Přejít na obsah


Fotka

Helios 40-2 85mm f/1.5


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 Pepanek

Pepanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 září 2013 - 18:00:52

Mohu poprosit o radu?

Vyzískal jsem objektiv Helios 40-2 85mm f/1.5 a není mi jasné, na co nebo jak se v praxi používá tento kroužek-
Se starší foto-technikou teprve sbírám zkušenosti, ale s tímhle jsem se doposud nesetkal a ani nikde nic nevyčetl...

Díky!
  • 0

#2 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 27 září 2013 - 18:41:00

Pokud to není nějaká provokace, tak se jedná o pre -set nastavení clony. :unsure:
  • 0

#3 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 27 září 2013 - 18:41:53

Vysvětlovat k čemu je clona doufám nemusím? :wacko:
  • 0

#4 Pepanek

Pepanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 září 2013 - 19:08:57

Moment, abych se vyjádřil přesněji- nejedná se mi o clonový kroužek (ten pochopitelně poznám), ale o ten uprostřed, resp. pod clonovým kroužkem.
Na objektivu je clonový kroužek, tento a pak ostřící...

Jestli někoho můj dotaz urazil, tak to sorry. Několik fotoaparátů a objektivů jsem již vlastnil, ale s tímto "zařízením" jsem se nesetkal a ani nepochopil jeho využití...
  • 0

#5 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 27 září 2013 - 19:19:23

jestli je to jako u 37mm miru, tak vnějším prstencem limituješ maximální clonu a tím prostředním se pak v tom mantinelu pohybuješ (ale cloníš opačně vůči číslování - je to trochu matoucí)
  • 0

#6 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 září 2013 - 19:22:33

Uz ti to bolo napisane, ide o preset kruzok. Clonovym kruzkom zaclonis na pozadovanu hodnotu. Otocis preset kruzok do tej polohy, kedy vidis v hladaciku obraz najjasnejsie. Zaostris. Potom preset kruzok otacas do opacnej strany nadoraz. Tym dostanes clonu do prednastavenej polohy. Na modernych fotoaparatoch sa ostri rucne pri uplne otvorenej clone a aparat tuto cinnost obstara automaticky. Objektivy M42 vask maju tento zaskakovaci system rieseny od znacky k zancke odlisne. Preto mi pride tento rusky system vyhodnejsi, funguje cez redukciu prakticky na kazdej znacke aparatu rovnako. Rucne.
Ide mi len o to, ci onen jkruzok ma naozaj volat "preset" ...
  • 0

#7 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 27 září 2013 - 19:34:06

Já nad tím u miru taky docela bádal, pak mi došlo, že je to fíčura.

Když někdo nemá v okolí člověka, co by uměl fotit, nebo prostě někoho by se mohl zeptat, ne vždycky mu dojde každá drobnůstka, co se vyskytne v rámci x desítek let vývoje fotografie.
  • 0

#8 Pepanek

Pepanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 září 2013 - 21:03:11

Takže jestli to dobře chápu, používá se to jen pro zaostření, aniž by to přímo ovlivňovalo konečný snímek (maličko mi to připomínalo systém "korekce expozice" u digitálních zrcadlovek)?
  • 0

#9 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 27 září 2013 - 21:26:54

Takže jestli to dobře chápu, používá se to jen pro zaostření, aniž by to přímo ovlivňovalo konečný snímek (maličko mi to připomínalo systém "korekce expozice" u digitálních zrcadlovek)?

Ne, ne, špatně čteš - je řeč o cloně.
Ještě jednou se podívej na to video, je to tam jasně vidět. Jeden kroužek má bílej puntík, tím se nastavuje clona postavením puntíku proti číslu clony, tedy klasický clonový kroužek. To víš. Druhej kroužek má puntík červenej a tím se ovládá to přednastavení = pre-set. To znamená, že když si přetočíš kroužek abys měl červený puntík třeba na cloně 8, bude ten druhej kroužek s bílým puntíkem mít omezení pohybu s clonou od f 1,5 do f 8, tedy máš přednastavenou clonu 8. Na clonu 11 a dál už tě to nepustí.

Jen doufám, že jsem nepopletl bílou s červenou ... :), tenhle objektiv jsem držel naposledy před asi čtyřmi lety
  • 0

#10 Pepanek

Pepanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 září 2013 - 22:28:59

Tak jsem asi hloupej, ale nepochopil jsem to...
Jinak- jestliže na vnější kroužku nastavím max. clonový číslo, tj. f/22 (číslo proti puntíku), můžu tím prostředním kroužkem volně otáčet v rozmezí f/1.5- 22 a tím tedy ve skutečnosti nastavuju clonu (=> plná díra až f/22) ? Takto si tedy přednastavím, kam až můžu clonit?
Jinými slovy řečeno- prostřední kroužek tedy ve skutečnosti nastavuje clonu, vnější pak maximální možné zaclonění?
  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 září 2013 - 22:38:31

Ne, ne. Inkriminovany kruzok ma iba dve polohy. Nic nim nenastavujes. V jednej polohe (vymedzenej clonovym kruzkom) je objektiv pricloneny, v druhej je uplne otvoreny kvoli ostreniu.
  • 0

#12 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 27 září 2013 - 22:39:56

ano, tak je to správně. vnějším kroužkem se nastaví jen zarážka, doraz pro max. limit rychlého odclonění-zaclonění, aniž by člověk musel při focení dávat aparát od oka.
  • 0

#13 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 27 září 2013 - 22:50:38

Pravdu máte, už to nepamatuju.
Omlouvám se za, snad, drobné zmatení.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních