Přejít na obsah


Fotka

Rodenstock Bistigmat 18x24


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 31 březen 2015 - 15:40:04

Ahoj, co jsem se dočetl na netu, jedná se o objektiv typu periskop a zrovna ohnisko pro 18x24 umožňuje jakousi korekci. V jedné poloze se ostří na matnici a v té druhé fotografuje. Pokud s ním ale fotografuji nějaký blízký objekt, ve vzdálenosti třeba dva metry, přesně jsem to neměřil, vznikne trošku problém. Po zaostření v poloze "na matnici" a přesunutí do polohy pro fotografování se posune rovina ostrosti směrem za fotografovaný objekt. Následné zaclonění už to moc nezachrání. Nevíte někdo, k čemu ta korekce slouží? Měla by korigovat jakousi vadu tohoto typu objektivu. Se mi zdá, že pokud ostřím i fotím v jedné poloze, ničemu to nevadí a obrázky jsou ostré jak mají být, vzhledem ke kvalitám toho objektivu. Něco se o tom dá najít na zahraničních fórech, ale anglicky tak dobře nevládnu, abych to pochopil.


  • 0

#2 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 31 březen 2015 - 18:13:05

není to tím, že periskop není chromaticky korigován a tudíž se fotilo buď se silným žlutým filtrem (na odfiltrování modrých paprsků), nebo se doporučovalo hnout s ostřením o 1/50 výtahu (nebo kolik to bylo)? jenže objektiv nezná výtah, tak tam je daná nějaká pevná korekce (nekonečno?), která je při dlouhém výtahu už moc mimo?


  • 0

#3 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 1 duben 2015 - 11:11:05

děkuju za osvětlení problému, to bude ono. Zkusím ten žlutý filtr, dát za objektiv. To by nemělo ničemu vadit. Teď si nevybavuju, že by vepředu byl závit a ještě tam mám klobouček. Jinak objektiv je ze dvou kusů, které jdou vůči sobě posunout v drážce, vymezuje to červík. V jedné poloze se objektiv zamkne. Jsem docela zvědavý, jestli se použitím toho filtru zlepší kontrast, který se mi zdá dosti bídný. Když doma nic nenajdu, vypadá to na návštěvu pana Pazdery :)


  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 duben 2015 - 12:05:31

pokud dáš filtr zezadu, musíš přes něj pak i ostřit.


  • 0

#5 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 1 duben 2015 - 12:41:20

aha, děkuju


  • 0

#6 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 1 duben 2015 - 13:39:20

většina starých skel nemá filtrový závit, řeší se to přes push-on adaptéry


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních