Přejít na obsah


Fotka

Růžová barva vody při vypírání negativu, "zašpiněný" ustalovač Fomafix


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 kylie

kylie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
  • LocationJižní Čechy
Reputace: 0

Publikováno 31 říjen 2014 - 12:14:58

Ahoj do temné komory.

Prosím vás zkušené o radu. Už několikrát se mi stalo, že po vyvolání filmu, ustálení a vyprání jsem vylil z tanku narůžovělou vodu. Vypírání dělám tak, že si napustím téměř plný tank a třepám, to udělám několikrát, tím šetřím vodu. Vypral jsem to tak, že už žádná růžová netekla, ale stejně mi to dělá starosti, nevím, čím by to mohlo být. Nestalo se mi to poprvé, dokonce mám i růžový nádech roztoku Fotonalu - určitě od toho filmu. Standardně dělám na Delty, používám ID11, Ilford Rapid fixer nebo Fomafix. Přerušuju roztokem potravinářské kyseliny citrónové. Mimochodem, nevíte, jak připravit např. 5% roztok kyseliny? A jak teoreticky vypadá 100% kyselina? To jsou přímo ty krystaly? Když mám 200g krystalické látky a 200g vody, tak pak dostanu 50% roztok? Nebo jak? Moc to nechápu.

Jednou mi růžová voda tekla, když jsem vyvolal negativy z koncertu, byly skoro celé bílé, protože jsem musel při focení hodně podexponovávat. Tak jsem si myslel, že ten růžový nádech je od sloučeniny stříbra. Vyvolávám vývojkou ID11 1+1 nebo 1+3, vždy při teplotě přesně 20°C, i když podle plastového teploměru Hama. Je ale pravda, že s teplotou ostatních tekutin si hlavu nelámu, ustalovač může mít cca 22-23°C a vypírám ve vodě 15-30°C. Že by tady byl problém?

A poslední věc, když jsem teď naposledy vyvolával dvě Delty 100 v ID11 a ustaloval Fomafixem (a pak mi vytekla ta růžová voda), tak se mi objevil v ustalovači (mám jeden zvlášť na filmy a zvlášť na papíry) nějaký tmavě šedý zákal. Nevím proč.

Zapomněl jsem dodat, ty negativy, co z toho byly, vypadají mým pohledem lehce pokročilého začátečníka naprosto v pohodě. Žádný fleky, žádnej závoj, žádnej nádech.

Omlouvám se, pokud se ptám na triviální věci, ale nic podobného se mi nikdy předtím nestalo/nestávalo a ani jsem tady na temné nenašel podobný popisovaný problém. No a koneckonců, pokud jsou moje otázky řekněme přihlouplé, tak jsem vás aspoň pobavil. :-P  Díky moc za každou radu, postřeh apod. Ahoj.


  • 0

#2 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 31 říjen 2014 - 13:36:35

Problém to není, je to vlastnost. Odmývá se antihalační vrstva, což je správně. Různé filmy mají různou barvu této vrstvy a u některých vymýt ani nelze třeba vlivem složení ustalovače.


  • 0

#3 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 088 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 720

Publikováno 31 říjen 2014 - 14:22:36

Některé filmy (myslím že jsem si všiml např. u Acrosu) po vylití ustalovače, než začneš vypírat, mají ještě barevný nádech v celé ploše. A to i když přednámáčím. Ustalovač při tom žádnou barvou není nakažen. 

Vypíráním vodou se toto odstraní, až zůstane průhledná podložka filmu.

Nevím zda to je záměrné, aby bylo jasno, že už je vše od ustalovače vyprané. V každém případě, pokud ještě při máchání vyléváš něco barevného, znamená to, že je třeba ještě vypírat.


  • 0

#4 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 31 říjen 2014 - 14:48:41

Dokud něco při praní barví vodu, je třeba prát (s pohybem!)

Ustalovat nutno rovněž s pohybem - ideálně trvalým.

Vyčerpaný ustalovač se barví.

Přerušovač s kys. citronovou není vždy vhodný - důkladný proplach vodou často stačí.

Některé filmy (např. Kodak) zůstávají lehce zbarvené i po dobrém ustálení a vyprání. Zajímavé je, že po ustálení v kodakově ustalovači ten nádech není... (Nevím, co v něm je, ale zaregistroval jsem to)

Přednamáčení filmů (snad kromě R3) - podle mě - nemá až takový přínos. Je však nutné vývojkou dobře zakvedlat (a bpouchnout vývojnicí o podložku), aby se uvolnily bublinky z povrchu filmu.

Voda na roztoky (hlavně vývojka) by měla být pokud možno bez vzduchu - tomu se dá předejít cca 10' varem a "nešejkrováním" při volání a "nemixováním" při přípravě a přelévání roztoků.

1% roztok kyseliny citronové (či jiného) znamená, že roztok obsahuje 1g substance ve 100ml vody. 2% - 20g/1000ml atd. Když budete míchat například 50% roztok, neznamená to, že do 100ml nasypete 50g substance! 50g namícháte např. v 70ml vody a doplníte objem na 100ml. Některé chemikálie ani nelze namíchat do vysokoprocentního roztoku!


  • 0

#5 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 31 říjen 2014 - 18:21:25

Uz sa to tu niekolkokrat pisalo, takze zopakujem:

Ruzovy nadych filmov (aspon pre Kodak to plati) znamena nedokonale ustalenie i pranie. Riesenim je dvojstupnove ustalovanie, druhy stupen - vzdy ten cesrstvejsi ustalovac, po nejakom case vymenit prvy druhym a za druhy namiesat cerstvy. Ustalovac podlieha starnutiu, cisty sirnatan nevydrzi ani den.

Pranie je rovnako dolezite ako predosle stupne spracovania. Setrit vodou sa da, ale som presvedceny, ze spravne pranie pri setreni vody zabezbeci iba Jobo Cascade (alebo konkurencne vyrobky). Namietkou, ze stoji 25€ sa treba vazne zaoberat, na druhej strane perfektne vypraty negativ za tri minuty pri spotrebe cca 20 l je silny protiargument. Nasledne PhotoFlo asi 1 minutu dava vysledky bez stekancov.

Pre archivne negativy (vsetci by sme radi po sebe nechali pyramidy) je vhodne zaradit medzi ustalovanie a pranie este hypocleaning agent. To je vlastne skoro cisty siricitan sodny, ktory pomaha rozpustat tazko rozpustne splodiny ustalovania.

Predpieranie nie je uplne jednoznacna praktika. Niektore sposoby vyvolavania v kombinacii s niektorymi filmami treba predpierat. Ine vyslovene nie.

Tolko ucebnice.

Ale dobre je drzat sa aspon pre zaciatok osvedcenych schem. To, ako sa skuseny temnokomornik dopracuje k perfektnemu vysledku po 10 rokoch praxe je vlastne jeho vlastny recept a niekedy je tazko ho na inom mieste v EU zopakovat.

Osobne by som sa ruzovym nadychom filmu az tak nevzrusoval.


  • 0

#6 kylie

kylie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
  • LocationJižní Čechy
Reputace: 0

Publikováno 31 říjen 2014 - 21:03:32

Uz sa to tu niekolkokrat pisalo, takze zopakujem:
Ruzovy nadych filmov (aspon pre Kodak to plati) znamena nedokonale ustalenie i pranie.

Nejde o barevný nádech filmů, ale jen o zbarvení vody, kterou to vypírám. Samozřejmě že ten film peru tak dlouho, dokud nezačne vytékat voda úplně čistá.
Jak pravil nlc, není to problém, je to vlastnost. Beru si to k srdci.
Děkuju moc všem za rady a odpovědi.
  • 0

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 1 listopad 2014 - 17:57:33

kylie

...film peru tak dlouho, dokud nezačne vytékat voda úplně čistá...

Vytéká-li "čistá" (nezbarvená) prací voda, pořád to ještě neznamená, že negativ je vypraný ! Znamená to, že je odepraná antihalační vrstva. Produkty po ustálení, o které nestojíme a které "kazí" negativ, nejsou viditelné.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních