Přejít na obsah


Fotka

Mamiya RB67


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
181 odpovědí na toto téma

#1 Mlok1327332595

Mlok1327332595

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6
Reputace: 5

Publikováno 6 červen 2017 - 11:05:06

Zdravim vespolek,

 

po uvahach jsem se rozhodl, ze si poridim kvalitnejsi SF. Mam doma Kiev 6C, mam ho rad, spravuju si rozbitou Vegu 90mm (zasekla clona - uz ho mam rozebrany), a mam Mir 45, bavi me a fotim na nej rad :).

 

Mam nekolik flexaret a jeden Voigtlander Bessa.

 

Mam za cil delat cim dal tim hezci fotky :) a napadlo me (ano ma milovana zena mi byla inspiraci, protoze uznava jako pravou fotografii tu filmovou, stejne jako prave umeni to malovane, kreslene, atp ne digitalni) je skvele mit zenu kunsthistoricku :-) ze bych mel disponovat lepsi technikou pro stredoformat. 

 

Premyslel jsem intenzivne, ale pomerne kratce. Nechci a nemohu investovat horentni sumy, je pro me lepsi spis postupne nez najednou. Chci ponekud "modernejsi" a kompletnejsi techniku, ale radeji plne mechanickou. 

 

Takze u me zvitezila Mamiya RB67 :-) Mam v planu se divat po tele nebo tele s objektivem (lepsi) nebo tele s objektivem sachtou a zadama (nejlepsi) :) a zbytek pripadne donakoupit postupne.

 

Aniz bych ji mel v ruce se na ni tesim (mam pomerne zkusenosti s radou fotaku myslim ze celkem vim co cekat, navic to pro mne bude "doplnek" pro kino, kde pouzivam Spotmatica, Canona a Prakticu denne). Pro chvile kdy nechci jen fotit ale Fotit :).

 

Procetl jsem hodne veci na foru, presto se ptam, jestli prosim nemate nejake tipy pred koupi? A take se chci pochlubit rozhodnutim popr. inspirovat :)

 

dobre svetlo vsem

 

Mlok


  • 0

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 6 červen 2017 - 11:18:23

Vyber sa schvaluje.

Tazko radit, ale mam za to, ze sety su lacnejsie.
Vyhoda nakupu po komponentoch je v tom, ze to clovek kupuje takreceno na splatky. Vyhodou je aj to, ze clovek posklada to, co chce ...


  • 0

#3 Mlok1327332595

Mlok1327332595

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6
Reputace: 5

Publikováno 6 červen 2017 - 11:25:35

Diky :-) 

 

Souhlasim, chci koupit spis mini set, tzn aspon zada,sachta,telo,sklo. Ale setrit na vetsi pro me znamena odklad na dele, a s 8 mesicni dcerou taky znamena ze se to protahne nebo se uplne nezadari :D Proto je volba takova. A prave si rikam ze si aspon udelam vic jasno co budu chtit.


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 6 červen 2017 - 11:59:05

Ano, treba mat na sreteli, ze aparat musi mat jednu kazetu - najlepsie na 120 film 6x7 (lebo su aj ine). ze musi mat telo, sachtu a objektiv.
Treba mat na zreteli komaptibilitu objektivov, model Pro SD ma iny bajonet, ktory sice pojme strasie objektivy, ale naopak to nejde. Mamiya RB67ProS je plne postacujuci model. Objektiv 90mm je skvely. Neviem, ako je to s objektivom 127mm, ale po skusenostich s 90-kou by som 90-ku bral ako volbu uplne prveho objektivu.


  • 0

#5 Mlok1327332595

Mlok1327332595

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6
Reputace: 5

Publikováno 6 červen 2017 - 12:04:11

Diky za tipy, urcite se podivam po sestave s 90tkou a po nejnovejsim ProS modelu, abych mel i sirsi paletu objektivu k dispozici a vyberu. Zaklad je potreba resit vic nez veci kolem pak. Mam v planu vyuzivat format 6x7, ostatni formaty me tolik nezajimaji zatim. Rozhodne bych pak chtel spis neco sirsiho (hodne fotim krajinu a architekturu). Ale kazdopadne 127micky jsou take lakave :)


  • 0

#6 Olgoj

Olgoj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationLysá nad Labem
Reputace: 1

Publikováno 6 červen 2017 - 13:02:09

Pokud jde o širokoúhlejší objektiv, mám dobrou zkušenost s padesátkou (Sekor C 50/4,5) - na krajiny velmi dobré sklo.


  • 0

#7 Mlok1327332595

Mlok1327332595

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6
Reputace: 5

Publikováno 6 červen 2017 - 13:34:15

Ah, diky pisu si :)


  • 0

#8 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 6 červen 2017 - 13:49:28

měl jsem 127 k/l a je to jedno z nejlepších skel, co jsem kdy na lidi měl. je opticky jiný než starší modely. pravděpdoobně to bude i klasickou konstrukcí, že se mi výsledek tak líbil

padina je fajn, dokud nefotíš se sluncem v záběru. má značné sklony dělat reflexy

na architekturu si dobře rozmysli pro sd. pouze na ni dáš jediný shiftovací objektiv, kterou mamča nabízela...

kazety pro sd mají labyrintové těsnění. pro s bude chtít pravděpodobně přetěsnit, ale není to problém, stačí trocha lihu a koupit si z japonska set http://aki-asahi.com...-seal/index.php

celkově vidím velkou nevýhodu rb67 v její hmotnosti. naopak velkou výhodou je ostření měchem

 

nicméně, pokud bude jen focení ze stativu, šel bych třeba do graflex century graphic. přinesl by pohyby, objektivy s prakticky nulovým zkreslením a i značný výběr samotných objektivů, nižší hmotnost a rozměry. pokud se nebojíš, dá se s ním fotit i z ruky, pokud máš zkalibrovaný dálkoměr s právě nasazeným objektivem


  • 0

#9 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 6 červen 2017 - 15:55:19

Mamča RB67 je moja láska na prvý pohľad. Premyslené veci sa s tým fotia jedna báseň. Momentky už trocha ťažšie. Tono Stano tým nafotil svoje najlepšie fotografie.
Na tatranskú turistiku je ťažká, keď k nej človek berie aj statív, ale dalo sa. Odporúčam.
  • 0

#10 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 6 červen 2017 - 16:13:26

Po dlouholetém používání (RB67 ProSD s komplet objektivy od 37mm do 350mm mám tyto postřehy:

1. Dobře zvaž, jsi-li ochotný se s tím tahat. Tohle je studiový stroj. Na tahání po kopcích jsou jiné, lepší systémy. Např. Pentax P67 II.

2. Pokud se s tím chceš vláčet, tak doporučuji koupit poslední model RB67 ProSD. Podstatná výhoda krom objektivů je i možnost fotit na formát 6x8 s příslušnými zády. Další výhoda ProSD je v možnosti nasadit přes adaptér digitální záda. Takhle to totiž chci teď udělat já...

3. Co se objektivů týče neměj obavy. Všechny jsou dost dobrý na to, aby Tě brzdily v rozvoji. Bude to spíš obráceně. Preferuji KL skla před staršími Sekor C. Sekory bez antireflexu (bez C) nebrat. Nejlepší zkušenosti mám s APOchromatickými skly 210, 250 a 350.

4. Zvaž koupi měřící šachty nebo hranolu. Nejsou vůbec špatné, jak se o nich píše. Naopak. Ale jsi-li zvyklý měřit něčím externím, tak proč ne.

Nechci odrazovat, ale není to stroj pro každého. Znám dost lidí, co pořídili a byli zklamaní. Hlavně vahou. Jinak je to špičkový a perfektně vymyšlený systém.

Hodně zdaru při výběru.

Kjuba

Odesláno z mého Redmi 3 pomocí Tapatalk
  • 0

#11 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 6 červen 2017 - 16:36:05

Také rozhodně nechci od RB zrazovat (sám mám RZ), je to výborný fotoaparát, ale přidám se k ostatním...na nějaké nošení s sebou je to dost velké a težké, nejen tělo, ale i objektivy. Na focení krajiny či architektury bych volil asi něco jiného.

 

Na focení portrétů ve studiu či "on location" super.


  • 0

#12 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 6 červen 2017 - 17:09:43

Erbéčko jsem chtěl od svých patnácti,tenkrát byla drahá jako prase,došlo k tomu až v roce 2009 kdy se dala Mamiya RB67 koupit nová v Excellfoto za cenu šrotu...Tenkrát všichni digitalizovali a tenhle ten stroj "kov a sklo" už nikdo nechtěl a tak se slevňovalo a slevňovalo,až nakonec byla za cenu digitálního ultrazoomu s šesti megy! Pro zajímavost-byla to poslední verze SD se skly KL,kazety,matnice,alu kufr,atd.Celé mě to vyšlo pod čtyřicet litrů s tříletou zárukou,což je dnes cena jedné bezzrcadlovky-těla bez objektivu...Nechal jsem si pro zajímavost všechny ůčty na památku,tato doba se už nebude opakovat...Erbéčko mi dokonale sedí,rád s ním tvořím doma,v domácím ateliéru,sem tam ale jde i ven do krajiny,nosím to ve velkém baťohu a ten dávám do auta.Na zádech se to nosit více jak dvě hodiny nedá,na delší tůry je lepší jiný systém.Jinak co se týká domácí ateliérové tvorby,tam mohu Erbéčko velmi doporučit! Skla KL jsou výborná,mám čtyři 90,127,180,250mm a velká spokojenost...


  • 0

#13 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 6 červen 2017 - 17:16:01

Aj ked pravdu vravia priatelia moji a Mamiya urcena k fotografovaniu v lese urcena neni, nevediac o tejto skutocnosti, absolvoval som uz nejeden trip po rovinke, aj v miernom kopceku.

Co pre inych znamena pritaz, radostou je pre mna. Mamiya RB67ProS s objektivom 3.8/90 a stativom Linhof (pomenovanie neviem, ten co ho hojnym pouzivanim zosuchal z tela stativu uz davno umrel) a hlavou trojcestnou spolu vazia, no, 6kg. Co to je proti Toyo GII 4x5.

Chcem povedat, ze Mamiya RB s jednym objektivom je na prepravu este unosna.

Chodim fotografovat velmi casto to iste, znova a znova ... A vobec ma neprekvapuje, ze som si zobral priliehavy objektiv, ale aj filmy priliehave - teda tri napr 100T-Max, albo aj viac, lebo minule som si tam zabudol zo 5 v brasni ...

Na stativ mam taky obal, myslim Velbon a Mamiya sa zmesti do brasne Kalahari. Takto vyzeram skor ako rybar a cajky si ma ani nevsimnu. Iba minule nejaki polovnicipytali sa ma, ci vymeriavam nove reviry. Hovorim priamou recou:"Hej! Reviry budu teraz celkom malicke, aby ste uz tolko nestrielali chudence srnky, co sa dosli na moju zahradu schovat, ked ste po nich strielali.K vcelarom sa dajte, lebo tie mrtve srnky su kazdemu napic*, zo vciel bude aspon medu dajekeho!" :D ALe to som si dovolil, lebo nemali ziadne flinty :D A vekovy priemer 80rokov. Uniformy polovnicke ako z maskarneho plesu.


  • 0

#14 Mlok1327332595

Mlok1327332595

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6
Reputace: 5

Publikováno 6 červen 2017 - 17:21:16

Diky vsem za odpovedi :-)

 

Vaha mi neprijde problem, prosim neodsuzujte me, ale krome zamestnani si privydelavam jako fotograf (digi) ackoli na filmu jsem zacal, fotim veci pro firmy. Hlavne stylizovane veci na lokacich. A jsem zvykly tahat Canon EOS 5DMkII s treba 5 ti skly, 3ma bleskama atp, taska 15+ kg a prijde mi to normalni :)

 

Pro me ta Mamiya nebo Hasselblad byly vzdycky dost lasky ktery jsem chtel :), mam v planu fotit promysleny fotky vetsinou na stativu. Na nejakou hard-core turistiku urcite budu volit neco lehciho. Ale krome toho hodne fotim lidi, a fotim i ve stylizovanych scenach, venku i v atelieru, plus komponovana zatisi. 

 

Nimrod:

Diky moc za tipy! Nejsem uplne vyhradne na architekturu na nejaky profi urovni, spis dokumentaristika/turistika. Ten Graflex se mi taky libi :) nekdy na nej mozna taky dojde, ale ted bych potreboval spis neco na co muzu i relativne portretovat dynamicteji (tim nemyslim mega palbu jako cipkar :)). 

 

O tech SD kazetkach jsem premyslel uz, diky za info

 

Evla:

u me je to celkem podobne, ac jsem ji nemel jeste v ruce :) komercne se zameruju na fashion ateliery a reklamu takze tenhle styl fotaku je pro me jaksi filmova klasika :-)

 

Kjuba:

taky diky za postrehy 

ad1) tohle mi moc nevadi, nastesti

ad2)to je super :) pokud bude ta moznost nejak dostupna, udelam to. Digi zada, muzu se zeptat jaka? Je to precejen trosku mimo muj soucasny cenovy dosah

ad3) super, diky moc za info! 

ad4)oka, jsem zvykly pouzivat ext expozimetry, pracuju se zonama, ale hranol je fajn na orientaci (pouzivam ho na kievu)

 

Verim, a dokazu to pochopit, ale myslim ze v tomhle mam dost jasno :)

 

Glerin:

Diky za nazor, pocitam s tim, chci to pouzivat spis stylem nesu fototechniku a budu ji na miste vybalovat na stativ, chci to jako doplnek ke kino vybave pri "cilenem foceni, tzn fotolovy"

 

Diky vsem na nazory, jsou pro me strasne moc cenne


  • 0

#15 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 6 červen 2017 - 17:21:42

ano, nosit se dá. chodil jsem s tělem, 127mm k/l a 50mm, jedny další záda, externí expozimetr, manfrotto 055 + 410 junior. ujít s tím 20-30km není zas takový problém, je to hodně o batohu. ale v porovnání s jinými, to prostě je velká a těžká potvora, přitom na krajinu a architekturu mi přijdou lepší jiný kamery, i podstatně lehší


  • 0

#16 Mlok1327332595

Mlok1327332595

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6
Reputace: 5

Publikováno 6 červen 2017 - 17:25:01

pepafotograf:

 

Diky za prispevek. Je to zajimavy vzpominani jak se to vsechno hybalo. Ja po tehle fotacich touzil asi pred 13 ti lety, kdyz mi bylo 20, byl jsem rad za svou minoltu na kino :). Fotil jsem s ni prazska zakouti a prodaval to na pohledy pro turisty. Pak jsem postupne zacal fotit reportazni fotky az jsem presel na digital a zacal fotit vic komerci. Film mi naporad zustal, ale fotil jsem vzdycky primarne na kino a SF jak pisu v prvnim prispevku. Ted se k tomu stredu chci posunout vic, komercne je to neco jineho, ale soukrome pro me je film primarni. A myslim ze tady to takova vyjimka neni, ale moje dcera bude jedno z mala deti kdo ma krasny velky album s cernobilejma fotkama na barytech :)

 

Skoda ze nemam od spousty veci ucty,a chjo...

 

Diky za doporuceni


  • 0

#17 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 6 červen 2017 - 19:09:24

@Mlok: Co se týká toho digital backu, tak přes adaptéry lze nasadit širokou škálu zad od Phase One nebo Leaf. Vše, co se dá nasadit na Mamiya 645AFD nebo Hasselblad V. Já osobně asi půjdu do Leaf AFI 7. A nebo se plácnu přes kapsu a půjdu do Phase One IQ140. Ještě jsem se nerozhoupal. Ale řešitelné to je. Jediná nevýhoda je, že RB nemá elektroniku, takže adaptér jen zajistí mechanické propojení s backem. A proto je potřeba kabelové spojení s centrální závěrkou objektivu.

Já o tom uvažuji proto, že celá ta hromada skel a příslušenství co tu mám teď není využitá tak, jak bych si představoval. A tímhle krokem bych to zase mohl pořádně rozjet. Přeci jen.... Plně jsem se digitalizoval a na film není moc času a hlavně chuti.

Odesláno z mého Redmi 3 pomocí Tapatalk
  • 0

#18 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 6 červen 2017 - 21:44:25

RB67 je OK, váha problém není, chodit s tím jde. Když jde chodit s M645+5 skel + 4xOM + 6 skel + laptop + stativ, tak RB67 není problém :-D

A Graflex bych opravdu s tímto nesrovnával, to je opravdu úplně jiná kamera.


  • 0

#19 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 6 červen 2017 - 21:52:44

- Neni to fotak na nejake velke tahani po turach. Telo, par zad, par skel a fakt se to slusne pronese. (V dusledku s nim fotim mene casto nez bych chtel, ale uzivam si to o to vic).

- Urcite bych sel do Pro-SD tela a kazet (nejsou tam problemy s light leaky). Jinak ale vsechny RB objektivy jdou nasadit na libovolne RB telo - s cestnou vyjimkou svetelnejsi petistovky (ktera je dost raritni zalezitosti a tomu odpovida i jeji cena) a shiftove petasedmdesatky (co je IMHO nejlepsi sklo pro tenhle system kdy vyrobene).

- Vykaslal bych se na vsechna motorizovana zada obecne a na 6x8 zvlaste. Je to zbytecne tezke, jsou s tim problemy s delsimi expozicemi. Navic u tech 6x8 ta osmicka v realu znamena neco jako 75.7 mm a to mi neprijde jako smyslupny rozdil.

- Pokud prism finder, tak urcite model 2 - je lehci a neni tak vysoky. Tem s merenim bych se spise vyhnul (ale mozna jen proto ze jsem zatim nepotkal korektne merici). BTW. Na ten prism finder se da nasadit focus loupe - v kombinaci se split screen matici a large focusing knob se s tim da zaostrit fakt extremne presne.

- Digitalni zada: Nejlevnejsi pouzitelna varianta je ZD Back - jediny problem je, ze se tam hur shani adapter, ale obcas se nejaky na eBay objevi. Excelentni kvalita za uz skoro prijatelnou cenu jsou P+ backy. Je jich ted na eBay spousta a to tlaci cenu docela dolu (Aktualni telo PhaseOne XF uz podporuje jenom IQ backy).
Urcite bych sel do backu s Mamiya/PhaseOne mountem (i kdyz ty s Hasslebland V jsou levnejsi - protoze je moc nikdo nechce) - da se pak k nemu dokoupit relativne levne nejaka Mamiya AFD.
  • 0

#20 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 7 červen 2017 - 16:35:59

Keď už píšete také zaujímavé technické podrobnosti, potrebovala by som poradiť. Chcela by som si kúpiť polaroid back, ale nerozumiem, čo si mám vlastne objednať. Niekde píšu aj adaptér. Nikdy som to nevidela naživo a nechcem vyhodiť peniaze za blbosť.
  • 0

#21 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 7 červen 2017 - 17:11:16

A mate stovkove polaroid filmy? Uz se nejaky cas nevyrabeji a pokud by se stal zazrak a vyrobu obnovil nektery z tech nove vzniklych vyrobcu, tak je potreba pocitat s tim, ze budou hooodne drahe.

 

Jinak ta zada co potrebujete vypadaji takhle:

Přiložený soubor  rbpol.jpg   163,51K   11 Počet stažení

 

Vlevo je Polaroid, vpravo Arca Swiss, ktery umi udelat na jeden instantni film dva obrazky.


  • 0

#22 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 7 červen 2017 - 17:18:18

Fíha, to mi nenapadlo. Ďakujem za radu a tuším som aj ušetrila.
  • 0

#23 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 7 červen 2017 - 17:29:49

jinak asi již jen pro zajímavost, ten adaptér je tzv "p". nasadí se místo rotačního adaptéru


  • 0

#24 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 7 červen 2017 - 17:34:10

Kolko mas toho polaroidu v chladnicke? Bude tazke do tej kazetky nieco pozhanat...


  • 0

#25 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 7 červen 2017 - 17:46:08

Fakt sa mi už nechce nabrať s mega obrovskými rozmermi a ťažkými materiálmi. Myslela som si, že prejdem na niečo malé ľahké a rýchlo hotové ☺
  • 0

#26 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 7 červen 2017 - 18:05:17

Název tohoto fotografické stroje vykřikuji ze spaní... proto také nechci zrazovat, ale protože jsem začal po svých vandrech tahat i zrcadlovku plus drobnou výbavu, začal jsem se od svých snů přesunovat trochu do reality. Ono už samotná zrcadlovka je mi mnohdy zátěží. Jsou to další kila navíc plus další věc přes rameno. Když jsem se zamýšlel nad tím, že bych místo ní tahal Mamiyu se stativem, skly,... nevím, no. Vždy si říkám, že to nebude problém, že to nějak dám, ale realita je pak prostě realita. To píši jen pro upozornění, kterého se ti ale už asi mnohokrát dostalo. Jinak přeji dobrý výběr!


  • 0

#27 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 7 červen 2017 - 18:55:25

Kolko mas toho polaroidu v chladnicke? Bude tazke do tej kazetky nieco pozhanat...


Tak sa tak úplne neznalosť spýtam: nové instaxy do toho nepasuju? Nesmejte sa, skutočné si neviem predstaviť, ako to funguje.
  • 0

#28 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 7 červen 2017 - 19:23:57

Fakt sa mi už nechce nabrať s mega obrovskými rozmermi a ťažkými materiálmi. Myslela som si, že prejdem na niečo malé ľahké a rýchlo hotové ☺

 

Můžu mít dotaz? To máš v plánu používat jako něco lehkého a rychlého náhradou za střední formát? Dejme tomu při horských tůrách? A výsledky z toho pak třeba skenovat jako malé negativy? 


  • 0

#29 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 7 červen 2017 - 19:32:59

Nie. Chcela som používať kameru bez automatiky, kameru, s ktorou spávam v jednej posteli, aj keď nemá samospúšť.
A v žiadnom prípade nechcem nič skenovať a digitálne babrať.
Uvažujem o Fuji instaxy 70, ale to je len ďalší aparát na vlacenie. Ja s Mamčou a príslušenstvom idem všade, aj do tých Tatier, nech to váži kolkokolvek. Len následne spracovanie som si chcela ušetriť, aby som nemusela z filmov zväčšovať negatívy a potom hodiny a dni čakať na výsledný obraz.
  • 1

#30 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 7 červen 2017 - 20:12:31

Normalne dostupna zada pro Instax neexistuji. Obcas nejaky silenec vezme kus nejakeho Instax fotaku a ta zada z toho vyrobi (jeden takovy exemplar mam), ale neni to moc pouzitelne.
  • 0

#31 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 7 červen 2017 - 21:30:15

 

Kolko mas toho polaroidu v chladnicke? Bude tazke do tej kazetky nieco pozhanat...


Tak sa tak úplne neznalosť spýtam: nové instaxy do toho nepasuju? Nesmejte sa, skutočné si neviem predstaviť, ako to funguje.

 

Zial nie.

Instax je uplne iny system, ako bol Fuji FP100c ci b. Polaroid iduci do Polaroid kazety sa nevyraba velmi-velmi dlho, Fuji FP100 sa prestalo vyrabat nedavno, Instax nie je kompatibilny.
jediny vyrobca sledujuci zaujem fotografov je Impossible Project, snad sa niekedy dockame. Existuje iniciativa zakladatela Impossible Project podporena 16000 za zachovanie filmov "peel apart", boli uz dokonca aj nejake stretnutia s predstavitelmi Fuji ...


  • 0

#32 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 7 červen 2017 - 21:44:58

Nie. Chcela som používať kameru bez automatiky, kameru, s ktorou spávam v jednej posteli, aj keď nemá samospúšť.
A v žiadnom prípade nechcem nič skenovať a digitálne babrať.
Uvažujem o Fuji instaxy 70, ale to je len ďalší aparát na vlacenie. Ja s Mamčou a príslušenstvom idem všade, aj do tých Tatier, nech to váži kolkokolvek. Len následne spracovanie som si chcela ušetriť, aby som nemusela z filmov zväčšovať negatívy a potom hodiny a dni čakať na výsledný obraz.

 

No, ono pokud tím člověk opravdu chce fotit, tak mu nic jiného nezbude, než se s tím tahat. Jen já si vše tahám s sebou na zádech a několik dní v kuse. Tak ta představa další zátěže... ale nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. Než já si něco takového pořídím...

 
  • 0

#33 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 8 červen 2017 - 04:27:34

Budem žiť dlho, počkám na nemožný projekt. Možno si zatiaľ budem krátiť chvíle s Fuji Instax 90. Je mi jasné, že Mamiyu nič iné nezastúpi.
  • 0

#34 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 8 červen 2017 - 11:42:10

Keko: Jeste existuje New55 - kteri ted delaji materialy pro VF polaroidove kazety a mohou bez obtizi udelat i nahradu FP100. Funguje to na trosku jinem principu ale vyhodou je, ze clovek dostane i pouzitelny negativ.

https://shop.new55.n...ant=22471703811


  • 0

#35 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 8 červen 2017 - 16:49:04

Keko: Jeste existuje New55 - kteri ted delaji materialy pro VF polaroidove kazety a mohou bez obtizi udelat i nahradu FP100. Funguje to na trosku jinem principu ale vyhodou je, ze clovek dostane i pouzitelny negativ.

https://shop.new55.n...ant=22471703811

Ano, zaznamenal som kedysi takuto iniciativu ... Ved ide vlastne o Kodak Readyload, ci Fuji Quickload. A na tie sa strkali do Polaroid Sachiet. Stacilo by, keby sa dakto podujal strkat do tych kosielok nejaky znamy CB plochy film. Ale vdacny budeme za vsetko.


  • 0

#36 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 8 červen 2017 - 17:13:31

New55 je reinkarnace materiálu Polaroid typ 55, což má do Fuji FP (alias Polaroid typ 100) hodně daleko co se týče kvality obrazu i snadnosti použití. Originální materiál jsem zkoušel, výsledky z New55 viděl. Pozitiv je nutno po vyvolání namazat takovou jakousi kalafunou či co to je, negativ je nutné normálně ustálit. Do ateliéru OK, v plenéru už je to dost divočina.

Navíc New55 zdaleka nedosahuje kvality originálního materiálu, je to spíše takové lomo - což může a nemusí vyhovovat.

 

Doporučuji si to zkusit sám, je s tím chvíli švanda a pak se člověk vrátí na zem :)


  • 0

#37 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 8 červen 2017 - 17:29:37

Ja videl z New55 nejake scany z negativu, ktere vypadaly docela dobre, ale ac jich par krabicek mam, tak jsem se jeste neodhodlal to vyzkouset.

A ano, na tahani ven to neni, ale to neni ani ten Sinar P2, ke kteremu to mam, takze problem vyresen. :-P


  • 0

#38 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 8 červen 2017 - 19:04:31

Asi ten polaroid zadok kúpim a budem trpezlivo čakať, kým sa začnú vyrábať znova filmy. Veď to nemusí byť hneď zajtra.
  • 0

#39 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 8 červen 2017 - 19:54:23

Odlozil bych nakup az na dobu, kdy bude jasne jak je to s filmy.
  • 0

#40 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 8 červen 2017 - 22:21:10

Je taka verzia, ze si na RB-cko kupis digitalnu stenu a tu potom pripojis na Instax Share. :)

Je to okamzita fotografia, vystupom je obrazok Instax ...

Aj takto by to slo. Draho a bolestivo :)


  • 0

#41 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 8 červen 2017 - 22:42:25

To je zajimava idea, ale ted tak narychlo z hlavy si fakt nevybavim, ktera aktualni datova stena funguje na Androidu nebo iOS aby si mohla nainstalovat aplikaci a s tou tiskarnou se domluvit. ;-)
  • 0

#42 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 červen 2017 - 08:00:42

Je to jednoduchsie, ako si myslis: Cez dierne stitky a EC1010.


  • 1

#43 Mlok1327332595

Mlok1327332595

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6
Reputace: 5

Publikováno 11 červen 2017 - 07:53:55

FPL: diky za vsechny rady, pujdu do co nejvyssi rady co sezenu, jak na to tak koukam ProS je minimum. Ano motorizaci jsem ani v umyslu nemel, natahnovani mi nejak nevadi, naopak, je to pro me okamzik prelomu kdy uz jen nevizualizuju, ale mam posledni cas na pripravu pred vystrelem :D

 

S finderem uvidim prislusenstvi doshanim postupne, vsechny rady od vsech co jste tu napsali jsem si peclive poznamenal :)

 

Jako digi zada, nemam to v planu, ale clovek nikdy nevi :)

 

Keko a ostatni co rikaji ze vaha je v pohode :) taky myslim, jsem zvykly tahat dost fototechniky, navic mam malou dceru takze obvykle vetsinu veci vozim v brasne pod kocarkem ted :).

 

Diky vsem!


  • 0

#44 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 11 červen 2017 - 10:15:03

Je taka verzia, ze si na RB-cko kupis digitalnu stenu a tu potom pripojis na Instax Share. :)
Je to okamzita fotografia, vystupom je obrazok Instax ...
Aj takto by to slo. Draho a bolestivo :)


Vďaka za riešenie, ale s digitálnom som sa rozlúčila v 2010-om a odvtedy mi nechýba. Ani nechcem obnovovať starý vzťah. Navyše, už nemám ani komp, na ktorom by som to mohla spracovať. Tak radšej s filmom po starom ☺
  • 0

#45 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 12 červen 2017 - 13:13:09

Pola záda vlastním na Hasse 500cm a v ledničce posledních 20 balení FP-100C. Dříve se to primárně používalo jako náhled a pak se cvakla kazeta s filmem a jelo se na ostro. V podstatě to je pola kontakt:) Větší smysl teď ale vidím při focení s Polaroid Land camera...fotka přes celý formát papíru s bílým okrajem a je to parádní...Ostřejší a lépe vykreslené než klasický čtvercový Polaroid. Každé má své pro a proti:) Petici za zachování jsem také podepsal, zástupci Impossible Project již ve Fuji fabrice byli na jednání, ale co vím, Fuji stroje a celou technologii neprodalo...bůh ví, jak to dopadne. Pevně ale věřím, že to dopadne stejně dobře jako Polaroid a Ektachrom:)))


  • 0

#46 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 12 červen 2017 - 14:35:13

Dříve se to primárně používalo jako náhled a pak se cvakla kazeta s filmem a jelo se na ostro

doopravdy? nějak se mi nezdá, že by se polaroid choval až tak stejně jako negativy/diapozitivy, ale nevím...


  • 0

#47 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 12 červen 2017 - 14:38:58

Co vím já, tak hlavně ve studiu a na reklamu...měl jsem na mysli ty Fuji FP filmy..oproti klasickému polaroidu je peel apart film co do kvality někde jinde.


  • 0

#48 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 12 červen 2017 - 14:43:36

aha :-)


  • 0

#49 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 12 červen 2017 - 14:59:57

helmut newton - polaroids

!!


  • 0

#50 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 12 červen 2017 - 15:03:12

mám, moc hezká knížka:)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních