Přejít na obsah


Fotka

Olympus 35 SP


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
2 odpovědí na toto téma

#1 Jirka28CZ

Jirka28CZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationPraha 10 - Vršovice
Reputace: 18

Publikováno 15 leden 2014 - 21:37:46

Zdravím, obracím se na vás, zdali někoho nenapadne řešení. Měření u mého Olyho 35SP se chová nelineárně, čím více světla, tím více přeexponovává. Baterii mám Weincell, zkoušel jsem i se rtuťovou a chování je stejné. Při nižších úrovních světla tak do 7-8 EV měření sedí, při vyšších hodnotách ukazuje méně a méně až po EV17, kde už je o tři clony mimo. Přijde mi škoda pokud by nešel použít vestavěný expozimetr, jinak funguje k naprosté spokojenosti. Nemáte někdo podobnou zkušenost? Dík za každý podmět.
  • 0

#2 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 15 leden 2014 - 23:19:53

Bohužel, fotoodpor po několika desetiletích již zřejmě degradoval. Máte dvě možnosti.
1/ měřit externím expozimetrem a nastavovat expozici manuálně (z hlavy nevím, jestli to ten aparát umožňuje)
2/ sehnat si pár (desítek) fotoodporů a zkoušet, jestli některý nebude pasovat

První nápověda: Změřit při různých (definovaných) úrovních osvětlení stávající fotoodpor. Pak hledat takový, který má při slabém osvětlení stejný odpor jako starý, ale při silném menší. Moje zkušenost říká, že moderní fotoodpor bude mít ve tmě větší odpor než ten starý a při světle menší než starý. Pak ještě lze charakteristiku upravit připojením paralelního a/nebo seriového rezistoru k fotoodporu. IMHO budete potřebovat trpělivost budhistického mnicha.

Zkusil jsem to jednou v životě, kdy příbuzní chtěli nadělit oslavenci k vysokým kulatinám jeho renovovanou Yashicu FC. Kdyby tu práci měli normálně zaplatit, tak by nová digitální zrcadlovka byla levnější.
  • 1

#3 Jirka28CZ

Jirka28CZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationPraha 10 - Vršovice
Reputace: 18

Publikováno 16 leden 2014 - 10:06:25

Děkuji Vám za odpověď, alespoň nemusím spekulovat, co dělám špatně. Dálkoměrka je to nádherná se skvělým sklíčkem a funguje i bez baterií, tak není až tak moc co řešit, expozimetr mám stejně stále u sebe.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních