Přejít na obsah


Fotka

Zenit 11 expozimetr


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 MartinL

MartinL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 duben 2015 - 20:06:03

Zdravím mám dotaz jak změřím expozici když mi  na zenitu 11 ručka expozimetru nereaguje na světlo. Oplatí se sehnat  starší externí expozimetr nebo lze to i jinak změřit ? Děkuji za odpověď 


  • 0

#2 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 22 duben 2015 - 20:12:04

No když neměří tak asi už měřit ani nikdy nebude :-) Na aukru jsou občass funkční v uvozovkách kusy. Já mám Leningrad 6 a 7. To jsou ty levnější. Pak jsou i dražší a spolehlivější. Stejně časem už poznáš podle světla a vyvolaných negativů jak na tom expozice je a expozimetr, budeš používat, jen za velmi komplikovaných podmínek. Mrkni na aukro :-) Ostatní ti jistě poradí i jiné ex. co já ani neznám .


  • 0

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 duben 2015 - 20:32:51

Toto sa Zenitom stava. Obcas nemeraju, potom po 1/4 hodine meraju, potom nemeraju vobec ... Inak spolahlivy aparat, az na toto.

Expozimere sa oplati kupit VZDY! Obavam sa ale, ze ak sa k obstaraniu expozimetra z financnej stranky postavis tak, ako si sa postavil k nakupu fotoaparatu, nemusi to skoncit dobre. Das 3000 korun? To si este stale neobstaras nic seriozne ...

Nauc sa expoziciu odhadovat. Napr.:

http://lmgtfy.com/?q...mating exposure

:idea: :idea: :idea:


  • 1

#4 MartinL

MartinL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 duben 2015 - 20:59:12

Děkuji moc za všechny odpovědi fotoaparát jsem zdědil a nenechal mě klidným :D


  • 0

#5 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 22 duben 2015 - 21:34:24

Kdysi se k filmům přikládali tabulky není problém si to zapamatovat co já vím tak udávaly,že by měla začít platit 2hodiny po východu slunce,končit dvě hodiny před západem.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  2.jpg   359,82K   8 Počet stažení

  • 0

#6 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 duben 2015 - 09:08:25



Kdysi se k filmům přikládali tabulky není problém si to zapamatovat co já vím tak udávaly,že by měla začít platit 2hodiny po východu slunce,končit dvě hodiny před západem.

 

Nejen k filmům :)

 

17216486256_b22317a16c_m.jpg


  • 0

#7 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 duben 2015 - 09:13:42

17216486256_87de5b9b61_m.jpg

 

Tak


  • 0

#8 MartinL

MartinL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 duben 2015 - 14:51:30

Asi se stal zazrak :D ale zdá se že expozimetr na světlo reaguje teď bych potřeboval další radu jake hodnoty nastavit nevyznám se v tom a zajímá mě to 

 
  • 0

#9 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 duben 2015 - 15:30:23

To, že expozimetr reaguje na světlo ani zdaleka  neznamená, že máš vyhráno ;-)


  • 1

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 29 duben 2015 - 15:54:34

 

Asi se stal zazrak :D ale zdá se že expozimetr na světlo reaguje teď bych potřeboval další radu jake hodnoty nastavit nevyznám se v tom a zajímá mě to 

 

 

Pozeras na fotoaparat z hornej strany tak, ze objektiv smeruje od teba. Potom tocis lavym kolieskom dovtedy, kym v polkruhovom okienku nedosiahnes stav, kedy sa nitkovy ukazovatel nekryje s hrubsim ukazovatelom (ovladanym lavym kolieskom). Na lavom koliesku sa proti sebe ukazu hodnoty casov a clon. Ktorakolvek dvojica, ktora dava zmysel je sparvna. Je este jedna podmienka, aby si na vnutornom koliesku natocil index oproti citlivost. Ked mas film 100-ku - teda 21 DIN, potom oproti indexu nastavis 21. Druhu stranu, ktora plati pre normu GOST, tak tu si nevsimas.


  • 0

#11 MartinL

MartinL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 duben 2015 - 19:28:43

Děkuji keko :) zitra to du otestovat 


  • 0

#12 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 29 duben 2015 - 20:15:32

Ono funkčnost toho expozimetru poznáš po prvním vyvolaným filmu, pokud mu naprosto uvěříš, poté už budeš používat i zkušenosti z minulých expozic, myslím , že na Zenitech to je potřeba brát s velkou rezervou, ale informativně určitě pomůže. Jinak Zenity jsou super stroje sám je mám moc rád :-)


  • 0

#13 martinhudek

martinhudek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 červen 2016 - 12:24:12

Ahoj všem!! Jsem moc rád, že je tady tolik lidí z oboru. Jsem nový, začátečník, tak prosím - nezabte mě ... :-)

(přístroj mám Zenit 11, objektiv Helios 44 automat bez možností přepnutí na man.) - fotím černobíle na FOMU200)

 

... Mám pár otázek. Šel jsem udělat fotku katedrály v Olomouci. Odhadl čas - 125 (dle podvečerního světla) a změřil expozici. Dostal jsem se k hodnotě f8. Zaměřil na vrch katedrály - dvojvěží, a ještě se koukl na objektiv a v ten moment jsem užasl... zaměřeno jsem měl snad na 8-10 metrů!! Přitom mi rozum říká, že by to mělo být na nekonečno... provedl tedy ještě jednou měření ... opět totožný vysledek. A tak jsem zmáčkl spoušť... ovšem po expozici-vyfocení, se mi objekt v hledáčku celý rozmazal a doladit ho bylo možné až na zníměné nekonečno.... (závěrka cvakla... a vše bylo po expozici rozmazáno). 

 

Co se tedy s obrazem stalo? 


  • 0

#14 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 2 červen 2016 - 12:56:08

Ahoj všem!! Jsem moc rád, že je tady tolik lidí z oboru. Jsem nový, začátečník, tak prosím - nezabte mě ... :smile:

(přístroj mám Zenit 11, objektiv Helios 44 automat bez možností přepnutí na man.) - fotím černobíle na FOMU200)

 

... Mám pár otázek. Šel jsem udělat fotku katedrály v Olomouci. Odhadl čas - 125 (dle podvečerního světla) a změřil expozici. Dostal jsem se k hodnotě f8. Zaměřil na vrch katedrály - dvojvěží, a ještě se koukl na objektiv a v ten moment jsem užasl... zaměřeno jsem měl snad na 8-10 metrů!! Přitom mi rozum říká, že by to mělo být na nekonečno... provedl tedy ještě jednou měření ... opět totožný vysledek. A tak jsem zmáčkl spoušť... ovšem po expozici-vyfocení, se mi objekt v hledáčku celý rozmazal a doladit ho bylo možné až na zníměné nekonečno.... (závěrka cvakla... a vše bylo po expozici rozmazáno). 

 

Co se tedy s obrazem stalo? 

Nejsem schopen rozklíčovat, co se přesně snažíš sdělit, protože mícháš expozici se zoastřením do kupy apod., ale zkusme to. :-)

 

1. Odhadl jsi čas 125 dle podvečerního světla, následně jsi měřil expozici? Jak a čím? Proč 125 (1/125s) ?

 

2. Zaměřil jsi na vrch katedrály = zaostřil jsi na vrch katedrály? Nebo jsi pouze zaměřil aparátem tak, aby v hledáčku byl vrchol katedrály?

 

3. Předpokládjeme, že jsi zaostřil na vrch katedrály a překvapilo tě, že na zaostřovací stupnici objektivu je 8-10m a ne tebou očekávané nekonečno. Jaký je to objektiv? Klasický Helios 44? Měl jsi skutečně dobře zaostřeno? Taky je možnost, že zaostřovací stupnice nesedí nebo je rozhašený celý foťák, zrcátko, apod..

 

4. Objekt se rozmazal a doladit ho bylo možno až na nekkonečno - tomuto nerozumím bohužel vůbec.


  • 0

#15 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 červen 2016 - 12:58:13

Před použitím důkladně protřepat!

 

Jen spekulace:  je docela možné,   že matnice  není  řádně  usazena  a  lítá si jak chce...  jestli jsi  dokázal v hledáčku zaostřit na věžičku,  na objektivu  stupnice vzdáleností přitom  ukazovala  těch cca 8 metrů  a  na  filmovém políčku  neostré,  a po  cvaknutí závěrky  (a tím i  zvednutí a opětovném sklopení zrcadla  a ťuknutí do čela)  bylo neostro i v hledáčku,  po přeostření  na  nekonečno už  věžička ostrá byla jak v hledáčku, tak na filmu,  pak  bych to  na  tu  uvolněnou matnici asi viděl.   Snad  ne  něco  horšího (v sestavě matnice-hranol-hledáček).  

Měl by se na tu tvoji zbraň pro práčata kouknout asi fachman.


  • 0

#16 martinhudek

martinhudek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 červen 2016 - 13:27:47

Ahoj, zkusím to teda ještě jednou... :-)

 

Změřil jsem expozici 

 

125 - f8 (tohle mi ukázal expozimetr na foťáku - 125 mi bylo i tak doporučeno pro tento typ světla od člověka, který svoje fotky vystavuje...)

 

Zaostřil jsem a před stisknutím závěrky jsem se podivil, že jsme před hodnotou deseti metrů - ne nekonečna - od věží jsem stál velký kus...

 

Po stisknutí spouště se však stalo to, že obraz v hledáčku se rozmazal a nebyl tak ostrý jako před stisknutím... a bylo nutno doostřit právě na ono nekonečno... 

 

proč to objektiv ale udělal? ... HELIOS 44M-4     2/58  ....

 

Je teda objektiv na káry? nebo je to jinou závadou? že po stisknutí se mi předmět v hledí rozmazal?


  • 0

#17 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 červen 2016 - 13:35:55

čti předchozí příspěvek.


  • 0

#18 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 červen 2016 - 13:40:20

Vyfoť celý  film,   různé záběry věcí v různých vzdálenostech,  jeden snímek téhož na zaostření  dle oka - co vidíš v hledáčku,  druhý snímek  téhož  v přesně odměřené vzdálenosti  dle  stupnice ostření na objektivu,  film vyvolej,  naskenuj nebo prohlídni lupou,  a  pak  budeš  mít  lepší podklady  k  dotazům a  hledání  příčiny.   Nebo  ten  stroj rovnou vem a běž s ním za člověkem,  co  vystavuje,  ať  se na to podívá.

Jestli je objektiv nebo něco jiného na káry,  ti  tady  nikdo  odpovědně a poctivě  nemůže  říct.   Snad jen jasnovidec.


  • 0

#19 martinhudek

martinhudek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 červen 2016 - 13:49:26

Vyfoť celý  film,   různé záběry věcí v různých vzdálenostech,  jeden snímek téhož na zaostření  dle oka - co vidíš v hledáčku,  druhý snímek  téhož  v přesně odměřené vzdálenosti  dle  stupnice ostření na objektivu,  film vyvolej,  naskenuj nebo prohlídni lupou,  a  pak  budeš  mít  lepší podklady  k  dotazům a  hledání  příčiny.   Nebo  ten  stroj rovnou vem a běž s ním za člověkem,  co  vystavuje,  ať  se na to podívá.

Jestli je objektiv nebo něco jiného na káry,  ti  tady  nikdo  odpovědně a poctivě  nemůže  říct.   Snad jen jasnovidec.

 

Jo, díky za radu.... vyfotím a porovnám!! :-) a rovnou vemu i na generálku ... :-)


  • 0

#20 martinhudek

martinhudek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 červen 2016 - 21:04:29

Dobrý večer.

 

Rád bych ještě požádal o radu... doma mám ještě jeden Zenit (E). Zůstal mi po dědečkovi :-) ... no, ale má hned dvě závady... ta první je že se nezvedá zrcátko a druhá, že má přetrhlou stužku závěrky. Přece to je jen památka - pro mě obrovská. Je možné, aby ho dokázal ještě dnes někdo opravit? Můžu do opravy dát momentálně 1000 korun ...

 

Děkuju za Vaši pomoc!! :-)


  • 0

#21 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 4 červen 2016 - 06:45:09

Po dedeckovi ti zostalo isto viac (a funkcnych) veci. Nie je povinnost to opravovovat. Daj do policky, vymysli si pribeh a navstevam ho vzdy po kave povedz.

Zednit je urcite aparat za povsimnutie. Ale je ich mraky a za 1000 CZK sa da obstarat iny, alebo si radsej kup nieco k uz existujucemu aparatu.

Opravari sa tu spominaju pomerne bezne, staci pouzit vyhladavac.

 

do google napis site:www.temnakomora.cz oprava zenit


  • 0

#22 martinhudek

martinhudek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 červen 2016 - 10:55:07

Po dedeckovi ti zostalo isto viac (a funkcnych) veci. Nie je povinnost to opravovovat. Daj do policky, vymysli si pribeh a navstevam ho vzdy po kave povedz.

Zednit je urcite aparat za povsimnutie. Ale je ich mraky a za 1000 CZK sa da obstarat iny, alebo si radsej kup nieco k uz existujucemu aparatu.

Opravari sa tu spominaju pomerne bezne, staci pouzit vyhladavac.

 

do google napis site:www.temnakomora.cz oprava zenit

 

Děkuju moc za tip!! :-) 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních