Přejít na obsah


Fotka

Skener Epson V600 - najde se majitel z okolí Ostravska?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 18 březen 2014 - 10:52:15

Zdravím Vás,

najde se prosím na zdejším fóru majitel výše uvedeného skeneru? Rád bych s majitelem prokonzultoval pár věcí pro srovnání s Canonem 9000 II. Předem děkuji za ochotu.

 

Michal


  • 0

#2 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 18 březen 2014 - 11:07:24

V600 by měl být po technické stránce shodný s V550 a původním V500 (tj. liší se jen kastle, případně velikost držáku na svitek atd). V500 mám, co bys potřeboval?


  • 0

#3 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 18 březen 2014 - 11:31:12

Zajímá mě zejména jak jsou na tom oba dva co se skenování diáků týče (v rámci možností těchto flatbedů...) Jsem si vědom toho, že nemá cenu jít na více jak 2400DPI, to platí u obou stejně. Z recenzí jsem se dočetl, že by se s Epsonem mělo dát vyždímat více informací ze stínů u diáků. Na druhou stranu, na netu je poměrně hodně diskuzí s problémy okolo skenování s Epsonem... Tudíž pořád váhám který z nich vzít (+rád bych rovněž viděl provedení držáků na svitky, u momentálně půjčeného HP Scanjet 4890 to mají celkem solidně provedeno)


  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 18 březen 2014 - 11:53:48

https://www.imaging-...N/V600/V600.HTM


  • 0

#5 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 18 březen 2014 - 12:13:14

doporučuji  pročíst  ještě toto:  http://www.filmscann...nV600Photo.html


  • 0

#6 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 18 březen 2014 - 12:56:01

jj vše znám...


  • 0

#7 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 18 březen 2014 - 13:34:06

Diáky já moc nedělám, maximálně nějaký fosilní Fomy/Orwa po otci, takže nepousloužím, ale z těch novějších jsem skenoval jednu Provii 400X a spokoíjenost maximální. Ale jedu do 3200dpi s následným zmenšením na 50% a dalšíma úpravama, často v RawTherapee. Osobně jsem Epson V500 tehdy bral, protože Canony nefungovaly ve Vuescanu pod Linuxem, kterej mam koupenej v Pro verzi. Krátce: oba na tom budou podobně, ale nečekat zázraky = nebýt zklamán. Třeba čb často skenuju se 3 různými nastavneními a následně dělám blending těchto tří "expozic". Je to děsná prasárna a každej Fomabrom v mých zásobách se tou dobou kroutí hrůzou, ale pčel to plní.


  • 0

#8 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 18 březen 2014 - 14:16:04

Jak jsme spolu včera mluvili, zapoměl jsem ještě dodat, jak píše nade mnou Bob van Sikorski, že občas se mi zdálo, že lze dosáhnout lepšího výsledku právě skenem ve většim rozlišení a následně zmenšit (doostřování je nutný u mě v každym případě). Každopádně, než jsem na tý V600 zaběhnul nějakej proces, trvalo mi to dlooouho a byl jsem občas dost frustrovanej. Teď už mi to jakž takž dává výsledky, ale ta ostrost se mi často nepozdává... Ohledně barev - přiznám se, že některý dia snímky mi dělaly takovej problém doladit, že jsem je občas naskenoval v různejch programech (vuescan + ten epsoní) s různym nastavenim, a pak jsem to všechno složil do "HDR" a pořádně to doprasil v editoru, dokud z toho nebyla koukatelná fotka... Jinak se ale snažim, aby po úpravách na monitoru fotka vypadala cca jako diák proti světlu... Konečně jak už jsem řikal, imho nebude žádnej velkej rozdíl mezi těmahle dvěma skenerama. Každej bude hluboce nedokonalej. Hodně jsem přemejšlel nad lepšim, ale dospěl jsem k závěru, že mi to takhle stačí a jsem celkem spokojenej. Z 6x7 dia je fotka cca 30x45 pro mě uplně v pohodě (popravdě při porovnání se stejnym formátem kolegů s digikrabicema mi přijdou lepší:-)). V brzku hodlám zkoumat, jak velkej formát tenhle postup snese.


  • 0

#9 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 18 březen 2014 - 16:25:02

To by mohlo tiež pomôcť. http://www.filmscann...rRangliste.html


  • 0

#10 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 18 březen 2014 - 19:48:02

Díky pánové za Vaše zkušenosti.)


  • 0

#11 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 18 březen 2014 - 21:21:37

Mimochodem, našel by se zde někdo ochotný a poskytl k shodnocení sken z V600/500 + dia v rozlišení okolo 2500 DPI? (Pokud se někdo najde, prosím o komunikaci přes soukr. zpravy)

 

Díky předem!


  • 0

#12 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 18 březen 2014 - 23:03:37

zdar,

 

ja som skenoval na tom Epsone Velviu 50 aj Proviu 400 ale som to vzdal

 

najtazsie je trafit tiene a farbu, mne z toho vysiel dost posun, nechcelo sa mi s tym srat, primarne premietam. ale o ostrost by som sa vobec nebal ak nebudes tlacit plachty

 

tu si kukni prvych 8 setov z Indie  a Nepalu, pri kazdej je aj film z akeho to bolo skenovane. vsetko to boli zvitky

 

http://www.flickr.co...70832@N02/sets/

 

ale napriklad ten album Veterin bol skenovany Nikon Coolscan  5000Ed a tiez som nevedel trafit farbu, takze na to treba trpezlivost a skusat

album Singapore a Dubai boli skenovane na Noritsu masinke


  • 0

#13 kolda30

kolda30

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 březen 2014 - 14:22:36

Ty držáky u toho epsonu nejsou nic robustního, je potřeba s tim zacházet celkem jemně. Já mám pokaždý docela strach aby to neprasklo.


  • 0

#14 Winki

Winki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2021 - 14:45:05

Zdravím temnokomorníky,

 

předem chci říct, že jsem začátečník. Možná řeším problém, který jde vyřešit za pár vteřin a proto prosím o shovívavost. Skenuji pomocí skeneru Epson V600. Rád fotím v noci a vůbec často jsou moje fotky tmavé a ponuré. Můj problém spočívá v tom, že když do skeneru dám pás 35mm negativu (jeden pás obsahuje 6 políček) tak některá políčka jsou skoro průhledná, skener je vůbec nezaregistruje a nenaskenuje je. Nebo a to se mi stalo dneska, se políčka překrývají (viz přiložená fotka), tedy skener pravděpodobně nezaregistruje začátek a konec políčka a skenuje, jak se mu to zlíbí. Pravděpodobně tím, že jsou negativy hodně světlé a skener se tak nemá čeho "chytit". 

Jsou to bw negativy nejčastěji od Fomy.

 

Skenuji nejčastěji na:

-16bitové stupně šedi

-4800dpi

-doostření: střední

-potlačení zrnitosti: střední

-korekce podsvícení: střední

-odstranění prachu: střední nebo vysoké

Jak tento problém mám řešit?

Už jsem si něco o tomto skeneru přečetl, ale zatím jsem nenarazil nikde na to, že by někdo řešil tento problém. 

 

Díky moc!

Přiložený soubor (y)


  • 0

#15 Winki

Winki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2021 - 14:49:51

Už jsem zkoušel stáhnout aktualizovanou verzi ovladače a i negativ rozstříhat. Ani jedno nepomohlo.


  • 0

#16 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 12 prosinec 2021 - 15:41:59

Podle mne musíš vybrat snímky ručně. Večer budu scanovat na V550, ten je skoro stejný, tak pak napíšu.
  • 0

#17 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 12 prosinec 2021 - 15:44:40

Jakým SW to skenuješ?


  • 0

#18 Ikvoid

Ikvoid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 12 prosinec 2021 - 17:32:33

mám V800, používám epson scan 2 a dělá to stejný, musím snímky vybrat ručně, mě to nevadí


  • 0

#19 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 12 prosinec 2021 - 19:06:11

Tak v EPSON Scan: 1. zvolit Náhled, 2. v okně Náhledu zvolit kartu Normální. 3. EPSON Scan asi udělá znovu náhled. 4. V okně náhledu uvidíš celý pásek filmu. Kurzor se nad páskem změní v křížek, kterým vykreslíš hranici snímku, který chceš scanovat. A teď už je to na tobě, jestli ty poznáš, kde jsou hranice. Můžeš označit více rámečků /snímků, a pak se ti to nascanuje hromadně.

Zdar

Petr

 

Doplněno o bod 3. Vždycky to zapomenu a musím se to učit znovu.


  • 1

#20 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 prosinec 2021 - 23:22:08

Taktéž mám Epson V600, skenovací sw používám Epson Scan a také bojuji se skenováním nočních snímků. Jelikož tma na negativu rovná se čirá podložka stejně jako je mezera mezi políčky, tak sw nerozená, kde končí jeden a začíná další snímek a u nočních snímků musím také políčka vybírat ručně. Já osobně nočním snímkům moc neholduju a po zkušenostech se skenováním svých starších filmů, bych už dneska nefotil sérii několika nočních snímků po sobě. A když už chci cvaknout nějakou noční scenérii, tak se snažím, aby ten snímek byl ohraničen snímky za světla příp. blesku, pro následné snadnější skenování :)


  • 0

#21 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 22 prosinec 2021 - 14:13:14

Tak vono tam většinou pár fotonů dorazí a kopne do té stříbrné vrstvy. Takže stačí po skenu v editoru vyhonit kontrast na max, ono tam někde to rozhraní snímku vyleze. Pak nastavit ořez, zrušit ten kontrast a je to.


  • 0

#22 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 22 prosinec 2021 - 14:19:31

Taktéž mám Epson V600, skenovací sw používám Epson Scan a také bojuji se skenováním nočních snímků. Jelikož tma na negativu rovná se čirá podložka stejně jako je mezera mezi políčky, tak sw nerozená, kde končí jeden a začíná další snímek a u nočních snímků musím také políčka vybírat ručně. Já osobně nočním snímkům moc neholduju a po zkušenostech se skenováním svých starších filmů, bych už dneska nefotil sérii několika nočních snímků po sobě. A když už chci cvaknout nějakou noční scenérii, tak se snažím, aby ten snímek byl ohraničen snímky za světla příp. blesku, pro následné snadnější skenování :)

A není to tím pádem jedno, jak to které poličko bylo původně exponované? Kašlal bych na to, a posouváním při skenovaní/zvětšování se snažil dosáhnout co nejpůsobivější kompozice. Jinak, automatické vyhledávaní poliček není moc spolehlivé.    


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních