Přejít na obsah


Fotka

Flexaret VII + spousta příslušenství


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
71 odpovědí na toto téma

#51 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 643 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 10 září 2013 - 11:24:04

Někdy ano,někdy ne.Tím nechci říct že bych měl něco proti flexaret,kdysi to byl náš rodinej foták,to jsme měli VII automat,ted mám Va.U zumu tam se to mění,to by bylo dost složitý tam kreslit.Taky záleží na světelnosti oběktivu.
  • 0

#52 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 10 září 2013 - 14:30:58

Luboszzi, jednak na flexaretě (alespoň té mé) je to nepřesné, radši se spoléhám na DOF calculator, druhak jeden z mých zoomů (80 - 200 neznámého původu pro canon FD) tohle v omezené míře má, prostě je tam dost prostoru, aby tam byly vykresleny rozcházející se čáry.

Hidejoshi, ostré pozadí pochopitelně není nutné, ale rozmázne se pohybem tak, jako tak. Bokeh u flexarety není nějakou přidanou hodnotou, takže snad jen, aby tam nebyly ostré kontury linie pohybu, což v mém případě bylo stejně jedno, protože hned za jezdcem byl plot. Ale stejně, něco, vysokého dva metry, když chci při 30 km/h pohodlně vyfotit, stejně musím mít tak daleko a musím tak clonit, že to rozmáznutí pozadí nebude nic moc. Jezdec byl asi 5 metrů daleko.

Tohle je jen takové hraní si, neživím se tím, ani to nedělám za účelem dosažení dokonalosti, je to trávení volného času a způsob, jak si vynahradit to, že ačkoli mi jako malému rodinní slibovali, že mě do toho zasvětí, byli líní to udělat, vyhodili vybavení a já začínám sbírat poznatky různě, takže to dělám jen pro sebe a vždycky to, co se mi zachce.
  • 0

#53 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 643 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 10 září 2013 - 16:34:30

Já tohle taky nepoužívám,pouze jsem to komentoval.To spíš použiju přímo na fotáku,pokud to ten foták má?U nás sice nic nevyhodili,časem foták odešel,brácha mu dost pomohl.Vykreslit by to šlo,problém je ve změně.Uvedu příklad,Na 50mm maximalní zaclonění 22, 80mm27, 135mm32 atd,To by byl docela chaos.
  • 0

#54 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 10 září 2013 - 17:05:30

Motorbiker- co se ti nelíbí na rozmazaném pozadí u Flexarety ? :shock:
  • 1

#55 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 10 září 2013 - 17:39:11

Mě se taky nelíbí roznazaný na pozadí
  • 0

#56 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 10 září 2013 - 17:43:44

Pokud je tam kombinovaný kroužek zaostřování, který se při změně ohniskové vzdálenosti posouvá dopředu a dozadu, jde optavdu jen o rozbíhající se čáry.

Oproti tomu, co dělají některé jiné objektivy, třeba serie III Dagor u starších, nebo revuenon 1.4 u novějších, o jemnosti podání portrétního samyangu ani nemluvě bokeh u flexaretí optiky za moc nestojí. Za tu cenu pochopitelně stačí a je dobrá, ale ně to podání přijde nějaké rušivé.
  • 0

#57 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 září 2013 - 17:59:27

Mám čím dál víc pocit, že kvalita rozostření je víc závislá na kontrastu scény než konkrétném objektivu. Pokud tam jsou světelné zdroje, množství menších odlesků nebo tonálně výrazná struktura, zázraky z toho neudělá ani sebelepší objektiv. Mám pár detailnějších portétů z flexy (f/4~4.5) kde jsem s rozostřením spokojen, stejnětak většinou summicron 40 dělá moc pěknej bokeh, ale čas od času mě zaskočí dost rušivým vzhledem - to když se v pozadí vyskytuje množství odlesků. A ani nemusej bejt kontrastní jako zdroj světla, normální lesky na vegetaci, například.
  • 0

#58 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 10 září 2013 - 18:30:01

To bych zrovna neřekl, mám sérii fotek za různých světelných podmínek, je to něco na okně a za oknem starý strom, pochopitelně, že v tom hraje roli konkrast, ale u felxarety to vypadá všelijak, tuhle skvrna, tuhle mázlé, tuhle dvě skvrny, šišatoid.... Dagor kreslí kroužky, kde může, samyang zase provede nádherné jemné rozostření, že při pohledu na ně přímo cítím na jazyku sladký krém.

Mírné zaclonění flexaretě pomůže (neznatelně, ale aspoň odstarní část nedokonalostí v rozích) u 5,6 je to ale už na pováženou a dál lamely vytváří dost ošklivý pětiúhelník, který slušně řečeno, vepří bokeh.

Je mi to líto, ale ve srvnání s flexaretou má hezčí bokeh i meoptí objektiv do zvětšováku za 50kč.

Jistě, krása je subjektivní a někomu se to může líbit, ovšem za mě palec dolů.
  • 0

#59 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 10 září 2013 - 19:43:29

Já nemluvím o Flexaretě s pěti lamelama, to snad kdo má takové nároky na bůkeh nemůže ani vážně vzít do ruky :blink:
  • 0

#60 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 10 září 2013 - 20:00:04

No jo, ale jak já, prostý motorizovaný jednostopec, mám vědět, které flexarety preferují ostrované ze severních kopců? :-)

Nároky na bouke mám u jiných, u flexarety jsem volil rovnováhu mezi cenou, mechanickou spolehlivostí a reálnou dostupností. Tohle byla zdaleka nejlepší volba, zatím jsem fotil hlavně na 4 a 5,6 takže mě to netrápilo. Při vysokém zaslovění jsem měl nekonečno ostré, takže to taky ušlo.
  • 0

#61 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 10 září 2013 - 20:06:55

Dyk jsem psal že mám Va. Naprostá většina Flexaret má 10 lamel clony :rolleyes:
  • 0

#62 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 643 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 10 září 2013 - 20:28:26

Do všech modelů flexaret,od čísla VI jsou do snímkového prostoru vkládány protireflexní clonky(umělý měch).Do dřívějších modelů si je můžeme vložit sami.Popřípadě zhotovit z plíšků,které vytvoří dva rámečky se zvednutou hranou asi 2 mm vysokou.Musí být dokonale začerněné a matné a zjasní nám obraz zvláště při snímcích proti světlu.
Mám na to někde návod že se to dá udělat i s tvrdého papíru.
  • 0

#63 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 10 září 2013 - 20:37:14

no do kresby flexarety ještě vstupuje společenské hledisko lamely zcela opomíjející, totiž uvidí li civilista flexaret, jeho tvář se povětšinou rozjasní a proto i snímky lidí pořízené tímto aparátem logicky musejí vykazovat větší jasnost!
kdepak bych měl s třistatřicítkou anebo autocordem nějaký úspěchy
to vyrazíš li s flexaretou, je to jiný
  • 0

#64 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 643 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 10 září 2013 - 20:41:44

Kefalín byl Americký špion a chtěl ofotit kasárna :mrgreen:
  • 0

#65 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 10 září 2013 - 20:48:51

Pcha, RHX je to slabá výmluva. Už asi pět nebo šest tisíc lidí, přesně jsem to nepočítal, mně oslovovalo " Jé to je flexaret", jsa ověšen 330tkou.
Má to čtyři kola volant a motor vzadu. To je Porsche? Né Škoda 105.
Samozřejmě u Vás budou asi lidé osvícenější, vzhledem k tradici.
  • 0

#66 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 10 září 2013 - 20:59:05

Je pravda že moje jašika a autokord sou taky Flexarety...
Ale nevjíc me nasere, když muj Stadion je Babeta. to teču...
  • 0

#67 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 10 září 2013 - 22:07:24

Tohle je všude, moje honda je "hárlej" (ne že by mi zrovna tohle vadilo), potápěči mají na zádech "kyslíkové bomby", velký foťák je "zrcadlovka" a fotky se dělají v "xeroxu".

Máš pravdu, Kelfiku, psal jsi Va, ale já počt lamel clony u ní stejně neznal. inu, jsem pro příště poučen.
  • 0

#68 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 11 září 2013 - 07:18:43

A přes jaká sklíčka a s kolika lamelkama to pak cedíte na fotopapír? Furt řešíte jen jednu polovinu problému.
  • 0

#69 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 643 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 11 září 2013 - 10:44:44

To je vědčinou c.d.d.neboli co dům dá.
  • 0

#70 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 11 září 2013 - 11:39:16

A přes jaká sklíčka a s kolika lamelkama to pak cedíte na fotopapír? Furt řešíte jen jednu polovinu problému.

Jestli to nebude tím že toto vlákno je o Flexaretu a ne o zvětšovacích objektivech mistře :rolleyes:
  • 0

#71 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 11 září 2013 - 11:42:45

Pcha, RHX je to slabá výmluva. Už asi pět nebo šest tisíc lidí, přesně jsem to nepočítal, mně oslovovalo " Jé to je flexaret", jsa ověšen 330tkou.
Má to čtyři kola volant a motor vzadu. To je Porsche? Né Škoda 105.
Samozřejmě u Vás budou asi lidé osvícenější, vzhledem k tradici.

samozdřejmě občané všechny dvojočky označují jako flexarety, jenže je velký rozdíl, když druhá věta zní "né to není flexaret, ale výsledek snažení soudruhů z druhého břehu" a civilista zachmuřen odchází a nebo "samozdřejmě je to flexaret, konkrétně čtyři á s přídavnou spouští" a civilista zůstává a jeho tvář také zůstane rozjasněna a podmínky pro vznik snímku jsou i nadále vynikající bez ohledu na počasí tam zrovna panující
  • 0

#72 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 září 2013 - 13:49:09

Do všech modelů flexaret,od čísla VI jsou do snímkového prostoru vkládány protireflexní clonky(umělý měch).

Na tom něco bude. Já mám Flexaret i Yashicu vylepenou flockem a v obou případech to citelně pomohlo.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních