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 13 červenec 2013 - 15:48:52

Zenita se boj . Stoprocentně funguje asi jeden z deseti. Mě omylem prošly rukama tři a nefungoval tak jak má ani jeden. Je to jen těžká cihla co hovno umí , v hledáčku tma jak v p... a omezená možnost časů. Navíc ve starých foto časopisech se psalo že trhají filmy. Naštěstí pořídit si dnes něco lepšího není nikterak cenově náročné. ;)

omlouvám se......sem zapoměl, že né každý je pankáč a někdo prostě potřebuje nět to všecko pod kontrolou ...elektronika, dygytální pič(fuj) a podobně...já jsem například pro vážnou práci zvolil magnolu a kodak 2D, ale na takové to běžné cvakání kdy člověk prostě potřebuje nět aparát projistotu furt u sebe (nevycházím neozbrojen) je zenit úplne v pohodě...jinak ho střídám se smenou8M, flexaretou 2, exou a nebo horizontem
  • 0

#10 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 13 červenec 2013 - 15:53:24

každopádně určitě ti doporučuji zveřejnit z kama si a on se určitě v tvém okolí někdo najde kdo ti poradí a vysvětlí jak pracovat se zenitem...je to jednoduché
  • 0

#11 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 13 červenec 2013 - 18:05:27

Tady jsme marní pánové. Od vytvoření vlákna žádná návštěva.
  • 0

#12 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 13 červenec 2013 - 19:22:02

Na běžné cvakání co mám furt u sebe mám Pentax MX ( žádné elektro chujoviny) !
Hovno umí nebylo myšleno že to musí být nabito elektronikou,ale že na to jak je to velký a těžký to nemá ani základní časy čož je pro mne 1/8 - 1/15 , měření žádná sláva , v hledáčku tma a chod závěrky a zrcadla děs.
  • 0

#13 Teeda

Teeda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationHluboká nad Vltavou
Reputace: 4

Publikováno 14 červenec 2013 - 10:51:56

Tak nejdříve všem děkuji za odpovědi.

Je mi jasné, že Zenit není ideální foťák. Ale beru to právě tak, že když manuálně zvládnu tenhle přístroj, posune mě to dál a dost se toho naučím. Beru to jako školu, kdy si jako laik, co přišel z digitální oblasti, budu moct osvojit tu nejhrubší nejtěžší práci. Pak teprve jsem odhodlaná hledat jiný foťák. S tím jsem do toho šla a neúspěch ani kila foťáku mě nezastraší. :)

Hledám tedy někoho tpělivého (velmi a velmi), kdo by se nacházel v oblasti Českobudějovicka, případně třeba i Českokrumlovska a byl by ochoten se podívat na můj foťák a ohledat ho jestli je v pořádku a trochu mě tedy zasvětit do tajů chyb, které dělám a poučit mě.

Děkuji. :)
  • 0

#14 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 14 červenec 2013 - 11:18:18

Chyba, kterou děláš, je ta, že začínáš se Zenitem, který je za zenitem už od výroby, na to nemusím být z Českobudějovicka :)
  • 1

#15 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 14 červenec 2013 - 13:43:09

Milá Teedo, myslím, že bys udělala lépe, kdybys Zenit vyměnila za něco použitelného. Polovinu času nebudeš řešit vlastní techniku, ale principiální a individuální vady toho přístroje. Výsledkem bude především frustrace. Podobně se v autoškole nezačíná na Fordu Model T a lyžaři se neučí lyžovat na černé.
  • 0

#16 Teeda

Teeda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationHluboká nad Vltavou
Reputace: 4

Publikováno 14 červenec 2013 - 14:44:51

Nepřišla jsem sem proto, aby mi někdo řekl "zahoď to a kup si něco jinýho". Přišla jsem s tím, že MÁM tenhle foťák, něco mi nejde a potřebuji radu. Nic víc. Učím se a nevadí mi, že na Zenitu. Když se s tím srovnám já, skoro si říkám, že pro Vás by to měla být hračka. .)
  • 4

#17 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 14 červenec 2013 - 16:40:02

Teeda
Také mám jakési zkušenosti (cca 50 let) s nejrůznější technikou (od Pionýra, přes sklopky 6x9 ... po špičkové kino, středoformáty, "nad které už nejde nic").
Dle mého názoru nejsou rady na "zbavení se" Zenita a pořízení "lepší" techniky machrováním. Pokud Vás fotografování na film zaujme, zjistíte, že se musíte techniku naučit od začátku - jenom velmi málo zkušeností s digitálem je "přenosných". A pokud se v tom budete topit (a topili jsme se všichni! já do dneška velmi často "polykám andělíčky"), technické nedostatky (resp. nedostatky Vašeho "materiálně-technického zabezpečení") Vás otráví jako otrušík.
Jsem "pentaxista" (ale také trochu leikař, hasselbladista, konikista a mamiyista :-) ) a kdyby se mé děti chtěly pustit do filmového fotografování, vrazil bych jim do ruky MZ5n nebo ME Super, event. Z1p a bylo by vyřešeno.
Přeji Vám úspěch!
  • 0

#18 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 14 červenec 2013 - 17:42:01

Teda Teeda je nejak ohniva :D ...

prisla si si pro radu... rada zni "zahodit" :D ...
  • 0

#19 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 14 červenec 2013 - 17:43:25

Jsem rád že jsi se ozvala. Je bezvadné že jsi plná nadšení atd. My ti tady radíme, aby jsi si pořídila lepší mašinku proto, aby tvé nadšení nevyhořelo na chybách přístroje, které nejsi sto ovlivnit. Snad mi rozumíš jak to myslím. Jestli chceš, můžu ti půjčit Praktiku, která měří i fotí bez problémů a uvidíš jak ti to půjde. Není to zázrak, ale je to lepší. Focení na film stojí nějakou tu korunu, tak proč honit film foťákem, který ti na něm bude dělat chyby.
  • 0

#20 koaloo

koaloo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha/HK/Zlín
Reputace: 14

Publikováno 15 červenec 2013 - 10:15:48

Za mne taky: Zenit je zgarb! a naučíš se na něm víc zlozvyků než toho užitečného
můžu zapůjčit Pentax ZX50, Chinon CE4, a Minoltu XG1
  • 0

#21 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 15 červenec 2013 - 10:49:43

Zo zvedavosti som si pred asi pol rokom jeden zenit z roku 69 kúpil. Pôvodný objektív (industar) som vymenil za Pentacon 50 mm z Praktiky, založil film a šiel fotiť. Asi som mal šťastie, ale ten aparát asi tak skoro nezahodím. Teeda, vyskúšaj, ako to fotí, pokiaľ budú výsledky použiteľné, nechaj si ho. Pokiaľ budeš z toho rozčarovaná, kúp si niečo lepšie. Praktika je o dve triedy lepšia a pritom dnes by si ju už tiež vážny fotograf, ktorý chce mať poriadnu výbavu, nekúpil. Chápem, že najväčší problém sú peniaze, ale občas sa dá za veľmi slušný peniaz kúpiť už aj nejaký nový Nikon, Minolta, Pentax a pod.
  • 0

#22 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 15 červenec 2013 - 11:54:07

Já měl se zeninetem tuto potíž:
Kdysi, jako chlapec jsem se zenitem nafotil film. Na objektivu ale byly dva kroužky, pro ovládání clony. První kroužek byla zarážka, ta se nastaví po změření času a clony. Teprve druhým kroužkem se skutečně clonilo, což jsem tehdy netušil a tak byly fotky obvykle přesvícené. Prostě jsem nezaclonil. (jelikož jsem používal praktiku, která měla vyřešené automatické clonění při expozici, zenit to neměl)
Možná je toto váš problém.
  • 1

#23 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 15 červenec 2013 - 12:24:46

Jelikož Teeda popisuje nějaké šmouhy tak ten to problém s preset clonou by to být neměl. Bylo by přesvíceno rovnoměrně beze šmouh.
  • 0

#24 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 15 červenec 2013 - 12:46:49

Řeší dva problémy - přesvětlení a u povedených fotek šmouhy.
  • 0

#25 Teeda

Teeda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationHluboká nad Vltavou
Reputace: 4

Publikováno 15 červenec 2013 - 13:30:35

Já se nejsem ohniva, jenom to nechci vzdát tak rychle :).

Ten foťák mám měsíc. Nafotila jsem jediný zkušební film. To podle mě ještě není důvod skládat zbraně. Až zkazím další tři filmy, tak o tom možná budu uvažovat, ale i když většina fotek byla osvícená, něco vyšlo (i když s těmi šmouhami). To znamená, že to fotit umí. Když tedy najdu a osvojím si dostatečnou zručnost.

Ačkoli jsem ráda za odpovědi a nečekala jsem, že by mi někdo nabízel foťák k zapůjčení, což je od vás všech velmi milé, ještě to budu zkoušet dál s tou "cihlou", jak píše kolega výše. :) Co se tomu Zenitu upřít nedá je, že mě přiměl číst a hledat informace. Kdyby to šlo hned a samo, nemyslím, že by mě to donutilo vzít knihovnu takovým útokem a snažit se to tolik pochopit. I kdyby to tedy nakonec nevyšlo, určité klady mi to dalo už teď.

Ještě k tomu přesvětlení. Uvažuji, jestli ten problém nesouvisí s časem závěrky. Moje nejkratší možnosti končí na hodnotě "500", což mi ale podle ukazatele nestačí, a potřebovala bych jít dál. Tyhle přesahy jsem kompenzovala clonou, ale je prostě možné, že ne dost. Pořád tomu nerozumím dost na to, abych věděla, jak to řešit. Myslím, že by bylo také vhodné zkusit jinou citlivost filmu. Začala jsem s 200, protože mi přišla neutrální - ani moc, ani málo. V téhle oblasti bych možná uvítala nějaké doporučení, protože ani přes internet, ani literaturu se mi nepodařilo najít něco jako "film vhodný do začátku". .)
  • 0

#26 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 15 červenec 2013 - 13:47:21

Dvoustovka je do začátku určitě v pohodě a 1/500s by na ní měla stačit (za hodně slunečného dne to bude chtít hodně zaclonit, odhadem kolem 16).
Mimochodem, chápu to dobře, že fotíš na barevný negativní film a necháváš si to volat někde v labu?

Koukni se vedle do vlákna jihočeské sekce http://www.temnakomo...450#entry472680
Příští víkend budou mít sraz v Žirovnici, což není tak daleko. Určitě se tam najde někdo, kdo dokáže poradit. V nejhorším případě já :)
  • 0

#27 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 15 červenec 2013 - 16:25:03

taky by to chtelo zjistit jestli ten dabelsky aparat spravne meri ... a nejlepe porovnat tedy s jinym strojcekem a nejlepe na srazu :D

Kamaradka dostala takhle taky Zenita ... EM ... Koupila si nejaky ty Fomy a hura do foceni, vysledny fotky vypadaly jako pri foceni jadernyho vybuchu. Docela dobre ji to znechutilo, ze utekla k digitalu a me dala ten Zenit. A ejhle, zjistil jsem, ze ten strojcek mel uz totalne v coudu mereni a ukazoval o 2 F-stopy mimo...
  • 0

#28 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 15 červenec 2013 - 16:49:26

Hidejoshi tu už upozorňoval na expozimetr, ono to nějak zapadlo. Na nějakých 99 % už je v tahu a bude kecat. Na Éčku je selén a ten už bude v pánu. Nejde ani provést nějaká jednoduchá korekce, ono se to při různých intenzitách osvětlení chová různě.
  • 0

#29 Teeda

Teeda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationHluboká nad Vltavou
Reputace: 4

Publikováno 15 červenec 2013 - 17:43:06

Sraz by byl perfektní, kdybych nebyla od čtvrtka přes víkend na vodě. Bylo by fajn, potkat někoho, kdo tomu rozumí. Ale předpokládám, že to snad nebude jediný sraz a bude další.

Fotila jsem na obyčejný barevný negativní film s citlivostí 200. Koukala jsem i na speciálnější a černobílé, ale na pokus, jestli jde vše jak má, mi přišla i škoda, dávat tam něco lepšího. Vyvolat jsem to nechala v Hradci Králové během prázdninové cesty, ale třeba ČB nemám potuchy kam jít. Navíc nikde ani není moc velký výběr filmů.

Co se týče expozimetru, reakce rafičky na světlo je vcelku logická - na přímém světle skáče jako pominutá doleva, v šeru se drží maximálně vpravo a přirozeném zastíněném denním světle je někde uprostřed. Takže na světlo reaguje. Stačilo by možná vzít nějaký, který bezpečně funguje a porovnat to, jestli tedy není odchylka. Foťák je rok výroby 83, když se s ním nefotí, je v pouzdře. Nevím kolik toho ten selén vydrží.
  • 0

#30 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 15 červenec 2013 - 18:23:33

Dokud to neporovnáš s něčím co je 100 procentní tak nebudeš mít jistotu. Vypadá to že máš chuť vydržet, tak jestli chceš můžu ti poslet počtou pár kousků ČB Ilford panu 100. Vývojku si nejlépe namícháš sama a sama vyvoláš a je to paráda. Doporučoval bych ti projet články - klasikovu školu a budeš znát jak je to s tou clonou a časy.
  • 0

#31 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 15 červenec 2013 - 23:01:28

Ahoj Terko, si mi simpatická svím odhodláním, to je skvelej začátek.

Mnozí meli pravdu ti i ti. Pokut je ten zenit opravdu vcajku, to che opravdu potkat se s nakym z nes temnokomorníků, tak se nevzdávej. Daleko vetší chba by byla menit ho hnet trěba za Prakticu.S tou si nepolepšís příliš. A třeba zjistíš, ze valastne ani zrcadlovku nechces, ikdyž na začátek asi nejlepší.

Taková malá rada ohledne expozice. A tet doufam ze mi ostatní dají zapravdu, nebo me opraví pokut se mílím.

Uvažujme léto slunečno ani ráno ani večer obloha bez mraků. berme jako zakladní osvetlení. Když nastavíš clonu 11 tyk příslušnej čas bude Prevrácená hodnota citlivosti filmu V prípadě dvoustovky 1/200s Na zenitu nastávíš 250

hodně zdaru
Adam.
  • 0

#32 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 16 červenec 2013 - 07:15:09

Co pokuřuješ? :mrgreen:
  • 0

#33 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 16 červenec 2013 - 21:38:45

Domácí Virginii.... :cool:
  • 2

#34 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 17 červenec 2013 - 09:10:23

Já přijdu..
  • 0

#35 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 17 červenec 2013 - 21:53:20

Znáš-li cestu.....prijď
  • 0

#36 havran

havran

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 červenec 2013 - 12:43:52

Ahoj Teedo,
jsem tady poprvé, tak v rychlosti: jsem Zdeněk, ročník 1960, bydlím v Praze a fotím tak 30 let.
Jak pokračuješ se Zenitem? V sobotu jedu na 2 týdny do Č.B., do s.z. Ti pošlu kontakt, kdybys chtěla, můžu dát nějaké rady.
Chce to ten foťák i negativ vidět, pak se dá soudit. Zenity mám dva, oba fotí bezva v rámci jejich možností (časy), hlavně bez závad.
Jinak držím palce a nevzdávej to!
  • 0

#37 havran

havran

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 červenec 2013 - 12:48:27

Podtržené to být nemělo, tak pardon...
  • 0

#38 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 červenec 2013 - 13:15:45

nejhorší do začátku je mít nespolehlivej foťák. Bohužel jsem teď udělal jednu vzorovou botu. V rámci podpory focení na film jsem podpořil (materiálně i duševně) jednu slečnu. má po rodičím minotu X700, koupil jsem k tomu slušnou padinu, všechno se zdálo být OK, a dneska jsem viděl vyvolanej nagativ. Jenom půlka políček od začátku do konce. Že já byl línej a nejdřív ten foťák nevyzkoušel.
Hledat příčinu teď nebudu a prostě koupím jinej. Ale jestli nadšení vydrží, to nevím.
  • 0

#39 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 31 červenec 2013 - 15:51:45

jendo, podobnou botu jsem udělal před půlrokem taky, v záchvatu dobré vůle... ještě že jsem vyrazil té slečně to předat osobně a při té příležitosti oba nacvakali totéž na dva různé foťáky, filmy na vyvolání jsem si vzal a pak se nestačil divit - ale to aspoň pomohlo najít závadu na koupeném a dále darovaném fotoaparátu (od firmy, která proslula výrobou copírek) velmi snadno a rychle.... ovšem, asi to slečnu pro focení na film moc nenadchlo - zatím, co vím, měla dva kinofilmové aparáty, jeden půjčený, druhý "za tabulku čokolády, tak nekup to", a oba stály za prd...
  • 0

#40 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 červenec 2013 - 16:52:09

každej dobrej skutek bude po zásluze potrestán.
  • 0

#41 Teeda

Teeda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationHluboká nad Vltavou
Reputace: 4

Publikováno 1 srpen 2013 - 11:33:20

Havran:
Ozvu se určitě, zajela bych s foťákem třeba na kole, mám to kousek. Napíšu na telefon. Děkuju. :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních