Přejít na obsah


Fotka

Podlepení fotek - techniky, styly


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 martinsnajdr

martinsnajdr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2013 - 23:23:38

Ahoj,

snad tu nebudu za blbečka, protože na podlepování fotek asi nic není, ale potřeboval bych si udělat konečně slušné portfolio, a tak mě zajímají nějaké klasické postupy, styly jak docílit nějakého hezkého výsledku. Zkrátka arch kvalitního papíru, uprostřed jedna fotka, kolem dokola bych tomu nechal dostatek prostoru (archy budou v deskách). Ale jakým stylem tam tu fotku nalepit - to nevím. Jestli použít růžky nebo něco jiného... nechce se mi to jen nalepit na papír. Existují nějaké historické postupy v tomto směru...? Pamatuju si, že jsem viděl pár starých podlepených fotek a ty snad byly umístěné uvnitř dvou slepených papírů... nevím... a na Googlu nějak nemůžu dohledat alespoň něco podobného, co mám namysli...

Díky!
Martin.
  • 0

#2 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 6 prosinec 2013 - 23:54:35

To by me taky moc zajimalo, jak se delaly ty historicke fotografie nalepene na kartonu...
  • 0

#3 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 7 prosinec 2013 - 12:08:07

Nejsem si jistej, jestli nemyslíš paspartu...
  • 0

#4 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 7 prosinec 2013 - 13:12:35

Nešlo by použit lepidlo na bázi albuminu? Dřív se snad něco takového používalo a snad by mohlo být i lehce zásadité. Nebo klih, ale ten bude spíš do kysela...
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 prosinec 2013 - 17:56:16

Fotky v rodinných albech mé rodiny jsou lepené moukou :) Soustřeď se na způsob, který jde neinvazivně rozdělat, protože postupem času budeš chtít nějké fotografie určitě vyměnit. Taková lepidla existují, je však nutné, aby toto lepidlo bylo bez kyselých látek a ideálně bylo klasifikováno jako archivační.
  • 0

#6 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 9 prosinec 2013 - 10:42:41

Vážený kolego, Martine, postup je zcela jednoduchý a optimální pro netoxicitu výsledného produktu. 1 lžíce rýže ( Basmati - Sushi ) + 3-4 lžíce destilované vody. Vše promíchat na zahřát na m í r n é m ohništi po dobu 45 minut. Přecedit v sítku od větších kousků ( ty zkonzumovat po mírném přisolení během lepení, aby se Vám netřásla ruka s měkkým vlasovým štětcem ) a scedit do uzavíratelné nádoby. Optimální pro lepení ručního papíru typu Japan. Následně vložit s proložkami do knihařského lisu a za pokojové teploty nechat doschnout. S přáním "Dobrou chuť!" od "Starého Jezevce" ze Slanýho Vrchu / vrhu /. :cool:
  • 0

#7 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 prosinec 2013 - 13:51:51

solamil+ voda- bílá lepící pasta
  • 0

#8 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 prosinec 2013 - 17:41:02

zde přikládám scan z knihy "konečná úprava fotografií"
je to velmi dobrá kniha, pomohla mi se spoustou věcí doporučuji pořídit

Přiložený soubor (y)


  • 0

#9 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 9 prosinec 2013 - 21:16:01

Predavame lepidlo na fotografie zn Henzo. V tubicke s uzkym hrdlom sa nachadza hmota, ktora je med pripominajucej konzistencie, Po zatuhnuti hmota pripomina silikonovu lepku, ktora sa obcas pouziva na prilepenie darceka v modnych zenskych casopisoch. Lepidlo ma certifikat pre archivne ucely a da sa z fotografie bezozbytku odstranit. Odstranit sa da beztrestne aj prednej casti fotografie. Ak sa vacsia fotografia vystavuje vo vertikalnej polohe, je vhodne ju podlepit iba pri hornom okraji. Ale ani do albumu sa nelepi po celej ploche, staci iba niekolko rovnobeznych pasikov.
  • 1

#10 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 10 prosinec 2013 - 13:07:14

O lepících fóliích píší v různých knihách, ale neviděl jsem nic takového prodávat. Jejich výhodou by mělo být také to, že izolují fotku od podkladového papíru.
Jistou náhradou může být sprejové lepidlo od Tetenalu. Máma s ním jednou lepila fotky. Na každou fotku čistá stránka novin, nastříkat na rub až ke krajům a pak na první pokus přilípnout. Pokud se nejprve nalepí fotka a teprve pak se podkladový papír ořízne, není to snad problém. Cena 350 Kč / 400 ml:-(
Špatnou zkušenost mám se všemi ne zcela homogenními hmotami (hrudky bílé lepící pasty, lepidel typu kores, které navíc blbě drží).
Když jsem se ptal knihaře, jak lepit větší formáty, doporučoval škrobové lepidlo a zatížit. Zasychá pomalu a papíry se stačí vůči sobě srovnat, takže by pak neměly být prohnuté. Nemám to vyzkoušené, ale úplně se mi to nezdá. Vím že se někdy lepené papíry nechávaly zaschnout i v opačně prohnutém stavu, aby pak slepené stránky byly rovné (každý papír se vlhkostí lepidla jinak roztáhne).
  • 0

#11 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 10 prosinec 2013 - 15:03:42

já si míchám bílou lepící pastu ze škrobu (solamil) viz. ten sken a funguje to naprosto bombově stačí zatížit na 2h pár knížkama, nebo zavřít do leštičky (ale nezapínat) a je pokoj. prostě super a 0,5kg mě výjde asi na 5kč (4 pol. lžíce solamilu a 300 - 400ml. vody)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních