Přejít na obsah


Fotka

Efektivní praní s archivačním účinkem


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
29 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 červenec 2013 - 13:32:53

Přeji pěkný den.
Praní pozitivů je dlouhodobě problém, který mě nepřestává zajímat. Rád bych nalezl určitý svatý grál, který velmi dobře vypere papíry a to v kratším čase a s menším množstvím vody. Zkoušel jsem různé typy praček od naložení fotek přes noc do vany, přes průtočné pračky až k pračkám kde papír rotuje. Tak bych si tady rád popovídal o tom, co používáte vy a jestli testujete, zda došlo k úplnému vyprání. Samozřejmě stačí dostatek času pro látkovou výměnu a dostatek vody. Ale obojí je dnes drahou komoditou...

To, co nyní zvažuji je doplnění pračky o čerpadlo, které bude vodu vracet zpět do okruhu a já tak budu připouštět mnohem menší objemy vody. Mým druhým problémem je totiž to, že v zimě nám teče voda která má kolem pěti stupňů, což nesmírně prodlužuje dobru praní. Systému - kotel vody a do něj pohozený fotky se trochu bojím, ale neříkám, že nefunguje.... Pro novou komoru kterou teď stavím uvažuji onu novodurovou rotační pračku...
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 23 červenec 2013 - 14:00:35

Ja ted delal fotky na vystavu a pral jsem ve vypiraci a testoval testovacim roztogem na bazi hypermanganu. Nicmene jsem se setkal s jinou veci. Pri delsi prani fomabromu 111 mi zacla odplavavat emulze, resp. takove tecky. A to se jednalo o prani treba hodinu, zadne celodenni. A po namoceni do agstabu se pri prosvetleni papiru z druhe strany objevily "diry", mista, kde byla papirova podlozka jakoby pruhlednejsi. Po uschnuti to zmizi, ale taky nechapu co to je. Nekdy se to objevilo i pri delsim prani.
  • 0

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 červenec 2013 - 15:08:21

To je jednoznačně špatný papír. Už se mi s papírama od Fomy taky stalo. Ty průhledný místa taky občas mívám, tam ale vůbec nevím čím to je...
  • 0

#4 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 23 červenec 2013 - 15:31:08

Vypírám celkem klasicky - první půhodinu v tekoucí vodě, další půlhodinu až hodinu naložené ve vaně s nějakou tou výměnou. Foma, Ilford, Adox všecho ok. Ale to není nic nového ai zajímavého.
Jedié čím můžu přispět je, že kdybych měl strach o archivní kvalitu šel bych cestou Sistanu - vodu to ale neušetří. Pro RC pod sklem je to u mě téměř nezbytnost.
  • 0

#5 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 23 červenec 2013 - 18:45:26

"první půhodinu v tekoucí vodě" ach, taková škoda dobré vody, co jsem zjistil i od letitých temnařů, je to zbytečné, ideální je prát nekolikrát v dávkách cisté vody, nemusí být tekoucí, jen čistá, dobrá voda, vždy se snažit odkapat z papírů co nejvíce zbytků vody vymáchané, látková výměna na povrchu emulze není nijak rychlá, tak tekoucí voda je zbytečnost, tedy až na poslední krátký oplach před šoupnutím do destilky sistanu... dělám to ještě více ledabyle, peru asi na 7-8x výměnu teplé vody v misce a zatím mi na stěně baryty nerezaví... :huh:
  • 0

#6 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 23 červenec 2013 - 19:33:27

"první půhodinu v tekoucí vodě" ach, taková škoda dobré vody, co jsem zjistil i od letitých temnařů, je to zbytečné, ideální je prát nekolikrát v dávkách cisté vody ...


Diskusí a hádek o tom co funguje lépe proběhlo mnoho ... někteří praktici tvrdí, že to nejdůležitější při praní je pohyb. Já netvrdím ani jedno ani druhé. Nedovolil bych si odsoudit něčí postup, pokud funguje a vyhovuje jeho možnostem a požadavkům.
Hlavní informace, kterou jsem chtěl přidat do diskuse byla stejně ta o Sistanu, ostatní bylo navíc - což potvrzuje, že platí méně je někdy více - s výjimkou praní fotografií samozřejmě ;)
  • 1

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 červenec 2013 - 20:41:59

sistan - neslyšel jsem - v jakém poměru se to míchá?
-
filmy peru v demi vodě (temperované), porůznu, rotačně, nebo nechám ležet atd, voda z elektrárny za dostupnou cenu, autem jednou za půl roku dojedu


papír-
také máme studenou vodu, v zimě kolem 4°C
komora je od bytu dále a teplou vodu nemá
moje idea je taková, že vedle rychlovarné konvice a mikrovlnné trouby, které různým způsobem používám při procesu si udělám ještě nerezovou beztlakovou nádobu s topným tělesem, něco jako vířivá pračka, menší
bude na stěně, napouštění kohoutem ručně, ohřev spustit ručně, teplotu regulovat termostatem, nebo zap/vyp ohřev ručně, podle orientačního teploměru na boku
vypouštěcí hadička s jednoduchou filtrací
tím bych získal 5-20l vytemperované prací vody, která je pro jednu seanci připravena, při odchodu se vypustí
topné těleso nějaké vhodné, bojler apod.
nějaký hlídací hladinový spínač, aby to nešlo pustit bez vody
při odchodu vytahnout ze sítě pochopitelně
-
ohledně mechaniky praní akvarijní čerpadlo, občas pustit oběh, občas vodu vyměnit
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 červenec 2013 - 21:14:41

Tak mechanika je vcelku jasná - více nasycený roztok - chemie v emulzi - se snaží vyrovnat s méně nasyceným roztokem - prací vodou. Tekoucí voda tedy není nutná, ale je vhodná výměna vody v určitých prodlužujících se intervalech, protože křivka této reakce je samozřejmě exponenciální. Pomalu přitékající voda je tedy vpohodě, z pohledu bezstarostné údržby je to určitě lepší... Tento proces samozřejmě ovlivňuje teplota, to je bezesporu. Pohyb není až tak nutný, ale působí určitě kladně, zvláště v hlubších vrstvách papíru. Pokud potřebují něco podobného řešit chemici, dělají to tak, že odebírají z hladiny kapalinu, kterou destilují a vrací automaticky vrací zpět do nádoby kde se roztoky separují. Ta má na dně další baňku, jako nejnižší místo a nejvíce nasycený roztok tak klesá stále více na dno. Na konci tohoto procesu je nejnasycenější roztok v dolní baňce a horní máte čistou... Ale to jen tak pro zajímavost :) Teď jde jen o to, jaké řešení tohoto problému je nejjednodušší a nejvíce user friendly. Hm, asi fakt ta vana a v ní do rána pohozený fotky :)
  • 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 23 červenec 2013 - 21:24:31

zajímavé, znovu ta stejná diskuse, co tu proběhla před 3-4 lety :-D
  • 0

#10 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 červenec 2013 - 21:56:12

neruš mé kruhy .)
  • 0

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 23 červenec 2013 - 22:22:57

kruhy? a všiml sis, že když do vody hodíš dlažební kostku hranatou, na hladině to udělá kruhy?
  • 1

#12 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 24 červenec 2013 - 05:19:49

Jeden takovy chytry pan tady na Temne napsal pred lety clanek o samodomo pracce z novodurove trubky - to je ten zpusob jak peru. Jen tu trubku mam v lavoru s vodou, kterou dovnitr zene akvarijni cerpadlo. Voda protece trubkou, nahore prepadne zpet do lavoru, ... Mam udelanou pripravu i na properleni te praci vody, ale nikdy jsem to s tim nepouzil. Peru kolem 40 min (fotky stejne rychleji nedelam) a jednou za nekolik fotek menim vodu v lavoru
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 červenec 2013 - 07:30:59

Mnojo, ale ten pán má teď úplně jinou komoru a trubka se mu tam přes šikmý strop nevejde. Jinak to byl dobrý způsob...
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 červenec 2013 - 11:41:56

Jeden takovy chytry pan tady na Temne napsal pred lety clanek o samodomo pracce z novodurove trubky - to je ten zpusob jak peru. Jen tu trubku mam v lavoru s vodou, kterou dovnitr zene akvarijni cerpadlo. Voda protece trubkou, nahore prepadne zpet do lavoru, ... Mam udelanou pripravu i na properleni te praci vody, ale nikdy jsem to s tim nepouzil. Peru kolem 40 min (fotky stejne rychleji nedelam) a jednou za nekolik fotek menim vodu v lavoru


to jo jen nám, kteří nemáme komoru v bytě, tam ještě svítí těch 4-5 stupňů, což moc na praní není a to se musí nějak začlenit
  • 0

#15 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 24 červenec 2013 - 13:47:03

Vzdycky se mi pozdaval system kaskadove pracky. Ale nikdy jsem se neprinutil ji zkonstruovat. Co se tyka uspory vody, je to asi nejlepsi system, co se da vymyslet. Jak postupne pribyvaji pozitivy, tak je jen zasunujes do "fochu" s horsi vodou. Nedochazi tak ke kontaminaci vody u drive vytazenych papiru. A vodu "recyklujes" - tedy pouzijes tu ze starsich, cistejsich papiru pro papiry cerstvejsi.
  • 0

#16 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 24 červenec 2013 - 13:49:05

Jeste obrazek pro ilustraci.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 červenec 2013 - 14:15:23

Hm, tak to je další věc, na kterou jsem zapomněl. Vždycky mě štvalo přidávat papír k ostatním, co se tam koupou třeba už tři hodiny. Tohle to řeší perfektně...
  • 0

#18 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 červenec 2013 - 15:55:26

Prvne bych zvazil, jestli nutne potrebujes kysely ustalovac. Neutralni nebo zasadity ustalovac zkracuje prani, respektive je zapotrebi podstatne kratsi praci cas. Dale je dobre papir v ustalovaci zbytecne nemorit. Dve minuty na tenkou vrtsvu papiru bohate staci.
Mimochodem docela dost se podivuju, jakou zivotnost maji prouzkovky, ktere si schovavam. Vlastne je jenom tak kratce oplachnu pod tekouci vodou a ususim v mikrovlnce. Kupodivu jen na maloktere jsou i po nekolika letech nejake skvrny. Jina vec je, ze jsou v supliku a ne na dennim svetle ci dokonce slunci.
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 červenec 2013 - 18:05:52

Jedu výhradně na TF2. Co jsem četl, tak problémy nastávají třeba až po deseti letech, což by mě zejména u fotek rodiny docela naštvalo... To, že se nemá papír v ustalovači máchat jsem se dozvěděl teprve nedávno :)
  • 0

#20 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 24 červenec 2013 - 20:41:40

Možná by stálo za to vyskošet takovou tu masážní vanu na nohy. Po vylepšení samozřejmě.
  • 0

#21 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 24 červenec 2013 - 21:07:25

Tos chlapi, a ty vypirace thiosiranu nikdo fakt nepouzivate?
  • 0

#22 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 24 červenec 2013 - 21:09:34

Tos chlapi, a ty vypirace thiosiranu nikdo fakt nepouzivate?

používáme :-)
  • 0

#23 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 9 červenec 2023 - 11:25:04

Dovolím si resuscitovat poněkud starší vlákno, neb jsem cestou internetem narazil na starší článek z Paladixu, týkající se praní filmů a papírů. Nové vlákno jsem si založiti netrouf'.

https://web.archive....4&sid=1&hledej=


  • 0

#24 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 9 červenec 2023 - 15:31:53

Je pár kousků vybavení temné komory, které jsem kupoval jako nové a nelituji ani jedné koruny.

Vypíračka barytů je pro mě jednou z nejlepších investic - šetří čas, peníze a místo v mé komoře. Mám Nova Washmaster Eco.

Můj pracovní postup: vyvolání - přerušení - ustalovač 1 - ustalovač 2 (v poslední době většinou neutrální ustalovač Moersch ATS) - oplach v poslední misce 5. misce (s jednou výměnou vody) - přesun do myčky a to nejprve do sekce HCA a poté do jednoho z pěti slotů na oplach.

Většinou za večer udělám 5 finálních zvětšenin = tj. akorát pro těch 5 slotů, které postupně doplňuji a čas vypírání je pak kolem 1h s tím, že není celou dobu zapojená voda. Vždy na pár minut pustím vodu a poté pár minut nechám stát.

Mám už v tom celkem rytmus a doplňuje se mi to s prací na suchém stole = zvětšování.


  • 0

#25 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 13 červenec 2023 - 17:43:13

Já jsem nedávno zařadil vypírač Thiosíranu od Adoxu Thio-Clear ECO a mám s ním trochu problémy. Na lesklých Fomabromech a Retrobromech nechává skvrny/mapy který jsou dost podobný jako mapy od smáčedla na filmech ( smáčedlo u papírů ale vůbec nepoužívám ). Když se to stalo poprvý tak sem si myslel že je to proto že těch papírů mám potom ve vaně při vypírání moc a překrývají se a tím pádem se ten vypírač z povrchu neodmyl a zůstaly mapy. Mapy se ale objevují dál na lesklých barytech i když jsem si dal bacha a každej baryt měl spoustu místa ve vaně s tekoucí vodou kde jsem je vypíral i tak pro jistotu dýl a nakonec ještě každý zvlášť oplách. I když vypírač zkracuje praní, jako takový se musí z papíru vyprat ne? Je to přece další chemie.

 

Co sem potom pral lesklý baryty bez vypírače, vše je naprosto v pořádku, netuším kde sem mohl udělat koninu - namícháno a mácháno ve vypírači dle návodu, roztok naředěn destilkou.

 

Na matech však nikdy nic nezůstalo, ani s vypíračem. Trochu mě to sejří, protože zkrácení doby praní na polovic je super - i když vodu neplatím. 


  • 0

#26 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 51

Publikováno 13 červenec 2023 - 21:23:31

JÁ  používám tento systém, máme extrémně tvrdou vodu - praní v několika vodách, filtrovaná tvrdá voda z vodovodu + 3% chelaton 3 - překládání papíru z misky do misky, usuším na šŃŮŘE,

 

před rovnáním, leštěním, vypínáním  ... znovu namočím a  zařazuji 4% roztok kyseliny octové (z papíru vyprchá) tím zničím anorganické soli, které dělají skvrny) před sušením, leštěním, vypínáním - vlhký papír otřu papírovou utěrkou, lépe jelenicí, skvrny nemám


  • 0

#27 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 250 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 14 červenec 2023 - 03:12:12

Já celkem s úspěchem používám TDS metr. Protože není každá voda stejně tvrdá je třeba znát hodnotu ppm před započetím praní. Dekantací by se v kontinuálním procesu měla na konci praní hodnota ppm rovnat hodnotě ppm na vstupu.Tzn. Po aktivním praní vyliju nádrž a vyměním vodu, fotky v nádrzi nechám v klidu.změřím ppm, preskládám vrstvu fotek a znovu změřím. Pokud se hodnota ppm nezmění tak je jisté že už z nich nic nevyperu. Suším na skle a občas použiji leštičku(z nostalgie) a fleky nejsou nikde. Jen pokud by bylo v nádrži více fotek(což už se nestává) přidávám do prvního praní lžíci prací sody
  • 0

#28 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 14 červenec 2023 - 08:20:34

vejfuk: mám doma 1 balení Thio Clear, které jsem prozatím neotevřel. Takže to zkusím při dalším zvětšování (asi dnes a zítra večer). Dám pak vědět, jak to vidím.


  • 1

#29 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 14 červenec 2023 - 10:02:00

Správný postup při použití pračky a HCA je 10 minut prát - 5 minut HCA - 10 minut prát.
  • 0

#30 shovax

shovax

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 14 červenec 2023 - 19:04:01

tak ja se pochlubim mym paskvilem. jelikoz mam pristup k laserove rezacce, s plexi jsem si vyrobul vlastni pracku.

 

ma dvojite dno, vodu dovnitr do pod-dna zene male cerpadlo do fontanek.

v dne jsou rady direk po cele delce, kteryma voda je tlacena nahoru, do prostoru, kde jsou fotky. 

z vlasce jsou udelane prihradky na fotky 13x18 (muj nejcastejsi format pro rodine foto a nahledy), jeden vlasec nahore, a pak do pisemene M dolu a nahoru.

takto fotky se nemuzou prilepit na sebe, a voda zespoda proteka mezi nima nahoru. jeden radek direk ve dne je vzdy urcen pro skviru mezi 2 fotkama. 

celek mam ponoreny do splachovaci zachodove nadoby, kde centralni splachovadlo jsem posunul na stranu. 

takto voda pak koluje v cele nadobe, a kdyz si reknu, ze uz by chtela vymenit, potachnu plachovadlo, stara voda vytece, automaticky se napusti nova. 

 

ta-dah! netestoval jsem jeste zadnym testerem, ale myslim, ze ucnost je fakt dost dobra :)

 

 

 

 

1689357195647.jpg 1689357195621.jpg 1689357195594.jpg 1689357195563.jpg 1689357195526.jpg1689357630762.jpg


  • 6




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních