Přejít na obsah


Fotka

Flexaret VII + spousta příslušenství


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
71 odpovědí na toto téma

#1 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 červenec 2013 - 11:45:45

Ahoj všichni,
z finančních důvodů se zbavuji svojí "flexi" a chtěl jsem se zeptat jakou může mít cenu?
(Je 100% funkční kompletně zrenovovaná a se spoustou příslušenství viz. foto)
Kolik tipujete cenu já myslím že tak min. 2500kč by za ni mohlo být ne??

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 31 červenec 2013 - 13:45:47

já bych tipoval tak 1500, maximálně 2000 pokud ručíš za opravdu plně funkční stav. ale soudím podle ceny za kteoru jsem předloni kupoval F6.
  • 0

#3 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 31 červenec 2013 - 17:08:09

Tipoval bych to stejně jako bob. 4eho se renovace týkala, kdo jí dělal. Zkus to krapet rozvést.
  • 0

#4 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 31 červenec 2013 - 19:50:02

Renovaci prováděl p. Herman (který dříve pracoval v Meoptě na flexaretách)
spravováno je:
*ostření-šlo ztuha
*matnice-byla ztmavlá
*vyměněná zvěrka
*kompletně vyčištěné objektivy
*vyměněné rolničky filmu,i gumičky na nich
*vyměněné zrcátko


v opravách to stálo celkem cca. 700kč
  • 0

#5 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 1 srpen 2013 - 09:36:00

Pokud tou sadu budes prodavat po kusech (fotak s brasnou, filtry, clona, expozimetr) dostanes mozna mozna dohromady o neco vic, ale pocitej s tim, ze bude to do nekonecna. V sade se doplnky spis bere jako pridane zdarma k fotaku. Asi pred rokem a pul jsem koupil VI Automat, holatko i bez brasny, za litr - plne funkcni, ale urcite p. Herman, nebo jiny odbornik by mu pomohl.

Jinak - tech 2500kc mi prijde pomerne rozumni, ovsem sance, ze by ho nekdo za tou cenu koupil je asi dost miziva...
  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 1 srpen 2013 - 09:50:42

na dotaz, jakou může ten aparát s příslušenstvím mít cenu, je celkem jednoduchá odpověď:
Takovou, kterou ti případný zájemce bude ochoten zaplatit v daném místě a čase, na prodeji se dohodnete a skutečně k němu dojde.
  • 2

#7 Pistolnik

Pistolnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 srpen 2013 - 06:42:27

Je stále na prodej?
  • 0

#8 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 6 srpen 2013 - 22:20:46

pořád
  • 0

#9 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 srpen 2013 - 08:38:40

Ještě snad doplnění...
Flexaret VII se dělal se závěrkou Metax a při úplném ukončení výroby se závěrkou Prontor. Jakou má ta Vaše?
"Příslušenství" : jistě je vhodné koupit i filtry a sluneční clonu. To ostatní: většina lidí, kteří fotografují, bude považovat vyfotografovaný stativ za "retro", ale o pevnosti a stabilitě je nutno pochybovat. Blesk dtto. Expozimetr jakbysmet.
Já bych za samotnou kameru s filtry a sluneční clonou - pokud je po úplné a kvalitní repasi - dal max. 2000,- Kč.
  • 0

#10 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 7 srpen 2013 - 09:38:33

Nikoli, byly to závěrky Prestor a Prontor. Druhá z nich je údajně lepší a vyhledávanější (a západoněmecká?). Bylo by dobré uvést o kterou se jedná. http://cs.wikipedia.org/wiki/Flexaret
  • 0

#11 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 srpen 2013 - 10:24:03

Závěrka Pentacon Prestor,
o pevnosti tohoto stativu muže pochybovat jen někdo kdo ho neměl nikdy v ruce!!!
  • 0

#12 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 srpen 2013 - 13:05:40

flexaman
Vím, o čem mluvím. Mám ještě tyto dva stativy (jedna "profesionální" a jedna "amatérská" verze) v šifonéru, včetně kulové hlavy - vzpomínky na mládí.
Pravda, když se v bezvětří a na pevné podložce upevní na tento stativ Flexaret a použije se samospoušť, je pravděpodobné, že nedojde k rozhýbání (díky centrální závěrce). Já sám jsem z těchto stativů přešel na DDR dřeváka, pak na Linhofa "z lešenářských trubek", pak Manfrotto (055) a dnes už karbonové třísekční Gitzo (kterému - podle mě - může velmi úspěšně konkurovat Feisol).
Kombinace teleskopických tenkostěnných nohou, použitému materiálu a především spojů (jak je tomu u dřívějších stativů podobných vyobrazenému) tuto záruku nedává. Toť můj názor.
  • 0

#13 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 srpen 2013 - 10:51:15

...o pevnosti tohoto stativu muže pochybovat jen někdo kdo ho neměl nikdy v ruce!!!


...mno ogaro, tak to je slovo do pranice.

Já bych to spíše krapítek otočil:

...O pevnosti tohoto stativu může nepochybovat pouze ten, kdo jiný STATIV nevyzkoušel....

JInak souhlasím s Pentaxistou.
  • 2

#14 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 9 srpen 2013 - 21:41:43

Když už tyhlety teleskopické stativy přestali lidi kupovat, přešla následně Meopta Modřany, kde je vyráběli, s nápadem - novým výrobkem se stal - teleskopický zhasínač a rozsvěcovač svíček na vánočním stromečku. Mám ho doma včetně originální krabice a návodu. Není absurdnějšího produktu v historii Meopty. Nedloho poté na konci 50. let modřanská Meopta skončila
  • 0

#15 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 srpen 2013 - 22:19:05

Díky za historické informacem pane Vaite, je to zajímavé!!! Myslím, že by s teho stativa šly udělat tři zhasínače :-)
  • 0

#16 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 10 srpen 2013 - 09:23:17

Ne tři zhasínače, ale jeden trojzhasínač, dneska je potřeba dělat všechno rychleji. Měl jsem tu čest použít jeden z těchto výrobků a trochu to připomínalo pohyby brišní tanečnice. Myslel jsem, že je to stářím výrobku. Ale pokud to takhle přišlo už z výroby, proč to někdo kupoval? V knize ze třicátých let je doporučován stativ-svorka, co se utáhnutím připevní k téměř čemukoli. Takže už tehdy byl lidu tenhle systém známý a vyrábělo se to.
  • 0

#17 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 3 září 2013 - 18:01:39

Je jeste volna a odkud jsi?
  • 0

#18 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 643 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 4 září 2013 - 21:59:01

Nikoli, byly to závěrky Prestor a Prontor. Druhá z nich je údajně lepší a vyhledávanější (a západoněmecká?). Bylo by dobré uvést o kterou se jedná.
Prontor se vyráběla už na flexaret V,na vylepšený typy VII se dělali Prestor ty byli lepší.No lepší?Byla to akorát špinavá politika tak jak to v životě chodí.
  • 0

#19 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 5 září 2013 - 06:06:44

Nikoli, byly to závěrky Prestor a Prontor. Druhá z nich je údajně lepší a vyhledávanější (a západoněmecká?). Bylo by dobré uvést o kterou se jedná.
Prontor se vyráběla už na flexaret V,na vylepšený typy VII se dělali Prestor ty byli lepší.No lepší?Byla to akorát špinavá politika tak jak to v životě chodí.

Žádná špinavá politika, prestory byly děsně poruchový.
Přestaň prosím tak mršit ty příspěvky tím mazáním těch nesmyslů co z toho dělají citaci někoho. Aby se v tom pak prase vyznalo. Už ti to tady někdo říkal! Máš li s tím problém tak prosím tě nikoho necituj!
  • 0

#20 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 643 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 5 září 2013 - 07:02:58

To proč se přestal vyrábět flexaret není jasný.Začali se montovat závěrky ze západu ačkoli nebyl důvod.Pak to tehdejší režim zakázal,no a výroba skončila.Přeci nešlo aby jsme byli lepší než Rusáci,proto tady mluvím o politice.
  • -1

#21 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 září 2013 - 12:27:44

Opět se mýlíte pane kolego Luboszzi a šíříte zde nesmysly, které si domýšlíte...... :roll:

Pokud je mi známo a někde sem vyčetl, že výroba flexaretu skončila díky tomu, že se ustoupilo z civilní výroby (fotoaparáty) výrobě vojenské (optické zařízení). Co se týká západoněmeckých závěrek, tam dle mých znalostí byl problém v tom, že v ráci RVHP nebyla dodána část závěrek a muselo se přistoupit k nákupu drahých západoněmeckých závěrek, což se ostatně odrazilo na ceně přístroje. Myslím si, že s určitostí by to dokázal vysvětlit pan Vajt
  • 0

#22 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 5 září 2013 - 13:30:23

Teď zrovna probíhá na TLR fóru podobná debata o vlivech, vedoucích k ukončení výroby felxaret jako reakce na pořad "zašlapané projekty". Je asi nesmyslné diskutovat o tom ve více vláknech.
  • 0

#23 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 září 2013 - 15:38:43

Tak ako napísal Kraken, po roku 68, keď k nám prišli Sovietské vojska "udržať socializmus", NDR zabudla na sľuby o spolupráci na večné časy a okamžite prestala dodávať závierky Prestor, a keďže Metaxy sa na základe sľubov z NDR prestali vyrábať a vyvýjať, bola Meopta postavená pred otázku "byť či nebyť" (myslím Flexaret). Jediným riešením bol Prontor z NSR, ktorý však bol podstatne drahší ako Prestor, a devízy na jeho nákup sa získavali predajom prístrojov za valuty, takže na domáci trh sa takmer nedostali. To bol prvý moment, ktorý zapríčinil koniec výroby Flexaretu a druhým bolo to, že sa požiadavky trhu začali uberať smerom ku kinofilmu, nakoľko sa kvalita filmov už tak zvýšila, že kinofilm v podstate plne vyhovoval na cca 90% foto prác, a to si myslím rozhodlo. Či tam bolo aj niečo politické neviem, ale myslím si, že skôr vojenské lobby, ktoré potrebovalo uvolniť výrobné kapacity.

Myslím si, že na nás nie je riešiť vtedajšie problémy. My riešme to, aby sme uchovali tieto prístroje v čo najlepšom stave a z láskou do nich občas vložili zvytok-dva a urobili si radosť. Uchovať tieto prístroje v dobrej kondícii pre budúce pokolenie je práve úloha pre takých "fanatikov", ako sme tu na TK.
  • 1

#24 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 643 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 5 září 2013 - 18:12:43

Opět se mýlíte pane kolego Luboszzi a šíříte zde nesmysly, které si domýšlíte...... :roll:

Pokud je mi známo a někde sem vyčetl, že výroba flexaretu skončila díky tomu, že se ustoupilo z civilní výroby (fotoaparáty) výrobě vojenské (optické zařízení). Co se týká západoněmeckých závěrek, tam dle mých znalostí byl problém v tom, že v ráci RVHP nebyla dodána část závěrek a muselo se přistoupit k nákupu drahých západoněmeckých závěrek, což se ostatně odrazilo na ceně přístroje. Myslím si, že s určitostí by to dokázal vysvětlit pan Vajt

To je přeci známá věc že vtom byla politika,to už se dneska všeobecně ví.Ono se říká že český národ zapomíná je to tak!
  • -3

#25 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 5 září 2013 - 18:25:20

Zdravím všechny,tož mám radost, že se tak pěkně diskutuje, tak mi to nedalo a též si přisadím...akorát nevím, kde začít
Řekl bych, že každý "vážněji pracující" amatér fotil s nejméně dvěma aparáty, jedním na kinofilm a druhým na střední formát, jak ostatně se to doporučovalo ve všem učených příručkách. A je taky fakt, že když skončily Flexarety, tak byla, alespoň zpočátku snaha distribuce nahradit je na trhu Yashikami a Minoltami 6x6. Typ 124G byl vyráběn snad po dobu 20 let až do 80. let a prodejní cena šla postupně vzhůru, proč asi ? A dodnes se i ty nejjednodušší Yashiky D s mizerným Yashikorem prodávají dráž, než když byly nové. Čili jsem toho názoru, že minimálně 10 let by měl na trhu Flexaret ještě šanci, zvlášť pokud by došlo k plánovanému spuštění nových typů, t.j. osmičky s expozimetrem či bájnému profi Flexarexu, který už byl i schválen do výroby
Srpen 1968 neznamenal jen postupný útlum Flexaretu, ale - a to se celkem málo ví - skončila produkce zvětšováků na velký formát (včetně Magnifaxu II 6x9 - až na velké naléhání fotografující veřejnosti šel do výroby po 3 letech Magnifax III, pamětníci si jestě vzpomenou na záplavy protestů např. v dotazech čtenářů tehdejší Čs.fotogradie). Úplně ale musely skončit nově vyvinuté typy profi velkých zvětšováků Magnitarus a Herkules, jakož i Agrandy a Meograndy. A hlavně zarazili Grandinu - pokus o český Sinar 9x12, Jen těch peněz a nadšení, co se v tom utopilo...
Tady bych se trochu pozdržel - byla totiž uzavřena dohoda, že Zeiss Jena k němu bude dodávat optiku, už to bylo avizováno rovněž i ogiciálně v odborných časopisech, Grandina byla prezentována na několika výstavách a pod.
A rovněž i závěrky tady měly být východoněmecké.
Nestalo se. Co bylo příčinou, mi nikdo pořádně zatím neobjasnil. Jen neberu verzi "pomsta za srpen", to mi připadá poněkud utažené.
Ale slyšel jsem malou variaci na toto téma ve smyslu, že zatímco Rusáci zadali většinu zakázek na vojenskou optiku Meopté, hodní Němci vyšli naprázdno - prý se jim snad pořád až tak moc nevěřilo nebo něco v tom smyslu. Že by tedy naozaj pomsta, ale za utečený kšeft ? Kdoví...
S oněmi závěrkami to bylo víceméně neuvážené a unáhlené rozhodnutí. V tom dokumentu Zašlapané projekty to ing.Matula říkal - pro zdokonalení Flexaretu bylo zamýšleno zvýšit světelnost objektivu na 2,8, což ovšem vyžadovalo mít k dispozici závěrku s velkým průměrem. Což se ukázalo být problém. Uzavřela se dohoda s NDR a na jejím základě skončila výroba, resp. montáž české závěrky Metax (cca 1966), protože se předpokládalo, že němečtí soudruzi příslušnou potřebnou závěrku vyvinou a budou vyrábět jak pro Flexaret s optikou 2,8, tak i pro Grandinu. Což se opět nestalo.
Flexaret VII byl osazován rovněž východoněmeckou závěrkou Prestor RVS, kterou oni vyráběli pro tamnější fotoaparáty Werra. No a ty zhruba v půlce 60. let rovněž skončily...
Takže co dál ?
Není pravda, že západoněmecké Prontory SVS byly nějakým náhradním nozovým řešením, to byla jen dobová záminka, aby se to lidem patřičně politicky zdůvodnilo - vždyť kolik se jen vyprodukovalo Flexaretů VI s Prontorem na export !!!
Flexaret VI Metax - 88442 ks, Flexaret VI Prontor - 72476 ks. Naprostá většina šla z nich ale na vývoz a to i do spřátelených zemí RVHP. A u typu VII je ten Prontor prakticky stejný...
Roken 1968 skončila taktéž Mikroma (vyrobeno posledních 80 ks) a Stereomikroma II (431 ks).
  • 4

#26 rumpal

rumpal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationDubné - The city of Šlágr TV:)
Reputace: 1

Publikováno 5 září 2013 - 20:41:42

Pane Vaite díky za objasnění problematiky. Jen si říkám, že je škoda, že tyto projekty (Grandina, Flexaret F2,8 atd.) nebyly uvedeny do fotografického života.
  • 0

#27 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 5 září 2013 - 21:51:54

Ono je hlavně nesmyslné hledat logiku v centrálním plánování. Že by se některá ze zemí v rámci RVHP svévolně mstila, nebo nedodala něco, co by způsobilo zbrždění výrobyvýrobku, který se ve velkém vyvážel, to je spíš z říše fantazie. To zkusili někdy krátve po sovětizaci Rumuni, když jim bylo sajuzem zakázáno stavět ve větší míře lodě a měli se soustředit na žárovky. Že by východní Němci zkusili sabotovat Československé TLR?

S těmi Yashicami je to zajímavé. A to, že "flexaret by měl na trhu šanci", jednalo se o východní "trh", nebo západní trh?
  • 0

#28 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 6 září 2013 - 05:05:54

S těmi Yashicami je to zajímavé. A to, že "flexaret by měl na trhu šanci", jednalo se o východní "trh", nebo západní trh?

Jestli si dobře pamatuji, byly tři výrobky, které pronikly výrazně na trhy západní: Praktica (hlavně SRN, UK, severní Amerika), Magnifax (SRN i další evropské státy) a Flexaret (severní Amerika, celá Evropa). v USA se mu říkávalo "poor man Rolleiflex".
  • 1

#29 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 6 září 2013 - 05:29:43

Musím říct že moje Va má velmi povedený objektiv. Však někteří čučeli na fotky jak krásně kreslí. Nikdy bych ji neprodal, je totiž jako nová a byla to ona co mně navrátila zpět z digitálního zcestí na tu cestu jedinou správnou. :)
  • 4

#30 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 6 září 2013 - 09:37:46

Správně Kelfíku!!!! To je postoj chlapa!!! Odvráceneí zpět i digitálního zcestí. Záchrana tvé duše. Navrácení tvého tóru do normálu.
  • 0

#31 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 6 září 2013 - 10:21:12

Ještě bych rád dodal co jsem zapomněl. Zatím musím říct , že přes všechny Pentaxe 6x7, Rolleiflexy, Mamyie a pod. se mi zní povedly zatím ty nejlepší fotky. Nebo alespoň já z nich mám největší radost. Ač práce kolikrát s ní není jednoduchá, hlavně ostření na silném světle. ;)
  • 0

#32 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 6 září 2013 - 16:11:17


S těmi Yashicami je to zajímavé. A to, že "flexaret by měl na trhu šanci", jednalo se o východní "trh", nebo západní trh?

Jestli si dobře pamatuji, byly tři výrobky, které pronikly výrazně na trhy západní: Praktica (hlavně SRN, UK, severní Amerika), Magnifax (SRN i další evropské státy) a Flexaret (severní Amerika, celá Evropa). v USA se mu říkávalo "poor man Rolleiflex".


Projížděl jsem si americké debyta o TLR a nabyl z nich dojmu, že flexarety se tam dostaly až po revoluci, kdy jsem mladí začali jezdit a za pár dolarů si koupili něco na úrovni Yashicy, nebo že to tam nějaký podnikavec začal naveliko dovážet. Nejčastější problém je u nich totiž "stálo to 100 dolarů, bylo to rozbitý, zarezlý, zatuhlý, bez servisu a dokonce bez návodu". Pokud to tam takhle frčelo rovnou z výrobí linky, tím líp.

Pokud si ale mohu dovolit menší spikleneckou teorii... Jestliže se sem místo tohohle začaly dovážet Yashicy, možná je ten důvod ukončení výroby zčásti ten, že ten, kdo rozhodoval, dostal od Yashicy tučný úplatek. Západní formy rády dodávaly na východní trhy, nemusely se starat o zárucní servis, distribuční siť, obchod byl uzavřen hned, s jedním člověkem a kvalita výrobku ho nezajímala.
  • 0

#33 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 6 září 2013 - 17:13:53

Projížděl jsem si americké debyta o TLR a nabyl z nich dojmu, že flexarety se tam dostaly až po revoluci, kdy jsem mladí začali jezdit a za pár dolarů si koupili něco na úrovni Yashicy, nebo že to tam nějaký podnikavec začal naveliko dovážet. Nejčastější problém je u nich totiž "stálo to 100 dolarů, bylo to rozbitý, zarezlý, zatuhlý, bez servisu a dokonce bez návodu". Pokud to tam takhle frčelo rovnou z výrobí linky, tím líp.

Pokud si ale mohu dovolit menší spikleneckou teorii... Jestliže se sem místo tohohle začaly dovážet Yashicy, možná je ten důvod ukončení výroby zčásti ten, že ten, kdo rozhodoval, dostal od Yashicy tučný úplatek. Západní formy rády dodávaly na východní trhy, nemusely se starat o zárucní servis, distribuční siť, obchod byl uzavřen hned, s jedním člověkem a kvalita výrobku ho nezajímala.


pozn. k předchozímu: slyšel jsem něco a četl jsem něco v us i uk katalozích a časopisech ještě v době, kdy projíždění debat na internetu možné nebylo (neboli internet ještě nebyl).

k té spiklenecké teorii: dovoz fotoaparátů za tvrdou valutu pro potřeby "národního hospodářství" byl tehdy tvrdě plánován, volný prodej čehokoli dovezeného ze západu byl možný pouze v Tuzexu za tvrdé valuty či tuzexové poukázky (lidově "bony"), a to dokonce i na základě individuální objednávky (a to bylo tvrdě zaplaceno, jen v takových vyjímečných případech nebyl zajišťován dovozcem servis v tuzemsku, kupující se smluvně vzdával nároku na reklamaci a servis), PZO Merkuria dovážela pro potřeby prominentních komunálních fotografů, ČTK a fotoreportérů periodik, a jen velmi málo a vzácně přes PZO Merkuria do maloobchodní sítě Drogerie-foto-kino, vyjímečně něco dovezla Jednota. Tento oficielní dovoz jak pro potřeby profíků i pro maloobchod měl zajištěn servis vždy, ten z PZ, kdo by rozhodl o dovozu čehokoli bez zajištění nejméně 10tiletého servisu a dodávek ND, by to ošklivě odskákal i existenčně, tehdy se počítal každý centík a každý, kdo "způsobil škodu národnímu hospodářství", byl trestně stíhán, tehdy hospodářská kriminálka fungovala velmi aktivně, nejen STB.... samozřejmě, když udělal takový hospodářský průser někdo z prominentů na PZO, většinou se to svedlo na někoho z plebsu, který to odskákal (a jemuž se pak v tichosti jinak vynahradilo), vlk se nažral a koza zůstala celá.
pozn: ten dovoz jašik, minolt a jiných japonských aparátů nebyl nijak masový, řádově desítky a stovky kusů ročně, takže v poměru ke kapacitě trhu volného (čti mimo RVHP a sovětům spřátelené země) nula nula nic, tato spekulace je k pousmání.
ovšem to je na naprosto jinou debatu, než nějaké nosné téma na TK :-) .
  • 0

#34 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 6 září 2013 - 18:19:56

Aha. Tak nic. Ale léky se dovážely přesně takovýmto způsobem, dodnes na ty zlaté časy vzpomínají zástupci farmaceutických firem.
  • 0

#35 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 6 září 2013 - 21:52:54

jenže to už jsme hodně daleko od Flexarety VII a jejího příslušenství. :-D
  • 0

#36 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 7 září 2013 - 08:26:12

V

jenže to už jsme hodně daleko od Flexarety VII a jejího příslušenství. :grin:

Vždyť odpověď dostal, tak už můžeme kydat a kydat.... :rolleyes:
  • 0

#37 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 7 září 2013 - 16:21:34

Zopár reklam z Popular Photo r. 1956

Přiložený soubor (y)


  • 0

#38 rumpal

rumpal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationDubné - The city of Šlágr TV:)
Reputace: 1

Publikováno 8 září 2013 - 19:00:37

Ale jo, tak pojďme kydat :mrgreen: . Včera jsme s rodinou sbírali brambory, tak jsem vzal Flexu (Standard - kterou dostal můj táta k biřmování někdy v roce 1967), nabil Neopan 400 a jal jsem se dokumentovat sbírání brambor. Na poli Zetor Major 3011 (z roku 1966), za ním vlek, kterej ještě pamatoval, když jej můj děda tahal s kobylama, takže pro mě co by konzervativce a zpátečníka nááádhera. Akorát doufám, že z těch fotek něco vyjde, a dyž ne, tak holt musím počkat rok do příštího sbírání :-P
  • 0

#39 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 8 září 2013 - 23:42:21

I konzervativec a zpátečník může jít s dobou, ne? Já si naopak řekl, že fotek historických objektů hoistorickými fotoaparáty je dost, tak se snažím fotit něco novějšího. Zkoušel jsem flexaretou jezdce na segway, ale zachytit ten pohyb je trochu problém. Chce to grif, ale zase ta centrální závěrka je na to šikovnější. Nejlepší bylo, když si mě fotili lidi s digitály...
  • 0

#40 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 643 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 září 2013 - 05:43:45

Na to se hodí flexaret VII ta má tříbodový zaostřování tam se ten pohyb fotí líp.
  • 0

#41 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 9 září 2013 - 05:52:02

Tříbodový zaostřování? To by mi stejnak nepomohlo, já mám jenom dvě oči.
  • 0

#42 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 643 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 září 2013 - 05:57:16

Když zaostřuješ se to ve třech místech slabě zasekává,může to vypnout když to nepotřebuješ.
  • 1

#43 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 9 září 2013 - 18:00:35

Musím se přiznat, že od doby co mám Mamiyu 330 jsem Flexaretou neprohnal jediný film. Ale asi jí vezmu na výlet na Šumavu. Ještě k zaostřování akčních snímků. Přiclonit a používat hloubku ostrosti místo čudlu ostření.
  • 0

#44 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 9 září 2013 - 18:50:23

Můj problém... Je mi trapně, ale prostě mě flexareta nutí naklánět se a tak mám jezdce na segway dobře zaostřeného od pasu nahoru, ale má rozmazané nohy a na kolech to vytvořilo podivné obrazce. Ano, mít Mamiyu 330, po které v jsem koukal v bazaru, tak asi taky flexou moc nefotím... A mám mnohem lepší kondičku :-D
  • 0

#45 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 9 září 2013 - 19:58:08

Ale vždyť je to sotva třetina váhy stativu... Jak rychlý máš film? Na jakou clonu a jaký čas? Taky je fajn chytit pohyb....
  • 0

#46 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 9 září 2013 - 20:11:11

Nejdřív jsem fotil na barevnou dvoustovku zenitem, vyvolával jsem v rodinalu, to jsem bral na šedesátinu, ty vyšly hezky, ve Flexareťe jsem měl stovku, třicetinu sekundy a docela zacloněno. V obou případech tam pohyb je vidět, akorát u té flexarty... Prostě se budu muset naučit to líp držet.

Já mám lehký stativ, bohužel, ani pořádně neudrží MTO 1000a...
  • 0

#47 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 643 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 září 2013 - 20:40:21

Musím se přiznat, že od doby co mám Mamiyu 330 jsem Flexaretou neprohnal jediný film. Ale asi jí vezmu na výlet na Šumavu. Ještě k zaostřování akčních snímků. Přiclonit a používat hloubku ostrosti místo čudlu ostření.

Flexaret zas tak velkou hloubku ostrosti nemá.
  • 0

#48 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 9 září 2013 - 23:14:42

Flexareta odcloněná má hloubku ostrosti jako padesátka na kinofilmu při cloně 2, zacloněná na maximum pak bere ostře od tří metrů do nekonečna, to stačí.
  • 0

#49 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 643 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 10 září 2013 - 06:07:18

Já vím,je tam nakreslená hloubka ostrosti.Na pevný oběktivy se to dělá,zumy tohle nemaj.
  • 0

#50 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 10 září 2013 - 07:17:05

No ale když fotíš tři metry vzdálenýho segway, nepotřebuješ přeci ostré pozadí.
Luboši ty myslíš transfokátor? No tak ty to mají většinou na vršku těla graficky. Samozřejmě čím delší objektiv tím menší hloubka ostrosti.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních