Přejít na obsah


Fotka

Hasselblad 501 cm- provoz

501

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 Tomsa

Tomsa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 únor 2014 - 11:21:33

Zdravíčko, koupil jsem Hasselblad 501cm a sháním chybějící informace jak se ovládá. 

1. Mohu měnit plně naexponovaný film aniž bych odejmul kazetu a použil šíbr, ono to půjde, ale nebude problém s vynulováním číselníku nebo s jeho správném započetí číslování snímků?

2. Stále se mi nepodařilo odejmout kazetu, nezná někdo přesný postup jak na to?


  • 0

#2 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 25 únor 2014 - 11:27:12

nemam neznám, ale zkusil bych návod :-o http://www.manualsli...blad-501cm.html


  • 0

#3 Tomsa

Tomsa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 únor 2014 - 11:31:26

No já mám k tomu 400 stránkovou knížku, ale neumím anglicky.


  • 0

#4 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 25 únor 2014 - 11:38:14

zastrčit šíbr na doraz a z vrchu kazety je takový čudlík, ten vytlačit do boku. Tak to funguje u kieva, ten tvůj krasavec by to měl mít podobně, rusák je kopie.


  • 0

#5 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 25 únor 2014 - 11:49:31

U kieva se nula nastavuje zpětným otáčením převíjecího kolečka na kazetě. Vysunout šuplík asi půjde, ale proč, když máš šíbr.


  • 0

#6 Tomsa

Tomsa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 únor 2014 - 11:54:31

Dík, o vrchním čudlíku vím, asi musí být natažena ještě závěrka. Já to ještě zkusím. Chtěl jsem se raději  předem ujistit, než s tím začnu šachovat.


  • 0

#7 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 25 únor 2014 - 12:06:21

aha, pardon. To mě nenapadlo, jaski skrzeva svoje prostředí beru AJ za samozřejmost...


  • 0

#8 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 25 únor 2014 - 12:33:49

Zdravíčko, koupil jsem Hasselblad 501cm a sháním chybějící informace jak se ovládá. 

1. Mohu měnit plně naexponovaný film aniž bych odejmul kazetu a použil šíbr, ono to půjde, ale nebude problém s vynulováním číselníku nebo s jeho správném započetí číslování snímků?

2. Stále se mi nepodařilo odejmout kazetu, nezná někdo přesný postup jak na to?

1. Mozes. Po naexponovani posledneho snimku dotocit kurblickou na pravej strane az dokonca. Trochu cviku a poznas to.

Na pravej strane vyklopit a pootocit zamok, potiahnut a vytiahnut supicek.

2. Kazetu bez sibra nikdy neodoberaj.

3. Nauc sa po kazdom zmacknuti natiahnut cely aparat. Zjednodusi sa zivot. Hasselblad ma vymyslene perko, co vydrzi natiahnute desatrocia.

 

https://www.youtube....h?v=aqP2vLAvbVE


  • 0

#9 Tomsa

Tomsa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 únor 2014 - 12:49:59

Dík za odpověď, takže pro odejmutí kazety musí být aparát natažený? A když budu chtít komponovat snímek v hledáčku, což lze jen při natažené závěrce, mohu když k fotce nakonec nedojde nechat závěrku nataženou pro příště aniž by se perko "unavilo"?


  • 0

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 25 únor 2014 - 13:34:18

Perko je specialita Hasselbladu. Neunavi sa. Nie v priebehu 30 rokov. Je normalne ho po nejakom case vymenit. Ale nepocul som o tom, ze by to niekto niekedy potreboval.

Ovela haklivejsia vec na Hasselblade je svetlotesny labirint na zadnej strane tela aparatu. Ten sa meni dost casto. Opotrebeniu sa da predchdzat tak, ze pocas vymeny kazety (magazinu) sa skratka nesucha o tuto cast tela aparatu.

Svetlotesnost Hasselbladov je dost bolestiva zalezitost. Kazety okolo sibra netesnia. "Snuru", ktora tesnost zabezpecuje si vsak fanuskovia tejto znacky dokazu vymenit sami.

 

http://home.earthlin...t-seal-kit.html

 

Pamatj, ze Hasselblad je dobry sluha, ale zly pan. Ziadne nasilie! Vsetko sa da riesit, staci dat dotaz na fore.

Nech sluzi. Sam som kedysi Hasselblad mal, ale lahkovazne som sa ho vzdal. Teraz uz iba zavidim.  :cry:


  • 0

#11 Tomsa

Tomsa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 únor 2014 - 14:12:25

Díky, takže netěsnosti proti světlu zabráním i tím že nebudu vůbec kazetu sundávat a šíbr používat, já to ani nepotřebuju, stačí mi vyjmout naexponovaný film a dát nový. Také jsem si říkal že škvírou pro šíbr může světlo pronikat. Dík za upozornění.


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 25 únor 2014 - 14:17:04

V anglictine manual na opravu tu:

 

http://www.galerie-p...d-500-503cw.pdf


  • 0

#13 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 25 únor 2014 - 14:45:26

Díky, takže netěsnosti proti světlu zabráním i tím že nebudu vůbec kazetu sundávat a šíbr používat, já to ani nepotřebuju, stačí mi vyjmout naexponovaný film a dát nový. Také jsem si říkal že škvírou pro šíbr může světlo pronikat. Dík za upozornění.

 

Uz ked svetlo fuci dnu, tak to velmi tymto sposobom nevylepsis.

Ja som to robieval tak,  ze som okolo celeho spoja (telo/kazeta) ovinul ciernu PVC elektrikarsku pasku. Ta tesni excelentne.


  • 0

#14 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 25 únor 2014 - 14:46:25

Mě se zaseklo tělo. Víte někdo, kde by se dalo opravit? Popřípadě jak se do něj nedestruktivně dostat?


  • 0

#15 Tomsa

Tomsa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 únor 2014 - 14:52:29

Jo s tou černou páskou mě to taky napadlo, nesundávat vůbec kazetu, nepoužívat šíbr, ale při vyjmutí naexponovaného a převinutého filmu by se páska musela odlepit(alespoň v místě vyjmutí vnitřku kazety) nebo by musela být nalepana tak aby v tomto místě nepřekážela. 


  • 0

#16 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 25 únor 2014 - 15:07:34

Mě se zaseklo tělo. Víte někdo, kde by se dalo opravit? Popřípadě jak se do něj nedestruktivně dostat?

Nejde dat objektiv dole? Alebo co vlastne nefunguje?


  • 0

#17 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 25 únor 2014 - 16:21:15

Jo s tou černou páskou mě to taky napadlo, nesundávat vůbec kazetu, nepoužívat šíbr, ale při vyjmutí naexponovaného a převinutého filmu by se páska musela odlepit(alespoň v místě vyjmutí vnitřku kazety) nebo by musela být nalepana tak aby v tomto místě nepřekážela. 

Paska je lacna. Ta sa zahodi, pripadne uprostred prirody strci do vrecka nohavic. Po vymene filmu sa odvinie novy kus pasky a znova sa to cele zapaskuje. Paska je slabo lepiva, nenchava ziadne lepidlo po sebe. Az do opravy je to jednoduche a velmi ucinne. Cena filmu, hodnota snimku, to vsetko extremne prevysuje svojou hodnotou cenu 50 cm pasky.


  • 0

#18 Tomsa

Tomsa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 únor 2014 - 16:50:27

No doufám že páska nebude potřeba, zatím to těsní dobře. Nesundaváním kazety a nepoužíváním šíbru chci jen problémům s těsněním předejít, ale jde mi o to zdali pak bude korektně fungovat počítadlo snímků?


  • 0

#19 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 28 únor 2014 - 13:09:22

keko: Ovela haklivejsia vec na Hasselblade je svetlotesny labirint na zadnej strane tela aparatu. Ten sa meni dost casto. Opotrebeniu sa da predchdzat tak, ze pocas vymeny kazety (magazinu) sa skratka nesucha o tuto cast tela aparatu.

 

Mohu-li se zeptat, co se na té zadní stěně opotřebovává. Už jsem na to jednou narazil, že měl jinak velmi pěkný stroj měněnou právě tu zadní stěnu.

 

A rád bych se ještě zeptal, kdyby někdo věděl. Dá se použít Hasselbladí kazeta přes redukci na VF. Nebo jde takto použít jen digistěna. Někde (nevím u jaké firmy) jsem na redukci pro filmová záda narazil, takže by ta možnost být mohla. Ale jak potom funguje převíjení a odblokování po expozici?

 

Díky V.


  • 0

#20 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 28 únor 2014 - 15:44:56

Telo Hasselbladu ma po obvode vystupujuci ramik, ktory spolu so zliabkom na kazete tvori labyrint. Na prilozenom obrazku je oznaceny cervenym popiskom. Tento vystupok sa slendrianskym zakladanim kazety zosuch natolko, ze nema co do zliabku zapadnut, tudis fuci svetlo, alebo je opryskany cierny lak, a obnazeny hlinnik odraza svetlo neskutocne ...

 

Zadna strana modernych VF pristrojov je vzdy riesena ako vymenitelna. Vyrobca prislusnej znacky potom ponuka aj adapter pre rozne druhy kaziet. Ja pouzivam na VF univerzalnu rollkazetu na 6x9 cm zn Horsemann. Po tom, co dvojhmatom odmontujem vymenitelnu zadnu stenu s matnicou, kazeta sadne presne na jej miesto. Zavriem zavierku, vytiahnem siber a fotim.

Arca Swiss ponuka napr.:

http://www.arca-shop.../Adapterplatten

 

 

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  hss.jpg   79,15K   10 Počet stažení

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních