Přejít na obsah


Fotka

JOBO 2400 dayload


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 mirahoryna

mirahoryna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2014 - 10:09:10

Slyšel někdo o této vývojnici? Má s ní někdo nějakou zkušenost?Díky


  • 0

#2 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 24 listopad 2014 - 11:42:31

Měl jsem ji a na kino je to pecka. Má snad jedinou nevyhodu. Pokud nafotíš na film vic než 36 políček, tak to poslední políčko to rozfikne napůl. Ale jinak bez výhrad ;-)
  • 0

#3 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 24 listopad 2014 - 12:22:24

Vážený pane kolego, vývojnici JOBO Typ 2400 Dayload jsem zakoupil v prodejně FotoKino v Jindřichově Hradci v roce 1977. Stála tehdy krutých Kč 700,- .

U nahodilých dodávek nejrůznějších výrobců filmů v tehdejší době spolehlivě "pozřela" ORWO, EFKE KB 21, ILFORD HP 5, docela problém byla FOMA F, SVEMA, AGFA, FUJI Neopan, vzhledem k větší síle, nutné k vytažení filmu z kazety. Zakládat film je třeba tak, aby byla perforace v podávacím zubu na 3.

otvoru, než nasadíte vnější tělo navíjecí cívky. NEZAPOMEŇTE na červený dekl do řezací ozubené trubky. Černý s otvorem je na JOBO CASCADE a při opomenutí bude Váš zakládaný film osvětlen. Tank JOBO Typ 2400 je určen k vyvolávání filmů v podmínkách, kde není zatemnění. Opatrně navíjejte film zejména zpočátku, než se kazeta trochu vyprázdní, aby nedošlo k vytržení okénka perforace. Pak film zachrání pouze zakládací vak.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#4 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 leden 2015 - 22:07:45

Sice je super, systém geniální, propracovaný a přitom jednoduchý, fomapan stovku jsem naládoval v posteli :-), ale nevidím za ty šílený peníze, co to povětšinou stojí nějaký zásadní důvod to pořizovat. Taky to žere celkem dost vývojky (450ml-ale to je asi dost podružný problém), nedá se rozdělat cívka, musí se to z ní prostě vyrolovat (což je taky podružné, ale dobré vědět) a jde volat samozřejmě jen jeden film.


  • 0

#5 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2015 - 12:18:44

Viz. bazar :-)


  • 0

#6 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 16 leden 2015 - 12:25:40

Vážený kolego, pokud stál nějaký "Fotografický Chlebař" před úkolem fotografovat po několik dní v určité lokalitě a přespávat v nějaké ubytovně, nesplňující ani elementární požadavky sociálního standartu, vzal si z redakční fotokomory zmíněný JOBO 2400 Dayload, reportážní sadu chemie, nůžky, odměrku, pár kolíčků na prádlo, provázek a archivační trezorek na negativ a mohl se v jakékoli situaci přesvědčit o výsledku své fotografické činnosti přímo na místě činu, bez rizika, že odcestuje zpět do domovské redakce, kde následně zpracováním fotomateriálu pověřený laborant zjistí, že z jakýchsi neuchopitelných důvodů na negativech nic není. Nahlédněte do vzpomínek válečných fotoreportérů a zjistíte, že své negativy prali někde v potoce. Okřídlené tvrzení, že na fotografii stačí obyčejný plechový lavor není příliš vzdálené realitě. Pokud stisknete červené plastové ozubené pojistky nad horním čelem cívky,hravě uvolníte i obě západky spodního čela cívky, pevně spojené se středovým pouzdrem kazety a film lehce vyjmete. Popisované "vyrolování" je proto holým nesmyslem. Síla ke stisku obou pojistek může být vzhledem k stárnutí ABS plastu i větší. Proto doporučuji si celý tank rozebrat na jednotlivé části sestavy a důkladně si je i třeba několikrát sestavit. 450ml zpracovatelské lázně nepovažuji za ekonomickou tragédii, pokud pracujete s kvalitním a drahým filmem s cennými záběry.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#7 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2015 - 12:34:17

No jo, máte pravdu, jsem vůl :-). Samozřejmě jsem to měl rozebrané a vyvolal jsem v tom film. Jen mě nanapdlo to rozbrat znova po vyvolání :-). Jednak asi nějaký zkrat, druhak jsem prostě vyjímečně četl k něčemu návod a tam je to napsáno tak, jak píšu. Čili chytit cívku a vyrolovat film.

Nepohybuji o tom, že se najdou lidé, co možnosti tanku využijí.

Já ovšem příliš necestuji a doma nemám problém se zavřít s plastimatkou na záchod.


  • 0

#8 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 16 leden 2015 - 13:35:32

 

Já ovšem příliš necestuji a doma nemám problém se zavřít s plastimatkou na záchod.

 

Já to věděl, že temnokomorníci jsou divní :D.

Btw, já se zase zavírám do koupelny a těsním ručníkem dveře :D


  • 0

#9 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2015 - 13:36:29

:-D


  • 0

#10 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 březen 2023 - 22:18:37

Dobrý den, měl jsem možnost vidět návod k této zajímavé vývojnici a tam se píše, že pokud máme jiné délky filmu než 36 políček, můžeme navíjet ve tmě od vnějšího okraje. Zkoušel to někdo a je to vůbec možné? Bylo by to fajn pro případ, když máme metráž a nechceme si rozkrojit políčko, případně chceme, aby nám z kazety zůstal trčet kousek filmu pro příští použití. :idea:


  • 0

#11 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 3 březen 2023 - 09:43:06

Vážený pane kolego. Ve vývojnici JOBO No. 2100/2400 pro jeden kinofilm, objem vyvolávacího roztoku 450mm opravdu žádnou romantiku nehledejte. Do předem dříve rozpojených čel cívek - spodní dutiny vložíte kazetu se zastřiženým koncem kinofilmu. Spodní cívku nasadíte do třetího políčka perforace, přiklopíte vrchní čelo cívky a vložíte do těla vývojnice. Středový ozubený čep musí být v levotočivém závitu šneku vysunut do horní polohy a zaslepen červenou záslepkou !!! Po uzavření víka tanku střídavými posuvy vrchního čela navinete film z kazety až do znatelného odporu, kdy jste na konci filmové cívky. Následně zašroubujete ozubenou hranou vnitřní čep až do spodní polohy. Červený "špunt" tlakem povyleze ze středové osy, tento vyjmete, vysypete prázdnou kazetu od filmu středovou dutinou a můžete vyvolávat film. Často se, díky obtížně předvídatelnému zvýšenému tahu, potřebnému k vytažení filmu, zejména u staré Fomy stávalo, že unášecí čepy na vnitřní straně obou čel cívek, které zachycují  za perforaci zakládaného filmu, protrhly podložku mezi perforačními otvory. Pak nastal vážný problém, hrozící nevratným zničením zakládaného filmu. Často to bylo opravdu k vzteku. Agfy, Ilfordy, ORWO, FUJI, SVEMA, FORTE, ty  byly bez problémů. FOMA byla velmi nepředvídatená a nejistá v tomto způsobu zakládání filmu. Ta nádhera stála tehdy "neuvěřitelných" 750,- Kčs, kupoval jsem ji tehdy v roce 1977 ve Foto Kino ve Znojmě. Hladovka do příští výplaty mi byla odměnou za úžasný tank. Používám příležitostně stále, nutno počítat samozřejmě s prodlevou při výměně jednotlivých lázní. Zmíněný tank byl předurčen pro fotoreportéry, vyvolávající své filmy někde v pralese, či neandrtálské sociální komunitě. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#12 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 3 březen 2023 - 10:12:05

p.s. Černý pastový "Špunt" s otvorem, který je součástí příslušenství Tanku JOBO 2100/2400 se do středového, šnekem a spodním ozubem pro uříznutí filmu od kazety, parazitnímu osvitu bránícího vnitřního dutého čepu horní cívky, vkládal při zcela vysunuté poloze za účelem připojení vypírací trysky s nástavcem JOBO Cascade, což v praxi umožňovalo vyprat vyvolaný film za dobu 5 minut. Při nákupu tento adaptér vyžadujte, je unikátním příslušenstvím pouze pro systém tanku JOBO 2100/2400. Erik


  • 0

#13 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 8 březen 2023 - 22:25:05

Dobrý den, velice děkuji za rozsáhlé odpovědi! Již jsem měl možnost ji podle nich i vyzkoušet se starým filmem. Navíjení odprostředka funguje, jak má. Nezanedbatelná výhoda však spočívá v tom, že lze nasunout film do cívky i od vnějšího okraje za tmy. Jen tam nepracuje automatický posuv a je třeba film přidržet za okraj při cik-cak pohybu. Dále je rovněž nutné mít před zašroubováním středového šneku aplikovanou záslepku anebo šnek zašroubovat zcela dolů ještě za tmy, jinak (zcela přirozeně a na základě principu funkce a určení tohoto vybavení) není vývojnice světlotěsná. Cívka má o něco větší vůlu než ta z plastimatky či patersonky. Překlápěcí poklop sedí skvěle. Akorát mám variantu, kde je záslepka černá a vypírací špunt červený. To ničemu nevadí. Celkově to působí, jako vymakaný a poctivý kousek. Těším se na spolupráci s tímto vybavením.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních