Přejít na obsah


Fotka

Daguerrotypie

Daguerrotypie daguerre niepce becquerel Daguerre Niepce Becquerel

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
56 odpovědí na toto téma

#1 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 18 duben 2014 - 23:10:55

Překvapilo mne, nebo jsem se možná špatně díval, že tu nikde není téma daguerrotypie. Reálně prvního zobrazení okolní reality chemickou cestou. (Niepce nepočítám, jeho technologie a dva experimenty z ní pocházející nebyly reálně využitelné, mimoto spolupracoval s Daguerrem). Přitom jde o techniku, která je unikátem, dodnes nebyla ostrost překonána, světlo ovlivňuje přímo molekuly stříbra, neexistuje zrnitost, daguerrotypii lze prohlížet s nadsázkou pod mikroskopem a obraz zůstává ostrý. Vynikající článek o Daguerrotypii zde. Několik daguerrotypií z mé sbírky (portréty) a zajímavá daguerrotypie ze současnosti (na ruce, tónovaná zlatem) a jedna kuriozita. Ta modř není dodávaná po vyvolání. Bohužel špatná reprodukce. Fotoaparáty pro daguerrotypie z let 1850-55.

Vyskytuje se tu někdo, kdo se věnuje daguerrotypiím?

Přiložený soubor (y)


  • 3

#2 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 19 duben 2014 - 01:00:16

ahoj,chci se zeptat,kde se da sehnat rtut?zajimel jsem se o tuto techniku,ale,zase to ale,shaneni chemi k tomuto procestu je dost obtizne,postribreni neni zase takovy problem,uzavrenou bedynku na vyvolavani,tez bez problemu,stara camera by tez byla po ruce.

Technika je to velice zajimava,clovek by mel ve svem zivote zkusit vsechno,uz jsem se i ozenil,takze tento proces nemuze byt az tak moc narocny.


  • 2

#3 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 19 duben 2014 - 08:44:41

Vážení kolegové, všichni, kteří zde v minulosti experimentovali s převratným objevem, jenž patentoval  Louis Jacques Mandé Daguerre  (*18.11.1787♪"12.7.1851 - ve věku 64 let, pouze díky tomu, že často pobýval na zdravém čerstvém vzduchu, kde maloval své obrazy, jsou již různě rozmístěni v tzv. "Parcích trvalého oddechu" s daguerrotypickými portréty nevšední ostrosti, tonální kvality a povětrnostní odolnosti mnohem vyšší, než jakou má leštěný mramor, kde jsou decentně adjustovány. Čiňme vše pro opětovný nárůst naší členské základny, nikoli její pokles!  S pozdravem "Starý Jezevec" Erik    


  • 0

#4 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 19 duben 2014 - 11:12:04

Rtuť není nejmenší problém sehnat. Stačí se na aukro.cz (i jinde) shánět po rtuťových spínačích jsou poměrně levné a získá se z nich dostatečně velké množství rtuti. Komu se ale nechce do procesu zapojovat rtuť, přece jen vývojnice vyžaduje rtuťové páry a tedy zahřívání rtuti na určitou teplotu, ten může využít becquerelovu metodu. Tedy Becquerelovu metodu. Tedy exponovanou desku ještě v temné komoře přikrýt červeným filtrem. Následně na sluníčko nebo pod halogenové žárovky. Co se tedy týká technologie, je mnohem jednodušší, protože pod filtrem je dobře vidět, jak se na destičce objevuje obraz. Což je v temné komoře v případě rtuťových par poměrně těžší a samozřejmě nebezpečnější. Pořádně tedy větrat. Postříbřené destičky lze sehnat od pražské firmy Soluna. Pozor, destičky co nejtenší měděný plech, protože cena je podle váhy postříbřovaného předmětu ne cm čtverečních, vychází to z toho, že firma postříbřuje šperky a ty obvykle nemají tvar destičky :-) Nutno sehnat krystalický jód , taktéž se sežene na internetu poměrně snadno. Je ovšem pravda, že onen jemný nádech, který dělá z daguerrotypie onen nejjěmnější , dosud nepřekonaný nádech (citace) se u Becquerelovy metody dosáhne pouze tónováním zlatem (teď si nevybavuji presnou chemikálii) okolo 2000 Kč za pět gramů, ale vyplatí se vzhledem k tomu, že daguerrotypie 9*13 je poměrně vzácná. Ale upozorňuji, že daguerrotypie je běh na obrovskou vzdálenost, jen shánění chemikálií bylo zprvu peklo.  


  • 0

#5 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 19 duben 2014 - 12:07:31

diky,taky mi napadlo  ty rtutove spinace ,kdyz jsem v muzeu daval do kupy stare solarkomkde jsou 4 spinace,ale nemohl jsem je jen tak rozbit,to ne.Ta technika pres cerveny filtr neni az tak spatna,co se tyce jodovych par?radsi tu rtut v garazi,kde je vetrani,jinak delat v temny by mne baba hnala.

Moc dekuji za rady,Ono zkusit se ma vsechno,nejdrive shaneni a priprava,jak pises je to beh na dlouhe trate,Delas to moc hezky a preju mnoho uspechu a at se dari,uz jsem chycen drapkem.

borek


  • 0

#6 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 19 duben 2014 - 18:27:06

No, já jsem zatím stále ve stádiu příprav. Mám chemikálie, fotoaparát, musím si pořídit další podle návodu - viz.první příspěvek  možná jsem to špatně napsal. já bohužel vlastní nerealizoval. Ale to, co vidím v komunitách lidí, kteří se do daguerrotypií dali a od nichž mám informace mě vyloženě donutilo dát se do akce. Daguerrotypie ostatně byla mým snem od 70. let, kdy jsem jako desetiletý začal fotit a vyvolávat (zlatý Ljubitěl) - jak jsem se díval jsme podobný ročník. Ale až nyní se do toho konečně naplno dávám. Byl jsem příliš dlouho v zajetí digitální fotografie jako média pro zaznamenávání světa okolo sebe. Nakonec jsem  už měl všeho plné zuby, dětičky už jsou mimo otcovskou snahu buď filmovat si je nebo fotit :-) a když někam jedeme s manželkou, fotí svým kvalitním fotomobilem (barbarství) syn má kvalitní digitální zrcadlovku (sorry nevím už jméno, nebydlí tu a fotí si po svém, jen jednou jsme se vrhli do focení nočních snímků měsíce a hvězd v pozadí stromů). Tak jsem si říkal, hmm do klasických čb filmů už se asi nevrátíš, zvažoval jsem pinhole, ale pak jsem narazil na daguerrotypii a začal si plnit sen. Pár rad od kamarádů, kteří se daguerrotypii věnují naplno. Nejprve zkoušet vyvolávat Becquerelovou metodou. Btw. pěkné video 

 

 

Je pravda, že nic nemá tak krásné měkké, teplé tóny jako daguerrotypie. Držet ji v ruce a dívat se na ten jako motýlí křídla jemný obraz za sklem, který při určitém úhlu ukazuje negativně, při správném pozitivně, je nádhera. Na eBay se dají koupit, ale ne moc levně. Ale když je uvidíš, jsi v pasti, i kdybys nebyl do daguerrotypie zamilovaný jako před těmi takřka čtyřiceti lety já. Držím palečky, aby ses opravdu do toho pustil. Můžu říct, že právě to, jak se člověk nesnadno dostává přes překážky, ho krásně motivuje.


  • 1

#7 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 19 duben 2014 - 19:47:02

V januári som bol na akcii Národního technického muzea Praha o Dagerotypií. Okrem iných prednášok odznela aj krátka prednáška Obřeje Přibyla, ktorý sa tejto technike venoval/venuje http://fototechniky..../pribyl-ondrej/ Veľmi mi utkvela informácia, ktorú opakoval - "nezkoušejte to" :) Ak to má byť dobré a ukážky, ktoré Ondřej nechal kolovať boli excelentné - tak je to na roky skúšania. Kolódium je proti tomu brnkačka a fotenie na film syntetická nuda. Skôr než sa do toho pustíte, skúste ho kontaktovať. Možno vás odhovorí :)
 


  • 1

#8 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 duben 2014 - 21:49:19

ahoj,chci se zeptat,kde se da sehnat rtut?zajimel jsem se o tuto techniku,ale,zase to ale,shaneni chemi k tomuto procestu je dost obtizne,postribreni neni zase takovy problem,uzavrenou bedynku na vyvolavani,tez bez problemu,stara camera by tez byla po ruce.

Technika je to velice zajimava,clovek by mel ve svem zivote zkusit vsechno,uz jsem se i ozenil,takze tento proces nemuze byt az tak moc narocny.

 

Dostatečně častá práce se rtutí tě zbaví i problémů eventuálně vyplývajících z manželství ... jak to mnohem poetičtěji naznačil již kolega Jezevec.


  • 0

#9 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 duben 2014 - 23:31:59

No zato tě může vystavit zajímavým setkáním na psychiatrii. Vizhttp://www.wikiskrip...mi_sloučeninami


  • 0

#10 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 19 duben 2014 - 23:42:28

Vzhledem k tomu, že si s Ondřejem píšu, tak vůbec nemám pocit, že by mě kdy odrazoval od daguerrotypie. Jediné a to bylo spíše striktní upozornění na práci se rtutí. V případě toho, že se někdo rozhodne pro daguerrotypii Becquerelovou metodou, pak se nemusí obávat ničeho než neskutečně dlouhé práce leštění postříbřené destičky. No a výroby jodizéru. Jinak už tam nevidím nic, kvůli čemu by bylo nutné odrazovat od daguerrotypie. Tedy mimo piplavé práce. Pečlivých tří druhů leštění, několika jódování a následného ustalování a další piplání s paspartou. Rekonstruoval jsem starou daguerrotypii a i to byla velká práce, titěrná. destička 6*5 nutno aniž by se sáhlo do obrázku paspartovat a přikrýt sklíčkem, dá to práci. Becquerelovo vyvolávání není vůbec nebezpečné. Ale Ondřej sám vyvolává právě Daguerrovým způsobem a tam je fakt, že vývojnici na rtuť je potřeba zkonstruovat aby byla neprodyšná, měla šikovně okénko, zabudovaný teploměr atd. Ale myslím, že nakonec každý může zvolit svoji cestu. Kamarád, co dělal tu daguerrotypii, jak ji drží na dlani viz výše, zásadně dělá s B. metodou a tónuje zlatem. Ondřej rtutí. Prostě to je na každém. Ale při době s dnešními technickými možnostmi odvětrání atd není to nebezpečí jako v době Daguerra. Nicméně jak mi řeklo hodně daguerrotypistů, začni Becquerelem, ale nakonec stejně skončíš u Daguerra. Je to prostě to nejkrásnější zobrazení, co člověk kdy vymyslel. A mají pravdu. Btw. co je vlastně bezpečné? To, kde se člověk snaží dát si maximální pozor, je opatrný atd. 


  • 1

#11 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 20 duben 2014 - 08:44:07

Mňa Ondřejova prednáška, nadchla (že je niekto kto sa tomu venuje a dosiahol naozaj majstrovstvo) a zároveň úspešne odradila (tak toto je naozaj technika mimo zásoby mojej trpezlivosti a ochoty "pipilať" sa s niečim).

 

Ale zároveň ma to inšpirovalo k zamysleniu v tom zmysle, že nie je dôvod aby som robil inak ako dokonale (teda aspoň po technickej stránke) veci, ktoré sú v porovnaní s tým úplne jednoduché (napríklad "klasické" ČB zväčšniny,...).

 

To čo ma odradilo nebola ani tak "bezpečnosť" (mám v práci zázemie kde by sa dali zabezpečiť dobré podmienky) ale skôr citlivosť na milión možných drobností, ktoré môžu spôsobiť nekvalitný výsledok.

 

Každopádne pred jeho prácou klobúk dole a na výsledky každého kto dosiahne jeho level budem pozerať s úctou a otvorenou hubou.

 

Malá poznámka/rýpnutie na koniec (platí pre všetkých fandov starých techník) - v snahe použiť/využiť/zneužiť starú techniku ako "formu" ktorá fotografiu ozvláštňuje by sme nemali zabúdať na "obsah". Alebo - skúste si niekedy pozrieť fotku "starou technikou", tú techniku si "odmyslieť" a dívať sa na obsah ako keby bol vyfotený telefónom/digitálom a položiť si kontrolnú otázku, či je to ešte "dobrá fotka". Lebo niekedy mám pocit, že pribúda fotiek "starou technokou" a jediná pridaná hodnota je práve tá "technika", "fotka" sa niekam vytratila. A samozrejme to platí aj pre tak jednoduchú vec ako "obyčajné" fotky fotené na film. Ale to len tak na okraj...

 

Držím place a všetkým dagerotypistom želám zdravie, pevné nervy a krásne fotky. Dúfam, že sa tu niečo z toho po čase objaví v galérii...


  • 5

#12 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 20 duben 2014 - 10:20:19

Samozřejmě ta Tvoje poznámka je hlavička trefená na hřebík. Je naprostý nesmysl používat starou technologii, když totéž mohu získat tou nejmodernější (nemyslím nejdražší, ale koncepcí nejmodernější). Třeba i kvalitní fotomobily, které během zlomku sekundy nafotí sto snímků a vyberou díky procesoru tu nejostřejší (nemluvíme samozřejmě o schopnosti fotografa vybrat scenérii, jeho citu atd.). Technologie musí člověku něco dát. Ano, jak píšeš onu přidanou hodnotu. Nemá smysl mít obří měchový aparát a negativ  (plácnu 20*40) pokud absolutně špičková digitální zrcadlovka zvládne stejnou ostrost a photoshop se postará o převod do černobílé a zároveň krásné přechody šedi. Pak jsem pózér, který si honí triko tím, že někde postaví starý fotoaparát , nechá se obdivovat (buď přímo čumily nebo na internetové galerii, kde zdůrazní, čím to fotil).  Jestliže ale dosáhnu snímku, který by digitál nezvládl, pak je to o něčem jiném. Líbí se mi pinhole snímky, ale realisticky vím, že toho dosáhnu moderní technologií a photoshopem.

Daguerrotypii beru ne jako snahu udělat něco, u čeho budu halekat , podívejte se, to je technologie více než 160 let stará. Daguerrotypii jako takovou nelze ničím moderním napodobit. Kdo ji měl v ruce, ví. Nádech, který nabízí, už jenom to, je zkrátka o čemsi zcela jiném, než cokoliv v pozdějším vývoji fotografie. Ačkoliv daguerrotypie skutečností, že neexistuje možnost udělat jakoukoliv kopii (nemluvím o ofocení) je de facto spíše blíže malbě. Ostatně Daguerre přinesl světu i pozoruhodná diorama, vynikající techniku malby. Doporučuji dát do google  Daguerre diorama. Zkrátka do daguerrotypie se pouštím z důvodu toho, že mi přinese něco zcela nového. Mimochodem, každý snímek vyžaduje poměrně vysoké finanční náklady a množství titěrné práce. Takže si člověk musí setsakra rozmyslet, kam objektiv namíří. Mimochodem, že digitální foto dokáže dodat krásné snímky, když se umí, snad zdokladuji na svém synovci.

 

http://www.fotoapara...photo&rp=343257

 

http://www.fotoapara...94154&gal=photo

 

V google zadat marian lechnýř myslím, že to stojí za to. Pravda opustil již filmy a fotí na digitál, ale s čipem velikosti kinofilmového polička. No nic, díky za přání, ale než se tu objeví nějaká ta daguerrotypie ještě něco uplyne. Rekonstruujeme dům a manželka má sice nesmírné pochopení a líbí se jí mé hobby, ale bohužel člověk musí realisticky čas rozhodit. 


  • 0

#13 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 20 duben 2014 - 17:19:34

Ako píšeš. Dagerotypia je nenapodobiteľná. A je veľmi ťažko "digitalizovateľná" (s čím sa v práci občas stretávam) ak to má byť dobre urobené. Ten "feeling" sa nedá podať inak ako tým chytiť si do ruky originál (opäť ďakujem NTM a depozitu v Čelákoviciach, že som si tam mohol všetky "ošahať" :)  ) čo inak napríklad platí trochu aj pre Cibachrom...

 

A teraz trochu provokácie - ako forma motivácie :)   :  som teda zvedavý či sa dostaneš na úroveň majstra Přibyla - držím Ti v tom palce a veľmi by som sa tešil, že hurá ďalší... Ale kebyže né... tak já som Ťa varoval... "nezkoušej to!"  :)  

 

Hlavne - forma/technika/proces/etc sem alebo tam, hentaká/onaká...  nech na tom obrázku (bez ohľadu na použitú techniku) "niečo" je... Ak vieš "čo" a "prečo dagerom" alebo iným mršítkom tak je to super...

 

Pekný predĺžený víkend ateistom a sviatky veriacim súdruhom... :)


  • -1

#14 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 20 duben 2014 - 19:20:55

tak jsem si to hezky vsechno precetl a mohu do toho jit,bez jakych koliv problemu,snad je tu jeden a to je vyroba vsech potrebnych veci.

Co se tyce poskozeni zdravi,jak jsem cetl,ohledne rtuti? :-P poskozeni mozku,mozecku-kde nic neni ani smrt nebere,

poskozeni ledvin-ty jsou na tom tak "dobre"po pravidelnem uzivani morfia/stale/

no a jine "zdrave "leky doporucene lekari a predepisovane,zde nejsou uz takove obavy :-P

 

Ne, zpet k tematu,kazdopadne za pokus to stoji,uz jen to-nedoporucovani-rad mocim proti vetru- je to vyzva!!!

A kdyz nevyjde tato technika tak je jich tam na zkouseni jeste mnoho,

U vas je to o to jednodussi,ze muzete nakoupit chemii,zde je to velice obtizne,pry z bezbecnostnich duvodu,to neni jen ohledne starych technik..

Tak preji hodne uspechu a opatrujte se

borek


  • 0

#15 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 20 duben 2014 - 23:48:17

Pro PeterMarek - bude to znít asi blbě, ale já se nechci dostat na úroveň mistra Přibyla. Mám takový problém. Mnoho lidí označí to či ono (filmy, obrazy atd) za mistrovská a já tam nic pro mne nevidím. To není myšleno konkrétně na Ondřeje Přibyla. Samozřejmě to není nějaká hloupá revolta "proti všem", zkrátka si vybírám, co se mi líbí. Třeba mne velice nadchl Maté Bakody a ten jeho snímek zaplaveného lesa a lokomotiva obklopená modří. Takže mi nakonec může každý říct, že jsem vytvořil pitomosti a celkem může mít pravdu ačkoliv jsem byl za postřeh a kompozici chválen, nic to neznamená. Uchvácený jsem Daguerrovými diorámy, také obdivuhodný vynález, ten člověk byl všestranný. Doporučuji zadat google a diorama daguerre. Ale to jsem odběhl. Zkrátka tady můžu zklamat publikum, ale sám budu spokojený a to mě zajímá. Slovo uznání jsem hledal ve slovníku cizích slov a dodnes mu příliš nerozumím, čili dělám to pouze pro sebe, komu se to bude líbit, prima. Jsem moc rád, že jsi na základě VLASTNÍ zkušenosti napsal, že je daguerrotypie nenapodobitelná. Kdo má, pochopí, Zatím jsem na eBay koupil 5 kusů a zabrzdila mne jen finanční náročnost, protože teď peníze z mého hobby tečou do chemikálií, přístrojů atd. 

Pro bořekt: Nedělej si iluze se sháněním chemikálií. Tu hlavní - rtuť nekoupíš než na aukru v podobě spínačů. Jít do prodejny nelze :-)  samotné vlastnictví i jen pár "kapek" rtuti je trestné.  


  • 1

#16 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 21 duben 2014 - 07:46:47

Přibylove veci sú remeselne dokonalé. Technologický proces zvládol na jedničku s hviezdičkou (myslím, že to bola súčasť jeho dizertačnej práce). Po technickej stránke by to tak malo vypadať. Preto by som ho uviedol asi ako taký technologický etalón kvality zvládnutia procesu.  Ak sa niekto zastaví niekde na pol ceste a bude mať výsledok s vadami a kazmi je to škoda a obávam sa vzniku jedného rizika - prvok (technologickej) náhody vo fotografii. To je ale téma na samostatnú debatu. Osobne sa (technologickej) náhode vo fotografii vyhýbam a považujem ju za nevhodnú. Ale... Takže sa bojím, že menej kvalitne vyrobené dagerotypie budú poznačené náhodnými kazmi/vadami a to sa mne nepáči - niekto to naopak vyhľadáva a pracuje s náhodou úmyselne...

 

Po obsahovej stránke z tých dagerotypií O.P. čo som videl sú na diskusiu. Ale... Samozrejme je to technologický postup, ktorý obmedzi/ovplyvní výber tém. No napríklad jeho portréty detí sú myslím aj tématicky a obsahovo výborné. Zaujímavá myšlienka je aj v tom, že zatiaľ čo na "pôvodných" dagerotypiách vidíme ľudí, ktorí sú už po smrti (niekedy aj viac ako 100 rokov) tak toto boli pre mňa naozaj dagerotypie na ktorých som prvý krát videl "živých" ľudí. Ale to len tak na okraj...

 

Diorámy a čokoľvek iné ako portréty v dagerotypií vždy potešia. Na slovensku je v dosahu štátnych galérií a múzeí (bez súkromných zberateľov) cca 28 dagerotypií (no ale 3-4 sú s USA poslané ľuďmi čo tam odišli pracovať a tak by som ich k "slovenským" možno neradil). Časť dagerotypií ktoré vznikli na území slovenska (horného uhorska) skončili v Budapešti alebo vo Viedni (kde je pekný záber Trenčianskeho hradu - chybne označený ako "niekde v Maďarsku" :) ale už sme ich upozornili aby to opravili) . Všetko sú to portréty :( aj keď historicky zaujímavé (Štúr, Hurban, Hodža, Anička Jurkovičová, etc...). V Čechách som videl len 96 dagerotypií v zbierkach NTM (až na jednu/dve?) všetko portréty. Silné zberateľské zázemie má dagerotypia v Poľsku (vyše 700 kusov o ktorých galérie a múzeá oficiálne vedia) vydávajú aj ročenku.

 

Dagerotypia je nádherná téma. Či už pre výrobu, zberateľstvo alebo historické bádanie. 

 

Držím palce a teším sa informácie ako postupuješ...


  • 0

#17 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 21 duben 2014 - 09:03:16

trochu mimo ale, ak chces ortut da sa ziskat z teplomerov. Momentalne su uz v predaji len ortutove, ale sem tam sa najde uvedomely obcan co donesie ortutovy teplomer na likvidaciu do lekarne. Na slovensku su tusim lekarne povinne ho prebrat a poslat na likvidaciu. Ak pobehas lekarne v o svojom okoli s tym ci ti ho preberu a ulozia a za panboh zaplat ho ty "zlikvidujes".


  • 0

#18 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 21 duben 2014 - 09:03:45

trochu mimo ale, ak chces ortut da sa ziskat z teplomerov. Momentalne su uz v predaji len ortutove, ale sem tam sa najde uvedomely obcan co donesie ortutovy teplomer na likvidaciu do lekarne. Na slovensku su tusim lekarne povinne ho prebrat a poslat na likvidaciu. Ak pobehas lekarne v o svojom okoli s tym ci ti ho preberu a ulozia a za panboh zaplat ho ty "zlikvidujes".

riti, v predaji su len lievohe... ortutove maju dochodcovia este doma ulozene.


  • 0

#19 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 21 duben 2014 - 09:35:54

Zlý nie je ani klasický tlakomer na meranie tlaku krvi. Ortuti je tam viac ako v teplomeri. (a meria presnejšie ako tie čínske haraburdy na baterky :) )


  • 0

#20 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 21 duben 2014 - 13:59:53

Zlý nie je ani klasický tlakomer na meranie tlaku krvi. Ortuti je tam viac ako v teplomeri. (a meria presnejšie ako tie čínske haraburdy na baterky :) )

 

Jenže to je neskutečná škoda, likvidovat tyhle tlakoměry, mezi lékaři je po nich docela sháňka. To by stejně tak dobře mohl dát někdo dětem na hraní starý dřevěný fotoaparát, aby dělaly, že hrajou na harmoniku.


  • 0

#21 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 21 duben 2014 - 14:06:14

 

Zlý nie je ani klasický tlakomer na meranie tlaku krvi. Ortuti je tam viac ako v teplomeri. (a meria presnejšie ako tie čínske haraburdy na baterky :) )

 

Jenže to je neskutečná škoda, likvidovat tyhle tlakoměry, mezi lékaři je po nich docela sháňka. To by stejně tak dobře mohl dát někdo dětem na hraní starý dřevěný fotoaparát, aby dělaly, že hrajou na harmoniku.

 

No jo... Ako dieťaťu z lekárskej rodiny mi to vždy prišlo ako spotrebák lebo to na mňa kukalo z každého šuplíka :) Ale veď tlakomer sa tým nezničí, po doliatí ortute naspäť bude zase funkčný :)

 

Len tak námatkovo prvé čo mi vypadlo z vyhľadávania: http://ostatne.bazos...vne-ZADARMO.php

 


  • 0

#22 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 21 duben 2014 - 14:22:03

 


harmoniku.

 

No jo... Ako dieťaťu z lekárskej rodiny mi to vždy prišlo ako spotrebák lebo to na mňa kukalo z každého šuplíka :) Ale veď tlakomer sa tým nezničí, po doliatí ortute naspäť bude zase funkčný :)

 

Len tak námatkovo prvé čo mi vypadlo z vyhľadávania: http://ostatne.bazos...vne-ZADARMO.php

 

 

Ano, děcku z lékařské rodiny v době, kdy se to vyrábělo a legálně prodávalo to přišlo jako spotřebák (sám jsem děcko z lékařské rodiny), jenže při pohledu do budoucna je jasné, že tohle bude jasně nedostatkové zboží. Tedy alespoň dokud tu bude platit politika uhnie, která to zakazuje.


  • 0

#23 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 21 duben 2014 - 19:01:27

Jak jsem psal, stačí si vyhledat rtuťový spínač, tam se dá rtuti sehnat dostatek a dají se na bazarech sehnat. Ale proč hned se rtutí. Počátek daguerrotypie by měl být vždy přes Becquerela , tedy bez nebezpečí s červným filtrem pod sluníčkem nebo lépe halogenovými žárovkami. Rtuť bych používal až tehdy, kdy zjistím, že daguerrotypie je to prované ořechové, že mi dává, co jsem čekal a chtěl. Pak je možné nejprve tónovat zlatem a až když je úplná totální spokojenost a zručnost, pak do Daguerrovy rtuťové metody. Nejdřív plavat a pak se potápět do hloubek i když tam je poklad...


  • 1

#24 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 23 duben 2014 - 18:07:19

Myslel jsem, že když pouze informuji a odpovídám na otázky, je to vítáno. Absolutně nechápu, proč mám reputaci -1 kdyby nula, ok, ale za co jsem dostal minus, to bych rád věděl. Není to zas až tak důležité, nicméně by mne to zajímalo.


  • 2

#25 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 23 duben 2014 - 18:17:41

Myslel jsem, že když pouze informuji a odpovídám na otázky, je to vítáno. Absolutně nechápu, proč mám reputaci -1 kdyby nula, ok, ale za co jsem dostal minus, to bych rád věděl. Není to zas až tak důležité, nicméně by mne to zajímalo.

Máš tady aktuálně 8 příspěvků, takže není tak složité zjistit si, za který jsi to vyfasoval. No a pokud se zamyslíš ještě víc, možná ti docvakne(ale taky možná ne), že psát na web věnující se klasické fotografii kokotiny o tom, jak jsou technologie překonané a jiné nesmysly, nemůže zůstat bez negativní odezvy.


  • 1

#26 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 23 duben 2014 - 18:20:04

Myslel jsem, že když pouze informuji a odpovídám na otázky, je to vítáno. Absolutně nechápu, proč mám reputaci -1 kdyby nula, ok, ale za co jsem dostal minus, to bych rád věděl. Není to zas až tak důležité, nicméně by mne to zajímalo.

 

Protože spousta lidí tahá řeči o digitálech (pozitivní, negativní, informativní) na temnoukomoru, přísně se zde dodržuje pravidlo - tuto technologii nezmiňovat. Respektive pokud napíšeš, že v porovnání s výstupem s digi je ta a ta fotografická technika taková a taková, je to na hraně, ale pochopitelné. Ale rozepisování se o tom patří téměř všude, jen ne na temnoukomoru.


  • 0

#27 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 23 duben 2014 - 19:03:44

Hihihi :)


  • 1

#28 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 23 duben 2014 - 19:11:03

Hihihi :)

All of us can play this game.

 

Já bych ho nechal, poučen byl, sebekritiku provést nemusí, tak je to hotovo.


  • 1

#29 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 23 duben 2014 - 19:16:44

Hihihi :)

 

Tedy aby nedošlo k omylu, ten mínus jsem nebyl já. Já pouze dorovnal u jeho příspěvku na původní hodnotu.


  • 1

#30 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 24 duben 2014 - 18:11:36

No, trochu mě ale pobavilo, že nikdo, komu se nelíbil diskutabilní příspěvek, že nebyl schopen to komentovat ihned a říct mi, hele digi se netahej.  Nemůžu provést sebekritiku, maximálně tak za to, že jsem si dostatečně nepročetl pravidla, abych tam objevil, že se tu nesmí (ani v určitém kontextu) objevit jakákoliv zmínka o digitální fotografii. Dovolím si sem zkopírovat část příspěvku PeterMarka, z které vznikl onen zjevně "závadný" příspěvek. Naprosto se s ním ztotožňuji a na jeho základě vznikla i má, tolik závadná reakce. V klidu můžu mít zase -1, když už vím teď za co bylo. Zde je slíbená citace:

 

"Malá poznámka/rýpnutie na koniec (platí pre všetkých fandov starých techník) - v snahe použiť/využiť/zneužiť starú techniku ako "formu" ktorá fotografiu ozvláštňuje by sme nemali zabúdať na "obsah". Alebo - skúste si niekedy pozrieť fotku "starou technikou", tú techniku si "odmyslieť" a dívať sa na obsah ako keby bol vyfotený telefónom/digitálom a položiť si kontrolnú otázku, či je to ešte "dobrá fotka". Lebo niekedy mám pocit, že pribúda fotiek "starou technokou" a jediná pridaná hodnota je práve tá "technika", "fotka" sa niekam vytratila. A samozrejme to platí aj pre tak jednoduchú vec ako "obyčajné" fotky fotené na film. Ale to len tak na okraj..." 


  • 1

#31 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 duben 2014 - 20:25:59

Ale huž, tvůj zájem o daguerrotypii je nesmírně chvalitebný a vzácný v našich končinách a jistě si všichni rádi počteme o tvých pokrocích, ovšem k té číslicové technice pravím, že jsou sice věci, které (skoro) všichni dělají, ale o kterých se prostě nemluví. I když u digisnímků se nelze vymlouvat, že zvítězili nízcí pudové :mrgreen:


  • 0

#32 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 duben 2014 - 20:57:32

Tady vůbec nejde o nějakej digitál, ale o styl, jakým to bylo napsaný - pohrdavě, arogantně a přezíravě. Především v kontrastu s předchozím příspěvkem od Petera který naopak psal s pokorou k různým technikám a fotografii (fotografům) všeobecně; a poukázal na zásadní problematiku smysluplnosti používání různých technik a technologií.

 

Ty dva texty byly natolik výstižné, že nebylo třeba dalších komentářů - asi proto jenom body.


  • 0

#33 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 duben 2014 - 21:33:07

Jsem poslední, kdo by se zastával, ale připadne mi, že toto je styl lidí, kteří se od dekadence současnosti oprosťují a přitom se stále stydí. Proto jsem smířlivý a volám po těch bez viny. V opačném případě bych pomyslel na mlýnský kámen ;-)


  • 0

#34 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 25 duben 2014 - 16:21:43

Nevím nic o "pohrdavosti, aroganci a přezíravosti" v mém příspěvku. Mám tu náturu, že když se mi nějaký příspěvek takový zdá, ozvu se. Dotyčný se zamyslí. Takhle jsem se najednou zarazil  nad tím, proboha to je opravdu pravdivá fáma (fotografové nemají v lásce daguerrotypisty) , které jsem nevěřil a najednou znejistěl. Takže jsem rád, že to bylo pouze o vnímání stylu napsání příspěvku. Na citlivého jedince to mohlo takto zapůsobit, pro mne jsou oba příspěvky velmi podobné. Princip, tedy nestavět na technologii, ale za to, co snímek dává (viz. PeterMarek) je mi sympatický: 

"Skúste si niekedy pozrieť fotku "starou technikou", tú techniku si "odmyslieť" a dívať sa na obsah ako keby bol vyfotený telefónom/digitálom a položiť si kontrolnú otázku, či je to ešte "dobrá fotka". Lebo niekedy mám pocit, že pribúda fotiek "starou" a jediná pridaná hodnota je práve tá "technika", "fotka" sa niekam vytratila."

 

No, závěrem, citlivým jedincům zde z fóra, se tedy omlouvám, ačkoliv je to hlavně ze slušnosti, sám to arogantní etc. necítím.

 

Co je ale podstatnější, co chci napsat pro ty, kteří se zajímali o to, jak jsem pokročil. Takže jsem konečně sehnal firmu, co prodává a stříbří destičky potřebné pro daguerrotypie. Tedy zatím mám rtuť, nejdůležitější ingredienci. Krystalický jód a destičky. Pokud vše bude rychlé, v pondělí bych měl dostat podrobný návod na fotoaparát a vzápětí by ho měla firma stavět. Takže chybí vývojnice, různá leštidla a jodizér (jak vývojnice tak jodízér jsou poměrně jednoduché konstrukce.) Takže se to blíží, než poprvé zaplesám (byť nad nepříliš zázračným výtvorem.

 

ALE, jakmile bude fotoaparát hotový, chtěl bych vyzkoušet i Niepcetypii. Tedy zcela první fotografický systém, předbíhající asi o deset let Daguerra. Ovšem potřebuji živici, tedy jemný asfalt, který naředím levandulovým olejem. Pak natřít desku, nechat pár hodin fotoaparát namířený na objekt a následně desku polít olejem. Nevím ale, kde sehnat takový asfalt, který využíval. Máte někdo představu?


  • 0

#35 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 25 duben 2014 - 17:18:59

V notese, kde mám poznámky k Dagerotypii mám ohľadom "zcitlivovania" napísané. Jód-Bróm-Jód - zvýšenie citlivosti. Teda nepoužívať na zcitlivenie "len" jód alebo "len" bróm ale v tomto poradí zcitliviť striebro oboma typmi výparov. Jódové výpary spôsobujú nízku citlivosť a  kombinácia s brómovými znamená zlepšenie až o 8EV 

 

K postriebreným medeným alebo mosadzným dostičkám som našiel poznámku k lešteniu - použiť oxid železitý ako abrazívum a popelínové kotúče pre leštenie. Rotácia 18-20 m/s...

 

Použitie mosadzných doštičiek je lepšie ako medených. Sú tvrdšie a lepšie sa leštia. Galvanicnké postriebrenie je optimálne...

 

Náhoda je blbec - včera som ten notes vytiahol a použil lebo som v ňom mal poznámky k niečomu úplne inému.

 

Tak to možno bude užitočné...

 

V tých iných poznámkach som okrem iného našiel. 1838 Daguerre - prvý ľudia na fotografii. Jak fotil pohľad na ulicu, zachytil prvých ľudí, ktorý sú "na fotke" keďže tam bol čistič bot a jeho zákazník ergo boli dlhšie +/- na mieste, tak aj napriek dlhéééééééému expozičnému času ostali zachovaní...

 

Lebo... lebo týpek z Horných Uhier (momentálne tomu hovoríme Slovensko) zo Spišskej Belej - istý Petzval, priešiel so svojim prevratným objektívom až v roku 1840. A to sa teprv začli diať veci...  :)

 

http://otway.files.w...eotype-1839.jpg

 

 

 

Užite si pekný víkend. Urobte dobrý skutok. Niekomu aj sebe radosť. Vytvorte niečo nové. Nešírte paniku a blbú náladu. Všetko nakoniec dobre skončí... ak to ešte nie je dobré... tak to ešte nie je koniec...


  • 3

#36 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 duben 2014 - 18:06:01

Zdravím, 

mám blbý dotaz, teď sice se do Daguerrotypie pouštět nebudu, ale do budoucna bych to chtěl vyzkoušet... Zajímá mě, při jakém světle se dají desky zpracovávat. Samozřejmě se do toho pohrnu, až zvládnu normální proces, pak ještě bude třeba koupit potřebné chemikálie, ochranné prvky pro práci se rtuťí atd., ale do budoucna...

Děkuji


  • 0

#37 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 25 duben 2014 - 18:57:10

Je to červené světlo jako v temné komoře, když vyvoláváš filmy. Becquerrelova metoda ostatně je na halogenovém světle osvícená destička přikrytá červenou folií.


  • 0

#38 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 25 duben 2014 - 21:13:11

Ty si zase koleduješ.... Filmy při červeném ts ts ts....


  • 0

#39 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 25 duben 2014 - 21:55:31

:-) pozitivy, nooo  :cool:  :cool:  :-P  bóóže


  • 0

#40 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 25 duben 2014 - 23:50:59

Pořádné filmy, tedy rudoslepé. I dobrý film je pravičák :-). Ale bez legrace, při svíčce v rohu místnosti.


  • 0

#41 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 duben 2014 - 14:03:26

No té svíčky v rohu místnosti bych se bál, protože nemám v temné komoře roh, kde by nemohlo něco chytnout (temnou komoru mám v místnosti, která kdysi sloužila jako prádelna, nyní je z toho skladiště a temná komora...). Červené světlo bude v tomto ohledu bezpečnější...


  • 0

#42 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 26 duben 2014 - 22:04:34

Tedy žluté světlo. A v prádelně stejně nic chytit nemůže. Nejvýš věci, které tam nepatří :-P


  • 0

#43 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 duben 2014 - 09:51:34

No právě, věci které tam nepatří - krabice, nějaké hadry a další halda věcí... Ale děkuji za radu :-)


  • 0

#44 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 27 duben 2014 - 20:10:41

Pro ty, kdo mají zájem se do daguerrotypie pustit a celkem realisticky nemají zájem o jedovatou rtuť, zde je  video, na kterém fotograf (vlastně daguerrotypista) demonstruje bezpečnou Becquerelovu metodu. Sice všichni daguerrotypisté (až na výjimky) využívají tradiční Daguerrovu rtuťou metodu, radil bych začít touto. Jen je k ní potřeba (ne nutně) zlacení. tady je potřebná chemie. 


  • 0

#45 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 27 duben 2014 - 21:18:35

Několik zajímavostí k Becquerelově metodě vyvolávání  a pokud  máte pár tisícovek na koupi unikátu, za 1500 USD jsou tam i exempláře z 1845


  • 0

#46 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 7 květen 2014 - 23:04:19

Nemá někdo tušení, kde by se dalo sehnat konkávní/duté zrcadlo cca 30 cm v průměru?  


  • 0

#47 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 8 květen 2014 - 16:50:53

Vzhledem ke zvyšujícím se nákladům na realizaci mého snu tvořit daguerrotypie, musím něco ze sbírky prodat. Pokud se podíváte na úplný začátek tohoto fóra tak buď toho muže v cylindru (pochopitelně je v dobové krabičce jako žena vedle, jenom jsem chtěl ukázat detail. Nebo ženu vedle něho. Ta je velice kvalitní a hlavně jde o daguerrotypii, kterou její tvůrce pro zákaznici jemně koloroval tváře. Tak, aby vypadaly realisticky. Nutno říct, že se mu to zdařilo a vzhledem k velikosti to musely být opravdu ruce hodináře. No, pokud by Vás některá z nich zaujala (mám ještě další, musím si ponechat jenom 3) tak by vyšly za 1500 - 2000 s poštovným. Fotoaparát, který potřebuji mne totiž vyjde na 20 000 (je to moje ikonka) a opravdu ho potřebuji. Třeba to někoho z vás zaujme. Lidem z Prahy, Příbrami, Sedlčan a jejich okolí mohu dovézt, jsem tam často. Bohužel se díky přestavbě domu objevila v rozpočtu přímo černá díra. 


  • 0

#48 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 8 květen 2014 - 17:06:47

Až ti na ten foťák přijde manželka, tak se ti objeví černá díra mezi očima....


  • 0

#49 andysek77

andysek77

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 8 květen 2014 - 17:26:40

Samozřejmě, že o něm ví. Ale podporuje mé hobby. Já bych jí také nemluvil do jejích. 


  • 0

#50 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 8 květen 2014 - 17:48:32

nechci byt za kverulanta, ale nestalo by za to nejdrive upravit spis nejakou levnou nemeckou sklopku? Kdyz jsi jeste proces ani nikdy nezkusil?

Neni takovato kamera do zacatku zbytecny luxus? Co teprv az zacnes resit objektiv?


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Daguerrotypie, daguerre, niepce, becquerel, Daguerre, Niepce, Becquerel

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních