Přejít na obsah


Fotka

Nutnost destilované vody


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
49 odpovědí na toto téma

#1 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 září 2014 - 23:12:05

Zdravím příznivce temné komory, dnes jsem vyvolal svůj první film a z výsledku který visí a suší se v koupelně to vypadá, že se zadařilo i když v jistých fázích procesu zpracovávání jsem v to nedoufal :grin: . Vyvolával jsem Fomapan 200, všechna chemie byla také od Fomy (Fomadon LQN, Fomacitro, Fomafix a Fotonal) a postupy a časy jsem použil z dokumentace k jednotlivým chemikáliím. Chtěl jsem zkusit vyvolat ještě další film, ale uvědomil jsem si, že už nemám dost destilované vody a chtěl jsem se zeptat, jak je to s nutností používat destilovanou vodu pro přípravu roztoků? Dnes jsem použil destilovanou vodu do všech roztoků a jen u praní jsem použil vodu z kohoutku. Je nutnost používat na přípravu chemie destilovanou vodu a nestačila by aspoň u některých roztoků jen kohoutková voda? Prošel jsem si datasheety jednotlivých chemikálií a nikde se tam vyloženě nepíše o destilované vodě. Jediné zmínky o destilované vodě jsem našel v datasheetu k filmu, kde je uvedena jako alternativa k přerušovací lázni Fomacitro nebo roztoku kyseliny octové a pak jen jako finální oplach jako alternativa k roztoku smáčedla.


  • 0

#2 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -25

Publikováno 26 září 2014 - 23:56:16

Může být i převařená.


  • 0

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 září 2014 - 07:38:53

Voda z vodovodu byva dobra, co nemusi byt tvoj pripad. AK nechces dat za rozbor vody 5000k, potom je to iba na tvojej skusenosti.

AK pouzivas chemiu Kodak, potom sa s tvrdostou vody pocita. S tou 10° nemeckych. To je tak ta pitna voda z vodovodu. Foma to ma podobne.

Cistota vody vplyva hlavne na zivotnost vyvojky, ak pouzvivas one-shot, netyka sa ta to. Potom na zivotnost bielica a bieliaceho ustalovaca, v CB sa nepouziva, netyka sa ta to. Paradoxne cistota vody vplyva na vyslednu cistotu vysuseneho filmu, kvalitne zmacadlo riesi aj tento problem.

Takze ak nemas na vysusenom filme mapy po vode, voda asi nie je problem pre prilezitostne spracovanie filmu. Ak ich tam mas, tak su iba na strane podlozky. Nastriekaj na makku handru trochu okeny a jemne nou pozdlzne prejdi po filme (z tej lesklej strany filmu). Mnohym sa tu teraz asi zjezili chlpy, ale pri trche cviku je vysledok lepsi, ako nevzhladne mapy na fotografiach. Nabuduce sa toho vyvarujes :)

 

P.S: Je to mile, ze vacsina prvych filmov tak nadchne, ze vznikne potreba sa o tom podelit s ostanymi. ALe len tak dalej.


  • 0

#4 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 27 září 2014 - 08:14:45

Vůbec bych se vody z kohoutku nebál, tady u nás je voda dost tvrdá,

ale i tak si občas dovolím v nouzi nejvyšší její použití na všechny body procesu volání.

Vodu samozřejmě převařuju a studenou filtruju přes jemné sítko a plátno

(zůstávají mi tam vykristalizované částečky CaCO3-vodního kamene).

Jinak používám měkkou vodu z jedné studánky, pro kterou si jezdím s kanystry,

každý rok se dělá rozbor a dle něj jde o "skoro" kojeneckou vodu, takže mi odpadá 

nákup Demi či Destil vody.

 

PS: ještě si pamatuji radost z prvního povedeného filmu, držím palce.


  • 0

#5 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 27 září 2014 - 08:19:51

stoji za to použit destilku (resp. převařenou vodu) pro:
- přípravu stocku
- přípravu zvláštních jednorázových vývojek (třeba POTA), především pokud mají vydržet několik hodin; standardně ředěného rodinalu se to ale netyká
- poslední oplachování se smáčedlem

v kohoutkové vodě můžou plavat nějaké malé, nerozpustné nečistoty, proto někteří borci doporučují filtrovat
  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 září 2014 - 12:46:26

Ahoj ziki,

Gratuluji k prvnímu filmu!

Začals správně, podle datasheetů, on je výrobce nevydává jen tak pro srandu.

většinou stačí vodovodní převařená a odstátá (bordel spadne na dno) voda. Pokud se Ti nezanáší rychlovarná konvice a jiný nádobí vodním kamenem, tak pohoda. Pokud výrobce povoluje převařenou vodu tak s tím počítá a ve vývojce bude něco na její úpravu (calgon, cheláty a pod..). V čb chemii je dobré používat destilku tam, kde to výrobce předepíše, u vývojek s vitaminem C - jsou citlivé na stopy železa (foma excel), v doma navažované chemii a na závěrečný oplach se smáčedlem. Prát se dá v kohoutkové, pokud v ní jsou nějaké drobku, tak přes průtokový filtr. Jako alternativa k přerušovači se dá použít kyselina citronová, nebo jen proplach vodou.

 

Ať se daří!


  • 0

#7 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 27 září 2014 - 19:24:48

Vubec destilku nepouzivam... pouze k poslednimu prani filmu. A stocky ID11 drzim rok. Nepamatuji, ze by tam psali vylozene o destilovane. Z knizek jsem vycetl, ze je lepsi prevarena z vodovodu nez neprevarena destilovana (samozrejmne nejlepsi prevarena destilovana). 


  • 0

#8 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 27 září 2014 - 20:01:59

Vubec destilku nepouzivam... pouze k poslednimu prani filmu. A stocky ID11 drzim rok. Nepamatuji, ze by tam psali vylozene o destilovane. Z knizek jsem vycetl, ze je lepsi prevarena z vodovodu nez neprevarena destilovana (samozrejmne nejlepsi prevarena destilovana). 

 

Jde taky o to, co znamená destilovaná. Destilovaná u nás může být skutečně destilovaná, tudíž její převaření je poměrně zbytečné, ale může to být jen voda, která prošla důkladnou filtrací (reversní osmóza) a tudiž splňuje normu na čistotu jako destilka. Stačí se podívat na kanystr z kauflandu. Pro náš trh se tato voda jmenuje destilovaná, pro polský se woda jmenuje demineralizowana.


  • 0

#9 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 28 září 2014 - 07:29:04

Destilovana sa podla EU bude volat taka voda, ktora presla odparovanim a naslednou kondenzaciou. Kedze niektore latky sa dokazu odparovat spolu s vodou, nie je ani tato metoda zarukou uplnej cistoty. Ba naopak. Skrinka plna flasiek roznych tvarov a napisov ma o tom pravidelne presviedca. Hlavne ten kutik skrinky, kde sa zgrupuju 53-ky. Ovocne destilaty. Pre fotku absolutne najuzitocnejsie roztoky. Tak uvolnujuce. Povznasajuce. Tak vyrecne. Skrzeva ne clovek vidi svet ako vytvarnu skratku. Pokilal mi podlaha neda jednu popapuli, zopakujem si to aj nabuduce.


  • 0

#10 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 září 2014 - 09:02:52

Roky som nepoužíval destilovanú vodu (ani demineralizovanú), až v poslednej dobe cca päť rokov, keď mám neobmedzený prístup k hektolitrom demineralizovanej vody ju používam na všetko. Roky som používal vodovodnú prevarenú vodu na vývojky a na ostatné lázne dokonca len teplú z vodovodu. Dokonca keď som robil inverziu a vedel som, že ju spracujem v následujúcich dvoch-troch  dňoch tak som na všetko použil teplú vodu z vodovodu. Keď som robil tridsať filmov Svema S8, kto by bol kupoval toľko destilky?

 Treba si urobiť taký malý test, prevariť vodu aspoň päť minút, a po ochladení ju opatrne zliať. Potom urobiť nejakú klasickú práškovú vývojku. Ak bude vývojka aj po mesiaci funkčná tak nie je problém. Hovorím to preto, že niektoré vody môžu obsahovať aj látky, ktoré sa prevarením neodstránia, a vo vývojke môžu robiť šarapatu (kovy). U nás v Prešove to nehrozí, to už viem, jedine že by sa zmenil zdroj dodávky vody.


  • 0

#11 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 28 září 2014 - 09:26:52

Myslim, ze jelikoz jde o dotaz zacatecnika, je bezpecne rici, at si destilkou nelame hlavu a za usetrene penize at si koupi nejaky ten film navic a foti. Asi se najde kombinace vodovodu a chemie, kde pouziti nedestilovane vody bude delat nejaky ten rozdil, ale ja si nevzpominam, ze by si na to nekdo zde stezoval. Kdyz jsem zacinal, take jsem vsude pouzival destilovanou vodu, zbytecne. A take jsem u papiru resil teplotu, jak tam tech 20 stupnu udrzet. Taky zbytecne.. :-)


  • 0

#12 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 28 září 2014 - 09:39:54

 

Vubec destilku nepouzivam... pouze k poslednimu prani filmu. A stocky ID11 drzim rok. Nepamatuji, ze by tam psali vylozene o destilovane. Z knizek jsem vycetl, ze je lepsi prevarena z vodovodu nez neprevarena destilovana (samozrejmne nejlepsi prevarena destilovana). 

 

Jde taky o to, co znamená destilovaná. Destilovaná u nás může být skutečně destilovaná, tudíž její převaření je poměrně zbytečné, ale může to být jen voda, která prošla důkladnou filtrací (reversní osmóza) a tudiž splňuje normu na čistotu jako destilka. Stačí se podívat na kanystr z kauflandu. Pro náš trh se tato voda jmenuje destilovaná, pro polský se woda jmenuje demineralizowana.

 

Nevim, zda z hlediska odstaneni vzduchu z vody (proto se voda prevaruje) je destilace stejne ucinna jako prevareni. U destilace se voda odpari a skapalnuje, takze bych se vubec nedivil, kdyby destilka obsahovala hodne plynu. Pokud by tomu tak bylo, potom i destilku je treba prevarovat. Je to ale jen ma spekulace, nemam na toho tema zadne vedecke poznatky.. :-)


  • 0

#13 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 28 září 2014 - 11:06:28

Nevim, zda z hlediska odstaneni vzduchu z vody (proto se voda prevaruje) je destilace stejne ucinna jako prevareni. U destilace se voda odpari a skapalnuje, takze bych se vubec nedivil, kdyby destilka obsahovala hodne plynu. Pokud by tomu tak bylo, potom i destilku je treba prevarovat. Je to ale jen ma spekulace, nemam na toho tema zadne vedecke poznatky.. :smile:

 To už záleží na destilační aparatuře. Pokud nechám vodu zkapalnit, zavřu do flašky a postupně nechám ochladit až na pokojovou teplotu, což je nejrychlejší a nejjednodušší metoda, můžu si být jistý, že mám vodu dobře zbavenou kyslíku. Respektive plně dostačující pro naše účely.


  • 0

#14 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 29 září 2014 - 10:48:27

Převařená voda z kohoutku je bez problémů, je zde mnohem více a podstatnějších faktorů, které ovlivní kvalitu výsledného negativu. Ani vývojka není nejdůležitější, podstatné je dospět k jednomu procesu a pak jej konzistentně uplatňovat (film-iso-vývojka). Je to jen rutina, která následuje poté, co ve správnej moment a ve správným světle zmáčkneš spoušť. Takže fotit, fotit a fotit (vším, co je po ruce).


  • 0

#15 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 září 2014 - 12:12:18

Ahoj a děkuji za rady. Už mám za sebou druhý film Fomapan 200 a opravdu jak píšete, radost z prvního ale i z druhého vyvolaného filmu byla opravdu velká. Ta zvědavost, překvapení a radost, když pověsím negativ sušit a vidím, že všechny políčka se vypadají povedeně (u Fomapanu je jich 38) :smile: . Škoda, že jsem s vyvoláváním filmů nezačal už dřív :neutral:. Nakonec jsem si koupil další destilované vodu a říkám si, že zpočátku nebudu experimentovat a zatím budu používat destilku, než dostanu celý vyvolávací proces do ruky. Poněvadž kdybych teď narazil na nějaký problém, tak bych asi nevěděl, v čem je chyba a nechtěl bych být zklamán hned na začátku :D . Do experimentování a zanášení různých proměnných do vyvolávacího procesu bych začal, až získám nějaké zkušenosti, ale zatím pojedu na jistotu podle postupů v datasheetech Fomy. Zatím také používám všechny namíchané roztoky jen jednou a pak je vylévám, ale časem bych chtěl taky zekonomičtit celé vyvolávání, poněvadž třeba balení vývojky mi při současném míchání vystačí dle výpočtů jen na sedm filmů :???: .

Jinak bych měl drobný dotaz, když jsem sušil druhý film přes noc v koupelně, tak mi asi někdo několika kapkami vody potřísnil pár políček filmu zrovna na straně emulze :roll:. Když jsem se to ráno pokoušel setřít, tak to bylo takové lepkavé a moc to nešlo pryč. Po usušení těch setřených fleků se zdá být snímek na negativu v protisvětle v pořádku, ale při pohledu z boku na negativ jsou ty fleky vidět, dá se něco v takových případech dělat? Třeba já už si připravuji pro další film protiopatření, že negativ budu sušit v koupelně jen nezbytnou dobu a to si i ohlídám a pak jej zavěsím do jiné místnosti a ještě při sušení bude viset emulzí na odvrácené straně směrem k umyvadlu :D .


  • 0

#16 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 29 září 2014 - 12:55:32

Ahoj a děkuji za rady. Už mám za sebou druhý film Fomapan 200 a opravdu jak píšete, radost z prvního ale i z druhého vyvolaného filmu byla opravdu velká. Ta zvědavost, překvapení a radost, když pověsím negativ sušit a vidím, že všechny políčka se vypadají povedeně (u Fomapanu je jich 38) :smile: . Škoda, že jsem s vyvoláváním filmů nezačal už dřív :neutral:. Nakonec jsem si koupil další destilované vodu a říkám si, že zpočátku nebudu experimentovat a zatím budu používat destilku, než dostanu celý vyvolávací proces do ruky. Poněvadž kdybych teď narazil na nějaký problém, tak bych asi nevěděl, v čem je chyba a nechtěl bych být zklamán hned na začátku :D . Do experimentování a zanášení různých proměnných do vyvolávacího procesu bych začal, až získám nějaké zkušenosti, ale zatím pojedu na jistotu podle postupů v datasheetech Fomy. Zatím také používám všechny namíchané roztoky jen jednou a pak je vylévám, ale časem bych chtěl taky zekonomičtit celé vyvolávání, poněvadž třeba balení vývojky mi při současném míchání vystačí dle výpočtů jen na sedm filmů :???: .

Jinak bych měl drobný dotaz, když jsem sušil druhý film přes noc v koupelně, tak mi asi někdo několika kapkami vody potřísnil pár políček filmu zrovna na straně emulze :roll:. Když jsem se to ráno pokoušel setřít, tak to bylo takové lepkavé a moc to nešlo pryč. Po usušení těch setřených fleků se zdá být snímek na negativu v protisvětle v pořádku, ale při pohledu z boku na negativ jsou ty fleky vidět, dá se něco v takových případech dělat? Třeba já už si připravuji pro další film protiopatření, že negativ budu sušit v koupelně jen nezbytnou dobu a to si i ohlídám a pak jej zavěsím do jiné místnosti a ještě při sušení bude viset emulzí na odvrácené straně směrem k umyvadlu :D .

Když mám na negativu náhodou nějaký "flek" od vody a nejde ani šetrným otíráním odstranit, vykoupu to znovu ve smáčedle po krátkou dobu a problém tím vždy vyřešil ... . 


  • 0

#17 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 září 2014 - 20:52:59

pamatuju se, když jsem začínal, dodržoval jsem všechny postupy a doporučení dbal až úzkostlivě

sem tam jsem z něčeho polevil, ale čistou vodu zachoval, jezdím do opatovické elektrárny pro jejich demineralizovanou vodu, vždycky kolem 150 litrů, to mi vydrží dlouho

dvě koruny bez daně za litr

no když mi došla a vzal jsem balenou pitnou vodu z hm, fungovala taky


  • 0

#18 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 30 září 2014 - 10:09:08

Vždycky když jsem dělal Mytol z normální vody, tak jsem tam měl takové hnusne sraženiny. Včera jsem si namontoval reverzní osmozu a ze stejných surovin je Mytol křišťálově průzračný. Na vyvolávací schopnosti to pravděpodobně vliv nemá, ale jsem teď klidnější ;)
  • 0

#19 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 30 září 2014 - 12:01:56

Co je pravdy na tvrzeni, ze pokud je vyvojka dvouslozkova, tak ten prvni sacek obsahuje nejake prisady na upravu tvrdosti vody (tudiz se pocita s vodou nedestilovanou)? Vim, ze nektere vyvojky to tak maji, lze to rici obecne o dvouslozkovych praskovych vyvojkach? Nebo proc se sacky aplikuji po sobe a nejsou soucasti jednoho baleni?


  • 0

#20 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 září 2014 - 12:38:42

Dva sáčky sú kvôli životnosti vývojky v práškovom stave. Čo sa týka tých prísad pre odstránenie tvrdosti vody, myslím si, že každá konfekčná prášková vývojka obsahuje hexametafosforečnan sodný v množstve cca 2g, ktorý odstráňuje tvrdosť vody. Hovorím "myslím si", nakoľko niktorý výrobca nezverejňuje zloženie vývojky ktorú vyrába. Čo sa týka toho hexa..., M19, calgon a pod. (rôzne názvy jednej látky), v každom predpise na váženie lázni je písané, že nie je nutné ho použiť v prípade, že sa použije destilovaná alebo aspoň prevarená voda, ináč nemá vplyv na funkčnosť lázne.


  • 0

#21 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 30 září 2014 - 16:29:49

Tak výrobci uvádí, jaké je složení, třeba xtol je patentovaný, takže je to veřejná informace, dokonce to píšou v technickém listě, co je v jakém sáčku. To, co dělá vodu zásaditou ji zároveň změkčuje, stejně, jako například soda při praní. Někde je to relativně jedno, na horách bych klidně používal vodu z vodovodu, v Brně mi na změřené tvrdosti nestačil běžný tester, voda je tu křupavá a ještě máme spoustu rzi v trubkách.


  • 0

#22 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 30 září 2014 - 17:27:35

Jak říkáš, v Brněnskou vodu mi konduktometr odmítl změřit s hláškou "out of range" (>99uS) :D


  • 0

#23 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 říjen 2014 - 11:27:49

u nás je voda tvrdá tak, že by se dala krájet, ale mě nedostanou

nakonec to bylo 264 l

Přiložený soubor  voda.jpg   94,43K   23 Počet stažení


  • 0

#24 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 7 říjen 2014 - 11:45:09

:shock: :mrgreen:


  • 0

#25 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 172

Publikováno 7 říjen 2014 - 11:50:58

uriznout vrsek, vytlouct skeelko a nalevo je hezka predni standarda pro VF

 

u nás je voda tvrdá tak, že by se dala krájet, ale mě nedostanou

nakonec to bylo 264 l

attachicon.gifvoda.jpg


  • 0

#26 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 říjen 2014 - 12:53:37

jo naše dvéře, dnes již bývalé, dali jsme udělat dřevěnou repliku

mmch to okýnko dole je můj příspěvek k vizualizaci dvorka, nejdřív jím koukal pes kamil, pak se přidal synek jonáš, prvního vystřídal pes jindřich a druhý vyrostl, kouká už horním oknem


  • 0

#27 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 3 listopad 2014 - 20:19:25

Já vyvolával v obyč. vodě z kohoutku, ke konci bez smáčedla a po uschnutí tam byly mapy. Dělal jsem to dnes poprvé. Tak jsem navlhčil hadru na TV na obrazovky ,film lehce vyvěšenej přejel a byl čistej :)


  • 0

#28 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 3 listopad 2014 - 20:37:11

Ja ako správny nedbalý lajdák som vždy vyvolávala v obyčajnej neprevarenej vode .... ale sľúbila som kamarátovi, že mu vyvolám film a nechcela som sa prezentovať ako darebák, tak som kúpila destilku, aj som ju použila a vtedy som zbadala ten rozdiel!


  • 0

#29 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 3 listopad 2014 - 22:36:18

Ja ako správny nedbalý lajdák som vždy vyvolávala v obyčajnej neprevarenej vode .... ale sľúbila som kamarátovi, že mu vyvolám film a nechcela som sa prezentovať ako darebák, tak som kúpila destilku, aj som ju použila a vtedy som zbadala ten rozdiel!

 

Copak, najednou to není tak umělecké? :D


  • 1

#30 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 3 listopad 2014 - 23:14:41

Ja ako správny nedbalý lajdák som vždy vyvolávala v obyčajnej neprevarenej vode .... ale sľúbila som kamarátovi, že mu vyvolám film a nechcela som sa prezentovať ako darebák, tak som kúpila destilku, aj som ju použila a vtedy som zbadala ten rozdiel!

Poprosim nejaky konkretnejsi popis toho, v cem ten rozdil byl videt.. Hure vyvolany film od spravne vyvolaneho filmu se asi lisi jednim nebo vice z nasledujicich:

1) vyvojka nepracovala jak mela

2) prerusovac nepracoval jak mel

3) ustalovac nepracoval jak mel

4) problemy s oplachem/susenim/zaprasenim/v aplikaci smacedla

 

(2) bych vyloucil, preruseni je prilis jednoduchy krok, aby tam hrala rozdil voda, (3) overi az cas. Takze pouziti "lajdacke" vody vs destilovane zrejmne dela rozdil u (1) nebo (4).

 

S mapami souhlasim, kdyz vyschnou mineraly obsazene v obycejne vode, je to videt. Akorat dle meho nazoru/zkusenosti to lze zcela eliminovat poslednim oplachem v destilovane vode (se smacedlem, pokud pouzivate).

 

Stouram se v tom, protoze jsem presne opacny pripad - zacinal jsem u pouziti destilky u kazdeho roztoku, pak jsem usoudil, ze je to zbytecnost (krom utracenych penez vadi mi zbytecna ekologicka zatez - energie spotrebovana na produkci destilky a jeji nasledny rozvoz do obchodu).


  • 0

#31 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 4 listopad 2014 - 17:07:41

 

Ja ako správny nedbalý lajdák som vždy vyvolávala v obyčajnej neprevarenej vode .... ale sľúbila som kamarátovi, že mu vyvolám film a nechcela som sa prezentovať ako darebák, tak som kúpila destilku, aj som ju použila a vtedy som zbadala ten rozdiel!

 

Copak, najednou to není tak umělecké? :D

 

Nerozumiem otázke .... si si mohol všimnúť, že nerobím klasické zväčšeniny, takže mi občas nejaká kvapka na filme neprekážala .... a rozhodne žiadna kvapka sa zatiaľ nestala hlavnou hrdinkou mojich fotografií.


  • 0

#32 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 4 listopad 2014 - 17:18:48

obycajna voda z vodovodu nemala vplyv na pracu inych chemikalii - len susenie a kvapky na filme - aj tak mi tam nevadia .... 


  • 0

#33 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 4 listopad 2014 - 18:10:26

 

Ja ako správny nedbalý lajdák som vždy vyvolávala v obyčajnej neprevarenej vode .... ale sľúbila som kamarátovi, že mu vyvolám film a nechcela som sa prezentovať ako darebák, tak som kúpila destilku, aj som ju použila a vtedy som zbadala ten rozdiel!

Poprosim nejaky konkretnejsi popis toho, v cem ten rozdil byl videt.. Hure vyvolany film od spravne vyvolaneho filmu se asi lisi jednim nebo vice z nasledujicich:

1) vyvojka nepracovala jak mela

2) prerusovac nepracoval jak mel

3) ustalovac nepracoval jak mel

4) problemy s oplachem/susenim/zaprasenim/v aplikaci smacedla

 

(2) bych vyloucil, preruseni je prilis jednoduchy krok, aby tam hrala rozdil voda, (3) overi az cas. Takze pouziti "lajdacke" vody vs destilovane zrejmne dela rozdil u (1) nebo (4).

 

S mapami souhlasim, kdyz vyschnou mineraly obsazene v obycejne vode, je to videt. Akorat dle meho nazoru/zkusenosti to lze zcela eliminovat poslednim oplachem v destilovane vode (se smacedlem, pokud pouzivate).

 

Stouram se v tom, protoze jsem presne opacny pripad - zacinal jsem u pouziti destilky u kazdeho roztoku, pak jsem usoudil, ze je to zbytecnost (krom utracenych penez vadi mi zbytecna ekologicka zatez - energie spotrebovana na produkci destilky a jeji nasledny rozvoz do obchodu).

 

 

Normálně stačí poslední praní v destilce, aby po usušení nezůstaly na filmu fleky. Dále některé specifické vývojky mohou být háklivé na tvrdší vodu a pak může být použití destilky vhodné. A nakonec, v některých obcích je voda ve vodovodu tak tvrdá (nebo špatná), že to vadí i normálním vývojkám.

Osobně to moc neřeším a používám destilku jen na poslední praní, a to ještě jen když jí mám k dizpozici :). Staří fotografové si museli vystačit s mnohem horší vodou, než máme dnes my ve vodovodu.


  • 0

#34 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 4 listopad 2014 - 19:19:24

Vec je vylucne individualna. Niekto ma vodu tvrdsiu, niekto maksiu.

Kym na konfekcnu vyvojku zvacsa destilku netreba, na pyrovyvojky moze mat obsah siranov a uhlicitanov vo vode bezne obsiahnuty neblahe ucinky. A je taka specialna skupina vyvojok -- ultraostre, kde by som si to nedovolil. Treba vodu prevarit a odstranit aspon rozpusteny O2.

Pri prani vodou z vodovodu je vhodne zistit, ci voda neobsahuje drobne ciastocky - piesok, uvolnene usadeniny, kovy - inak voda vyhovuje. Pred pranim je vhodne vyprat film este v Hypo Clearing Agent, ktory pomaha vypierat  pozostatky sirnatanu sodneho. V pripade pouzitia sirnatanu amonneho nema pozostatky kysleho ustalovaca. V pripade pouzitia zasaditeho ustalovaca nema Hypo Clering Agent opodstatnenie. Posledne po prani a pred susenim je urcite zmacadlo. Bez neho ani krok. Ja pouzivam Kodak PhotoFlo. Pri tej cene je to maly zazrak. Pouzitie saponatu by som dnes odporucil az na poslednom mieste. A stieranie stierkou, hoci hojne ponukanou, to je praktika pre filmy asi z inej planety. Alebo mozno na CCD chipy DSLR.

Takze kvalita vody obecne moze mat vplyv aj na senzitometricke vlastnosti filmu. V praktickom zivote smrtelneho temnoomornika sa taka situacia nevyskytuje.


  • 0

#35 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 5 listopad 2014 - 09:31:57

 

...
A stieranie stierkou, hoci hojne ponukanou, to je praktika pre filmy asi z inej planety. Alebo mozno na CCD chipy DSLR...


:smile: Samozřejmě po minimálně minutovém namočení v roztoku smáčedla.
  • 0

#36 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 5 listopad 2014 - 12:17:56

>V pripade pouzitia sirnatanu amonneho nema Hypo Clering Agent opodstatnenie.

 

Keko, myslim ze to uplne tak neni. Hypo Clearing Agent ma vyznam pro zkraceni vypirani po pouziti kyselych ustalovacu. A jedno zda jsou postavene na thiosiranu sodnem ci thiosiranu amonnem (rychloustalovace). Pokud je ustalovac zasadity a cely proces vyvolani probehl v zasaditem prostredi (nebyl pouzity napr. selenovy tonovac rozpusteny v rychloustalovaci), pak zarazeni hypo clearing agentu pred samotnym pranim prilis vyznamu nema.

Ale mozna se mylim, nejsem chemik, kdyz tak me opravte.


  • 1

#37 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 5 listopad 2014 - 13:08:28

>V pripade pouzitia sirnatanu amonneho nema Hypo Clering Agent opodstatnenie.

 

Keko, myslim ze to uplne tak neni. Hypo Clearing Agent ma vyznam pro zkraceni vypirani po pouziti kyselych ustalovacu. A jedno zda jsou postavene na thiosiranu sodnem ci thiosiranu amonnem (rychloustalovace). Pokud je ustalovac zasadity a cely proces vyvolani probehl v zasaditem prostredi (nebyl pouzity napr. selenovy tonovac rozpusteny v rychloustalovaci), pak zarazeni hypo clearing agentu pred samotnym pranim prilis vyznamu nema.

Ale mozna se mylim, nejsem chemik, kdyz tak me opravte.

Nie, nie, nemylis sa. Rychla ruka napisala polopravdu.

Tak to radsej opravim hned v prispevku.


  • 0

#38 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 listopad 2014 - 13:14:42

... staří fotografové si museli vystačit s mnohem horší vodou...

Historická reminiscence: doporučovala se měkká dešˇˇtová voda... :-P 


  • 0

#39 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 5 listopad 2014 - 13:27:13

... staří fotografové si museli vystačit s mnohem horší vodou...

Historická reminiscence: doporučovala se měkká dešˇˇtová voda... :-P 

 

Dešťová? Počkej, to snad ne, proti tomu příručky varovaly, dešťová je plná svinstva i dnes, v době, kdy se topilo pevnými palivy a cesty nebyly tak málo prašné to bylo mnohem horší. Měkká pramenitá, to ano.


  • 0

#40 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 5 listopad 2014 - 15:20:43

Ja spise bojuji s pouzitim smacedla, co se map na filmu tyce. Pouzivam Fotonal, vim, ze na nej nekteri nadavali a doporucovali jine (s casem vyzkousim, ale zatim jsem neobjednaval odnikud, kde by meli nefomacke, nechtelo se mi platit postovne jen kvuli smacedlu). Nemam rad, kdyz se mi udelaji na filmu zaschle cesticky, po kterych voda se smacedlem stekala. Na konci takove cesticky se muze udelat zretelna "boule", po tom co tam zaschne vetsi mnozstvi smacedla. Je to vic viditelne pri nekolmem pohledu na negativ a pri osvitu je to spise nepatrne, ale uz se mi stalo, ze jsem to uvidel i na fotce. Za nejvetsiho vinika povazuji penu, ktera se vytvori pri poslednim vyplachovani preklapenim vyvojnice. Shluky peny sjedou dolu jen kousek (pri vertikalnim suseni svitku, zavesenim), negativ v castech, kde pena neni uschne driv a tyto suchsi oblasti pak zachytavaji tu sjizdejici penu, ktera dale pomalu praska a ve vysledku se vytvori mista, kde smacedla uschlo vice. Takze snazim se zabranit vzniku peny, a to tak, ze posledni prani delam destilkou, normalnim preklapenim, a az potom do vyvojnice pridam smacedlo a vyvojnici parkrat zamicham krouzivym pohybem a pak preklapim, ale velmi pomalu. Smacedlo se dostane na film, ale pena se neudela.


  • 0

#41 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 5 listopad 2014 - 15:29:46

Za nejvetsiho vinika povazuji penu, ktera se vytvori pri poslednim vyplachovani preklapenim vyvojnice. Shluky peny sjedou dolu jen kousek (pri vertikalnim suseni svitku, zavesenim), negativ v castech, kde pena neni uschne driv a tyto suchsi oblasti pak zachytavaji tu sjizdejici penu, ktera dale pomalu praska a ve vysledku se vytvori mista, kde smacedla uschlo vice. Takze snazim se zabranit vzniku peny, a to tak, ze posledni prani delam destilkou, normalnim preklapenim, a az potom do vyvojnice pridam smacedlo a vyvojnici parkrat zamicham krouzivym pohybem a pak preklapim, ale velmi pomalu. Smacedlo se dostane na film, ale pena se neudela.

Už jsem to tady někde psal. Ideálním smáčedlem je dle mne Tetenal Mirasol - smáčí, nenechává skvrny a ještě brání plísním. A do vývojnice smáčedlo (jakékliv) již dávno nedávám. Právě "pěna", která se mi pak objevovala i při dalším vyvvolávání ve vývojce mě vedla k tomu, že vývojnice je jen pro vývojku, vodu a ustalovač a smáčedlo s destilkou až po vyprání dávám do extra misky, kterou film před pověšením protáhnu. A je to! Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#42 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 5 listopad 2014 - 15:40:43

Diky, to smacedlo urcite casem vyzkousim. Jinak vyvojnici dvakrat dukladne vyplachnu pred dalsim vyvolavanim teplou vodou a vyvojka mi pak nijak nepeni (varovani pro zacatecniky - pozor ma mokrou civku vyvojnice, lepi se v ni film a hure nasouva, ja mam civky dve, tak na stridacku oklepu susim /po dukladnejsim setrasnuti vody/, kdyz vyvolavam vice svitku).


  • 0

#43 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 5 listopad 2014 - 16:26:54

To smáčedlo je fakt zázrak a v Praze je koupíš tady:

http://www.lightq.cz...koncentrat.html

Jo a ještě proč dávám přednost misce na konci před vývojnicí? Z misky to sleju zpátky do láhve a používám X krát, takže při ředění 1:400, ceně destilky a opakování je cena v řádu halířů.

Zdařec Luigi :shock:

 


  • 0

#44 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 listopad 2014 - 16:45:22

je zajímavý, že jsem smáčedlo taky chtěl používat opakovaně, mám pro něj i zvláštní tank, ale ono se nějak kazí

prostě přijdu po týdnu a přivoním a nevoní

tak namíchám jiný, vody habaděj a mirasol než vyplácám, to se dřív do prahy podívám a jezdím tam jednou ročně přibližně


  • 0

#45 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 listopad 2014 - 16:49:47

"Pěnivost" vývojky může být (a zpravidla i je) dána tím, že do mnohých emulzí se smáčedlo přidává již ve výrobě. Proč? Prostě proto, aby vyvolávač proniknul do emulze rovnoměrně a ve stejnou dobu. Jinak řečeno, aby nedocházelo k nepravidelnému vyvolávání filmového pásu a vzniku nevyvolaných "bílých teček" - to zvl. u vývojek rychle pracujících a naopak u vývojek "dlouhých" - při překlápění se "našlehává" vzduch do tekutiny a bublinky mohou ulpívat na povrchu emulze).

Flíčky po pěně (smáčedla) obvykle vznikají při předávkování smáčedla, při tvrdé vodě, při nedostatečně dlouhém pobytu filmu ve smáčedle (alespoˇn 1 minutu), při nedostatečném pohybu filmem ve smáčedle...

To je má zkušenost.

Při vyjmutí filmu z cívky (po vyprání a smáčedle) připevnit "kolíky", jeden konec filmu do levé ruky, druhý do pravé, film "postavit na hranu, levá nad hlavou, pravá u pasu, nechat cca 30sec. stékat tekutinu k okraji filmu, poté zavěsit do svislé polohy.


  • 0

#46 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 5 listopad 2014 - 18:08:42

Riedenie by sa malo asi upravit podla penivosti zmacadla. Myslim, ze zdvojnasobenie mnozstva vody nie je vobec co do ucinku zmacadla vobec na skodu.

Zmacadlo pouzivam opakovane, ucinok sa casom napred zvysuje, ale pokial zacne smrdiet, vznikne kal, alebo sa sfarbi, namiesam nove.

Zmacadlo lejem do tanku, ktory je po prani uz otvoreny. Chvilku sa s cievkou pohram, necham minutku dve, cievku vytiahnem, vytrasiem a zavesim do susicky. Dnes ju uz vobec nezapinam. Cievku necham na utierke vykvapkat, ani ju neoplachujem a necham spolu s tankom volne ususit. Oplachujem iba uzaver tanku, pretoze v nom sa este moze nachadzat nejaka stopa po ustalovaci. Filmy idu do cievky lahko, nepredpieram a ta mikroskopicka stopa zmacadla vo vyvojke mi nerobi ziadne problemy.

Penenie vyvojky mi pripada skor ako dosledok silneho potriasania a miesania vyvojky so vzduchom.

Prepadol som Diafine, tej konfekcnej a ani s nou nemam ziadne potiaze.


  • 0

#47 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 5 listopad 2014 - 18:49:15

Ja prave znovupouziti smacedla nehodlam delat. Jednak je to porad jeste faze vypirani, byt ctvrta, pata, takze se v nem teoreticky hromadi zbytky ustalovace, ale hlavne se v tom budou hromadit necistoty, i kdyz ty by ve vyvojnici nemely co delat po vyplachovani atd, ale to slevani, prelevani.. no nevim.. Mam lepsi pocit, kdyz odleju cistou destilku z origos 5l lahve a dam tam presne mnozstvi smacedla. Daleko lepsi pocit, nez kdybych delal obyc. vyvojku na destilce a pak udelal posledni vypach vodou po peti filmech. Smacedla se dava tak malo, ze bych nesetril. A posledni jinak vyplach uz nemusi byt o plne vyvojnici na predepsane mnozstvi, klidne polovina, takze zde kapku destilky i smacedla usetrim, to jo.

Smacedlo peni, protoze je to neco jako jar, tot me vedecke vysvetleni.. :-) Stekani na kraj filmu jsem take zkousel, ale me problemy to neeliminovalo uplne.


  • 0

#48 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 5 listopad 2014 - 19:39:07

Také používám Tetenal. Ilford se prodává pouze v litrovém provedení a pokud jej nepoužíváte i na pozitivy (lesk a RC), spotřebujete za dobu jeho životnosti jen část. Prošlé smáčedlo mi dělalo neplechu.

Ale i Tetenal mi čas od času udělá cestičky. Nevím proč, ale je to vždy pouze na opačné straně než emulze a setřel jsem to mikrovláknovou utěrkou navlhčenou v isopropylalkoholu. Ten by neměl narušovat plasty a nezanechává po sobě stopy (používám jej i na optiku).

Velmi malé množství smáčedla přidávám i do vývojky po poradě se zkušenými schválně, protože by to mělo pomoci proti ulpívání bublinek na horní hraně svitkového filmu (u kina to díky perforaci nevadí), což způsobuje charakteristické tmavší mapy na horním okraji filmu. Ze stejného důvodu je výhodnější míchat 2x po půl minutě (než 4 x za minutu podle Agfy).

Iola: Při vypírání se vyrovnává koncentrace thiosíranu ve filmu a ve vypírací vodě. Proto se i v znovupoužívaném smáčedle koncentrace nekumuluje (pouze by hrozilo zvýšení koncentrace thiosíranu v roztoku smáčedla při nedostatečném vyprání jednoho z filmů). Otázkou je stabilita naředěného smáčedla.


  • 0

#49 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 6 listopad 2014 - 08:02:35

To smáčedlo je fakt zázrak a v Praze je koupíš tady:

http://www.lightq.cz...koncentrat.html

Jo a ještě proč dávám přednost misce na konci před vývojnicí? Z misky to sleju zpátky do láhve a používám X krát, takže při ředění 1:400, ceně destilky a opakování je cena v řádu halířů.

Zdařec Luigi :shock:

No, to moje X neze brát absolutně. Z vlastní zkušenosi bych řekl, že opakované použití naředěného Mirasolu v destilované  (pokud je film řádně vyprán) nemá na kvalitu smáčení žádný vliv. To proměnné a zřejmě rozhodující je čas uschovávání naředěného Mirasolu. Tam mám zkušenost že asi tak 1 měsíc (tma, 20 st.C) a pak už se sním "něco"děje - jak píše RhX - trošku jiný zápach a hlavně se začínají objevovat malé chuchvalce čehosi. Závěr - když vyvolávám v půběhu 14 dní 15 filmů (naředěno cca 3 litry), tak je můj způsob v pohodě. Když má stát déle, vyleju a naředím nový. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#50 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 4 prosinec 2014 - 09:40:00

 

Ja ako správny nedbalý lajdák som vždy vyvolávala v obyčajnej neprevarenej vode .... ale sľúbila som kamarátovi, že mu vyvolám film a nechcela som sa prezentovať ako darebák, tak som kúpila destilku, aj som ju použila a vtedy som zbadala ten rozdiel!

Poprosim nejaky konkretnejsi popis toho, v cem ten rozdil byl videt.. Hure vyvolany film od spravne vyvolaneho filmu se asi lisi jednim nebo vice z nasledujicich:

1) vyvojka nepracovala jak mela

2) prerusovac nepracoval jak mel

3) ustalovac nepracoval jak mel

4) problemy s oplachem/susenim/zaprasenim/v aplikaci smacedla

 

(2) bych vyloucil, preruseni je prilis jednoduchy krok, aby tam hrala rozdil voda, (3) overi az cas. Takze pouziti "lajdacke" vody vs destilovane zrejmne dela rozdil u (1) nebo (4).

 

S mapami souhlasim, kdyz vyschnou mineraly obsazene v obycejne vode, je to videt. Akorat dle meho nazoru/zkusenosti to lze zcela eliminovat poslednim oplachem v destilovane vode (se smacedlem, pokud pouzivate).

 

Stouram se v tom, protoze jsem presne opacny pripad - zacinal jsem u pouziti destilky u kazdeho roztoku, pak jsem usoudil, ze je to zbytecnost (krom utracenych penez vadi mi zbytecna ekologicka zatez - energie spotrebovana na produkci destilky a jeji nasledny rozvoz do obchodu).

 

 

Dovolím si nesouhlasit - i v bodě 2 voda rozdíl hraje, ale ne její tvrdost/čistota, ale teplota. Moje zkušenost je, že speciálně u materiálu Foma (100 a 400 svitek) byl výskyt vad na negativu nepřímo úměrný pečlivosti, s jakou jsou jednotlivé lázně temperované na stejnou teplotu.

 

No a smáčedlo o Fomy je potřeba použít hodně střídmě nebo vůbec :-) Když se utrhne ruka, tak má člověk ve výsledku film jak mucholapku...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních