Přejít na obsah


Fotka

Úklid v krajině nebo až na fotografii?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
107 odpovědí na toto téma

#1 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 24 leden 2017 - 19:48:05

Jak se tak již mnohé roky toulám zejména českou krajinou ve snaze ji fotograficky zachytit, hromadí se mi -  přes již samovolně běžící průběžný neřízený paměťově samočistící proces – řada nezaznamenaných záběrů. Prostě nastane potenciálně pěkný záběr a v něm něco, kdy už si řeknu, tak tohle bohužel nevyfotím.  Chci mít záběr kompozičně čistý, ale něco vadí, něco překáží. Někdy kus přírody, ale převážně technické výdobytky či jiná lidská existenční stopa. Někdy pomůžou nohy – nadbytečnost zakrýt něčím přijatelným či odsunout mimo záběr ...  A často pomůže „úklid v krajině“:

 

TAKŽE::

  • lámu či trhám překážející stébla trávy
  • sbírám listí, či ho naopak pohazuji
  • ohýbám větve mimo záběr (někdy pomůže žena, někdy jsem soběstačný, kdosi radí provázek s sebou)
  • tu a tam větvičku ulomím, klacíček odříznu – kýžený nožík i s pilečkou Ježíšek kdysi přinesl odklízím papíry, igelity, konzervy, vajgly ...
  • PETky z vody tahám (ach, jak muselo být krásné Litovelské pomoraví v době předPETkové ...  zatracené záplavy a jejich nánosový potenciál  ...)
  • pneumatiky odkuluji
  • listím či hlínou cosi nevhodného na zemi zahazuji
  • kamínek odkulím či přikulím
  • popelnici jen odkulím, nepřikuluji
  • větve na zemi či ve vodě uklízím a tahám stranou (asi největším extrémem byl hodinový úklid větví z tůně pod zříceninou pod hradem Štarkov ...  měl jsem pocit, že si naopak někdo předtím uklízel záběr do tůně ...  a pak ještě chvíli počkat,  než se usadil zvířený kal ...

 

ALE:

  • kdy je to úklid a kdy už barbarství?
  • dráty neustřihnu, stožár nepokácím, soláry nevymýtím, satelit z roubenky nesundám
  • jeden, dva válce po poli odkulím, ale stoh či hnojiště nepřemístím, o kravínech nemluvě
  • svodidla neuříznu a auta levitovat neumím
  • lze alespoň na chvíli demontovat dopravní značku? (výška průjezdu Pekařovou bránou v Českém ráji, upozornění na ostrou zatáčku nad Nyklovicemi - před dvěma lipami a křížkem se Žďárskými vrchy v pozadí ...)
  • bilboardů je příliš a Mattoniho orly nemám rád ani trochu
  • elektrifikaci republiky považuji za technokratickou pomstu krajinářům (stožár dálkového vedení přesně mezi Santiniho Zelenou horou a velkým křížem v polích u Vysokého, obsazení mnoha zejména slovenských průsmyků ...),  o dálnici nemluvě ...

Jak to máte vy?

Co uklízíte?

Co je v záběru (ne)přijatelné?

A kvůli čemu už záběr nefotíte?

A co retuš? Občas se jí dopouštím – ale nemaje oko, šikovnost ani trpělivost paní (slečny?) Sudkové, - tak pouze v digitální podobě, neboť lépe to neumím ...  Nicméně – kopce nepřemisťuji, mraky nedolepuji... A byť mnohokrát mi bylo líto, že nebyla krajina zrcadlově převrácená – někdy to vypadá na fotce lépe - nechávám ji v reálné orientaci a stranopřevracení se (zatím?) na fotkách nedopouštím (i když mnohdy se jedná o záběry, kde by to málokdo poznal, pokud vůbec ...).

 

A na závěr - pro ilustraci – taková moje typická noční můra krajináře:

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  Trosky.jpg   256,01K   10 Počet stažení

  • 0

#2 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 24 leden 2017 - 20:14:02

Ach jo! Ako by si upratla fabriku pri pohlade do Zadielskej doliny? To lze jedine v PS.
  • 0

#3 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 24 leden 2017 - 20:28:12

Semtexem?

Nebo už to je za ... a nefotíš?:)


  • 1

#4 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 24 leden 2017 - 20:45:36

Nefotim. Nevidim a na okuliare si len zvykam
  • 0

#5 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 24 leden 2017 - 21:18:42

Trpělivost, holt začínáš později... Alespoň ti je už na základce několikrát nerozbijí na obličeji míčem při tělocviku... :)


  • 0

#6 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 leden 2017 - 04:59:50

s čím se dá hnout, s tím hnu. s čím už tak snadno ne (budovy a podobně), nefotím. celkově se snažím, abych na většině snímků neměl takový ty "tvrdý" lidský výtvory, pokud to ovšem jinak nejde (holt najít hezkou alej bez silnice mezi obouma stromořadíma se mi příliš nedaří). nevadí mi ale dřevěný ohradníky pro hospodářská zvířata a když se mi do záběru připlete malá chata, tak to také nějak už přežiju. ale celkově jsem v tomhle čím dál měkčí... co mi ale vysloveně sere jsou vysílače. člověk pracně nakomponuje obraz, aby schoval jeden, a oni dva vykouknou. a to prosím mám za domem les, který je přírodním parkem, čili má za úkol chránit krajinný ráz. a přitom to tu roste jak houby po dešti...


  • 1

#7 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 25 leden 2017 - 07:11:41

Vážení kolegové, díky za zajímavé téma. Můj osobní názor k praktickému řešení: NADHLED, pánové, NADHLED ! "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 25 leden 2017 - 08:02:53

Nefotim. Nevidim a na okuliare si len zvykam

Evla AF. Ja mám ten istý problém.


  • 0

#9 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 25 leden 2017 - 08:48:31

To je dobré téma. Pokud fotografuji v přírodě, tak odpadky,pneumatiky atd. ze záběru i lesa odklízím. To se snažím dělat, i když nefotím. Jen s pneumatikami, ledničkami a autobateriemi se zpět do civilizace netahám. Pokud mám v záběru nějaký přírodní prvek, jako je větev, tak jestli je to možné, ohnu ji. Pokud to možné není, tak se snažím najít jiný úhel či místo pro záběr. Už ale nic nelámu či nevytrhávám. Párkrát jsem to udělal, ale měl jsem z toho blbý pocit. Proč by moji spokojenost s kompozicí měl "odskákat" strom tím, že mu ukroutím větev...
  • 2

#10 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 25 leden 2017 - 09:02:02

Proč neudělat soubor právě ukazující noční můru krajináře? Bude to o dnešní době vypovídat mnohem více než vše retušovat nebo radši ani nefotit.

 

 

Fotografie jako zření světa a života, Jiří Jeníček, ČSFN, 1947, str. 104 - 106

Kolik amatérů je ještě dnes nešťastných,  mají-li na obraze telegrafní tyč nebo jde-li jim do motivu elektrické vedení. A proč? Je to jen předsudek. Pro mne na příklad je poetická kbelská silnice, která je asfaltovaná a po níž se žene auto za autem, telegrafní tyč stojí vedle telegrafní tyče, drát běží vedle drátu, stožáry vysokého napětí trčí do oblohy a v zatáčce při zemi z velkých písmen stojí nadpis "Dunlop". Anebo představme si pěknou romantickou krajinu. V našich fotografiích jede po cestě volský potah. Proč by nemohlo jet divoce po silnici staromódní krajiny auto? proč musí být v každé krajině mraky, proč nestačí jednotvárná šeď oblohy? Proč ještě dnes vidíme krajiny, kde orá sedláček pole? proč nezachytíme orání traktorem? Proč na příklad fotografujeme jen krásnou starou Prahu, ale Praha moderní, Praha živá, Praha dnešní, ta pro fotografii neexistuje? Babičky z trhu, lodičky na Vltavě, pražské průchody, to a ono, ale řidiči aut, stanoviště aut, elektrikáři, dělníci, továrny, okrajové oblasti Prahy, to jsou náměty pro nás cizí. Známe obligátní typy ledařů, ale co bruslaři? Nemodernost fotografie vyznačuje výrazně starodávná motivická selankovitost, vyjadřovaná klasickými nebo romantickými náměty, ovečkami, pastýřkami, ženci, žnečkami, tadičními husopaskami. A přece místo unylé husopasky lze vyjádřit vesnický život jednou statnou dělnicí ze statku, silným kočím, osmahlým dělníkem." V závěru jsem s čtenáři Fotografického obzoru probral příklad moderního nazírání na námět "Ráno".


  • 2

#11 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 25 leden 2017 - 09:30:55

Občas sa mi stane, že pri túlaní sa po kopcoch natrafím na nejaký "zaujímavý" kontrast - viď foto :) Môžem za seba povedať, že túto "zvláštnu" poetiku aj vyhľadávam___ väčšinou ma ale ide poraziť z toho bordelu, kt po sebe niektorí zanechávaju :(

 

JirkaM: dal si tomu záberu dobrý názov, za Trosky som najprv považoval tie baly vľavo :)


  • 4

#12 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 25 leden 2017 - 10:57:17

já chci v krajině unylou  (pozor,  nikoli uhynulou!)  husopasku!


  • 2

#13 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 25 leden 2017 - 11:33:49

já chci v krajině unylou  (pozor,  nikoli uhynulou!)  husopasku!

Ty pražácí by porád chtěli něco extra.  

Budeš si jí muset brát sebou do ruksaku, my tu máme samé veselé, rázné. Takové my tu potřebujeme, abychom s ptačími nemocemi "údernou" silou zamávali. 

 

 

Teď mě vlastně napadá. Možná by bylo zajímavé srovnat představu o krajině u různé věkové kategorie dnešního fotografa. Jestli třeba v očích mladší generace je větší tolerance k tomu, co vadí generaci starší. A nebo zda to s věkem vůbec nesouvisí ?  


  • 1

#14 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 25 leden 2017 - 12:08:53

Nesouvisí, mně vadí Fšecko.


  • 2

#15 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 25 leden 2017 - 12:11:54

Vážený kolego LuzJi, nezoufej. O jedné unylé husopasce z přehlubokého údolí pod Slaným vrchem vím. Husy však nepase, pase dva psy. Je lehce zmatená, často se ocitne v kruhu výkalů, psy nezvládaje. Jeden na sever, druhý pro změnu jako naschvál na jih. Pohled na křehkou, lehce poletující a nedávno vyobcovanou Holanďanku je vždy po ránu, cestou do "Kolbenky" silně osvěžující... Pěstěné pracky mateřsky rozhozené, pouta v plném tahu na rukou... potřebuje to opravdového, stabilně ukotveného chlapa, jinak

ji ti psové definitivně roztrhnou podprdu... S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#16 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 25 leden 2017 - 12:35:40

Nesouvisí, mně vadí Fšecko.

Pravda, na tuhle skupinu jsem při své úvaze docela zapomněl ...  :-P   

No ale tací přeci vůbec nic nefotí, ne  ?

 

Ale třeba jsi ideální typ pro nafocení  souboru  "právě ukazující noční můry krajináře", jak píše Nojgi.  Takže příležitostí vlastní víc, než se kdejakému krajináři zdá. ;-)  


  • 1

#17 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 25 leden 2017 - 13:34:57

Dobře pochopeno ☺.
  • 0

#18 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 25 leden 2017 - 13:56:29

Já myslím, že je to celkem jednoduché:

 

dokumentuji -> nezasahuji

 

tvořím -> zaznamenám na emulzi a papír to, jak to vidím já.

 

Portréty velkého Pabla Picassa také neoplývaly příliš velkou věrností zachycení portrétovaného a není to ten hlavní důvod, proč ho máme tolik rádi. :-P


  • 0

#19 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 25 leden 2017 - 14:45:37

Souhlasím s Lubajsem. Pokud krajinu dokumentuji, tak se vším všudy. Pokud chci vyjádřit subjektivní dojmy, je pro mně pochopitelné, že solární panely někomu překáží.

P.S. Napadá mě extrémní situace, kdy krajinář bude ve svém záběru požadovat jiný odstín protékajícího potoku. Požádá tedy kolegu, aby o trochu výše, po proudu řeky, lil během fotografování do vody požadovaný odstín např.balakrylu.
  • 0

#20 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 25 leden 2017 - 15:02:00

Souhlasím s Lubajsem. Pokud krajinu dokumentuji, tak se vším všudy. Pokud chci vyjádřit subjektivní dojmy, je pro mně pochopitelné, že solární panely někomu překáží.

P.S. Napadá mě extrémní situace, kdy krajinář bude ve svém záběru požadovat jiný odstín protékajícího potoku. Požádá tedy kolegu, aby o trochu výše, po proudu řeky, lil během fotografování do vody požadovaný odstín např.balakrylu.

 

Balakryl dobrý, ale pytel modré skalice udělá krásnou barvu a celkem solidní průsšvih. :shock: :-P

 

Nicméně příklad je to víc než barvitý a návodný. :mrgreen:


  • 0

#21 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 25 leden 2017 - 18:31:30

Erik K: Nadhledu jsem fyzicky schopen pouze do výše oka u okuláru, mentálně se s tím peru...

 

Punkomat: Blbý pocit ze zásahu ... no právě ... kde je ta hranice? Přesto přiměřeně (?) zasahuji.

 

Rica" "zaujímavý" kontrast =  česky "noční můra"? A to už nefotím.

 

Nojgi: album nočních můr netvořím, jiní ano (např. Spurný dokumentoval Podpálaví, meliorace Vysočiny, atp...)

 

Lubajs: Ne že bych vysloveně picassovsky přetvářel skutečnost (viz Karbusický: "A kde je, pane, váš přínos fotografa do krajiny?"... asi nechápu), ale otrocký dokument "tak to tam prostě bylo" (cvak a pryč) mne nebaví

 

Punkomat: Balakryl? Doufám, že to není návodné. A proč ne pneumatiky? "Umělecké performance" mým oborem nejsou. . Jo, listí do vody hážu...

 

Nojgi: Jeníček? Jsem nemoderní staromilec. Evidentně starodávně motivicky selankovitý. I když unylou husopasku už nenajdu, koňský potah s žebřiňákem se mi líbí víc než traktor. Ovšem žít v době předtraktorové bych asi neuměl. Zajímavé ovšem je, co mi nevadí a proč... když to vlastně taky někdy bylo novým cizorodým zásahem v krajině .... zříceniny, domky se sedlovými střechami, kostely, aleje, pole ... Je to proto, že jsem na to od dětství zvyklý a je to pro mne "přirozená" součást krajiny? Vesnická náves, rybník, stromy, plaňkový plot, kůlová ohrada, Hradčany na obzoru ...už to nějak krajina přijala? A vedle toho příměstský satelit (sídelní kaše, 3D katalog všemožných rodinných krabic), kde jsou pozemky tak malé (jo - cena, nezájem o údržbu - sakra, zase je trávy víc, než decimetr, otrava...), že na stromy místo není a nebude. Zvyknu si a bude se mi to někdy líbit? Zatím ten pocit nemám.


  • 0

#22 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 leden 2017 - 18:49:46

by mi zajímalo, jirko, kde bys chtěl na zemi hledat krajinu nedotčenou člověkem. ani na pólech taková není... (pokud to máme hnát do extrémů)


  • 0

#23 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 25 leden 2017 - 18:55:26

Takovou nenajdu. Ani nehledám. A kdybych našel - líbila by se mi? O extrémech, myslím, nepíšu - spíš o subjektivní nebrutální přiměřenosti...


  • 0

#24 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 leden 2017 - 19:01:12

"Zajímavé ovšem je, co mi nevadí a proč... když to vlastně taky někdy bylo novým cizorodým zásahem v krajině" tohle na mě dělalo dojem, že bys právě raději krajinu bez antropického vlivu. i když je fakt, že dále to rozvádíš a musím říct, že to mám podobně. mám to až tak úchylně, že se mi třeba i dokážou líbit snímky například uhelné teplárny na dlouhý čas s tím kouřem z komína atd., ale přijde mi to jako natolik odpudivý subjekt, že to asi nikdy nevyfotím


  • 0

#25 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 25 leden 2017 - 19:20:09

"Zajímavé ovšem je, co mi nevadí a proč... když to vlastně taky někdy bylo novým cizorodým zásahem v krajině" tohle na mě dělalo dojem, že bys právě raději krajinu bez antropického vlivu. i když je fakt, že dále to rozvádíš a musím říct, že to mám podobně. mám to až tak úchylně, že se mi třeba i dokážou líbit snímky například uhelné teplárny na dlouhý čas s tím kouřem z komína atd., ale přijde mi to jako natolik odpudivý subjekt, že to asi nikdy nevyfotím

 

Teplárna? A nepatří do krajiny? Já myslím, že to tak úplně není, člověk tu nechal nějakou (a mnohdy hodně výraznou stopu), ale je tím pádem součást krajiny a jako řeka v krajině čaruje, tak i člověk do ní píše...

Přiložený soubor (y)


  • 1

#26 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 25 leden 2017 - 19:30:47

Ne, balakryl byl pokus o černý humor.

Tím blbým pocitem jsem neměl ani tak na mysli blbý pocit ze zásahu do fotografie, jako spíš, že ničím strom. Ale já už jsem ve fázi, kdy do přírody nosím třeba hrst rýže, jako "dar duchu místa". Podle jednoho indiánského zvyku.

Možná by pro tebe byl zajímavý druhý díl seriálu Fotografie nazvaný Nová německá objektivita. Tam se řeší něco podobného. K dispozici na ivysílání ČT.
  • 0

#27 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 25 leden 2017 - 19:31:19

Nefotim. Nevidim a na okuliare si len zvykam

Evla AF. Ja mám ten istý problém.

To mi ani nenapadlo! Prilis som si zvykla na manualne ostrenie, navyse Mamiya AF nema, asi to poriesim prizmou ☺
  • 0

#28 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 leden 2017 - 19:31:50

já netvrdím, že tam nepatří. ona krajina je i městská... a tu také fotit asi nikdy nebudu. příčí se mi fotit něco, k čemu nemám kladný vztah. ale je to určitě dáno tím, že fotím čistě pro svou potěchu, bez jakýchkoli vyšších cílů


  • 0

#29 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 25 leden 2017 - 19:31:57

Že je něco "součástí" krajiny (jen proto, že to "je v krajině"), ještě neznamená, že to není prasárna.


  • 2

#30 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 25 leden 2017 - 19:44:53

Rica a Lubajs: Líbí se mi vaše přiložené fotky. Mají něco do sebe.
  • 0

#31 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 25 leden 2017 - 19:51:57

Pokud by to někoho zajímalo hlouběji, tak o tomto píše hezky Václav Cílek. Třeba Krajiny vnější a krajiny vnitřní. O tom, jak člověk utváří krajinu a krajina utváří člověka. Do určitého období člověk zasahoval do krajiny citlivě a harmonicky. Pak se ale něco zvrtlo a především v posledním století, ji začal "prasit". Krajinářům toto čtení může být k užitku proto, jak krajinu číst. Já se od té doby dívám na krajinu jinak.
  • 0

#32 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 leden 2017 - 20:06:16

já ti nevím. od cílka jsem před několika lety četl nejednu knížku, ve škole jsem měl krajinnou ekologii, a stejně mi tam ty zrůdnosti přijdou jako zrůdnosti :-)


  • 1

#33 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 25 leden 2017 - 20:55:08

Tak zrůdnost mi také zůstane zrůdností, i kdyby o tom Cílek psal sebelíp. Pro mě jsou největší zrůdností, které mi dokáží zkazit potěšení z pohledu do krajiny:

solární panely
obrovské hranaté sklady
velké reklamní bilboardy a ještě k tomu na kopci
  • 2

#34 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 25 leden 2017 - 22:30:11

Ne, balakryl byl pokus o černý humor.

Tím blbým pocitem jsem neměl ani tak na mysli blbý pocit ze zásahu do fotografie, jako spíš, že ničím strom. Ale já už jsem ve fázi, kdy do přírody nosím třeba hrst rýže, jako "dar duchu místa". Podle jednoho indiánského zvyku.

Možná by pro tebe byl zajímavý druhý díl seriálu Fotografie nazvaný Nová německá objektivita. Tam se řeší něco podobného. K dispozici na ivysílání ČT.

 

 

Díky za inspiraci, nevěděl jsem, že něco takového ČT vysílá, rád se na to podívám.


  • 0

#35 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 25 leden 2017 - 23:23:43

...Ale já už jsem ve fázi, kdy do přírody nosím třeba hrst rýže, jako "dar duchu místa". Podle jednoho indiánského zvyku...

Kruciš, já stará škola si na tu globální multikulturalitu snad do smrti nezvknu... :/

 

Jinak souhlasím s nimrodem. Kdo chce být skutečným "krajinářem divoké přírody", nechť využije služeb agentury Universum:

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  ZRV.jpg   58,1K   3 Počet stažení

  • 4

#36 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 26 leden 2017 - 06:53:50

...Ale já už jsem ve fázi, kdy do přírody nosím třeba hrst rýže, jako "dar duchu místa". Podle jednoho indiánského zvyku...

Kruciš, já stará škola si na tu globální multikulturalitu snad do smrti nezvknu... :/
 
Jinak souhlasím s nimrodem. Kdo chce být skutečným "krajinářem divoké přírody", nechť využije služeb agentury Universum:

Tak ono se o Češích údajně říká, že jsou to indiáni Evropy. Pro masovou zálibu ve sběru hub, víkendovém útěku do přírody nebo na chaty, tradici trampingu, atd. Indiánská kultura je o vztahu k přírodě.
  • 0

#37 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 26 leden 2017 - 09:30:06

Rica a Lubajs: Líbí se mi vaše přiložené fotky. Mají něco do sebe.

 

Punkomat: Ďakujem veľmi pekne, to sa mi nestáva moc často, že sa niekto takto vyjadrí na margo tých mojich fotiek :(

 

JirkaM: tým kontrastom som mal na mysli niečo ako protiklady___ mne osobne viac imponuje niečo "zranené" / nedokonalé ... neviem sa nejak vyjadriť :) ___ napr radšej fotím starých zjazvených vráskavých ľudí, ako keby som mal fotiť dokonale nalíčenú modelku. Radšej fotím tú krajinu zranenú - - -  keď na iných portáloch vidím dokonale upravenú presaturovanú preostrenú "číselnú" foto dokonalej krajiny - ďakujem :( Oveľa viac ma osloví niečo, ako priložil napr Lubajs. Viem, som asi divný_

V prílohe máš "nočnú moru" :) toto fotím strašne rád. 

Přiložený soubor (y)


  • 4

#38 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 26 leden 2017 - 16:38:55

Punkomat:

... tak to je od tebe, ta rýže? Kdo se s tím má uklízet? :)

Cílek - jo, a nejen on, knížek je dost (Sádlo: "Krajina je to, proč lezeme na rozhlednu") ...  ovšem konkrétní situaci venku to neřeší.                    

 

Rica: ty poslední 2 fotky nejsou mou můrou, docela se mi líbí (světlo moc, kompozice s drobnými výhradami - sice bych to nefotil, ale spíš proto, že "to nevidím")


  • 0

#39 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 26 leden 2017 - 19:54:21

Punkomat:

... tak to je od tebe, ta rýže? Kdo se s tím má uklízet? :)

Cílek - jo, a nejen on, knížek je dost (Sádlo: "Krajina je to, proč lezeme na rozhlednu") ...  ovšem konkrétní situaci venku to neřeší.                    

 

Rica: ty poslední 2 fotky nejsou mou můrou, docela se mi líbí (světlo moc, kompozice s drobnými výhradami - sice bych to nefotil, ale spíš proto, že "to nevidím")

 

JirkaM: Ďakujem pekne, teší ma že sa Ti pozdávajú. Svetlo vs tieň je primárnym cieľom tých foto, aby som zachytil tie nuansy, muselo ísť kompo stranou - to boli milimetre laborovania. Aj na tejto čo prikladám je primárne svetlo vs tien-e, a zásah človeka do krajiny v podobe cesty mi tam prišiel max vhod, bez tej cesty by to bola nuda nuda šeď šeď - aspoň v mojich očiach. A obkľukou tá foto znázorňuje môj postoj k názvu vlákna: čo sa dá, upracem priamo v teréne, na fotke upratujem akurát prípadný prach a škrabance :( - viď stožiar vpravo dole na kopci, ten som samozrejme nechal_

Přiložený soubor (y)


  • 0

#40 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 26 leden 2017 - 20:35:58

Obecně proti cestám nic nemám, naopak... na černobílé fotce většinou ani asfalt nevadí.

Ovšem dálnice nebo svodidla, nebo nové bíle nalajnované asfaltované cyklostesky napříč polem.... nemusím. U železnice mi nevadí koleje,  jen ty dráty :).

A opět - hezká fotka. Proč tu nemáš galerii?


  • 0

#41 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 26 leden 2017 - 21:21:11

Súhlas - asfalt a celkovo rozbitá cesta na ČB fotke vie vyzerať super. Železnica je moja ďalšia parketa - ale len také odľahlé staničky a la Středoplky a pod :) Tam tých drátov ani nie je toľko a ani tak nevadia. 

Vlastnú galériu ? No ak mám byť úprimný, neviem ako na to a neviem, či tie moje foto spĺňajú kritéria na vl galériu. 

 

Táto foto je presne k téme a môjmu videniu, tá skruž je v krajine jednoznačne rušivá a nepatrí tam. Ale nebyť tej skruže tak foťák ani nevytiahnem :) 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#42 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 26 leden 2017 - 21:28:35

... a hle - můra.


  • 0

#43 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 26 leden 2017 - 21:52:46

Cilek - aj ja som citala a velmi ma tesi, ze ho tu spominate- v mohom okoli nikto.
A velmi obdivujem krajinarov - tolki trpezlivosti ja nemam. A najma, uz roky sa neviem dostat tam, kam tuzim - Polana a prilahle kopce.
  • 0

#44 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 27 leden 2017 - 08:40:04

... a hle - můra.

 

Vidíš - pre mňa je to zranená krajina. Ale dal sa tam nájsť aj pohľad na nezranenú krajinu - toto je tiež odtiaľ. 

 

Evla - nezabudol som, pre Teba tu mám na stole už asi druhý rok odloženú foto / za " Find Picasso ak si pamätáš :) / Nejak sa mi nedari do BA sa dostať, a posielať po niekom to moc nechcem. Tak ak chvíľku počkáš :)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#45 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 leden 2017 - 12:03:08

Nie som krajinkar, ani nehladam skoujuce pohlady, uz vobec necestujem do zaujimavych destinacii. Vacsinou si chyby vsimnem az na negative. Vzdy sa vsak da zahladiet, ustupit, zakryt neziaduci objekt nejakym inym. Ked to nejde na prvy krat, vratim sa. Pretoze, ako sa vravi, trening robi majstra, v mojom pripade sikovneho ucna :)

---

100T-MAX 135-36 v PC-TEA, ktoru teraz nacvicujem

Přiložený soubor (y)


  • 0

#46 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 leden 2017 - 12:11:24

Niektore vykvety ludstva mozu v krajine posobit ako kontrapuknt. Chyba tam uz len hmla, aby som sa priblizil istemu ceskemu majstrovi fotografie :)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#47 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 27 leden 2017 - 15:31:16

Pokud to místo vyžaduje, tak čistím a to téměř vždy.

Nedovedu si představit, dát na zeď fotku kde v popředí z vody kouká PETka atd. Ale proti gustu žádný dišputát.

Většinou mám místo již vyhlédnuté a ,,předčištěné” z předešlých vycházek. V lepším případě mám sebou i prvotní fotku s poznámkami co příště změnit a vracím se dokud nejsem s výsledkem spokojen (i pár let).

Odstraňuji civilizační bordel, trhám trávu, ohýbám větve(výborné jsou tzv. Gumicuky), nebo naopak ty větve do záběru přihýbám, aby mne uzavřely vršek snímku atd. 

Pokud mne něco vadí a nejde to dát pryč, tak to nefotím. 

ps: kéž by Želinský meandr pod Kadaní nebyl protkán dráty vysokého napětí, Nechranice nebyli obehnány komíny, ale občas neodolám a takovou ,,zrůdnost” i fotím.

Přiložený soubor (y)


  • 5

#48 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 leden 2017 - 15:46:21

Pokud to míst ...  takovou ,,zrůdnost” i fotím.

O, ano. :)


  • 0

#49 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 27 leden 2017 - 17:34:52

Pockaaam . Pozna niekto trpezliveho leva?
Na ten krasny strom sa tesim, zavesim ho nad gaucom.
  • 0

#50 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 leden 2017 - 20:16:07

Ctvrtek: Obdivuji a závidím ti tvoji trpělivost. Čekat, vracet se, přefotit, chystat si místo...

K dokonalé trpělivosti chybí už jen krůček: Počkat si patnáct let, až ten malý smrček v záběru, doroste do takové výšky, jakou fotograf ke své spokojenosti s obrazem potřebuje. :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních