Přejít na obsah


Fotka

Večna vývojka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 červenec 2017 - 15:27:53

Zdravím temnokomorníkov

Dovolil som si otvoriť novú tému.

Občas sa mi podarí kúpiť nejakú staršiu foto knihu či časopis, tak som nedávno kúpil niekoľko ročníkov ČS Fotografie zo 70 rokov. V jednom z čísel (6/72) som natrafil na zaujímavú vývojku. Je nazvaná ako "večná vývojka". Jej zloženie je následovné:

Roztok A:   niekoľko kvapiek zmáčadla

                  Voda cca 40st.                     800ml

                  siričitan sodný bezvodý          15g

                  Metol                                      15g

                  Siričitan sodný bezv.               75g

                   voda do 1000ml.

Roztok B:   Voda 40st                              800ml

                  Fenidon                                     1g

                  Hydrochinon                              15g

                  siričitan sodný bezv.                  75g

                  potaš  (uhličitan draselný)         30g

                  Voda   do 1000ml

Roztoky sa nechajú 24 hodín odstať a potom sa prefiltrujú. Pred použitím sa roztoky riedia 1:19, teda napr.   25ml roztoku a 475ml vody.

Postup:   25ml roztoku A + 475ml vody dobre premiešame a nalejeme do vývojnice. Prvých 30 sek otáčať cievkou a potom každú minútu 5x otočiť. (ja používam Plastimatku a teda 30sek preklápať a potom každú minútu dva krát preklopiť.) Po 7 minútach roztok vyliať do nádoby, pridať 25ml roztoku B, premiešať a znovu naliať do tanku a vyvolávať ďalších 8 minút. Toto by nemalo trvať dlhšie ako 60-90 sek.

Časy vyvolávania: pre filmy 100ASA/21DIN a vyššie v prvom roztoku 7 minút a potom v oboch roztokoch 8 minút

                              pre filmy do 100ASA/21DIN by mali byť obidva časy 6 minút.   

Pán píše, že trvanlivosť oboch roztokov je takmer neobmedzená, má vynikajúcu vyrovnávaciu schopnosť, pracuje jemnozrne a bez závoja.

 

Moja prvá skúsenosť.

Nakoľko ma vývojka zaujala, je to v podstate obdoba dvojroztokových vývojok ako napr. moja odľúbena Diafine, ktorú používam už niekoľko rokov, namiešal som si 250ml roztoku A aj B a urobil pokusne vyvolanie. Vývojky som nefiltroval, nechcelo sa mi ale odstať som ich nechal asi týždeň.

1. vyvolanie:     Foma 100 exponovaná ako 200, metráž, fotené ako test fotoaparátu Olympus AF10mini (kúpil som pre vnuka), teplota cca 23 st., čas v prvom roztoku 8 minút a v oboch potom 7 minúť, (prehodil som si časy). Potom klasicky prerušenie tečúcou  vodou kyslý ustaľovač, pranie zmáčadlo - klasika. Film vyvolaný dobre, keď som porovnával s tým istým filmom z metráže, vyvolanom v Diafine je len mierne ale skutočne nepodstatne svetlejší, ostatné parametre takmer zhodné. Porovnávaný len na skene filmu, nechce sa mi kvôli tomu v tej horúčave zaliezť do kúpeľky a robiť fotky. 

2. vyvolanie:      Foma 400 exponovaná ako 400, Pentax MZ3 s bleskom, teplota cca 22st,  čas už tentokrát správne, teda 7 minút A a 8 minút obidva. Film vyvolaný dobre, len oproti tomu istému filmu vyvolanému v Microphene je podstatne väčšie zrno, a zdá sa mi, že aj má vyšší kontrast, mám taký pocit, že vývojka u tohto filmu nezvládla vyrovnávaciu funkciu.

 

O ďalších pokusoch budem informovať.

Len také zamyslenie: Vývojka je vcelku jednoduchá a skladá sa zo základných fotochemikálií. Ak ma skutočne takú životnosť ako pán píše bez potreby nejakých ochranných opatrení, tak v pohode môže konkurovať Rodinalu (teda myslím životnosťou, vieme, že Rodinal je ináč vcelku špecifická vývojka ) a pritom má aj vlastnosti dvojlázňovky. Keď som to prepočítal, tak v litri oboch roztokov sa dá vyvolať 40 filmov, či už kino alebo zvitkov, čo je myslím si dobré. Neskúšal, som, či v tom základnom riedeni, teda 25+475+25 sa dajú vyvolať dva filmy, musím skúsiť, či bude 500ml roztoku stačiť na dva filmy v Plastimatke. V tom prípade by sa v litri Roztoku A + B dalo vyvolať 80 filmov, a to už je myslím si veľmi zaujímavé, nielen cenovo, ale aj tým, že vlastne by kvalita vyvolania mala byť vyrovnaná, pretože vlastne stále sa používa nový roztok.

 

                                                                                                                    Jan Sokol alias sokolvideo


  • 0

#2 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 22 červenec 2017 - 20:54:28

Čo tak hodiť nejaké testovacie skeny ? ... ma to zaujíma.


  • 0

#3 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 červenec 2017 - 22:21:16

Aj áno, len nakoľko neviem zaplatiť predplatné, tak nemám miesto na poslanie fotiek. Som z toho blbý a neviem previesť platbu. Je tam účet na slovensku, len neviem koľko EUR tam poslať. Jó holt, sú blbej, keď sa mi to podarí, tak budem môsť fotky uložiť. Ak mi pošleš maila, tak ti niečo pošlem. môj je: jansokolvideo@gmail.com


  • 0

#4 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 srpen 2018 - 12:06:27

Tak som dnes urobil životnostný test tzv. večnej vývojky.

Z roztoku hore uvedeného, ktorý bol namiešaný v júli minulého roku bolo odobrané cca 125ml, teda polovica urobených roztokov. Vývojky sú v hnedých fľašiach objemu 250ml, v ktorých som kedysi kupoval vývojky ako MH28, R09, a podobne z produkcie ORWO, bez akejkoľvek ochrany, v skrini na chodbe panelového bytu. To len preto, aby sa vedelo, ako boli skladované.

Výsledok: film ORWO NP22 z metráže rok cca 1988 exponovaný ako 125ASA pri teplote 25 stupňov, nechcelo sa mi laborovať s chladením. Film sa ešte perie, ale okometricky, nevydržal som do skončenia prania, tak som ho vytiahol a skontroloval, je vyvolaný veľmi pekne. Po oskenovaní podám bližšie info, fotky sami nechce robiť, keď je vonku 35.


  • 0

#5 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 8 srpen 2018 - 07:23:50

No vidíš, Sokole,  aniž bych chtěl dělat životnostní test,  v  sobotu  v noci jsem našel  ve  skříňce  v komoře  zbytky   koncentrované JAKK (na dně v litrovkách)   ze zkoušek proběhlých v listopadu 2015.   I  slil po půldeci , vodovodu dopustil na 3 deci,  a  vyvolal  jednu ilfordí  čtyřstovku.   A  v  druhém  tanku  vyvolal  v  5 dnů  čerstvém, již 14x regenerovaném   pseudoatomalu verze X3 :-)   ultrafine xtreme 400.   Oba filmy parádní.    


  • 0

#6 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 srpen 2018 - 16:31:12

Jirko súhlasím, aj ja do Diafinky či Metolalu vopcham film aj o polnoci v piatok 13, keď budú okolo tanku lietať bosorky na metle. Toto je však novinka, teda aspoň pre mňa, a preto ten test.

 

Ináč vývojka je fajn, len jej podanie s Fomou 400 sa mi nepáči, ale to ani v Diafine. Na Fomu 400 len Microphen!, teda aspoň pre mňa.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních