Přejít na obsah

Fotka

Práce s papírem v roli

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 Euter

Euter

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 12 srpen 2015 - 09:08:28

Zdravim, 

po delsi dobe jsem se odhodlal k nakupu role RA4 papiru fuji a nez budu provadet kungfu ve tmě s řezačkou, chtěl jsem se zeptat, jestli nemáte nějaké osvědčené způsoby řezaní. Pripadně jestli neexistuje nějaky světlotěsný box, ze kterého by si člověk jen vytahl patřičny kus papiru a (idealně integrovanou řezačkou) odstřihl. dik

• 0

#2 mickael

mickael

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 12 srpen 2015 - 13:45:21

Kungfu s rezackou ve tme je docela opruz. Chce si to vyrobit stojan na roli (neco jak drzak na toaletni papir), pak rezacku a za rezacku zarazku. Vymerit, vsechno aby bylo v jedne rovine, prilepit paskou k podlozce, zhasnout a poradne se zapotit :) Existuje svetlotesny box, jedna se o zasobniky do minilabu, obcas se daji sehnat za dobrou cenu. Integrovanou rezacku to sice nema, ale porad je to mnohem pohodlnejsi, nez mit ve tme vytazenou celou roli...

• 1

#3 Vojta

Vojta

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 27

Publikováno 12 srpen 2015 - 22:02:27

Kua, dorpede, já se z toho posedu. Taková píckovina, se z toho asi voptáhnu.

To je osvědčený :-)

• -3

#4 Horenak

Horenak

Nováček

• Předplatitel
  • 314 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 132

Publikováno 13 srpen 2015 - 01:46:45

Asi před půl rokem jsem na íbeji viděl světlotěsnou kazetu s řezačkou a motorovým pohonem role, který se dal nastavit tak, aby se vysunula jen požadovaná délka papíru. Vydražilo se to asi za 100 €. Já to tenkrát nechtěl. Od té doby jsem to tam neviděl. Takže to existuje, ale vzáááácně.

• 1

#5 Euter

Euter

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 13 srpen 2015 - 08:20:07

Výborně, to je přesně to co by se mi líbilo. Děkuji za info, pokusim se to pohledat

• 0

#6 Euter

Euter

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 13 srpen 2015 - 08:44:05

Pokud by to ještě někoho zajimálo, tak tady je vlákno na APUGu, kde jsou i konkretni typy http://www.apug.org/...p/t-100631.html

• 0

#7 Euter

Euter

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 13 srpen 2015 - 09:06:29

Konkrétně tyto boxy varáběli firmy De Vere, Roll-Ma, Meteor-Siegen a Nuova Effemme. Kličová slova pro google/ebay jsou darkroom paper dispenser

• 0

#8 sklen

sklen

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 254 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 srpen 2015 - 10:57:58

Role používám delší dobu. Udělal jsem si k tomu aparátek, kdy je na základní desce přišroubován držák role, řezačka a nalepena plocha z černěného ocelového plechu pro nařezané papíry ve výšce plochy řezačky

a s nalepeným hliníkovým profilem, sloužícím jako pravítko pro udržení roviny řezaného papíru. Na ocelovou plochu stačí plácnout magnet jako doraz a pak jen řezat jeden papír za druhým. Nařežu vždy větší množství papírů 

a uložím do obálky. Papíry se tak v mezičase i částečně rovnají a později se s nimi lépe pracuje.

Tento způsob není vhodní pro uříznutí jednoho papíru, protože manipulace, instalace a uklizení role není příliš pohodlné. Při řezání většího množství je ale práce docela pohodlná.

Snadno se také řežou menší formáty z větších. Typicky z role řežu formát 30 x 40. Z těchto listů pak podle potřeby i po jednotlivých kusech 20 x 30 a 10 x 15 na zkoušky.

Papíry řežu o něco delší než je požadovaný rozměr, aby se hotová fotka dala oříznout. Chyba délky a kolmosti se mi pohybuje řádově v milimetrech.

Aparátek používám zároveň jako projekční plochu pod zvětšovákem, takže není potřeba ji někam uklízet. Jako dorazová pravítka mám magnetické pásky z těsnění dveří lednice.

Mám to po ruce a stačí jen připlácnout magnety jako dorazy.

• 0

#9 Euter

Euter

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 13 srpen 2015 - 10:58:26

No po dnešním googlení mě jsem trochu skeptický, jestli je takvou věc vubec možné sehnat v rozumné velikosti. Asi se hecnu a postavím si vlastní. Pokud by se chtěl někdo přidat, tak mi napište SZ. Čím větší série, tím to půjdou náklady dolů... Založím nové vlákno v patřičné sekci.

• 0

#10 Daniela

Daniela

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň, Jižní čechy, Svět....
Reputace: 18

Publikováno 15 srpen 2015 - 07:08:58

Role používám delší dobu. Udělal jsem si k tomu aparátek, kdy je na základní desce přišroubován držák role, řezačka a nalepena plocha z černěného ocelového plechu pro nařezané papíry ve výšce plochy řezačky

a s nalepeným hliníkovým profilem, sloužícím jako pravítko pro udržení roviny řezaného papíru. Na ocelovou plochu stačí plácnout magnet jako doraz a pak jen řezat jeden papír za druhým. Nařežu vždy větší množství papírů 

a uložím do obálky. Papíry se tak v mezičase i částečně rovnají a později se s nimi lépe pracuje.

Tento způsob není vhodní pro uříznutí jednoho papíru, protože manipulace, instalace a uklizení role není příliš pohodlné. Při řezání většího množství je ale práce docela pohodlná.

Snadno se také řežou menší formáty z větších. Typicky z role řežu formát 30 x 40. Z těchto listů pak podle potřeby i po jednotlivých kusech 20 x 30 a 10 x 15 na zkoušky.

Papíry řežu o něco delší než je požadovaný rozměr, aby se hotová fotka dala oříznout. Chyba délky a kolmosti se mi pohybuje řádově v milimetrech.

Aparátek používám zároveň jako projekční plochu pod zvětšovákem, takže není potřeba ji někam uklízet. Jako dorazová pravítka mám magnetické pásky z těsnění dveří lednice.

Mám to po ruce a stačí jen připlácnout magnety jako dorazy.

Tak tohle bych řekla že je hezké řešení jednoduché praktické, v případě potřeby na větší formáty bych si to zařídila.

• 0

#11 Euter

Euter

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 8 listopad 2015 - 18:54:13

Díky sklenovi za inspiraci. Po delší odmlce jsem tento víkend dokončil svůj přípravek na řezání rolí. Jádrem je vyjímatelná řezačka Dahle 550, která má montážní otvory pro přichycení na základní desku. Samotný držák role je tvořen dvěma skládacími policovými úhelníky, mezi které je vložena hliníková trubka se zalisovanými kuličkovými ložisky. Pravá strana je zdvojená, aby výškově navazovala na pracovní plochu řezačky. Jako doraz jsem zvolil hliníkovou trubku čtvercového průřezu a na místě ji drží obyč svorky.

Řezání je s tím neskutečná pohoda a za jedno sezení jsem si bez větší námahy nařezal cca 100 papírů 24x30. Papír si pokaždé potáhnu a dorazím o doraz řezačky, o koncový doraz a pak jednoduše uříznu. Po cca 10 papírech je přesouvám do černého pytle.

Pokud jste z Brna a okolí a chtěli byste pořezat roli, tak se mi ozvěte a za pivo a ukázku vaší tvorby vás nechám pořezat co budete potřebovat ;)

2015-11-08%2017.27.43.jpg

• 5

#12 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 536 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 819

Publikováno 10 listopad 2015 - 14:47:22

moc pěkný forrichtuňk.

• 0

#13 Euter

Euter

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 10 listopad 2015 - 16:44:52

¨To jo, ale je to krám co zabírá strašného místa. Proto bych byl rád, aby si svoji existenci obhajil a sloužil co nejvíce temnokomorníkům :)

• 0

#14 RHx

RHx

Hrabě kydoň

• Předplatitel
  • 5 075 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 254

Publikováno 10 listopad 2015 - 16:52:41

jo ale kozy použiješ na natírání oken, nebo mejdan v létě, zbytek se opře do kouta

-

co mám říkat já, v sobotu jsem synkovi udělal takovou menší rampu na freestyle koloběžku no a je to 1x2 m a fortelné, kolem 120 kg

holt to není lehký příhradový rám, ale dvě lamino desky a trámky

zatím je to opřené před vchodem

• 0

#15 Horenak

Horenak

Nováček

• Předplatitel
  • 314 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 21:41:28

Opravte mě, ale podle mých zběžných počtů se desetimetrovou rolí ušetří cca 10 % oproti nákupu už nařezaného papíru 24x30  (v éšopu Fomy). Peníze to sice jsou, ale mně by to za to nestálo. Ještě tak ta světlotěsná kazeta, která mi uřízne kousek podle okamžité potřeby. Ale řezat si do zásoby a pak stejně tahat papíry z černýho pytlíku... Ovšem mně by taková role vystačila nejmíň na rok, je jasný, že kdo ji spotřebuje za měsíc, ten už ušetří. 

• 0

#16 Horenak

Horenak

Nováček

• Předplatitel
  • 314 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2015 - 22:02:50

Tak jsem to spočítal přesněji a neušetří se nic (Fomabrom Variant 111).

• 0

#17 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1 823 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 550

Publikováno 12 listopad 2015 - 22:34:57

Ja by som sa zastal ceny rezania:

Fujicolor DP2 305mm x 75 m stoji cca 90€ s DPH. (T.j. asi 180 listov 30x40cm)

Fujicolor 30x40cm/50list stoji v Macodirect 55€ s DPH.

V prvom pripade stoji list 0.50€, v druhom 1.10 €.

Velmi hrube pocty. Ovela vyraznejsia uspora sa kona pri mensich formatoch, papier v roli (152mm)je este asi o stvrtinu lacnejsi.

A to nehovorim o fakte, ze z 305mm role ide narezat 20x30, 21x30, 24x30, 30x30, 30x40, 30x45cm a panoramy vseho druhu ...

Komu neprekaza trosku namahy, setri.

Naopak, rezany papier sa nekruti/netoci.

• 1

#18 Euter

Euter

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 16 listopad 2015 - 15:25:08

Ono v tom Macodirectu to taky řežou z role a kroutí se to úplně stejně. Navíc mi od nich jednou přišel osvícený papír, na kterém se na různých místech objevovali fialové fleky. Proč jsem do toho šel bych sesumíroval asi tak:

• větší výběr papírů (polomat Maco fakt nevede)
  • cena snížená o lokální poštovné
  • svoboda formátu 
  • expirace uvedená na roli (Maco neuvádí nic)

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních