Přejít na obsah


Fotka

Promítačka Optikotechna


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 Bartson

Bartson

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2015 - 16:34:19

Ahoj, předem se omlouvám, pokud je ten dotaz úplně mimo, ale začal jsem se zajímat o diapozitivy atd a zakoupil si tuhle promítačku. Věděl by prosím někdo, kde k ní koupit lampu? Kdyžtak díky moc za radu!

 

Přiložený soubor  5436524608.jpg   28,67K   6 Počet stažení


  • 0

#2 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 červen 2015 - 18:32:26

Je to krásna vec, len mám strach, že na bežné používanie už veľmi vhodná nebude. Žiarovka bude asi na 120V a je potrebné trafo, ale to si len myslím, a ešte jeden dotaz: máš k tomu aj objektív?


  • 0

#3 Bartson

Bartson

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2015 - 23:36:29

Aha, tak to je zrada :) máme doma spoustu diapozitivů a asi jsem špatně odhadl, že mi tato bude stačit. Mám ti kdyžtak vyfotit vnitřek u lampy? A objektivem máš na mysli ten "nos" jak je na fotce?
  • 0

#4 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 17 červen 2015 - 04:51:45

Žárovka bude zcela určitě existovat i na napětí 230 V. Na žárovky je nejlépe chodit do nějaké dobré místní elektry, tam vědí i poradit případnou náhradu. V dobách, kdy vládlo obojí napětí, se dělali žárovky pro oba systémy. Jak to bude s dostupností dneska, to je otázka. Zkusila bych třeba Aukro.

 

PS: Ano, ten "nos" má nést objektiv, ale podle té fotky tam není. Možná je ale někde v příslušenství.


  • 0

#5 Bartson

Bartson

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 červen 2015 - 06:28:32

Přidávám ještě foto nosu a vnitřku :) Teď nevím abych nebyl za tydýta, ale mám za to, že tam objektiv je, on je takový zasunovací (možná jakýsi zoom?) a pak tedy foto vnitřku, mrknu na to aukro, jestli tam něco nenajdu, dík!

 

Přiložený soubor  DSC_0979.jpg   76,32K   5 Počet stažení

 

Přiložený soubor  DSC_0980.jpg   133,68K   4 Počet stažení


  • 0

#6 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 17 červen 2015 - 06:52:39

S tím objektivem máš vyhráno. A není zespod štítek? Na něm by mělo být být napsáno, jaká žárovka se má použít.


  • 0

#7 Bartson

Bartson

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 červen 2015 - 08:35:58

Supr :) Zespodu bohužel štítek právě není, celé jsem to prozkoumal, abych třeba alespoň zjistil typ promítačky, pak by se také hledalo lépe, ale nikde nic. I když jsem pročesal internet, tak jsem tenhle typ promítačky nikde neviděl :) 


  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 17 červen 2015 - 15:56:48

Hm, je tam nejaký zvláštny bajonet na tu žiarovku, vyzerá to, že by to mohlo byť na 230V. Ako radí Žirafka, skús zobrať do elektra, najlepšie do takého, kde majú veci pre rádioamatérov a pohľadať. Možno niečo nájdu, poprípade do nejakého bazáru, kde majú aj fotoveci.

Aj napriek tomu by som ti radil, aby si si kúpil niečo novšie s halogénkou, väčší svetelný výkon, a myslím si, že aj optika. Dajú sa kúpiť okolo tisíc až dve (Kč).


  • 0

#9 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 17 červen 2015 - 16:24:46

Tak ona to nebude žádná exotika, z tehdejšího pohledu, spíše dneska.

 

Projektory měli dost často bajonet, už proto, že se stroj při chodu chvěje a tak by se závit mohl povolovat, což není žádoucí.

 

Něco se třebas tady:

 

http://www.svetzarov...p28s-230v-150w/

 

http://www.jarovky.e...0s-cxr-cxl.html

 

Ale chtělo by to změřit rozměry objímky a pak porovnávat, věřím tomu, že to bude nějaká "běžná" projekční žárovka.

 

Podle obrázků to vypadá, že žárovka nemá aktivní chlazení, takže výkon nebude moc veliký, světelná skříň vy se neuchladila. Možná by stálo za to pouvažovat o výměně objímky, ale je třeba se rozhodnout, jestli člověk chce mít funkční promítačku, nebo historický stroj :)


  • 0

#10 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 17 červen 2015 - 19:04:22

Tá druhá žiarovka určite nie, tá je do 8mm projektorov napr. Meolux II a je na 8V, teda určite trafo a výkon 0-0-nič 50W je pre filmové políčko cca 4x5 mm, u kinofilmu by asi bola lepšia obyčajná sviečka :-P .

Žiarovku s bajonetom P28s by som niekde doma našiel, ale asi minimálne 300W. Musel by som pohľadať.


  • 0

#11 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 17 červen 2015 - 19:12:37

Ano, ten "potápěč" je třeba do Meoluxu (jedničku mám doma, jen pro ni sháním navíjecí cívku), bylo to jen pro přiblížení, že ty bajonety nejsou nic speciálního.

 

300W žárovka ve světelné skříni bez aktivního chlazení asi bude moc. Nicméně třeba tam chlazení je.

 

Jednu projekční žárovku s podobnou paticí tu mám také, ale je to 750 W / 110 V a tak určitě není vhodná :)


  • 0

#12 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 17 červen 2015 - 19:25:08

HA! :)

 

Podle http://www.meoptahis...ndex.php?id=133 je to tento kousek:

 

OP 5x5 (1936)

Statický promítací přístroj pro promítání diapozitivů 24x36 mm v diarámcích 5x5 cm.


Objektiv: P.O. 4.5/75
Žárovka: 120 V / 100 W
Rok výroby: 1936

Takže asi bude nejlépe se zeptat přímo v Meoptě, co tam patří za žárovku. Když jsem se ptala po náhradních dílech na Meolux, tak byla paní velmi vstřícná a zjistila jsem o dní, že mají Oddělení historické techniky. Nicméně na můj stroj neměli už nic. Za pokus to ale stojí, technické parametry vědět určitě budou.


  • 0

#13 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 17 červen 2015 - 20:02:49

Ta 750 je do 16mm projektorov ako napr OP16, Meoclub 16 a podobne, tá ale potrebuje chladenie, a výkonné, pretože po chvíľke premietania by to diapozitív asi neprežil. Preto sa prešlo na cca 24V/250W a pod. halogeny podľa výrobcu, vyšší výkon, menšia spotreba, ale aj napriek tomu chladenie nutné kvôli životnosti diaku.


  • 0

#14 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 17 červen 2015 - 20:10:41

Projektor na šestnáctku doma nemáme, tedy zatím, takže je to pro mne nová informace. Nicméně se domnívám, že ochranu filmu dělá tepelný štít a méně chlazení vzduchem. U "pohyblivých" projektorů se o ochranu stará i posuv filmu a krátká doba působení tepla. Však také při zastavení filmu dojde k jeho přepálení a všechny promítačky co znám, ale není jich zase moc, při úmyslném zastavení filmu vřadí mezi žárovku a film další tepelný filtr. Hlavní důvod chlazení je žárovka, přeci jenom její účinnost není tak veliká a hodně topí, navíc je zavřená v lampové skříni a to chlazení dále zhoršuje.

 

Koukám, že opět poněkud odbíhám od tématu, chjo  :rolleyes:


  • 0

#15 Bartson

Bartson

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 červen 2015 - 20:15:07

Fíha, to jsem za 60,- koupil rovnou nejstarší kousek Meopty jo :D zatím jsem o radu napsal pouze na ty dva eshopy, které tu Zirafka přidala. Napsat přímo na Meoptu mě ani nenapadlo, popravdě jsem ani nevěděl, že ta společnost ještě existuje, jak to u těhle tuzemských společností bývá. Tak jsem zvědav, co poradí. Chlazení promítačka žádné nemá. No, kousek zajímavě historický, ale asi k němu koupím i něco novějšího a šetrnějšího, člověk se učí, ani jsem netušil, kolik je v tom rozdílů :)


  • 0

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 17 červen 2015 - 20:40:22

 No, kousek zajímavě historický, ale asi k němu koupím i něco novějšího a šetrnějšího, člověk se učí, ani jsem netušil, kolik je v tom rozdílů :)

velmi rozumné. 


  • 0

#17 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 17 červen 2015 - 20:42:12

Dobová reklama. Je to spolu s projektorem Diacolor, což byl dražší typ - u něj tam uvádějí, že je vyráběn pro napětí buď 120 nebo 220 V.

Přiložený soubor  projektor OP 5x5.jpg   222,25K   5 Počet stažení


  • 0

#18 Bartson

Bartson

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 červen 2015 - 21:09:22

Díky moc za info! Takže mám nakonec i zvláštní příslušenství v podobě lehkého vulkanového kufříku, pěkné :D Žárovka je tedy v řešení. Mohu se tedy ještě optat, jakou by jste doporučovali promítačku? S tím, že bych tedy asi zůstal věrný Meoptě, ať netrhám partu :)


  • 0

#19 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 17 červen 2015 - 21:22:19

Tak pokud by to mělo být v tomto duchu, tak asi Medirex H (H jako halogenová žárovka)


  • 0

#20 Bartson

Bartson

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 červen 2015 - 11:39:31

Tak to vypadá, že mám skutečně pouze historický kousek a už si moc bez úprav neposvítím :D Jak v obchodech, tak ani v MeOptě si neví rady. Ještě mě odkázali na společnost Kompar, ale tam po mě chtějí vědět, jakou má žárovka tvar a velikost, což samozřejmě nevím, když tam původní nebyla. A zda tedy na 120 nebo 220V. Měl by někdo tyto znalosti a poradil by? 

 

A ještě dotaz k té novější, díky za tip na Medirex H, mrknu po ní. Při brouzdání jsem ještě celkem často nalezl konkurenční Pentacon AV 100 auto, má s touto někdo zkušenost? Zdá se, že je celkem oblíbená. Díky!


  • 0

#21 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 19 červen 2015 - 20:27:27

Já používám Pentacon Aspectomat a jsem s ním moc spokojená, ale není to Meopta. Jinak má samé výhody a sociální jistoty :)


  • 0

#22 Bartson

Bartson

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 červen 2015 - 11:13:40

Předpokládám, že toto bude Medirex verze bez H? :) Díky

http://aukro.cz/star...5449299140.html


  • 0

#23 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 červen 2015 - 13:18:35

Asi áno, ale aj tak by som išiel do niečoho ešte novšieho na zásobníky. Prečo? Keď budeš premietať väčšie množstvo diakov, prídeš na to sám.


  • 0

#24 Bartson

Bartson

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 červen 2015 - 14:25:35

A máš nějaký svůj osobní tip? :)


  • 0

#25 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 červen 2015 - 18:08:55

Ja osobne používam Reflektu Diamator Af pre system Agfa CS, to znamená, že diarámiky majú hrúbku len 1,8mm a majú drážku, ktorá drží rámik v zásobníku, takže aj keď zásobník spadne, tak sa z nevysypú. Zásobníky sú na 40 alebo na 100 rámikov a existujú krabičky buď na 4x40, 2x100 alebo 10x100 diarámikov. Existujú verzie s diaľkovým ovládaním na kábel alebo bez a existuje niekoľko objektívov vrátane transfokátorov. Ja mám myslím Leitzov 2,8/90.


  • 0

#26 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 29 leden 2024 - 18:04:49

Zdravím,sháním projekční žárovku 220 nebo 230v, 150w,patice p28s,pro diaprojektor Leitz Prado 150, klidně i více kusů.
Sehnat se dá ze zahraničí,ale za dost vysokou cenu,tak mě napadlo že bych třeba i vyměnil patici pro nějakou běžně sehnatelnou žárovku, ale jakou žárovku použít,aby byl obraz rovnoměrně osvětlený,a světelný výkon nebyl menší než u původní.Napadlo mě použít halogen G6.35, 230v 150w,ale mám strach aby netopila víc než původní,protože projektor nemá chlazení větráčkem.
Nejradši bych však sehnal několik originálních p28s,tam je výsledek jistý.
Předem díky za odpovědi.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních