Přejít na obsah


Fotka

vše prošlé - důsledky ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 kapetr

kapetr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 srpen 2014 - 22:29:44

Zdravím  a prosím o radu.

 

Našel jsem několik nevyvolaných ČB negativů. A k nim i UNIV. vývojku a ustalovač FOMA (do 2007) - nicméně prášky vypadají celkem neztvrdle, ....

 

Jelikož mám v ledničce i cca 10 let starou metřáž Fomaoan 100, tak jsem z něj kousek zkusmo nafotil a ve staré vývojce vyvolal a ve starém ustalovači ustálil.

 

Výsledek ?

 

Rovnoměrný šedý závoj i na zcela neosvětlených místech (perforace, ...). Jinak jsou obrázky zdá se ostré i prokreslené. Jen ty stíny  asi nebudou na pozitivu černé, ale šedé :sad:   (=> přeexponovat pozitiv ?)

 

Zajímalo by mě, co je nejpravděpodobnější příčinou šedého závoje (osvitnutí snad ne - při zakládání do tanku byla tma jak v ...).

 

- starý film ? (=> ani noá chemie nepomůže a jak budou vypadat ty filmy v kazekách, co jsou ještě starší a navíc skladovány v teple - nechci domýšlet)

 

- stará vývvojka ? - pomohlo by prodloužit vyv. dobu ? Pomohlo by to rozpustit ta nosvitnutá místa, aby byl celuoid průhledný ?

 

- starý ustalovač - dtto ?

 

 

Díky.


  • 0

#2 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 srpen 2014 - 00:57:18

Ahoj, vítej na temný!

 

Staré filmy závojují, to je vlastnost, dá se tomu pomoc vývojkou se středním fosforečnanem sodným (Koblic MPB), loni jsem s tím volal filmy 15 let po nafocení a zvětšovat to šlo.

Stejnoměrný závoj až tak moc nevadí, jen svítíš víc pod zvětšovákem. Prošlý film + 2 prošlé lázně, to už je moc proměnných, trochu loterie. Ustalovač si otestuj na odstřižku filmu, vem čerstvou vývojku a udělej si expoziční zkoušku filmů. Otázka je, kolik máš toho materiálu, aby se to vyplatilo. Na druhou stranu máš na jeden víkend o zábavu postaráno :-)

Rozpustit závoj = zeslabit, klidně receptů na zeslabovače je spousta, ale je to další proces navíc.

Ať se daří!


  • 1

#3 kapetr

kapetr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 srpen 2014 - 18:49:19

Zdravím - a díky za odpověď.

 

Zkusil jse také zavolat na FOMA poradenskou liku - byl tam ochotný pán. Možná bude i pro ostatní zajímavé, co mi řekl.

 

1. nejpravděpodobnější původce je film. Nicméně v mém případě byl v ledničce a tudíš i po 10 letech bych nečekal problém. Jak pak budou vypadat ty, co byly ještě déle a v obýváku ...

 

2. ty práškové chemikálie, pokud nejeví známky zvlhnutí (ztvrdléů hrudkyů flrey na pap. pytlíčcích, ...) moc nestárnou a měly by jít použít. Jen mi doporučil u vývojky prodloužit čas o 10-20% a u ustalovače hlídat, zda nezůstal MLÉČNÝ závoj (=důkaz, že už nefunguje).

 

3. pro zmírnění závoje přidat do vývojky cca 1g KBr/litr - nicméně, jak jsem se dočetl, může to mít vliv na vyvolávací dobu (prodloužení). Problém je, kde ho sehnat. Zjistil jsem, že KBr používán proti epilepsii ve veterině. Takže snad v lékárně - pokud budou ochotni mi pár gramů prodat. Otázkou však zůstává, o kolik prodloužit vyvolávání.

 

4. spíše než UNI vývojku koupit LQR (kontrastní).

 

5. Závoj by při zvětšování neměl moc vadit - já však spíš uvažuji o digitalizaci - a dle mé zkušenosti scanery zrovna velkou rozlišovací schopností úrovní jasu (gradace) neoplývají. Možná tedy zvážím přece jen to zvětšování :-)

 

 

P.S.: jde mi o fotky mého, již zemřelého, miláčka - fr. buldočka - černého (!) - proto je pro mě právě důležité rozlišení jasů v temných částech. Proto se mi moc do kontrastní vývojky nechce jít (slily by se stíny).


  • 0

#4 kapetr

kapetr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 srpen 2014 - 19:10:26

Pozn.: dle doporučení Stříbrokaza jsem testnul ustalovač kousíčkem osvitnutého jazyka ze starého filmu, co chci zpracovat: do minuty zcela zprůhledněl (žádný závoj). Takže ustalovač je OK. Závoj tedy bude důsledkem filmu a/nebo vývojky.


  • 0

#5 kapetr

kapetr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 srpen 2014 - 20:48:32

Pokud by se někdo také setkal s dlouho prošlými materiály a chemii, možná ho zaujme má zkušenost (několikadenní intenzivní "boj"

a znovuobjevování pozapomenutého:

 

 

 

1. NEGATIVNÍ PROCES: film - fomapan N21 (role) - prošlý 2002 + vývojka FOMA UNI (1:3) prošlá 2007 a kyselý ustalovač FOMA prošlý 2007

 

- film uchovávaný v ledničce -> jde na něj standardně fotit, po vyvolání lehký šedý závoj (v poz. procesu takřka bez vlivu)

 

- tentýž fim, ale dávno nafocený, kazetky "uchovávány" v pokoji -> po vyvolání silný (černý hustý) závoj; někdy jde ještě dobře rozpoznat neosvitnutá místa (např. perforace, mezery mezi snímky, ...), ale jindy vypadaly filmy na první pohled zcela černé a až po prosvícení silným světlem je vidět, že tam něco je (či spíše bylo).

 

Ty ještě únosné jsem zkusil zvětšovat, ale výsledek byt mizerný: minimální kontrast, ostrost a detaily v ..., černé flíčky (asi shluková ložiska stříbra), ...

 

Jeden byl i ve foťáku, ale dofotcení nedopadlo - silná podexpozice (== takřka jen závoj) - asi ztráta citlivosti

 

 

2. POZITIVNÍ PROCES - pro mě velké překvapení!

 

Vývojka:        Fotol M (Reprografia) - pošlá 2002: menší pap. pytlík prokvetl chemikálií

Ustalovač:     Kyselý ustalovač (?) - prošlý 1983, za 3,- Kčs

 

Papíry:  KATASTRUFÁLNÍ skladování až desítky let na nezateplené půdě (jen tašky na lištách) => v létě až 50 st.C, sauna, v zimě mráz prakticky jak venku.

 

FOMA SPEED N311 (RC) - prošlý 1999: naprosto perfektní výsledky! Snad jen trochu tvrdší (než N) gradace

NEOBROM N2111 - prošlý 1989 (!!!): velmi dobrý, jemné odstupňování polotónů, trochu plošší, nepatrně "ne-čistě bílý" nádech, ale dobře použitelný

BROM EXTRA 2111 C - také 80. léta: ten byl jediný KO (nahnědlý flek)

 

že to fungovalo jsem žasl !

 

Vyvolával jsem staré, ale kvalitní negativy + zkusmo i ty silně závojované/černé  (ty nedopadly - není divu).

 

 

Závěr ?

 

- chemikálie se prakticky nekazí; pokud nejde o život, tak kupovat nové je zbytečné

- filmy - ty jdou do kytiček nejvíce a nelze to napravit. Na druhou stranu, málokdo je takový bordelář jako já, aby nechal filmy ležet 12 let!

- papíry - za zkoušku nic nedáte a mohou fungovat i zcela bezvadně i po desítkách let !

 

Bohužel - na jednom z těch špatně skladovaných kazetek byl i ten náš pejsek a s fimem s černým závojem už nic nenadělám. Zkusil jsem fotku ještě naskenovat a upravit v Gimpu (jas/kontrast/filtry/...), ale moc to nepomohlo :-(

 

Na asi nejpoužitelnější a vylepšený snímek se pro představu můžete podívat zde:

http://jpnk.wz.cz/Hugo_3.jpg

 

ostatní mnem horší.

 

 

Ale nelituji - s radostí jsem si zavzpomínal na kouzlo vlastnoručního vyvolávání. A výsledky z dobrých negativů by\ly mnohem lepší, než když jsem je dělal ještě jako náctiletý. Tím nemyslím, že by to bylo díky prošlým materiálům, ale spíš současnou větší pečlivosti (vícero proužkovým zkouškám, ...).

 

Má to své kouzlo - možná to nebylo naposledy :-)

 

Zdravím TEMNOU KOMORU !


  • 1

#6 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 124 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 088

Publikováno 15 srpen 2014 - 22:23:14

Nelaboruj tam, kde je to vyzkoušené. Expozici prodloužit na cca dvojnásobek a následně vyvolat v rodinalu 1+ 50. -----  Odzkoušeno.


  • 0

#7 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 22 srpen 2014 - 10:52:40

...

 

3. pro zmírnění závoje přidat do vývojky cca 1g KBr/litr - nicméně, jak jsem se dočetl, může to mít vliv na vyvolávací dobu (prodloužení). Problém je, kde ho sehnat. Zjistil jsem, že KBr používán proti epilepsii ve veterině. Takže snad v lékárně - pokud budou ochotni mi pár gramů prodat. Otázkou však zůstává, o kolik prodloužit vyvolávání.

 

...

 

KBr neboli bromid draselny doda spolehlive firma Dorapis. V nouzi lze pouzit i borax, zhruba stejne mozstvi, je ale potreba jednak prodlouzit vyvolavaci cas a pocitat s drobnou ztratou rychlosti filmu.

 

Další zaručený prostředek je benzotriazol, nebo totez jako Kodak Antifog, momentalne se rusi laboratore na Barandove a rozprodavaji to po litrech.


  • 0

#8 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 26 srpen 2014 - 15:26:25

Je nějaký konkrétní  člověk, se kterým  blíže jednat?

Díval jsem se na stránky B. a  tam se o tom  nijak  nešíří... Nebo jsem se  díval špatně?


  • 0

#9 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 362

Publikováno 27 srpen 2014 - 06:37:25

 

...

 

3. pro zmírnění závoje přidat do vývojky cca 1g KBr/litr - nicméně, jak jsem se dočetl, může to mít vliv na vyvolávací dobu (prodloužení). Problém je, kde ho sehnat. Zjistil jsem, že KBr používán proti epilepsii ve veterině. Takže snad v lékárně - pokud budou ochotni mi pár gramů prodat. Otázkou však zůstává, o kolik prodloužit vyvolávání.

 

...

 

KBr neboli bromid draselny doda spolehlive firma Dorapis. V nouzi lze pouzit i borax, zhruba stejne mozstvi, je ale potreba jednak prodlouzit vyvolavaci cas a pocitat s drobnou ztratou rychlosti filmu.

 

Další zaručený prostředek je benzotriazol, nebo totez jako Kodak Antifog, momentalne se rusi laboratore na Barandove a rozprodavaji to po litrech.

 

Bromid draselný a další fotochemii lze koupit na www.mamut-photo.com. Nakupoval jsem tam zmíněné asi před třemi týdny.


  • 0

#10 Vyva

Vyva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 2

Publikováno 2 září 2014 - 21:10:00

Zdar pro  N21 mám vyzkoušený a fungovalo to: 30 minut máčet v destilce a každech 5 minut pořádně zamíchat, pak vylít, dát vývojku a vyvoálvat 9 min ve Fomadonu LQN( každou minutu míchat min 10s), pak pořádně vypláchnout, a poté 10 min ustalovat v utalovačí foma, na začátku sem 30s míchal a pak každou minutu 10 sekund


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních