Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Oprava poškozené čočky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 byranovic

byranovic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 květen 2016 - 19:39:31

Ahoj, nedávno jsme si pořídil Minola AL-F. Inzerát sice uváděl bezvadný stav, ale na objektivu bylo pár skvrnek. Pomocí Lenspen, ani mikrovlákenné s isopropanolem se mi je nepodařilo odstranit. Měl jsme tedy za to, že se jedná o prach.

Po celkové prohlídce ale vyšlo najevo, že přístroj byl delší dobu ve vlhku a skrvnky na objektivu mohou být plíseň. Zkusil jsenm tedy UV lampu, ta ale nezabrala a tak jsem rozebral objektiv a zkusil vše vyčistit. Skrvnky ale nešly dolů a vypadá to, jako by byly skvrnky vyryté do čočky. Co by to mohlo být? Je takové poškození opravitelné? Jde sehnat náhradní čočka? Díky všem za pomoc!

 

Fotku skvrnek, jak se mi ji podařilo vyfotit mobilem, jsem připojil jako přílohu...

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 6 květen 2016 - 21:16:49

Vypada to na poskozene antireflexni vrstvy. Jedine odstranit a nechat nove nanest, tj. pokud to neni nejaky raritni kus objektivu, tak je lepe sehnat jiny, pokud "skvrny" drasaji dusi.

Mohl by trochu pomoci pripravek: Ray Vu2 - Lens and optical cleaner.


  • 0

#3 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 6 květen 2016 - 21:18:04

Zde odkaz:

 

http://www.singh-ray.com/accesories/

 

Nevim ovsem, zda se da nejak jednoduse v CR sehnat.


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 6 květen 2016 - 21:35:21

To, co vidno z obrazku napadne pripomina jav na forach oznacovany ako fungus. Plesen. Objektiv sa rozoberie a kazda sklenena plocha sa pomocou handricky a sava trie dovtedy, kym nezostane ciry. To je dobra sprava. Ta zla je, ze spolu s plesnou odstranis aj antireflexne vrstvy. Tie sa daju opat nanies. Cena je vsak asi nad ramec zmysluplnej sumy na opravu.

Bez antireflexnej vrstvy sa ovsem fotografovat da, staci, ak sa v zabere nebudu nachadzat silne zdroje svetla. Trochu bude asi trpiet aj ostrost. Da sa vsak predpokladat, ze kvoli ostrosti si si Minolticku nekupoval, tak by som tomu sancu dal. Naopak, objektiv ziska neopakovatelne pastelove podanie, ktore si mozes zamilovat.

 

P.S.:

Ak ide o tmeleny triplet, teda objektiv radu Tessar, potom nesmie savo vniknut medzi zlepenu dvojicu sosoviek. Doslo by uz k uplnemu znehodnoteniu. Mam dojem, ze u teba ide o obycajny triplet, ktory pozostava z troch samostatnych sosoviek.


  • 0

#5 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 7 květen 2016 - 07:45:01

Trochu bude asi trpiet aj ostrost.

jen bych upřesnil, že antireflexní vrstvy nemají vliv na ostrost, ale na konstrast

 

jinak mně se na plíseň osvědčil éther, ale při průhledu objektivem by měly být vidět pavučinky, jednotlivá vlákna...


  • 0

#6 byranovic

byranovic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 květen 2016 - 08:16:13

Díky všem za tipy!

Objektiv sa rozoberie a kazda sklenena plocha sa pomocou handricky a sava trie dovtedy, kym nezostane ciry. To je dobra sprava. Ta zla je, ze spolu s plesnou odstranis aj antireflexne vrstvy. Tie sa daju opat nanies. Cena je vsak asi nad ramec zmysluplnej sumy na opravu.

Už jsem měl právě čočku jednou venku a zkoušel to vyčistit dost řádně, ale asi budu muset příště drhnout víc. Jen mě štve, že přijdu o tu antireflexní vrstvu...
 

jinak mně se na plíseň osvědčil éther, ale při průhledu objektivem by měly být vidět pavučinky, jednotlivá vlákna...

Jednotlivá vlákna právě vidět nejsou - objektiv je napevno připevněný k tělu, ale i když jsem měl čočku venku nebylo nic takového vidět. Kdyby to nebylo sklo, tak bych řekl, že to je koroze. No nic se nedá dělat - jestli neseženu náhradní v lepším stavu, tak se do toho v týdnu pustím. Spíš ale počkám, jak dopadl první film a jestli je to na něm vidět moc.


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 7 květen 2016 - 08:19:33

 

Trochu bude asi trpiet aj ostrost.

jen bych upřesnil, že antireflexní vrstvy nemají vliv na ostrost, ale na konstrast

 

jinak mně se na plíseň osvědčil éther, ale při průhledu objektivem by měly být vidět pavučinky, jednotlivá vlákna...

 

Samozrejme, ale bez kontrastu nie je ostrost. Teda ta, co oku lahodi.


  • 0

#8 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 7 květen 2016 - 08:45:59

no, mezi ostrosti a kontrastem vidím celkem zásadní rozdíl :-) ale je jasný, že kontrastnější obrázek se jeví ostřejším. na druhou stranu zvýšit v procesu kontrast se vždycky celkem dobře dá


  • 0

#9 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 7 květen 2016 - 09:44:30

Smotek vaty (malý) namotat na dřevěnou špejli a namočit v troše (!) protřepaného Sidolu. Kroužit a kroužit, kupodivu T-vrstva zůstane. Mnohokrát vyzkoušeno. Dal bych tomu tak asi 80 % naděje


  • 2

#10 byranovic

byranovic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 květen 2016 - 10:13:12

Díky! To zní nadějně! Znám akorát Sitol. Je to ono? http://specialni-cis...-zrcadla-300-g/


  • 0

#11 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 7 květen 2016 - 10:48:33

Já znám Sidol,např. http://www.nakupznem...l-Metallpolitur

Asi to bude podobné


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 7 květen 2016 - 12:06:54

no, mezi ostrosti a kontrastem vidím celkem zásadní rozdíl :smile: ale je jasný, že kontrastnější obrázek se jeví ostřejším. na druhou stranu zvýšit v procesu kontrast se vždycky celkem dobře dá

No, podla takych tych objektivnych metod ma prenos kontrastu dost podstatny (ale urcite nie jediny) vplyv na ostrost objektivu. Aspon v tom zijem. Vzdy ma to tak ucili.

Mysli sa samozrejme kontrast relativny, dodatocnym zvysovanim strmosti pod zvacsovakom uz negativ nezaostris. V tom sme sa asi zhodli.


  • 0

#13 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 9 květen 2016 - 08:41:29

Pan Vait ma pravdu. Uplne jsem na tuto moznost zapomnel.

 

Stejne funguje i zubni pasta. Mela by ale v sobe mit abrazivum (mramor se tusim do nich dava), napr. Elmex.


  • 0

#14 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 10 květen 2016 - 15:12:46

Zde odkaz:

 

http://www.singh-ray.com/accesories/

 

Nevim ovsem, zda se da nejak jednoduse v CR sehnat

Jednoduše ne. Vozí to lidi, co mají cestu do USA. 

Ale v principu to funguje stejně jako výše zmíněné prostředky, RayVu obsahuje rozpouštědlo (podle čuchu isopropylalkohol) a abrazivo.


  • 0

#15 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 11 květen 2016 - 08:16:01

s tím abrasivem si nejsem jist,  a  to  RayVu™ Optical Cleaner  používám  už dobře 5 let,  tuto funkci či vlastnost jsem u něj nepostřehl. 


  • 0

#16 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 11 květen 2016 - 09:03:30

Pan Vait ma pravdu. Uplne jsem na tuto moznost zapomnel.

 

Stejne funguje i zubni pasta. Mela by ale v sobe mit abrazivum (mramor se tusim do nich dava), napr. Elmex.

Já ti nevím s tím Elmexem. Ten používá jako čistildo hydratovanou siliku. Těžko říct, jak moc to lze označit považovat za abrasivum. Určitě jsou pasty s větším abrasivním účinkem, whitening pasty.


  • 0

#17 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 květen 2016 - 10:43:19

s tím abrasivem si nejsem jist,  a  to  RayVu™ Optical Cleaner  používám  už dobře 5 let,  tuto funkci či vlastnost jsem u něj nepostřehl. 

A protřepeš lahvičku před použitím? 


  • 0

#18 byranovic

byranovic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 červenec 2016 - 11:27:59

Nakonec jsem se do čištění čočky Sidolem pustil. Ukázalo se ale, že není zašpiněná, ale jsou to díry v antireflexní vrstvě. Šance na záchranu jsou nulové - sundal jsem ji skoro celou a později sehnal nefunkční kus s dobrou optikou a čočky prohodil a tak mám teď jeden kousek do vitrínky :-P ...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních