Přejít na obsah


Fotka

Renovace 8mm po záplavách


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 8mmichal

8mmichal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 listopad 2014 - 00:23:42

Ahoj.

Už řadu let se pohybuju kolem fotografie, jak digitální tak analogové a digitálního videa. Do vln analogového filmu jsem se dostal až tento týden, a to tak, že jsem našel černobílé 8mm filmy po dědovi. Nejstarší jsou zhruba z roku 1970 a nějaké mladší. Řekl jsem si, že chci zjistit, co na nich je a uspořádat rodinné promítání. (Třeba i časem zdigitalizovat, ale to jen velice amatérsky, protože vím, co vše digitalizace obnáší a není to žádná sranda. :-) 

 

Zádrhel je avšak v tom, že jen asi 3 kotouče jsou v dobrém stavu (ty jsem si již promítl), zatímco dalších asi 8 kotoučů jsou po záplavách v 1997 roce špinavé, slepené a ztvrdlé. Zkoušel jsem jeden opatrně rozmotat, avšak se z filmu strhává emulze či jak to říct. 

 

Existuje nějaké místo, kde jsou mi schopni filmy zrenovovat, vyčistit, aby byly schopné projekce? Nějaký filmový archiv či ČT či Barrandov...?

Jde mi čistě jen o chemii, nepotřebuji film stříhat, digitalizovat atd.

 

 

 

Díky moc a ahoj!

Michal


  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 3 listopad 2014 - 01:31:55

Ahoj a vitej na Temne!

 

Kdyz rikas zaplavy 97, tak pocitam, ze jsi odnekud ze Zlinska. Zkousel jsi zavolat na filmove ateliery Bonton Zlín na Kudlově? Tam by mozna vedeli poradit.


  • 0

#3 8mmichal

8mmichal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 listopad 2014 - 02:19:39

Ahoj a díky!

 

Jo jsem, ve Zlíně jsem býval každou chvíli. Jenže jsem začal studovat v Praze, takže doma jsem minimálně a když už, tak o víkendu. Tudíž by to chtělo něco pražského. :-)

 

Děkuji!


  • 0

#4 8mmichal

8mmichal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 listopad 2014 - 21:52:29

Poradí mi někdo prosím?

A ještě se chci zeptat, zda-li někdo z vás nevlastní 8mm promítačku navíc, kterou by mi mohl zapůjčit či prodat?

 

Díky


  • 0

#5 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 6 listopad 2014 - 18:02:54

No tak já nevím jak je to správně, ale asi by stálo za to dát film do vody a nechat jej hezky odmočit. Tím by mělo povolit ono slepení závitů filmu. Potom vodu vylít a film několikrát pěkně vyprat. Nakonec vypláchnout ve smáčedle a nechat uschnout. Namáčet pochopitelně na cívce.

 

Pokud jsou závity slepené emulzí, tak to na sucho nepůjde a jen se to porve a zničí. To namočení může trvat také docela dlouho. Chce to zkusit, protože přesné časy se dát nedají a navíc to bude u každého filmu jiné.


  • 0

#6 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 listopad 2014 - 21:35:48

Pozor na teplotu vody, nesmie byť teplejšia ako 20 stupňov, radšej okolo15, a po cca desiatich minútach skúsiť opatrne odvinuť film, ak neide nechať znovu stáť a po nejakom čase znovu skúsiť. Opatrne a stále pod vodou. Ak sa to podarí, tak ešte skúsiť navinúť na cievku vývojnice a potom ešte trochu preprať a potom na minútku do zmáčadla a opatrne zavesiť. Veľmi, veľmi opatrne!


  • 0

#7 8mmichal

8mmichal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 listopad 2014 - 15:20:58

Tak ve Zlíně 8mm nedělají a v Praze také ne. Zbývá mi tedy to zkusit doma. Radil jsem se po telefonu s panem Jelenem a ten mi doporučil dát do destilky film i na 3 dny. Tady zase píšete 10 minut. Je někde k sehnání návod, dle kterého bych to mohl provést? 

 

Jakým způsobem mám dát film sušit a kde v Praze seženu levně smáčedlo?

 

Děkuji!


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních