Přejít na obsah


Fotka

"T" čas u Fuji GSW 690III a GSW 680III


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 červenec 2014 - 20:28:19

Kolegové! Asi se ptám na úplnou hloupost, ale již mnohokrát se stalo, že někdo znal "fintu", která nebyla nikde publikována...

U těchto dvou fotoaparátů (jsou totožné - jenom formát jiný) se dlouhé expozice zahajují stisknutím spouště a končí... a v tom je ten problém!!!

Jsou dvě ("oficiální") možnosti, jak zavřít závěrku: buď pootočit voličem časů, nebo převinout film na další políčko. Oba způsoby mají své podstatné nevýhody, takže většinou expozici končím nasazením krytky (a poté něco z uvedeného). To je ovšem také "nečestné a nesportovní" a hlavně nepohodlné.

Nevíte někdo, jak závěrku ošálit tak, aby byla "otevřitelná i zavřitelná" např. pomocí tlačítka spouště nebo - nejlépe - drátěné spouště? 


  • 0

#2 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 380 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 5 červenec 2014 - 20:52:35

To je mi podivné - tento přístroj neznám, ani Butkusův manuál (pochopitelně, že?) další možnosti neuvádí. Tak mne napadá - podle obrázku se zdá, že spoušť má závit pro drát. Jak se přístroj zachová, když drátem na T zmáčkneš poprvé (otevře) a podruhé - zavře? Jak by se slušně vychovaný aparát měl chovat

Ale ptáš-li se zde, asi jsi už leccos vyzkoušel...


  • 0

#3 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 6 červenec 2014 - 06:31:46

podle popisu to vypadá, že závěrka funguje stejně jako v rb67 (krom k/l objektivů). problém s tím prakticky není, kloboučkovat se dají i dvě vteřiny bez většího problému. sám, protože používám čtvercové filtry, uzavírám závěrku pootočením voliče časů. stačí jen o trochu a už se závěrka zavírá. ale snažím se dostat nad 4-5 vteřin (stejně je pak diskutabilní účinek filtru, pokud nejde jen o nd, a tak nevadí ještě přidat další filtr nebo ho vynechat, dle situace a filmu - acros), pro sichr, v praxi to ověřené nemám


  • 0

#4 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 červenec 2014 - 19:00:17

Děkuji za reakce! Problém je v tom, že nejběžnější způsob ovládání závěrky v režimu "T" - drátěnkou: zmáčknout - otevřít závěrku - zmáčknout - zavřít závěrku fakt nefunguje. 

Takře u mě krytka... Ale je fakt, že u časů kolem 2-3 sec. se mi už objevily šmouhy. No co, tak clonit, ND, atd.


  • 0

#5 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 380 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 7 červenec 2014 - 19:12:13

Promiň, nemysli si, že tě podceňuji .... někdy se stane, že... ale tentokrát slepé kuře zrno nenašlo :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních