Přejít na obsah


Fotka

Mamiya ZE-2 - front focus vs ostrá matnice


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3 odpovědí na toto téma

#1 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 207 příspěvků(y)
Reputace: 76

Publikováno 18 září 2013 - 20:14:18

Zdar ve spolek.

Mám problém s Mamiya ZE-2 + SEKOR-E 1.7/50 . Všechny fotky mají hrozně velký front focus. Na matnici mám zaostřeno dobře (podle klínu), ale fotky mají hrozný front focus. Když ostřím na 1,5m tak ostro je na +- 0,8m když ostřím na 3-4m tak na 1,5m, 20-30m není možný fotit ani s f8 ostří to tak na 4-5m. Může se posunout matnice? Nebo je chyba někde jinde.
Předem díky za radu.

Ostřeno na oko - +- 2m:
Vložený obrázek
  • 0

#2 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 18 září 2013 - 23:18:58

Tento konkrétní aparát neznám, takže nevím, jak je uchycená matnice, jestli se může posunout. Může ale být také rozhozené zrcadlo (to je pravděpodobnější, než matnice), nebo může být špatně přítlačná destička filmu (také jsem se s tím setkal, byla nasazena jinak, opřela se o krajní kolejničky a nepřitlačila film). Pro přibližný nástřel lze dát vhodnou matnici do dráhy filmu a ověřit, zda sedí s ostřením v hledáčku. Pokud ano, je problém ve vedení filmu (přítlačná destička), pokud ne, je chyba v zrcadle či matnici. Pro přesnou kalibraci u kinofilmu je ale tento způsob podle mého nedostatečný, protože film se v okénku chová přece jen jinak než matnice.
  • 0

#3 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 207 příspěvků(y)
Reputace: 76

Publikováno 21 září 2013 - 19:32:09

Díky za poštouchnutí!!! Už to asi mám. :idea:
Vložený obrázek
Nedalo mi to a všechno jsem prošel znovu. Klín na matnici ukazoval jinak než stupnice na objektivu. Tak jsem se začal vrtat dovnitř a...
Tady je ten gauner.
Vložený obrázek
V levo dole (při pohledu do bajonetu) je šroubek na štelování zrcadla. Trochu jsem ho poškádlil šroubovákem a už +- sedí klín na matnici a stupnice na objektivu. Zítra ještě udělám pár testů na různý vzdálenosti a potom nasadím film.

Ještě jednou díky! :-P

O.
  • 1

#4 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 21 září 2013 - 20:20:22

Pašák.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních