Přejít na obsah


Fotka

Vysvetlenie pojmov riedenia na vývojke/ustalovači


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
29 odpovědí na toto téma

#1 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 15 listopad 2013 - 15:19:03

Zdravím.
Dnes som si kúpil vývojku (práškova univerzálna vývojka FOMA, oranžová krabička) a ustalovač (Fomafix) a idem skúsiť vyvolať film.

Ale k veci - nerozumiem úplne tým návodom na riedenie. Napríklad na ustalovači je napísane: V 1 litri pracovného roztoku ide bez regenerácie ustáliť 17 ks filmov typ 135/36 alebo 17 ks filmov typ 120.

Nerozumiem ako si to mám vysvetliť. Ak si rozriedím 1 liter roztoku ako ho mám potom používať aby mi vydržal tých 17 filmov? Budem vyvolávať vždy jednu 120-ku a to by podľa údajov na vývojnici malo byť 500 ml roztoku. To mám z toho litra použiť 500 ml, ustáliť a potom ho zliať naspať a takto použiť 17x?

(Tak isto pri vývojke: V 1 litri nariedenej vývojky je možno vyvolať max 3 ks kinofilmu 135/36 alebo zvitkových filmov typu 120)
Ako si to mám vysvetliť alebo použiť? Radšej sa pýtam nech nespravím blbosť.
  • 0

#2 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 15 listopad 2013 - 16:02:18

Ano, naleješ z flašky do tanku a potom zase zpátky do flašky. A zase z té samé flašky do tanku s tím druhým až sedmnáctým filmem uvnitř. Furt stejně dokola. Po sedmnáctém filmu to vyleješ do záchodu.
  • 0

#3 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 15 listopad 2013 - 16:23:07

Už rozumiem. Ďakujem.
  • 0

#4 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 15 listopad 2013 - 21:42:53

bzencak nemá pravdu v jediné věci, po sedmnáctém filmu to sice vyleješ. Nikoliv do záchodu, ale do připravené nádoby a odneseš do nejbližšího sběrného dvora :-) dřív jsem to taky nevěděl...
  • 2

#5 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 15 listopad 2013 - 22:37:17

FOmafix do sběrného dvora? Proč? Na lahvičce o tom není ani slovo, ani značky jsem si nevšiml. A to už platí nové směrnice (REACH), no ne? To by určitě něco řekli.
  • 0

#6 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 15 listopad 2013 - 23:04:18

FOmafix do sběrného dvora? Proč? Na lahvičce o tom není ani slovo, ani značky jsem si nevšiml. A to už platí nové směrnice (REACH), no ne? To by určitě něco řekli.


Jestli ti nevadí stříbro v ustalovači obsažené lejt do záchoda tak můžeš. Nepoužitý ustalovač není nebezpečný. O použitém bych to už netrvdil. Stříbro jako kov je OK, ale v sloučeninách (minimálně těch fotografických) je JED.

Co není zakázáno je povoleno. Znalost zákonů není všechno, občas stačí používat i tu tykev co máme na krku.
  • 2

#7 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 15 listopad 2013 - 23:07:26

Každej máme k ochraně planety na který žijem trochu jinej názor, no aby jsme se jednou nedivili...
  • 0

#8 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 15 listopad 2013 - 23:24:09

Tak příroda mi rozhodně lhostejná není, některé její zbytky dokonce ve volném čase pomáhám zachovávat, je mi jasné, že soli kovů nejsou vždycky to pravé, ale že by zrovna tohle bylo tak škodlivé, že by se to muselo nosit do sběrného dvora? O zákony mi nejde, jen vím, co všechno se muselo jen z malé chemické laboratoře rušit a zajišťovat kvůli novým směrnicím, tak pomalu předpokládám, že když se má něco odnášet do sběrného dvora, že by se o tom mohli na obalu zmínit.

Nicméně mám pocit, že když některá slečna, nebo některý frikulín očistí patřičným přípravkem svoje domácí stříbro (mnohdy půl kila začernalého kovu s dost velkým povrchem - řetězy a tak), vyplaví do kanálu víc sloučenin stříbra, než já kdy můžu s ustalovačem zvládnout. A na čističi stříbra to varování už je, nicméně to se pohybujeme v trochu jiných objemech.
  • 0

#9 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 15 listopad 2013 - 23:32:16

Nicméně mám pocit, že když některá slečna, nebo některý frikulín očistí patřičným přípravkem svoje domácí stříbro (mnohdy půl kila začernalého kovu s dost velkým povrchem - řetězy a tak), vyplaví do kanálu víc sloučenin stříbra, než já kdy můžu s ustalovačem zvládnout. A na čističi stříbra to varování už je, nicméně to se pohybujeme v trochu jiných objemech.


To je bohužel pravda, já osobně nejsem žádnej green-zvrhlík a i když vyprodukuju minimum sloučenin kovů, mám ze sebe radost že jsem to do toho záchoda nevylil, chápu že by to žádná tragédie asi nebyla :)
  • 0

#10 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 15 listopad 2013 - 23:47:51

Mě je to jedno, já to klidně odleju do flašky a do dvora to hodím, mám ho po cestě do hypermarketu, takže by to nebyl problém, ale jen mě zaujalo, že mě k tomu ani nevyzval obal (jako to dělá jindy), ani mě nevarovala prodavačka, ačkoli mi do začátku dala neskutečně mnoho cenných rad. Akorát by mi to přišlo zbytečné, kdyby se jednalo o tak nepatrné množství, že by náročnost likvidace možná zatížila přírodu víc, než kdybych to obětoval porcelánové studánce.
  • 0

#11 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 15 listopad 2013 - 23:59:20

Je to asi dost diskutabilní. Jedna z rad kterou jsem dostal do začátku byla, že vyjetá chemie do odpadu nepatří, dál jsem to neřešil.. Náročnost likvidace posoudit opravdu nedokážu ale thiosíran, hydrochinon a další podobný obsažený čalamády si možná likvidaci zaslouží i bez stříbrnýho obohacení..

Ale je to jenom můj názor, spíš taková pocitová záležitost.. Někdo třeba neusne, když si uvařenou vývojku nepřefiltruje a nezastříkne protectanem :)
Ale to už jsme moc OT
  • 0

#12 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 16 listopad 2013 - 00:05:41

Tak třeba přerušovač, ten do normálního odpadu patřit bude. Zase já se snažím o nějakou efektivitu, ono všechno odborně likvidovat, to je taky nějaká zátěž (a nejen pro finanční rozpočet).
  • 0

#13 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 16 listopad 2013 - 00:32:24

Ještě že rezidua pravých švestek, sázených v r. 1947, původ slunný Mansberk, ročník 2000, prohnaných destilační kolonou Krůtilovy parní pálenice v Lipové u Dřevohostic, sme schopni neškodně vyčůrat. O její efektivitě nemluvě.




  • 0

#14 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 16 listopad 2013 - 00:38:26

Ano, ale ledviny, přes které jsi to filtroval, pak bude potřeba spálit v kvalitní peci, nebo zakopat 2 metry pod zem.

13 let? Pokud tam byly rozinky, aby odčerpaly kus nedobrosti, mohlo to být skutečně dobré a efektivní palivo.
  • 0

#15 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 16 listopad 2013 - 11:59:12

Vážení kolegové, dne 29.února 2013 byl za nejvyššího stupně utajení vypuštěn z lesíka nedaleko Startovacího komplexu /LC-39/ sledovací satelit LSB-1 (Lighting Septic Ball - I/1), jehož posláním je monitoring odpadních vod, obsahujících použité fotografické lázně a jiné tekutiny, využívané fotografickými pracovníky v soukromých laboratořích. Problém nárůstu jasu noční oblohy a z toho vyplývajících potíží, díky zvýšené hladině nočního hluku, zejména za úplňku (například zítra 17. listopadu 2013 v 16:15 hodin), kdy početná část obyvatelstva tzv. "Zatuchlé Kotliny" - Canis lupus f. familiaris ( Pes domácí ) z důvodů prastarých a symbolických "společenských" projevů teritoriální identifikace překračuje maximální noční hladinu hluku ve venkovním prostoru 40 dB, tedy o 15 dB resp. 20 dB pod navrhovaným českým limitem, přímo souvisí se silně fosforeskujícími odpadními jímkami u jednotlivých nemovitostí. Chystaná právní úprava EU následně omezí množství světelného záření, šířícího se do volného prostoru z těchto zdrojů. Chemikálie z laboratoří prosím v každém případě řádně likvidujte dle doporučení příslušných norem a tzv. "Zaostřovací roztoky" požívejte přiměřeně v co možná nejčistší kvalitě puriss. spec. , případně p.a., či purum. S vřelým pozdravem všem k nadcházejícímu 24. výročí tzv. "Volného nádechu" zůstává "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#16 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 16 listopad 2013 - 16:11:53

Ohladom foto vs enviro sa popisalo tolko... A hlavne tolko hluposti ...
Aby sme sa raz necudovali. Ze nik sice nevyleje ustalovac do vylevky, ale eko zataz je niekde uplne inde. Staci vlastnit auto, pracku, umyvacku riadu, male dieta s plienkami a zrazu problem vyliateho ustalovaca sa stane iba kvapkou v mori vsetkych problemov. V pomere 1:101000000.
Skoro kazda latka pouzivana v ciernobielej fotografii sa nejako vyuziva v humannej medicine. Niektore priamo do zili.
Ale kto by mal problem, ustalovat sa da v slanom roztoku. Nie ze ho potom niekto vyleje do zachoda! Pekne s nim v zime na cesty a na chodniky.
Ustalovace, bielece a vyvojky samozrejme odovzdavame. Ze sa vykuruje cely obchodny dom na 23°C a v lete sa chladi tiez asi na tuto teplotu, nevadi, to je povolene.
Na svete nie nie je vela ustalovaca, ale ludi.
  • 0

#17 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 16 listopad 2013 - 20:35:27

Diskutoval jsem na toto téma s příbuzným, vystudovaným chemikem, který se většinu života profesionálně věnoval úpravě vody. Podle něj se fotografické chemikálie, vylité běžně do odpadu, ředí ostatní odpadní vodou natolik, že v čističce jsou jejich stopy již neprokazatelné a o nějaké škodlivosti nemůže být řeči. Množství například ženských pohlavních hormonů z moči žen, užívajících antikoncepci, je v odpadní vodě o několik řádů vyšší a nebezpečnější.
  • 0

#18 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 16 listopad 2013 - 21:52:08

Myslím, že tady na TK se k věci "kam s ním" v minulosti docela podrobně hovořilo.
Aktuálně mě osobně ta otázka příliš netrápí, neb ač vím, že ustalovač se sloučeninami stříbra svinstvo je, jeho relativní koncentrace pocházející z temných komor v tom množství odpadní vody, procházející čističkou v milionovém městě, zřejmě velká nebude. Taktéž pro vodní živočichy nebezpečný hydrochinon - kolik ho může být dnes v Praze v odpadu z několika desítek temných komor, a kolik z tisíců kadeřnictví, když HQ v barvách na vlasy je tolik a nějaké upozornění na jejich obalech není?
Určitě, pokud budu žít v domečku v přírodě, nenapojeném na veřejnou kanalizaci končící čističkou, pokud mé odpadní vody budou končit biologickou čističkou a vsakovačkou na zahradě, likvidace spotřebovaných vývojek s jedy a ustalovače bude pro mě velmi závažným problémem, nad kterým přemýšlet budu.
  • 0

#19 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 17 listopad 2013 - 11:27:51

Ja presne tento problém mám. Máme inštalovanú našu ČOV s výpustom do potoka. Všetok ustaľovač zbieram do kanystrov. ČB vývojky poväčšinou vylejem do záchoda. Jedná sa o niekoľko litrov ročne. Problém je s farbou a to najmä s negatívnou (CD4), resp. niektoré špeciality (T22). Takéto vývojky tiež zbieram do kanystrov. Bohužiaľ, ochota zberných dvorov je nulová. Potom tu ešte ostáva problém, čo s bieličom (nejaký ten liter - dva ročne) a hlavne čo s kontaminovanou vodou z procesora.
  • 0

#20 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 listopad 2013 - 11:51:56

mám to stejné jako feromarcin, máme (stále ještě) starý septik a trativod na zahradě. Nemá se to moc čím zředit a tu i malou koncentraci ustalovače si na zahradu prostě lejt nechci. V milionovým městě se to asi opravdu stratí, až na pár vyjímek (jako třeba hydrochinon) se ve vývojkách nějaké příšernosti neobjevují (dost podobné chemie je obsaženo i v potravinách nebo běžně používaných prostředcích). Barevnou chemii taky slejvám do kanistrů a jednou ročně to zavezu do sběrného dvora. NIKDY jsem s tím neměl problém, nevím jak jinde ale tady to odebírají zdarma a bez řečí. Nová Paka i přes všechny svoje nedostatky má fungující systém třídění odpadů a za svoz komunálu se tu taky neplatí.

Pokud bychom ale k likvidaci čehokoliv přistupovali "je to jen kapka v moři" tak se v těch kapkách jednou utopíme. Nakonec za pár miliard let tuhle hroudu hlíny stejně spolkne sluníčko i s půlkou sluneční soustavy a nějakej ustalovač nebo DD bude vesmíru k smíchu. Nakonec ani energií nemá smysl šetřit, a to ze stejného důvodu. Ze všeho zbude stejně jenom teplo, přičemž množství energie je vpodstatě konečné a ušetřit se nedá.
  • 0

#21 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 17 listopad 2013 - 12:02:29

Oni to lidi jednou pochopí, až jim bude ouvej... Pak si rozmyslí i tu kapičku hydrochinonu :mrgreen:
  • 0

#22 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 17 listopad 2013 - 12:10:26

Budem si to odkladať do bandasiek aj ja a potom to niekde odovzdám, však za to nič nedám. Príde mi to isto lepšie ako vylievať do kanála.

A inak mimochodom myslím že ak už to niekto vyleje do kanála tak čistička si stým nejako poradiť môže.
http://cs.wikipedia....a_odpadních_vod
  • 0

#23 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 17 listopad 2013 - 13:56:24

Ona ta teorie, že je sběrný dvůr zadarmo a že je to lepší tam likvidovat všechno, bez ohledu na koncentraci škodlivých látek... To taky není pravda. Jednak sběrný dvůr nepracuje zadarmo, oproti oblíbenému světonázoru některých lidí, nic na světě není zadarmo. Sběrný dvůr se platí, ač nepřímo. A likvidovat tam má smysl pouze skutečně nebezpečné a škodlivé věci, nikoli každou blbost, protože likvidace je náročná jednak na energii, druhak při ohledu na to, jaké chemikálie se používají při neutralizaci těchto látek, i na přírodní zdroje.
  • 0

#24 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 18 listopad 2013 - 12:39:07

Stejnak to prozenou kotlem
  • 1

#25 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 18 listopad 2013 - 13:51:41

... až na pár vyjímek (jako třeba hydrochinon) se ve vývojkách nějaké příšernosti neobjevují ...


Mozno sa to tu niekde spominalo, ale hydrochinon sa pouzi na bielenie pokozky Michaela Jacksona. Ako je zname, zomrel na uplne - povolenu latku. (Skoda ho je inak, lebo som ho prave pre popularizaciu hydrochinonu rad pouzival.)

Farebne vyvojky nie su ani tak skodlivejsie pre pouzite vyvolavace, ako pre latky BOD a COD, teda prezervacne latky chraniace vyvolavac od chemickej (vzdusnej) a biologickej oxydacie. Tieto latky hubia hnilobne mikroorganizmy, ktore sa staraju o ocistu vody. Ani ryby sa v malo prekyslicenej vode necitia dobre. Pomoc je ale lahka. Staci nechat otvorenu bandasku mesac, ci dva tak, aby sa latky uplne zoxydovali.
  • 0

#26 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 listopad 2013 - 17:55:47

A ešte ma zaujíma, zabudol som sa to opýtať. Dá sa vývojka/ustalovač používať aj po dátume "spotreby" ktorý je na obale?
  • 0

#27 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 18 listopad 2013 - 18:42:08

A ešte ma zaujíma, zabudol som sa to opýtať. Dá sa vývojka/ustalovač používať aj po dátume "spotreby" ktorý je na obale?


mne funguje rodinal z januára 2000, či korektne to už neviem posúdiť
  • 0

#28 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 18 listopad 2013 - 19:26:53

Pouzit sa da, ale nie je to univerzalne pravidlo. Nejake mesiace po tomto datume urcite nebudu znamenat ziadnu tragediu. Naopak, vyvojka znacne zcernana vplyvom deraveho obalu pred datumom spotreby moze narobit nenavratne skody.
Ak existuje akakolvek pochybnost o stave chemikalii, je vzdy dobre urobit skusku.
A predsav si, za film das 5€, stravis jeho nafotenim nejaky cas, tak preco by si sa mal blamovat pouzitim niecoho, ca znamena v celom retazci ukonov tu najlacnejsiu vec.
  • 0

#29 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 listopad 2013 - 20:29:36

Jasné rozumiem. Iba som to chcel vedieť preto lebo teraz čo som si ich kúpil tak po novom rok končí záruka a to nestihnem minúť.
  • 0

#30 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 18 listopad 2013 - 23:42:46

Pokud to neskladuješ nějakým mimořádně neobvyklým způsobem, netřeba se znepokojovat.
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních