Přejít na obsah


Fotka

Koni-Omega /Rapid M


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 8 září 2013 - 19:46:41

Chtel bych se zeptat,ma nekdo s tutou camerou zkusenosti.Zena mi udelal radost a placla se pres kapsu .Dnes jsem nafotil jeden film a vypada to dobre,uz se susi.Je na tom objektiv Hexanon 1:3,5 f = 90mm.
borek
  • 0

#2 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 9 září 2013 - 06:08:40

Bořku, mám jí s objektivy 58, 90 a 180. Všechny objektivy kreslí moc pěkně, jako u každého dálkoměru ;)
Jedinou potíž, kterou jsem měl byl rozštelovaný dálkoměr. Seřídit jde vcelku snadno pomocí matnice umístěné na dráze filmu nebo pomocí speciálního obrazce, který firma Koni-Omega za tímto účelem vytvořila. Šroub pro horizontální seřízení dálkoměru je přístupný na zadní straně přístroje, vpravo od hledáčku, po odšroubování malé kruhové krytky se dvěma zářezy. Vertikálně se dá dálkoměr seřídit po sejmutí vrchní části přístroje, ale většinou to není potřeba. Pokud by byl zájem, mohu seřizovací obrazec i s popisem poslat na email. Jinak přeji hodně radosti a pěkných fotografií s tímto rychlonabíjecím válečným strojem. Tomáš
  • 0

#3 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 9 září 2013 - 18:01:26

Ahoj Tomasi a dekuji,ja mam jen 90mm lens ale ted jsem koukal na sychy film a je to nadhera,dva snim ky mam z Zeiss Ikonta,a zbytek jsou z nove hracky-ne hracka to neni ! je v tom rozdil ale az po zvetseni na prosvetlovacim pultu.
Ted chci sehnat 180mm lens ale jsou to nehorazny penize.Az se mamca zase smiluje,nesmim tlacit na pilu.
Kdyz tak mi napis na borek_t57@hotmail.ca

diky borek
  • 0

#4 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 9 září 2013 - 18:58:59

Omega je opravdu nedoceněný přístroj. Není u nás rozšířen a jeho vzhled může fotografy odradit. Vlastnosti jsou stejné, jako u všech dálkoměrů. Taky si troufám říct, že se jedná o prostorově nejmenší sestavu přístroje na 6x7. Tělo, tři objektivy a hledáček pro široký objektiv se vejdou do menší brašny. Centrální závěrky jsou pro někoho výhodou a pro někoho nevýhodou. To nechám na zvážení každého majitele. Osobně mám odzkoušeno, že třicetina z ruky není problém na širokáč i záklaďák.
Nevýhod jsem moc nepoznal. Kosmetická nevýhoda vzhledu je relativní. U teleobjektivu může být nevýhoda minimální délky zaostření, která není nejkratší. Přeci jen mašinka se dělala pro reportážní účely. Tomu však neodpovídají objektivy. Ty by jsme čekali průměrné, až podprůměrné. Opak je pravdou. Patří mezi nejostřejší, co mám.
Další nevýhodou je neznalost hloubky ostrosti. Dost jsem si zvykl na stupnici na objektivu. Zde musíte mít pro znalost hloubky ostrosti tabulky, popřípadě grafy. Ty jsou přiloženy ke každé mašince.
Další nevýhodou je absolutní postavení přístroje v angl. mírách. Nejenže míry, šroubky jsou v palcích, ale i ostřící kolečko ukazuje vzdálenost ve stopách. Vždy musím číslo dělit třemi. Jako rodilý Evropan jsem absolutně zvyklý na metry. Zakládání filmu je trapně jednoduché. Nasadí se do kazety, ta se přiklopí na tělo. Musíte před expozicí několikrát natáhnout a na prázdno cvaknout, než se objeví jednička. Naprostá klasika, jako jinde. Zde je však třeba nemachrovat a vždy řádně dotáhnout páčku nepodobnou uzávěru samopalu. Žádné ratata nečekejte. Systém natahování je trapně jednoduchý a materiálově i konstrukčně předimenzován. Při natahování se drží mašinka v levé ruce za speciální držák. Ten mi padl hned do ruky. I řemínek jdoucí přes nárt je perfektní vychytávka. Drobnost, která se nám z Číny vrací.
Cena je dost relativní. Prakticky se u nás nevyskytují, tak se ani neprodávají. Před nedávnem jsem chtěl jednu sadu prodat a narazil na naprostou neznalost ostatních fotografů. Na Ebay se vyskytují poměrně dost často. Jejich cena však odpovídá kvalitě, kterou získáte. Nezanedbatelná je i zkutečnost, že systém těla je prakticky nerozbitný jelikož je jednoduchý a tak i lehce opravitelný.
Závěrem ještě jedna drobnost. Tělo má úchyt pro malý i velký závit stativu. - Drobnost, která potěší.
  • 1

#5 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 9 září 2013 - 22:52:05

Koukam,ze je nas vic,jestli se mohu pocitat do teto rodiny.A tak je to fajn.
Nemel jsem a nemam akorat krytku objektivu,je to,jak jsem meril,43 mm.Nekde to musim co nejdriv sehnat,hlavne na to nezapomenout se zeptat,coz se mi stalo dneska a to jsem sel okolo dvou prodejen s camerama.
Jak jsem cetl,tak to byla sveho casu jedna z nejlepsich reportaznich kamer na urovni Hasselbladu.
Porad si myslim ale ,ze vse zalezi na tom ,jake ruce drzi cameru a co chceme fotografovat,ale to je jen...
borek
  • 0

#6 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 10 září 2013 - 19:31:50

Ta 180. je dobrý objektiv. Koukal by jsem však hlavně po širokáči s hledáčkem. Ten je famózní.
  • 0

#7 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 11 září 2013 - 01:36:11

Ahoj,
na Paldixu byla Koni-Omega na prodej i s sirokacem(tel.na prodavajiciho 777 591002),mozna ze jeste bude k mani
Jinak diky,je to nadhera s tim fotit,aspon pro mne.
Zdravim borek
  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 11 září 2013 - 06:16:09

to prodává přeci oteccasu, zdejší nestor !
  • 0

#9 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 11 září 2013 - 23:47:13

No to je hezky,jak to mohu vedet??? a ze prodava sirokac?
Vis ,ze jsem si to tak trochu myslel,ale chybela ta jistota.
(ja vul,takhle si nabehnout :oops: )
jo sranda musi byt i kdyby na rum nebylo,a to nepiju...kde ty lonske snehy jsou
hezke rano vsem kdo jeste nespi
borek
  • 0

#10 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 14 září 2013 - 10:21:33

Nevim zda se tady mohu zeptat,ale myslim si ze to patri taky sem .Kde se da koupit v Cechach,C 41 a Rodinal ,vse v prasku?
Zena je na mesic v Cesku,tak bych ji vyuzil a privezla by mi to aby jsem mohl lepe vyvolavat negativy z noveho strojky.
Dika za vsechny odpovedi
borek
  • 0

#11 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 září 2013 - 10:39:31

V prášku nikde. Rodinal i lázně pro C-41 se dodávají jako tekutý koncentrát.
Koncentrát Rodinalu (R09) obvykle mají všude tam, kde prodávají potřeby pro klasickou fotografii. V Praze například u Škody nebo v BeFoto. V Ostravě v Kamrlíku. S koncentráty C-41 nevím, v malém je to u nás hodně drahé a vyplatí se to i s dopravou vzít v Německu nebo v Polsku. Možná bych se vydal spíš cestou odkoupení menšího množství roztoků ve fotolabu.
  • 0

#12 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 září 2013 - 10:40:22

S prasky v konfekci nepochodis. Leda, ze bys michal sam.
Rodinal jako skutecne "Rodinal" uz nekoupis. Bezne je v dostani od Adoxu Adonal a APH09, pricemz Adonal by dle vyrobce mel byt zcela identicky klon Rodinalu od Agfy dle jejich posledni receptury. APH09 je dle receptu predvalecneho. Oboji stejne jako Tetenal kit na C-41 koupis u FotoSkoda. Proc touzis po prasku? Koncentraty jsou obvykle mnohem pohodlnejsi a navic treba u toho rodinalu ti staci vzhledem k redeni uplne mala lahvicka, kterou strcis do kapsy.
  • 0

#13 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 září 2013 - 10:42:20

Jo a mimochodem v Rodinalu v redeni 1+50 vyvolas velmi kvalitne i papiry. Proste nejlepsi vyvojka, ale to asi neni potreba pripominat :mrgreen:
  • 0

#14 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 14 září 2013 - 11:15:51

proč v prášku? tuším, že to souvisí s tím, že je docela problém tekutiny převézt letadlem přes velkou louži... aspoň, co jsem zahlédl, tak US prodejci fotochemie u jednotlivých položek v kanystrech a lahvích uvádějí, že mimo US a CA toto neexpedují.
Silverprint v UK například uvádí seznam materiálů, které zasílá kamkoli do světa, tam rodinal uveden je:
http://www.silverpri...s_worldwide.pdf
nejlepší zdroj v US zde uvádí též, že zasílá jen v rámci US, nikoli mimo, škoda, tady je to asi pro tebe, Borku, nejlepší možnost, aby ti to přivezl někdo z US, což máš za humny.....
http://www.digitaltr...-Bottles-c-338/
http://www.digitaltr...C-41-Chemicals/
  • 0

#15 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 září 2013 - 18:31:13

proč v prášku? tuším, že to souvisí s tím, že je docela problém tekutiny převézt letadlem přes velkou louži...

V tom případě se zdá, že jsme jaksi kolektivně přehlédli, kde se kolega borek nachází. Vozit Rodinal přes půl světa (a nechat se kvůli tomu eventuálně buzerovat na letišti) opravdu nemá smysl.
  • 0

#16 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 14 září 2013 - 22:36:35

Jo a mimochodem v Rodinalu v redeni 1+50 vyvolas velmi kvalitne i papiry. Proste nejlepsi vyvojka, ale to asi neni potreba pripominat :mrgreen:


to áno ale nie je vhodný na baryt, farbí podložku do ružova :D
  • 0

#17 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 14 září 2013 - 22:56:47

Ja netouzim po prasku ale si myslim.ze je to pro prepravu do Canady lepsi,aby ji to nenechali vulejt,je to jed ne? a tady jsou strasne haklivy.
Jinak vsem diky za snahu mi pomoci.Hele zkusim to kdyz to vyjde tak dobre,kdyz ne tak dostanu od zeny vynadano a nebude se mnou mluvit :oops: ,ona to financuje.Svet se nezblazni a ta moje taky ne :cool: .Aspon uvidi ze nic neni zadarmo..
Hosi jste moc hodni,baleni je litr nebo pul,ze?Pul mi staci,od kazdeho trosku a tak ji trosku pustim zilou.
diky borek
  • 0

#18 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 14 září 2013 - 23:05:51

Ja jezdim-teda jezdil ,auta net,do Duluthu pro veci, dvakrat do roka.Ted jsem tam nebyl od jara.Syn nemohe a kdyz je zena v Evrope,co to neskusit jsem si rekl.Nebudu nic lamat pres koleno,ja ze jsem chtel zkusit taky barvicku,kdyz mam hodne barevnych filmu,120 a i 135.Hodne vyvojky od Kodaka-dektol a taky od Ilforda.Ono se to vypatla kdyz si zakaznik preje co nejvetsi zvetseniny.Ono se to sotva vejde, ten papir, do lednice.Bud to jsem blazen ja nebo dotycnej,asi JA.
Hosi moc diky za rady,jsem ststnej,"dobry clovek jeste zije"
borek
  • 0

#19 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 15 září 2013 - 08:25:47

Borku, napíšu ti zprávu...
  • 0

#20 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 15 září 2013 - 10:03:48

Vyvolaval jsem baryty v Rodinalu nekolikrat a zadna ruzova se nekonala, tak nevim. Byl to ADOX MCC a Fomalux nejake RCecka. Tusim taky ADOX ale.
  • 0

#21 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 23 květen 2014 - 12:24:28

Hezký, od Omegy k Rodinalu ;-)

 

Zpět k tématu: hlásím se do klubu. Dlouho jsem zvažoval středoformátový dálkoměr a nakonec jsem zcela impulzivně pořídil Koni Omega Rapid M s 90mm záklaďákem na ebay a rozhodně toho nelituju. Vzhled je hodně obskurní, to se mi líbí, ergonomie je fantastická stejně jako optika. Spousta drobných mechanických detailů, je radost s tím chodit po městě, akorát se trochu pronese.

 

Dorazil mi v pátek minulý týden a jelikož jsem odjížděl na vejlet, strčil jsem ho do auta jel. Ukázalo se však, že dálkoměr je totálně rozjetý a zároveň se ukázalo, jak perfektně je tato mašinka domyšlená. Stačil malý šroubovák a krejčovský metr, který laskavě zapůjčila tchýně. Bohužel jsem už založil film, tak mi nezbývalo než věřit, že značka 3,5 stop zaostří objektiv skutečně na 3,5 stop, tedy 106 cm. Důvěra se vyplatila. Vyřešil jsem to na stole v kuchyni s pomocí lahve od vína, kterou jsem měl v té chvíli rozpitou, resp. téměř vypitou. Kde je přístup k seřizovacímu šroubku, popsal shora nlc. Láhev jsem postavli v patřičné vzdálenosti, kterou jsem odměřil krejčovským metrem, odhladem od roviny filmu ke straně lahve. Za chvilku to bylo hotovo a pozdější kontrola negativu ukázala, že operace byla úspěšná. To jen dokládá, jak robustní je to aparát.

 

Teď už zbývá jen s tím něco kloudnýho vyfotit. Jo a vyplatí se pořídit další záda, dají se totiž i s filmem vyndat a za pochodu měnit.

 

Cenově se pohybuje podle stavu okolo 100USD (před několika málo lety byl i za 50 i míň), náhradní kazeta se tu a tam taky objeví, cca 20-30 USD.


  • 1

#22 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 23 květen 2014 - 15:56:45

To jsem rad ze je nas povicero,

minuly tyden se mi stala takova ptakovina,ale moji vino,Nafotil jsem film a po vyvolani??vse prepiskli tmavy,ja vul jsem mel dobre nastaveny hodnoty na expozimetru-Weston- ale na 100ASA  Weston 80, pritom jsem fotil 400kou,/Weston 320tka/ To je tak,kdyz fotim jen 100ASA a najednou 400ASA coz  davam jen vyjimecne.Nafackoval bych si,ale zkusim zesvetlt,uz jsem to delal a neni to tak spatny ale zbytecne pridelana prace.No akhle tady ziju,no rikam si-chytrost nnejsou zadne cary,ale lidska blbost kvete jako ruze,pripadal jsem si jako puget k narozeninam  :grin:


  • 0

#23 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 květen 2014 - 07:45:29

Hezký, od Omegy k Rodinalu ;-)

 

Zpět k tématu: hlásím se do klubu. Dlouho jsem zvažoval středoformátový dálkoměr a nakonec jsem zcela impulzivně pořídil Koni Omega Rapid M s 90mm záklaďákem na ebay a rozhodně toho nelituju. Vzhled je hodně obskurní, to se mi líbí, ergonomie je fantastická stejně jako optika. Spousta drobných mechanických detailů, je radost s tím chodit po městě, akorát se trochu pronese.

 

Dobrá volba. Zařízení na rozhraní mezi foťákem a zbraní. Po rázném natažení filmu fotografovaný objekt zpravidla znejistí, jaký že ptáček to vyletí... Jeho předchůdcem a vzorem prý byla "combat camera" PH-501/PF.


  • 0

#24 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 6 červen 2014 - 10:15:47

Našel jsem zajimavý článek na téma opravy zaseklé spojky v kazetě, může se hodit, je to velmi pěkně napsáno (pouze AJ):  http://randamteagard...od.com/id31.htm. V nejbližší době to vyzkouším, mám jednu náhradní kazetu, která se zasekla.

 

Zde je tip pro kompozici v hledáčku. Zjistil jsem totiž, že mám přirozenou tendenci komponovat obraz zprava doleva, tj. srovnám si pravý dolní roh tam, kde potřebuji a zbytek už moc neřeším. S Leicou jsem si to ani neuvědomil, ale Omega má kompenzaci paralaxy řesenou jinak, posouvá jen horní a levou linku, pravá a spodní se nehne. Výsledný záběr jsem tak měl posunutý doprava, z levé strany kus chyběl a na pravé zas přebýval. Je tedy potřeba komponovat od levého horního rohu a mít na paměti, že při bližším záběru přeleze obraz napravo až k hranici pokrytí hledáčku.


  • 0

#25 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 6 červen 2014 - 11:40:46

Pořád mám tento foťák na prodej. 3x objektiv + hledáček na širokáč.


  • 0

#26 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 6 červen 2014 - 18:09:49

Ahoj ,ja bych hned bral,zatim jsem smutnej ze na to momentalne nemam,a skoda ze muj syn v cechach na mne prdi :cry: ,Osm tisic to jsou vic jak tri stovky nasich,musim setrit!!! :(

borek


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních