Přejít na obsah


Fotka

Jedinečnost fotografie.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 30 březen 2015 - 09:00:43

To že je fotografie věcí jedinečnou, ví každý z nás. Já ale řeším takový problém: v přípdě že někomu daruji svoji fotografii mám právo s ní ještě dál nakládat? Dělat další kopie. Dát takovou fotografii do knihy či na výstavu nebo už je tento kus jen majetkem obdarovaného a tak jako u obrazu je další kontakt jen bezcenou kopií?

Jak to děláte vy. Jaký názor máte na jedinečnost fotografie? Měl by každý exponovaný obrázek mít jen jeden oreginální kontakt (zvětšeninu) nebo to možu kopírovat jak na běžícím pásu a rozhazovat jako Večerníček?

Sám jsem asi jen pro jeden kus.

Tomas.


  • 0

#2 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 30 březen 2015 - 09:28:26

Toš já to vnímám takto: NEGATIV JE MŮJ! Nikomu ho nikdy nedám ani neprodám. Jako fotograf mám výlučné právo stanovit si své vlastní podmínky užití svých děl vzniklých z mého negativu. Každou zvětšeninu (kontakt) dělám rukama a každá je trochu jiná. Je to originální dílo a basta. Dokud je o mou fotku zájem tak zvětšuji. Kolik toho nakonec bude mne nezajímá. 


  • 0

#3 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 30 březen 2015 - 09:43:58

Zrovna tahle otázka asi nepatří do sféry, kdy by o mých věcech měla rozhodovat nějaká společná pravidla. Půjde spíš o má vlastní rozhodnutí.

 

Jak to vidí Bzenčák, tak to asi i je. I když k tomu mohu vnitřně přistoupit i tak, že prostě z toho negativu udělám další kopie až teprve na základě domluvy s obdarovaným. To záleží na tom, jak sám cítím to, jaký by obdarovaný mohl mít vztah k obdarované fotografii.

 

A je tu ještě jedna varianta, kdy daruji fotografii včetně negativu, pak asi není co řešit  :-P   

 

Čemu dát přednost - jedinečnosti fotografie nebo jedinečnosti fotografa ? 


  • 0

#4 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 březen 2015 - 09:44:24

Negativ je jeden, ale špatně se na něj dívá. Čím víc z něj udělám kopií tím méně bude dílko zajímavé. Ano určitě každý papír projde rukama a každá fotka bude trošičku jiná. Ale bude mít o ní sběratel zájem, když jich bude celá hromada? 


  • 0

#5 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 30 březen 2015 - 09:56:58

No ták chlapíí! Snad se nebudete tvářit, že tu existuje nějaký trh s čb fotkou. Kolik výstavních fotek tak asi měsíčně unese vaše peněženka? To je přece dostatečně mocný filtr aby jich bylo tak akorát.


  • 0

#6 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 30 březen 2015 - 10:18:06

Ale já to pochopil tak, že je řeč o fotografii jednou již někomu "darované", né o prvoplánovaný prodejní artikl. Jestli je ČB vhodným prodejním artiklem je věc jiná  ;-)

Něco jiného je, když někomu daruji jednu z více kopií snímku, který jinak nabízím k prodeji, zde se mluví o fotografii, kterou nejprve někomu daruji a poté přemýšlím o jejím případném dalším životě (třeba výstava nebo prodej).

A ten by připadal v úvahu až    - a tady je ta otázka :

1/ když s tím bude souhlasit obdarovaný   nebo

2/ když o tom rozhodnu i bez ohledu co na to obdarovaný

 

 


  • 0

#7 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 30 březen 2015 - 10:26:19

Ano tak jsem to myslel. Občas někomu třeba k narozeninám fotografii daruju...to se ví, že tu nejlepší co momentálně mám, ale pak bych ji dál potřeboval (výstava) no a co fčíl.

Možu se na to vykašlat. Šak je to moja fotka.

Možu se vykašlat na oslavence a nic mu nedarovat. Šak je to moja volba.

 

Často dělám několik kontaktů (různé papíry, tónování) znihž každý je oreginál, ale víc bych je už nekopíroval.

Negativ nikomu nedám.


  • 0

#8 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 březen 2015 - 11:21:58

Darovat fotku samozřejmě můžeš a nevidím důvod proč by jsi tu samou nemohl vystavit. Pro prodej se mají snad dělat série např. po 5 kusech ve dvou, třech formátech. Jen by jsi pak fotku v daném formátu  už neměl dělat. Zaplatím za limitovanou edici a ehjle. Pořád se chrlí ta samá a dílko se znehodnocuje. Další podobný případ v galerii stojí fotka tolik a tolik a sám autor ji prodává (rozdává) za mnohem méně. To je taky špatně. Ale to by chtělo odpověď někoho kdo fotky prodává nebo kupuje. Taky přesně nevím jak to se sériemi je. Když pak 1/5 daruješ, 2/5 máš ty, a další 3/5-5/5 prodáš neměl by být problém.  

 

Druhá věc je prodej práv na daný snímek. Tam by jsi už neměl fotku použít vůbec. Tedy pokud ta práva třeba nebudou jen na několik let. 

 

Je to takový kámen úrazu všemnožitelné fotografie. 


  • 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 30 březen 2015 - 11:33:41

Dárek?   Pokud dárce  věnuje  shromážděným kolem vánočního stromečku totožné dárky,  způsobí to  obvykle poněkud  trapné pocity všem (pokud se nejedná o  bankovky v obálce).

:-)


  • 0

#10 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 30 březen 2015 - 14:02:41

Vážení kolegové, otázka našeho kolegy HCST je velmi zajímavá. Dovolím si zde specifikovat několik podmínek, utvářejících jedinečnost autorské fotografie: Fotografický snímek, zhotovený v celém rozsahu fotografického procesu autorem, je dle mého názoru vždy unikátem, jež reprezentuje komplexní představu jeho autora. Má definitivní rozměr formátu papíru, definitivní rozměr obrazu, obsahuje jméno autora snímku, případně název snímku, údaje o místu jeho vzniku, případně data, vztahující se k jeho expozici a zhotovení positivu spolu s podpisem autora. Mám tedy na mysli výhradně jediný, autorem zhotovený snímek, nikoli omezený (limitovaný) počet identických zvětšenin, obsahující údaj o číslovaných kusech, limitované série snímků. Mým ideálem fotografického autora je můj nesmírně vážený přítel Yaro Kupčo. Celý proces spojený se vznikem snímku, zpracováním negativu, příprava spojená s volbou typu papírového základu, nanesení fotografické emulze, zpracování positivu, tónování ušlechtilým kovem a adjustace do pasparty a rámu, vše v precizním a jediném unikátním exempláři tvoří jedinečný a obdivuhodný, ničím nenahraditelný tvůrčí artefakt. Reprezentuje pro mne ideál, hodnotu, v našich běžných pojetích chápání fotografie zcela vyjímečnou a ojedinělou. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#11 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 30 březen 2015 - 14:11:48

on existuje zvyk označovat jednotlivé výtisky pořadovým číslem a konečným počtem výtisků - jde to určitě líp, pokud veškeré výtisky vznikají najednou, což samozřejmě málo kdo v amatérským prostředí děla

 

způsob, jak zamezit nejistotě, je zvolit techniku, jíž z principu dává jeden kus konečného díla - třeba ferrotypie :)   


  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 březen 2015 - 15:08:45

Můj názor čistě k prvnímu příspěvku je ten, že na světě existuje tolik pravidel, že nechápu, proč bychom si měli vymýšlet další a ještě se jimi dobrovolně svazovat.....


  • 2

#13 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 30 březen 2015 - 15:33:41

Ja nevim,ale pokud nekomu neco darujes,tedy das zdarma a nejsou v tom penize,dotycny se nemuze zlobit,ze fotku stejnou,nebo treba v jinem formate nekde vystavujes a popr. prodavas,I kdyz vim,ze se najde dost arogantnich jedincu,tedy primo pisi nevhodnych obdarovatelu,kteri to tak videt mohou,bohuzel nemaji tolik soudnosti,aby si sami dali par facek a nesetrili,neb je to pro jejich dobro.

V dalsi rade,pokud fotite v Cechach ,tak je pravidlo,ze nejste sto v zivote obstat,ale po Vasi smrti se najde podnikavec,ktery si na Vasi celozivotni praci zalozi zivnost a jeste dostane cenu objev roku,to je praxe,jen malokomu se podari neco v Cechach za zivota a pokud,tak jen pres cizinu,pak snad..ale ztezka-viz.kladny hrdina dne,celym svetem nenavideny.Takze pokud neexistuje moralni kodex ve statnim zrizeni a kulture,jako ze neexistuje,tezko ho chtit po lidech,navic hodne lidi ma fotografovani jako konicek a zabavu a tim se vec a problem uzavira.Nakonec osobne si myslim,ze kdyby takhle premysleli nasi otcove,chodime po houbach dodnes.Mam radost z jakekoliv tvorivosti lidi,pokud tim neskodi svemu okoli a moje prani,vic takovych,jako jste vy tady na foru a bude svet zase o neco hezci,myslim si,ze si delate zbytecny starosti. :-P


  • 1

#14 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 30 březen 2015 - 15:53:25

Asi neco jineho je,pokud budes delat zakazku na smlouvu,napr.pan starosta s nejlepsim plemenym bykem v obci.Je dobre si upresnit sestavu foceneho objektu,aby nedoslo pak k zamene,jako v roce 1916-Prochazka na moste,viz navsteva Cisare v Praze.Jde o objednavku se smlouvou a tak cela prace je toho,kdo si to objednal,vcetne autorskych prav-on platil,on kupil.To,co si fotime ze sveho,to je zase ciste nase parketa a nase soukroma vec,jak s tim nalozime a kde prezentujeme.Nakonec,pokud nekdo nasi fotografii zada,nebo mame pocit nekoho obdarovat,vsak si muze sam vybrat,co se mu libi,kdyz dotycneho pokladame za kolegu,nebo pritele.Zaver,nekdo dostal od kamarada a pritele fotografii a ma z toho radost,tudiz uz neni na miste resit situaci co dal,jestli dal svoje dilo propagovat vystavou a jinou prezentaci,nebo zbytecne podarenou praci ze spatneho svedomi zahodit,nu osobne hosi,to bych se na takovy foceni mohl z vyyysoka...Priklad,soused Larry Boyd,foti na digital,tiskne special na platno,dava do ramu a prodava,mam od nej nekolik signovanych fotografii a vubec mi neprijde hloupe,ze ty same v podobe platna prodava,pokazde mam radost,kdyz uspeje a ma penize na dalsi cinost,takze je dulezite,aby se aspon darilo .Toz taaak. :-P


  • 0

#15 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 30 březen 2015 - 15:59:36

Ja nevim,ale pokud nekomu neco darujes,tedy das zdarma a nejsou v tom penize,dotycny se nemuze zlobit,ze fotku stejnou,nebo treba v jinem formate nekde vystavujes a popr. prodavas,

Jedná se mě spíš o ten můj vnitřní boj než o obdarovaného........jestli z jednoho negativu udelat pouze jeden (nejdokonalejší, nejpěknější) kontakt a tím bude toto dílo uzavřeno nebo dle potřeby kopírovat dál.


  • 0

#16 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 30 březen 2015 - 16:22:33

Takhle bych taky chtěl tvořit, abych měl pocit, že moje dílo je hodno činit jej tak vzácným. Nejsem členem svazu výtvarných umělců a dosud jsem nezaznamenal takový zájem o svá dílka abych je kopíroval jen do minimálního počtu kopií. Pokud jsem někde svá díla (nemá to být v uvozovkách?) zanechal, tak snad povětšinou díky tomu, že pořadatel soutěže měl v propozicích, že zaslaná, či vystavená díla se stávají majetkem pořadatele.

Tak je kopíruju jen v minimálním počtu kopií, protože o ně není zájem. A kruh jest uzavřen.


  • 0

#17 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 březen 2015 - 17:32:49

HCST: Ten vnitřní boj je v tomto případě na tobě. Zda udělat pouze jeden dokonalý obraz a ještě pro jistotu zničit matrici, aby už nemohl vzniknout další. Jen je možná škoda si takto svazovat ruce. Po letech tě napadne, že jsi mohl udělat trochu jinak, v jiném formátu a už nebude z čeho dělat. 

 

Trochu to tu reprodukovatelnost fotografie staví na hlavu. Nicméně jeden negativ, jedna fotografie je taky cesta. A ta druhá kopírovat do aleluja taky. Asi bych se vyhýbal extrémům.  Jedno bude tak cenné, že se nemusí vůbec dochovat a to druhé nebude mít cenu žádnou, protože toho bude hodně. 

 

Sám jsem si někdy nadával, že jsem si od jednoho záběru neudělal víc kopií. Jedna se zničí při výstavě, převozem a už se těžko dělá identická. 


  • 0

#18 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 30 březen 2015 - 17:33:30

Takovy vnitrni boj je o necem jinem,ale porad dokola,pokud si u tebe nekdo vybere neco,co se mu opravdu libi,nemuze se urazit,kdyz to budes vystavovat jinde,naopak ho muze tesit,ze to,co se libi jinym tak on ma doma na zdi a zadarmo,jeste snad trochu znam mental Cecha.Jinak hled,aby hezke fotky videlo pokud mozno hodne lidi,protoze to potesi oko I ducha  a neni vylouceno,ze se tim rozsiri rady fotografu,pridrzi to podnik Foma a vy muzete delat svoji praci za polovic,vime o cem mluvim-Agfa-Kodak-Ilford a jin..Navic nekteri,kdyz uvidi,ze muzou pred manzelkou utect beztrestne do lesa,nebo k vode a pak vyvolava film dve hodiny a vi,ze ho to bavi,zena ma klid,on taky a jeste hezky a inteligentni konicek,tak neni o com.Ja jsem dnes svobodnym clovekem,ale pred mnoha lety jsem ze stejneho duvodu poridil vcely,kterych se manzelka hrozne bala,nu krasa nesmirna a ten klid,nadherny az nebesky.Dnes Fotim,bavi me to a kdyz se podari,tak sdilena radost je mnohonasobna,ale z mych fotek si priklad neberte,jedine,ze takhle se to nedela.Pokud mas moralni dilemma,takoveho rozsahu vsude a se vsim,jsi potrebny bud medicace,nebo imigrace,to si preber sam.Preju hodne krasnych fotografii,zazitku a radosti z prace a konicku,protoze to je ten pravy duvod,proc to delame.Nakonec verejne priznat,ze mas moralku,neni tohle v Cechach uz taky trestny cin? Takze Pssst... :-P.


  • 0

#19 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 30 březen 2015 - 17:38:01

Jsou různé názory a aspekty:

ad 1) galerijní prodej - viz Temnokomorník  č.1 - Jana Boemerová (bývalá šéfová Leica Gallery) "Číslování, signování, ocenění a prodej fotografií". Prodej omezeného, nepřekročitelného a předem jasně daného počtu číslovaných zvětšenin (do 10 kusů) a šlus. O předání negativu se nehovoří. Pokud vím, Jan Saudek čísluje do padesáti (kolikrát? :))

ad) 2 fotobankový prodej - předmětem jsou práva na užití (jednorázová, vícerázová, či dokonce výhradní - s časovým omezením či bez něj. Má to vliv na cenu. Někdy má vliv na cenu i velikost snímku v datové podobě. Autorská práva dle zákona, pokud vím, prodat nelze.

ad 3) viz Erik Kurach - to je opravdu hodně unikátní případ jednorázovosti

ad 4) náš amatérský případ = v podstatě dané jakýmsi vnitřním mravním korektivem. Za sebe jen mohu sdělit, že nemám problém darovat tolikrát, kolikrát je zájem a ještě k tomu vystavit či poslat do soutěže. Péefka posílám v elektronické i papírové podobě kolikrát potřebuji. Prodávám zcela výjimečně - prostě nemám tak unikátní fotky, abych řešil návaly zájmu, tak se mi to jednoduše radí :)


  • 1

#20 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 30 březen 2015 - 17:52:37

HCST: Ten vnitřní boj je v tomto případě na tobě. 

Ano. To je mě jasné........jen jsem chtěl vědět jak to vidíte vy.

Negativ v žádném případě ničit nebudu.


  • 0

#21 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 30 březen 2015 - 19:06:09

Negativ v žádném případě ničit nebudu.

Občas si myslím že člověk měl my ničit veškerá skice, negativy, formy atd - jinak mu z toho po smrtí udělají výstavu. Což ovšem nedělám, ale mi sotva někdo výstavy uspořádá.
  • 0

#22 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 30 březen 2015 - 19:09:15

jedina moznost pro "pouze jeden (nejdokonalejší, nejpěknější) kontakt"

.

po usmevu obdarovaneho negativ znicit


  • 1

#23 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 30 březen 2015 - 20:14:21

Je to jak s tim Koranem, tenkrat,kdyz ti tatrmani s osuskama na hlave vtrhli do Alexanrdijske  knihovny a zacali ji palit,lidi se ptali,proc ze to delaji,nu a s usmevem ten jeden  rika,bud je tam stejny obsah,jako v koranu a tak je to zbytecny,nebo je tam neco jineho a pak je to skodlive.Podobne behem staleti tak postupovala I cirkev,krizaci a jejich spolek templaru,ktery mel hlidat svet, par jinych demagogu,taky si mysleli,ze cist a psat nepatri mezi sprosty lid a pak navazal a  postupoval Adolf,Kouzelny vrsek od Tomase Mana-Frboten,ales Frboten-jedine Mein Kampf ist gut.Nakonec se nakazili I komousi,takze pokracovani I dnes? Tohle nemuzete myslet vazne,to je samodestrukce,kdyby jste byli nad hrobem,nu nereknu,ale takovy nasili si delat,to nee.Snad jediny Amos je chudak z obliga,kterymu v Lesne vyhorela cela knihovna,zemrelo mu dite I zena,to bych pak I pochopil.Hosi,hosi I tady meli cernosi zakazano cist a psat,zvlast zachody pro White and Collo-school is prohibited-viz Lter King,o indianech nemluvim,ale z druhe strany je nekdy fajn zajit do divadla,nebo se nechat pozvat do Texasu a je vymalovano.Hosi I dobre pokazena fotka je unikat.Tak nic nenicte a radsi si udelejte maly suplik pro sebe a tam to uschovejte,az budete moooc stary a vsechno vas bude srat,tak aspon muzete machrovat pred vnoucaama,jo a ty nahy holky schovat zase jinam. :-P 


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních