Přejít na obsah

Fotka

Moskva 5

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 JaHo

JaHo

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 leden 2015 - 21:46:13

Nedávno jsem koupil za pár peněz středoformát Moskva 5 a dnes jsem přes něj konečně "protáhnul" první film.

S tím co ta ruská mašinka umí při běžných momentkách z ruky jsem spokojen, formát 9 x 6 je prostě super :)  V příloze pár ukázek ...

Přiložený soubor (y)

• Přiložený soubor  cb05.jpg   190,15K   24 Počet stažení
  • Přiložený soubor  cb07.jpg   112,94K   17 Počet stažení
  • Přiložený soubor  cb10.jpg   240,02K   15 Počet stažení

• 3

#2 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 2 214 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 671

Publikováno 4 leden 2015 - 23:43:48

No super :)

• 0

#3 hidejoshi

hidejoshi

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 736 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 430

Publikováno 5 leden 2015 - 19:59:15

Měl jsem a dal pryč. 6x9 super formát, ale hrozně mně iritovalo, jak hledáček nemá kontrolu paralaxy a nesouhlasí moc s tím co je na filmu. Viz ta ufiklá věž.

• 1

#4 JaHo

JaHo

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 5 leden 2015 - 21:09:19

No, abych řekl pravdu nevím zda je ta "ufiklá" věž chybou hledáčku, nebo chybou toho kdo do něj koukal (tedy mou) :). Ale byl to první, rychle nafocený film. Každopádně si myslím, že to bude problém všech aparátů s tímto typem "primitivních" hledáčků. Mám dva Zeisse (Ikonta 521/2) a tam je podobný problém. Ale každý fotoaparát má svoje slabiny, a já mám zase slabinu pro tyhle měchové staříky, poté co jsem se nabažil "dokonalých" digitálů kde je kontrola paralaxy dokonalá :)

• 0

#5 Motorbiker

Motorbiker

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 996 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 190

Publikováno 6 leden 2015 - 03:12:22

Ono to bude spis krivym hledackem, nez chybou paralaxy (jejiz vliv je pri takove vzdalenosti de facto nulovy), napriklad u me 9x12 se vyrobci hledacek povedl, byt to byl jen pruzor a drateny obdelnik.

• 0

#6 hidejoshi

hidejoshi

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 736 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 430

Publikováno 6 leden 2015 - 09:04:09

Dokonalá kontrola je pouze na aparátu s matnicí- na kazety....

• 0

#7 Erik Kurach

Erik Kurach

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 551 příspěvků(y)
  • LocationSlanej vrch - 326 m n.m.
Reputace: 377

Publikováno 6 leden 2015 - 09:06:50

Vážený kolego, JaHo, doporučuji umístit přístroj na stativ, otevřít zadní stěnu a místo filmu přiložit buď skleněnou matnici s matovanou částí směrem k objektivu, nebo stačí obdélník pergaminového silnějšího papíru, přizpůsobený formátu vodících lišt filmové dráhy, zajištěný kousky lepící pásky z boků.

Při mírném přistínění dopadajícího světla kusem tmavé tkaniny lze posoudit, do jaké míry se shoduje viděný obraz v hledáčku se zobrazením filmové okeničky v přístroji. Přídavný brilantní hledáček na Ikontu 521/2 vymezuje rámec snímku celkem přesně. Ikonta je však skoro nepoužívaná a hledáček

rovněž zcela nový. Uvedená zkouška umožní příslušnou korekci při komponování a při použití jemnozrnné podjímané kontrolní matnice lze i výborně

s pomocí rozměrově upraveného prstence ortoskopického okuláru pro zaostření na plochu posoudit ostrost objektivu při jednotlivých hodnotách clony.

Stejnou metodou lze za použití menší podjímané matničky provést kontrolu ostření i v případě přístrojů menších formátů. Důležité je, aby se přídavná matnice nacházela svojí vnitřní matovanou plochou v rovině fotocitlivé vrstvy filmu. Čím tenší a jemnoznnější bude, tím přesnějších výsledků dosáhne.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik  

• 0

#8 JaHo

JaHo

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 6 leden 2015 - 11:28:49

Děkuji Erikovi za radu, ale momentálně řeším problém právě s umístěním přístroje na stativ. Jako bývalý uživatel digitálu mám stativ s malým závitem který není kompaktibilní ani s Moskvou 5 a ani s Ikontou 521/2. Stativ je poměrně kvalitní takže bych jej rád zachoval a sháním nějakou redukci. Dělá se něco takového, respektive dá se to sehnat nebo si to musím nechat vyrobit? Hned jak budu mít možnost

dát přístroj na stativ, určitě vyzkouším. Díky :)

• 0

#9 Erik Kurach

Erik Kurach

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 551 příspěvků(y)
  • LocationSlanej vrch - 326 m n.m.
Reputace: 377

Publikováno 6 leden 2015 - 11:40:47

Vážený kolego, JaHo, závitová redukce 1/4" na přiloženém odkazu je běžným sortimentem v nabídce Foto-Kino. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

• 0

#10 JaHo

JaHo

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 6 leden 2015 - 13:57:53

Děkuji za informaci, uvidím zda bude běžným sortimentem i ve foto kinu tady v Č. Budějovicích. Domníval jsem se, že negativní barevný svitkový film je taktéž běžným sortimentem, ale bohužel ne ve foto kinu v jižních Čechách (mají tu jen č-B), musel jsem si ho objednat u Škody v Praze. Tak snad tu budou mít alespoň tu redukci :)

• 0

#11 Girmy

Girmy

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 6 leden 2015 - 14:37:28

Děkuji za informaci, uvidím zda bude běžným sortimentem i ve foto kinu tady v Č. Budějovicích. Domníval jsem se, že negativní barevný svitkový film je taktéž běžným sortimentem, ale bohužel ne ve foto kinu v jižních Čechách (mají tu jen č- B), musel jsem si ho objednat u Škody v Praze. Tak snad tu budou mít alespoň tu redukci :)

Nechci rozjíždět flame ohledně koupě filmů, jen doporučuji objednávat na www.befoto.cz - ceny filmů jsou mnohem příznivější :)

• 2

#12 Standulin

Standulin

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 90

Publikováno 7 leden 2015 - 10:51:08

taktéž nechápu, Škoda je na koupi filmů dobrej, když je sobota a nutně něco potřebuju, ale jinak sou tam ty ceny šílený - je to krám na Václaváku, zřejmě pro tůristy nebo jak.... 

• 0

#13 plisek

plisek

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 14

Publikováno 7 leden 2015 - 12:15:57

Díky za tip na befoto. Doteď jsem taky většinu fotomateriálu kupoval u Škody a nechával si dělat i opravy, ale tym obchodem jsem docela rozladěn. Hlavně pak přístupem personálu, který na Vás kouká jako na vřed, když je požádáte o radu s výběrem.

• 0

#14 Girmy

Girmy

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 7 leden 2015 - 13:20:13

Díky za tip na befoto. Doteď jsem taky většinu fotomateriálu kupoval u Škody a nechával si dělat i opravy, ale tym obchodem jsem docela rozladěn. Hlavně pak přístupem personálu, který na Vás kouká jako na vřed, když je požádáte o radu s výběrem.

Já teda chodím hlavně do přízemí (bazar a servis). Nikdy jsem si nemohl stěžovat, hlavně pan Maštalíř má zlaté ručičky!

Jak zbylý obchod netuším, neb ceny jsou zde opravdu trochu jiné, než v jiných fotoobchodech...

• 0

#15 plisek

plisek

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 14

Publikováno 7 leden 2015 - 17:03:49

U servisu jsem měl problém s dlouhou dobou cca dvojnásobnou než bylo domluveno. Následná reklamace opravy pak také místo domluveného týdne trvala znovu měsíc. Nicméně od té doby foták šlape skvěle.

• 0

#16 Daz

Daz

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationČeskéBudějovice
Reputace: 11

Publikováno 8 listopad 2018 - 19:38:05

Ahoj, pořídil jsem si Moskvu 5, bohužel má dost zatuhlý mechanizmus spouště, každé stisknutí jde velmi stuha a tlačítko spouště se už nevrátí. Pokaždé musím páku tlačící na spoušť závěrky vrátit ručně zpět. Chtělo by to zřejmě mechanizmus vyčistit, trochu promazat a vyměnit pružinu. 

Nedokázal by mi někdo poradit jak na to? Nerad bych poškodil měch nebo uchycení přední části se závěrkou a objektivem.

• 0

#17 sepulnation

sepulnation

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno Včera, 08:15:45

Moskva se dá samozřejmě celá rozebrat, opravit a v tvém případě hlavně i vyčistit. Pozor ale na seřízení ostřicího mechanismu.

https://sepulnation....ir_of_Moskva_5/

• 2

#18 Clouds

Clouds

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 147 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno Včera, 17:44:16

Moskva se dá samozřejmě celá rozebrat, opravit a v tvém případě hlavně i vyčistit. Pozor ale na seřízení ostřicího mechanismu.

Tak to je mazec. Asi bych to rozebral, ale nedal dokupy ani za tři milénia. Klobouk dolu. Moskva 5 za to stojí, udělal jsem s ní pár filmů a skutečně impozantní scenérie tento měcháč umí.

• 0

#19 Daz

Daz

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationČeskéBudějovice
Reputace: 11

Publikováno Včera, 19:37:37

Skvělý fotonávod, díky moc! :)

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních