Přejít na obsah


Fotka

Přiliš kontrastní negativy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 duben 2014 - 22:52:20

Dobrý den

 

Chtěl bych se zeptat kde dělám chybu když mi vychází v drtivé většině případů příliš kontrastní negativy. Vyvolával jsem nejdříve v universální vývojce foma a poté jsem přešel na fomáckou vývojku excel. V obouch případech jsem přesně dodržel teplotu vývojky 20°C +- 1°C

 

Čas se snažím dodržet co nejpřesněji. Nejdříve mi přišlo že možná převolávám ale když jsem to nechal ve vývojce jen o chvilku kratší dobu už to bylo nedovolané. Fotím Practikou MTL5 (objektiv Pentacon 1,8/50) na filmy Fomapan 100 a 200 ISO. Vyvolávám jak v překlápěcí vývojnici Plastimat tak ve starší rotační vývojnici Plastik.

 

Přiložený soubor  25.JPG   104,8K   14 Počet stažení

 

Přiložený soubor  10.JPG   144K   10 Počet stažení

 

Přiložený soubor  25.JPG   94,3K   10 Počet stažení

 

Často se stává že lidi mají místo tmavších vlasů vlasy zcela černé. Stromy jsou zcela černé. 

 

Expozicí to není protože při vyfocení dvou filmů naprosto stejnými snímky a vyvoláním jednoho v labu a jednoho doma je to zásadní rozdíl.

 

Děkuji všem


  • 0

#2 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 duben 2014 - 22:56:57

Přiložený soubor  30.JPG   165,13K   11 Počet stažení


  • 0

#3 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 22 duben 2014 - 01:18:58

A jak moc překlápíš?


  • 0

#4 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 22 duben 2014 - 05:34:55

A posuzujes to podle skenů nebo podle papírových fotek?
  • 1

#5 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 duben 2014 - 07:20:00

Sceny negativů se dají v počítači upravit tam takový problém neni. U zvětšenin už to problém je. Zvětšuju na papíry Fomaspeed.

Při volání negativu překlápím prvních 30s a poté každých 10s v započaté minutě. Případně v rotační vývojnici stím filmem kvedlám sem a tam. Rozdíl jsem nepoznal.


  • 0

#6 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 22 duben 2014 - 07:40:27

a je velkej rozdíl v krytí, když srovnáš výsledky z fotolabu a z ručního volání doma? 

já příliš kontrastní negativy řešim měkkčím papírem.

 

ty tvoje ukázky jsou skeny filmu nebo skeny pozitivů?


  • 1

#7 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 duben 2014 - 07:45:08

Film z fotolabu má min. 2x víc odstínů šedi. Nejvíc je to vidět v korunách stromů a ve vlasech.

 

Moje ukázky jsou skeny filmu.


  • 0

#8 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 677

Publikováno 22 duben 2014 - 07:48:37

Sceny negativů se dají v počítači upravit tam takový problém neni. U zvětšenin už to problém je. Zvětšuju na papíry Fomaspeed.

Při volání negativu překlápím prvních 30s a poté každých 10s v započaté minutě. Případně v rotační vývojnici stím filmem kvedlám sem a tam. Rozdíl jsem nepoznal.

 

Posudzovať čokoľvek podľa skenov na diaľku ak neviem ako skeny vznikli a čo sa s nimi dialo - to je veľmi, veľmi ošemetné a nepresné. Ale...

 

Preklápanie každých 10s !! ??? To mi príde ako často a ja by som to robil len ak by som chcel vyšší kontrast. Preklápam počas prvej minúty furt a potom každých 30s. Ale zase... neviem aká vývojka, aké riedenie a ako exponované... Takže každá rada je veľmi nepresné strieľanie od boku. Každopádne rýchla, povrchná rada z môjho pohľadu - nepreklápať každých 10s ale povedzme každých 30s - vyskúšaj. Nejaká (opäť málo presná) inšpirácia sa dá načerpať na www.filmdev.org


  • 0

#9 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 duben 2014 - 07:53:06

nene.

 

Překlápím prvních 30s neustále. A poté prvních 10s v každé započaté minutě. Přesně podle doporučení výrobce čili Fomy.


  • 0

#10 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 22 duben 2014 - 07:56:43

mám pocit, že to mělo být myšleno jako 10 s každou započatou minutu. tak nějak podobně taky překlápim. (koukám, že píšu pomalu)

jinak z těch skenů se opravdu nedá nic odhadnout. nikdy jsem excelku nepoužíval, takže netuším, jak se chová. každopádně fomu 100 volám v rodinalu 1+50 při 20 stupních, překlápím po minutě a negativy vypadají docela dobře, čas jsem samozřejmě zase zapomněl, ale mám pocit, že jsem se nedržel času z digitaltruth.com

schválně zkus R09 a uvidíš, co to udělá ;-)


  • 1

#11 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 duben 2014 - 08:03:48

Excelka je taková jemnější vývojka. Oproti tomu když jsem si hrál s universálkou která je strašně agresivní. Většinou jsem používal při zpracování chemii kterou jsem si připravil z prášku. Problém je v tom že zas tolik nefotím a vývojka se mi i zkazila. Tak přemýšlím že až tu co mám vyjedu tak si pořídím koncentráty třeba vyzkouším R09.


  • 0

#12 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 22 duben 2014 - 08:19:41

Je ten rozdíl patrný i na negativu?


  • 0

#13 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 duben 2014 - 08:20:24

ano


  • 0

#14 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 duben 2014 - 15:37:21

no tak volej kratší dobu (a nepřeklápěj agresivně - během těch 10 sec klopení bys to měl vobrátit 4x, ne víc), ne? to sou dotazy.

 

navíc "doporučený časy" jsou ve skutečnosti jenom "nástřel času, kterej většinou zhruba funguje pro zvětšování s difusní hlavou a váš čas bude jinej v závislosti na zvětšováku, papírech, přesnosti teploměru a kinetice". jestli máš kondenzor, volej kratší dobu.

 

mimochodem běžně dostupný teploměry s termočlánkama jsou hodně nepřesný přístroje. sem si tu měřil 4 různý při 99,8 °C (var vody) a každej úkazal jiný číslo v rozptylu 96-102 °C, u izolovaný nádoby s tajícím ledem to lítalo taky od -4 až po +2 °C...


  • 0

#15 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 duben 2014 - 15:38:29

joa jestli máš místo detailů ve stínech tmu, tak exponuj víc (to je obecně lepší) a nebo použij vývojku, která líp využívá citlivost emulze. třeba DD-X.


  • 0

#16 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 duben 2014 - 19:16:46

Zkus se podívat na negativ proti bodovému zdroji světla tak, aby za filmem bylo tmavé pozadí a pod různými úhly pozoruj vzhled málo exponovaných ploch proti zbytku obrazu. Pokud stíny mají "sklovitý" lesk (úplně to z filmu pod správným úhlem světla a pozorování vyskočí), chybí tam krytí a film je podexponovaný (pokud teda nemá citelný závoj, to pak tahle metoda selhává). Pokud jsou současně světla černá, je i převoláno. Fomu 100 je všeobecně lepší trochu přeexponovat a vyvolávání skrátit proti doporučení výrobce.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních