Přejít na obsah


Fotka

Prázdné pole na filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 březen 2014 - 11:19:56

Ahoj,

tak hlásím, že jsem dnes vyvolal svůj první film a vypadá to, že se to i povedlo. :) Jedná se o FP4+, vyvolaný ve vývojce ID-11 1+3, 20 min při 20°C. Fotil jsem tam vyloženě pokusy - co se stane se světly a stíny, pokud to budu exponovat tak či onak... Nicméně jedno políčko, přestože muselo být osvícené, je po vyvolání prázdné, průhledné. Zapisoval jsem si údaje o expozici a toto má být paradoxně přeexponováno (sice jsem nastavil správný čas, ale zapomněl jsem na clonu, takže foceno bez clony). Nevíce, čím to může být? Nějak mi nejde do hlavy, kam políčko zmizelo.

Děkuji

 


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 8 březen 2014 - 11:48:06

krytka na objektivu ?


  • 0

#3 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 březen 2014 - 11:51:01

Krytkou to nebude, protože jsem ji ani k foťáku nedostal (když to dávám do pouzdra, tak objektiv zabalím do vypraného kapesníku, aby se nepoškrábal)...


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 8 březen 2014 - 13:22:56

Co na to Scullyova?

 

Vsimaj si iba tie policka, ktore ti davaju zmysel.

Z jedneho filmu sa toho vela nenaucis ....

Nastavenu expoziciu si daj skontrolovat niekym skusenym :)

"Anglictina pro samouky" je k nicemu!!! Dobry ucitel ta to nauci rychlejsie a spravnejsie.


  • 0

#5 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 březen 2014 - 14:32:11

Samozřejmě, že z jednoho filmu se moc naučit nedá, ale obrázky tam vyšly. Jen mě zarazilo to, kam se mohlo políčko vytratit... Nevím čím to je, ale k vydražil jsem jednu aukci  vybavením do komory a byly tam i nějaké negativy (neznám jejich minulost, vím jen, že jsou ČB...) a s tímto problémem jsem se etkal i u nich - prostě jedno či dvě políčka průhledná. Tehdy jsem si toho nevšímal, protože jsem nevěděl, jestli byla ta políčka exponovaná, ale teď mi to vrtá hlavou. Mám Zenit ET (expozimetr externí - CdS), a když závěrku nenatáhnu nadoraz a cvaknu, tak se sice pohne, ale neotevře, ale dotahuju vždy nadoraz... Jedině to mě napadá...


  • 0

#6 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 březen 2014 - 14:49:46

taky si můžeš odexponovat v brašně pokud stroj nemá pojistku spouště a je nataženo (=stejný efekt jako nasazená kritka). Občas se mi to stalo s Pentaxem nebo zenitem; je ale zvláštní, že Leica na to nějak netrpí, a přitom se spoušť zablokovat nedá.


  • 0

#7 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 březen 2014 - 15:15:59

To je také možné, protože do brašny jsem dával několikrát i natažený foťák. Budu na to dávat pozor.


  • 0

#8 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 květen 2014 - 14:54:13

Zdravím, 

 

tak jsem vyvolal první film nafocený Nikonem F80. Polovina dopadla hrozně, polovina dobře... První půlka filmu je výrazně podexponovaná a políčko filmu je sotva vidět, druhá půlka je krytá dobře. Jedná se o film FP4+, vyvoláno ve vývojce ID-11, 1+1 15,5 min, při 16°C). Expozice celého filmu byla měřena automaticky (většinou plná automatika, nebo priorita clony). Jediný rozdíl mezi těmi půlkami je to, že jedna byla focena v interiéru a druhá v exteriéru (ta co byla nafocena venku je dobrá, ta co vevnitř vyšla špatně). Vzhledem k tomu, že polovina filmu vyšla dobře, asi můžu vyloučit jednu neznámou a to vývojku. Zbývá tedy chybné měření, ovšem je mi záhadou, proč vevnitř měří špatně a venku dobře... Ještě poznamenám, že některé snímky vevnitř byly  foceny s bleskem (vestavěný), tato expozice byla také pod automatickou expozicí, u těchto snímků jsem tak trochu čekal, že nemusí vyjít, protože s prací s bleskem jsem se setkal poprvé, ovšem že nevyjdou jen ty zvenku jsem nečekal... Je pro toto blbnutí automatiky vysvětlení, přestože světelné podmínky byly klasické?

Děkuji


  • 0

#9 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 květen 2014 - 14:57:37

Musím se poopravit: 

 

 

 

...ovšem že nevyjdou jen ty zvenku jsem nečekal...

 

Zde má samozřejmě být: "..že vyjdou jen ty zvenku..."

 

Omlouvám se za chybu a ještě jednou děkuji


  • 0

#10 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 květen 2014 - 16:41:22

Aha, záhada je nejspíš objasněna. Políčka, která jde sotva vidět, nejsou podexponovaná vinou fotoaparátu ale vina u těchto políček patří mě. Jsou to všechno osoby - focené z cca 3 - 4 m - bohužel vestavěný blesk má na danou clonu dosah 0,6 - 2,1 m (návod), takže proto to výrazné podexponování. Ostatní "vnitřní" snímky jsou podexponovány lehce, což naznačuje na nedostatečnou korekci expozice, resp. nefungující. Zkoušel jsem bodové měření v manuálním (tam si má korekci určit fotograf) a tentýž motiv v automatickém (tam má korekci provést foťák). Očekával jsem tedy, že v M mi to hodí hodnotu, kterou by hodil i externí expozimetr a v P nějak upravenou, opak byl ale pravdou - hodnoty jsou stejné, takže korekce na mém fotoaparátu zřejmě nefunguje... Hold budu ji muset nastavovat ručně, což mě alespoň přinutí učit se zónový systém. Stejně jako bodové pak dopadlo matricové i se zvýrazněným středem... 


  • 0

#11 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 19 květen 2014 - 19:31:50

Obavam se, ze ocekavas od sveho aparatu nadprirozene schopnosti... V P i M nameri svym vestavenym expozimetrem vzdy to same (muze se ale lisit matrix, stredove vyvazene a bodove mereni). Korekce je vzdy na tobe! V P na to mas tlacitko +/- a v M se to dela primo nastavenim casu a clony.
  • 0

#12 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 květen 2014 - 20:15:13

Aj, tak to jsem ale ... raději nebudu říkat co :mad:  :???: . Někde jsem se dočetl, že ty modernější aparáty dokáži dělat korekce samy... Tak alespoň vím, co jsem pokazil a příště to doufám bude lepší...   :oops:


  • 0

#13 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 19 květen 2014 - 20:37:44

No, nejakou vlastni inteligenci maji, porovnavaji s jakousi databazi castych motivu. To dela ten 3D Matrix, ale predpokladam, ze ve vsech rezimech stejne (P,A,S,M). Motivove programy v tom budou propracovanejsi (F80 je myslim nema). Ale stejne se nikde nedozvis jak to doopravdy dela, ani o kolik. Takze nezbyva nez verit matrixu, nebo merit bodove/stredove a korigovat podle sebe. Ale rozhodne se tim moc netrap, F80 na matrix i stredove mereni i bez korekci da v 98% velmi dobre vysledky.
  • 0

#14 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 květen 2014 - 15:58:42

Občas sa mi to stáva, keď fotím s bleskom a nechtiac na MZ50 ťuknem do páčky a prestavím si čas na 125, blesk neblikne a je prúser. Minule skupinka čakajúca na záber a nič, do čerta, čo sa deje, druhý pokus, nič, odišiel blesk?, skúška funguje, pot zalieva golier, ešte jeden pokus, nič! Výsmech! Pohľad na foťak! Úder do čela, nastavenie správneho času a makáme ďalej.

Keďže som zviknutý pracovať s manuálnymi foťákmi, toto sa mi nikdy nestávalo. No jo! Na staré kolena sa musím učiť, že musím dávať pozor na každú prkotinu. Takže sem tam čisté políčko - "kaine problema". Len škoda toho záberu, keď si to človek neuvedomí a nezopakuje ho.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních