Přejít na obsah


Fotka

Mamiya 7 + Canon Speedlite 600


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 imposs

imposs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 83 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 1

Publikováno 20 březen 2014 - 19:40:51

Poradí někdo, jak nastavit, aby to fungovalo? Tedy Mamiya 7 + systémový blesk  Canon EX600? Dík moc! 


  • 0

#2 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 březen 2014 - 19:54:17

co konkretne? stredovy kontakt nebo ttl?
ttl nema
  • 0

#3 imposs

imposs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 83 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 1

Publikováno 20 březen 2014 - 20:09:16

čau Vlčáku :)

prostě jak nastavit expozici. Mám EX600, fotím s ním běžně s DSLR v manuálu, tam je mi vše jasné, expo měřim flashmetrem. Ale u Mam 7 jsem trochu zmatenej jak nastavit expo a sílu záblesku. Na DSLR si řeknu - fotim 1/125sec, odpálim a flashmetr mi vyhodí clonu. A tradá. To ale na Mam 7 nefunguje, přeci...?

dík moc :)   


  • 0

#4 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 20 březen 2014 - 22:31:24

Podle mě je úplně jedno jakej máš blesk, pokud na něm jde nastavit "manual" režim - tj. manuálně clona a on si sám přes vlatní čidlo dává sílu (délku) záblesku. Na časech nezáleží, neb M7 má sycnchro u všech časů díky centrální závěrce. No a pak k tomu ještě potřebuješ blesk, který má jen střední kontakt nebo vývod na synchro zástrčku. Pak by to šlo propojit přes nejaké ty univerzální "kostky". No a ještě k tomu napětí na kontaktech blesku, které neoddělají elktroniku Mam 7.

 

To je dost proměnných, co??? Většinu z těch úvodních splňují starší belsky Metz a pod., u systémových jako je Spedlite 600 ap. to může být problém.

 

Jinak to vše je jen moje úvaha, nemám empiricky odzkoušeno. Mám taky M7ii a uvažoval jsem o využití staršího blesku metz, který má jen středový kontakt (30 BCT4) a svoje čidlo, ale ještě nezkoušel. úplně staré blesky bych se zase bál, že odpálím nějakou elektroniku a úplně nové multisystémové jsou asi v tomto případě na dvě věci.  Tož tak, zdařec Luigi :shock:


  • 0

#5 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 20 březen 2014 - 23:15:18

Nechapu, v cem by se to melo lisit, pokud jak pises fotis na dslr v manualu, tak je to stejne. Proste nastavis na fleshmetru citlivost a cas, zmeris a vyslednou clonu nastavis na fotoaparatu. A uz je jedno o jaky fotoaparat se bude jednat.

 

Resil jsem podobnou vec pro bessu, ktera ma taky jen stredovy kontakt. Moderni systemove blesky muzes pouzivat jen v manualnim rezimu, ttl pochopitelne nefunguje. Nakonec jsem to vyresil koupi starsiho metz blesku, ktery ma vlastni cidlo. Na blesku se nastavi citlivost a clona a on si pak sam dopocita silu zablesku. Fungovalo to prekvapive spolehlive.


  • 0

#6 imposs

imposs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 83 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 1

Publikováno 21 březen 2014 - 00:02:20

sakra,ze by se mi chtelo odpalit ekektroniku M7...mam normalni krouceny TTL (coz je u M7 putna) kabel v sankach M7 a na blesku (ten tedy v druhe ruce bokem) a odpalilo to.Bezne ho pouzivam mezi 5D III a EX600.

Diky synchru na vsechny casy tedy mohu nastavovat stejne jako s DSLR, je to tak?
  • 0

#7 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 21 březen 2014 - 11:07:05

Canon EX600 mel by mit taky automaticky rezim (ne-TTL) - cimz, za jistych okolnosti, lze nahradit pobihani s flashmeterm nebo pocitani expozice na zaklade smerneho cisla a fazi mesice s fotaky jinych vyrobcu.

 

Diky synchru na vsechny casy tedy mohu nastavovat stejne jako s DSLR, je to tak?

No, ne jak v zrcadlovce, kde jsi omezen na casy od 1/250 nebo delsi (bez pouziti HSS), ale muzes pouzit libovolny cas (tedy - taky 1/500).


  • 0

#8 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 21 březen 2014 - 11:16:26

presne tak, M7 ma centralni zaverku, cili nejsi omezen jako na klasickych zrcadlovkach.


  • 0

#9 babral

babral

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 březen 2014 - 13:22:42

Osobně považuji takovou kombinaci za nepříliš šťastnou, jak už zaznělo výše, doporučoval bych pořídit nějaký Metz, kupříkladu se zmiňovaným BCT-4 jsem měl ty nejlepší zkušenosti. Pokud je třeba dostat výbojku dále od objektivu, dalo by se to řešit třeba Metzem 45-CT1, CT4, nebo CL (stará CéTéčka se dají koupit levně a jsou výborná).

Jinak jak nastavit šestistovku manuálně je popsáno v návodu k tomuto blesku na stránkách 36 a 37. Ale nakonec - kdo by četl návody, že? ;-)  A čas není třeba díky centrální závěrce třeba řešit - to už tu taky zaznělo. Respektive je třeba ho řešit jen v rámci úvah, kolik okolního světla na film chci nebo nechci pustit.


  • 0

#10 imposs

imposs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 83 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 1

Publikováno 21 březen 2014 - 16:01:29

Osobně považuji takovou kombinaci za nepříliš šťastnou, jak už zaznělo výše...

 

mohu se zeptat na důvod? EX600 je silný blesk, fotim jak s 5D III, tak Mamiya 7 - proto je ideální řešení mít jeden blesk (když už stál takové peníze...). Nechá se nastavit do plného manuálu...

Primárně mi nebylo jasné to, jaký čas nastavit na expozimetru pro měření záblesku, jakožto nějaké výchozí veličiny. ISO je jasné, ale je třeba nastavit i čas, aby mi flashmetr změřil clonu. A jestli to tedy dobře chápu, čas by měl být prakticky libovolný (centrální závěrka). Tedy pokud nastavim 1/60 nebo 1/125sec je to jedno, prestože přirozené světlo na scéně bylo třeba 1/8sec.

Jsem úplně mimo? S bleskem a DSLR pracuji běžně v manuálu, znám principy ovlivnění pozadí časem a síly záblesku clonou. Jen jsem nevěděl, jak je to s nastavením času na Mam 7 právě pro to naměření. Je to tak?

Dík všem za upřesnění.


  • 0

#11 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 21 březen 2014 - 17:33:08

Poznámka k těm časům / synchronizaci / centrálním závěrkám - nedávno mě Euter upozornil na souvislost, kterou je vhodné mít na paměti: doby hoření některých "sáňkových" blesků jsou překvapivě dlouhé. U současných se často udává 1/200s nebo dokonce 1/125s (Metz 58 AF-2). Takže synchronizace na kratší časy ano ... ale možná nebude možné využít plný výkon blesku. Něco jiného jsou studivé záblesky.


  • 0

#12 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 21 březen 2014 - 23:00:37

mohu se zeptat na důvod? EX600 je silný blesk, fotim jak s 5D III, tak Mamiya 7 - proto je ideální řešení mít jeden blesk (když už stál takové peníze...). Nechá se nastavit do plného manuálu...

Primárně mi nebylo jasné to, jaký čas nastavit na expozimetru pro měření záblesku, jakožto nějaké výchozí veličiny. ISO je jasné, ale je třeba nastavit i čas, aby mi flashmetr změřil clonu. A jestli to tedy dobře chápu, čas by měl být prakticky libovolný (centrální závěrka). Tedy pokud nastavim 1/60 nebo 1/125sec je to jedno, prestože přirozené světlo na scéně bylo třeba 1/8sec.

Jsem úplně mimo? S bleskem a DSLR pracuji běžně v manuálu, znám principy ovlivnění pozadí časem a síly záblesku clonou. Jen jsem nevěděl, jak je to s nastavením času na Mam 7 právě pro to naměření. Je to tak?

Dík všem za upřesnění.

možná seš trochu mimo, ale ne s M7 a s bleskem obecně, nebo spíš vyjadřuješ se nepřesně

1. pokud používáš blesk v manuálním režimu, tím myslím jednak manuální ovládaní expozici na foťáku, a jednak manuální ovládaní výkonem blesku - nebude (kromě možností využit čas 1/500) žádný rozdíl mezí canonem, mamiyou, flexaretou či velkým formátem; stejně pro případy kdy:

1.1 používáš na foťáku automatiku expozice (která prostě neví o tom, že budeš bleskat), a bleskem třeba jen zesvětluješ stíny (pravě tehdy se hodí 1/500)

1.2 používáš na blesku automatický ne-TTL režim

2. pokud blesk je pro tebe jediný zdroj světla, tak čas nemá vliv na expozice; pokud je tam nějaké pevné světlo, a nemá mít vliv na snímek, musíš použit dost krátký čas - takhle se to často děla v atelieru

3. pokud mícháš pevné a bleskové světlo, čas samozřejmě má vliv, ale jen na tou část expozice, kterou působí pevné světlo
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních