Přejít na obsah


Fotka

ESD-6 Edward H Shin


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 13 únor 2015 - 21:13:32

Namíchal jsem ESD-6 (Edward Shin Developer, verze 6 ?):

 

Water 750ml
Metol 1.5g
Sodium sulfite 85g
Sodium ascorbate 9g
Dimezone S 0.25g
Salicylic acid 1g
Boric acid 8g
Borax 5g
Potassium bromide 0.5g
Potassium iodide 0.001% 10ml
Water to make 1L

 

Vyvolal jsem v této (celkem "složité") vývojce nafotografovaný Acros@80 z předminulé neděle, kdy se nešlo pro velké množství sněhu dostat do lesa. Konica Hexar AF + 81A.

Film jsem dofotil a střihnul napůl.

Jednu polovinu jsem vyvolal v ředění 1+1 při 20°C po dobu 9min (1´//2x/30"), druhou při ředění 1+2 při 20°C po dobu
13´ (1´//10"/30"). Dnes jsem to už nevydržel a na hodinu jsem aktivoval komoru.

Nazvětšoval jsem difusním světlem a APO Rodagonem 50mm na Ilford MGIV 24x30 a nestačil se divit!!!

Již při zaostřování nastal problém... Zvětšení na desku bylo cca 8,3x a zaostřoval jsem Microsight-em 25x. Výsledné zvětšení tedy bylo cca 200x. Opravdu byl problém nalézt zrno. Ale i "vzhled zrna" (resp. charakteru shluků) byl VELMI nestandardní! Obvykle (nejlépe je to vidět u Rodinalu 1+25 nebo 1+50) je "síť" jakoby upletená ze stejných provázků, solitérních shluků je málo, "hrud" poměrně dost.

U ESD-6 + Acros jsou "oka" sítě tak malá, že se velmi špatně hledají a strašlivě špatně zaostřují. Ale i "provázky" jsou různě silné a ve svém průběhu mění stupeň šedi! Nikdy jsem to neviděl...

První polovinu filmu jsem nazvětšoval nejlépe při filtraci 3 až 3,25. Druhou (byla o maličko více krytá a zřetelně kontrastnější) při filtraci 2,25-2,75.

Obraz je přebohatý stupni šedi jak ve světlech (nádherně plasticky prokreslený sníh ve slunci i ve stínu) a perfektně prokreslené stíny (dřevěné sochy v některých partiích nasáklé vodou a téměř černé). 

Bonbónkem je je i nevypálená obloha (81A - propustnost téměř stejná, jako Pentax Cloudy - díky tomuto filtru by měl být obraz kontrastnější, ale není, mění se především podání světel). 

Opravdu dobré! Vřele doporučuji vyzkoušet!

"Odrazové volací časy" třeba zde: http://photography.f...-phenidone.html

Na Flickru má pan Shine obrázky také.


  • 3

#2 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 13 únor 2015 - 21:15:49

Dovolím si přidat ještě postřeh:

Ihned po namíchání (vím to, ale byl jsem zvědavý  :???: ) byla vývojka "líná", po cca 26 hodinách jela jako drak!


  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 18 únor 2015 - 07:24:44

v ESD-6 jsem před  delším časem  zkusil kromě několika 135/36 kazet plus-x i  jeden tmax100/120 nafocený FujiGX680 s EBC65mm skléčkem.   Byla to mňamka.  (nepoužil jsem Dimezone S,  ale  fenidon B)


  • 0

#4 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 18 únor 2015 - 22:45:22

To vypadá zajímavě,

co ten Sodium ascorbate 9g,  to  vyrobit,  nebo  nahradit  vit. C? 


  • 0

#5 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 19 únor 2015 - 09:46:50

Jaro:  a co smíchat ve vodě správné množství kyseliny askorbové a sody bicarbony?   molární hmotnosti napoví,  pokud se uvádí,  že  pro 1,g askorbanu sodného potřebuješ 0,889 g kyseliny askorbové a 0,111 g sodíku. 

pomůcka:  http://www.webqc.org/mmcalc.php


  • 0

#6 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 19 únor 2015 - 10:02:15

Askorban lze vyrobit..

Nejjednodušší je koupit ho na www.profikoreni.cz

Pošlou i v dekovém množství, za pár kaček. (Je to přísada do klobásek na uzení) :-P 


  • 0

#7 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 19 únor 2015 - 11:11:42

No a  je to.

Chtěl jsem zjistit, zda pan Pentaxista použil originál, nebo laboroval s  vit. C...

Každopádně namíchám, včera jsem namíchal OPD-fen kinematografickou  s  náhradou OPD CD-3 substancí... Mám volat plesové P3 na 1600, tak zkusím i tuto variantu - nebude-li celkově "lepší" (než Atomal či RAF).  .


  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 19 únor 2015 - 11:28:31

Jaro

Zkuste, mně se to hodně líbí, má "to" takové "bohaté retro podání"...


  • 0

#9 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 19 únor 2015 - 13:14:57

Díky  za  odkazy :-)

Díky čtení na profikoreni  jsem  také zjistil,  že askorbát sodný je  vlastně lepší antioxidant a  zdraví prospěšnější, než samotný vit. C. Je zde odkaz i na výrobu ( tedy h-poradna.cz/vitamin_C.php)  Takže  výrobou komponentu ASD-6 a prací  v temné komoře tentokrát lze přispět i k vyšší imunitě :-P


  • 0

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 19 únor 2015 - 19:22:31

Antioxydant je vlastne redukne cinidlo (velmi zjednodusena definicia), preto vacsina antioxydantov dokaze vyvolat exponovane striebro.

Vobec by som sa preto nebal akejkolvek vyvolavacej latky, snad netreba pripomenut, ze problemom je mnozstvo. Ked som sa snazil zistit, co je take jedovate napr na vyvojke D-76, zistilo sa, ze strebanie do tela vedie k tvorbe methemoglobinu, ktory v urcitom mnozstve moze sposobit cyanozu. Pokial sa reverzia methemoglobinu na hemoglobin prejavuje spontanne po ukonceni expozicie latkou, stredny stupen cyanozy je potrebne osetrovat iba odpocinkom na lozku a inhalaciou kyslika. Dokladna ocista kontaminovanych casti tela vratane nechtov a vlasov je rovnako dolezita. Ak je cyanoza rozsiahla, intravenozne podanie latky methylene blue by malo byt v davke jeden milligram na kilogram vahy postacujuce.

Nemyslim si, ze zdravy clovek potrebuje doplnat akykolvek vitamin, ale C-cko sa bezne pouziva v nadmernych davkach. Bezny DIK sa ani len nezamysli nad jeho ucinkom, zato D-76 je pre neho jed prvej kategorie.

Askorban sodny z vitaminu C a zazivacej sody - no toto    :) Keby tak slo syntetizovat Dimezone S.

So zaujmom som si precital o vyvojke zo skumpy. Skumpa uz zapustila, na jar bude uroda :) 


  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 20 únor 2015 - 21:30:58

Zmordoval jsem "svou" verzi ESD-6

metol - jemný, "hladký"

Dimezone-S - využívá citlivost

Siřičitan sodný bezvodý - konzervans (ale málo, aby "nerozmyl zrno")

Askorbát sodný - trochu méně

Kys. salicylová - "proti kovovým iontům"

Na4EDTA - totéž

Kys. boritá - součást pufru

Borax - součást pufru

KBr - proti závoji

KJ 0,001% - totéž

Vyvolal jsem kousek TriX (z minulého pokusu)

O něco méně kryté, kontrast se zdá "akorát" (ale to až na fotce)

Celkově pěkné, stíny velmi solidně prokreslené, světla nepřetažená

 

Na příštím kousku zkusím přidat trošičku hydrochinonu nebo ještě lépe pyrokatechinu ("na bohatší stíny")

Event. do "toho" šoupnu trošku sody - "ke zvýšení "radikality"

 

Omluvte mě, třetí den bojuji s hnusnou vir´´ozou a potřebuji dělat něco - cokoliv (pití mi při horečkách nešmakuje, kouření mě dusí, o babách ani nemluvím...).

 

Až se uzdravím, kleknu na kolena a pošlu Kekovi, co?! 


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 036

Publikováno 20 únor 2015 - 22:09:52

Zmordoval jsem "svou" verzi ESD-6

metol - jemný, "hladký"

Dimezone-S - využívá citlivost

Siřičitan sodný bezvodý - konzervans (ale málo, aby "nerozmyl zrno")

Askorbát sodný - trochu méně

Kys. salicylová - "proti kovovým iontům"

Na4EDTA - totéž

Kys. boritá - součást pufru

Borax - součást pufru

KBr - proti závoji

KJ 0,001% - totéž

Vyvolal jsem kousek TriX (z minulého pokusu)

O něco méně kryté, kontrast se zdá "akorát" (ale to až na fotce)

Celkově pěkné, stíny velmi solidně prokreslené, světla nepřetažená

 

Na příštím kousku zkusím přidat trošičku hydrochinonu nebo ještě lépe pyrokatechinu ("na bohatší stíny")

Event. do "toho" šoupnu trošku sody - "ke zvýšení "radikality"

 

Omluvte mě, třetí den bojuji s hnusnou vir´´ozou a potřebuji dělat něco - cokoliv (pití mi při horečkách nešmakuje, kouření mě dusí, o babách ani nemluvím...).

 

Až se uzdravím, kleknu na kolena a pošlu Kekovi, co?! 

Bude mi ctou  :)


  • 0

#13 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 21 únor 2015 - 20:56:27

Viróza neustupuje, takže pokusné čvachtání...

Výsledek:

Pyrokatechin do vývojky nepřidávejte! Dal jsem 0,5g do pracovního roztoku 1+2 pro vyvolání Acrosu - skoro nekrytý film! Nevím, co se uvnitř ve vývojce popralo a s čím, ale tudy cesta nevede.

Zato volání prodloužené o cca 25% (přesně 23%) a změněná kinetika (1´//10"/30") vedla k moc pěknému negativu (Acros@100, Hexar AF + UV, f8, 1/125). Nedělám si iluze, že by se u Acrosu dalo diskutovat o velikosti a charakteru zrna a rovněž hodnocení kontrastu na negativu je VELMI spekulativní. Ale "okometricky", "lupometricky" a "mikroskopicky" je obrázek velmi pěkný - ve stínech vše, co jsem chtěl, světla nepřepálená. Nevím, proč, ale hned po prohlédnutí mě napadlo slovo Atomal... Uvidíme, třeba je to jenom dojem.

Zítra půjde další kus do 1+1, od čehož očekávám (výhodné) zkrácení volací doby (nyní 16 min.) a možná zvýšení kontrastu (aby to bylo "tak akorát" na zvětšování difuzním světlem).  

Zbyde-li čas a kousek filmu, přidám 0,5 g hydrochinonu. (Vývojka se 4 vyvolávači - to je věc!!! :-P  Minule mě za to někdo "sprdnul" - ale NEŠŤ!!!  :mrgreen: )


  • 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 22 únor 2015 - 20:26:03

Zklamání... Negativ v "mé" ESD-6 je krásný, pozitiv má neostré zrno.

Bude asi nutné šoupnout vyvolávače do silnější alkálie - asi soda.

No co, už cca 50 let se z neúspěchů nehroutím. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních