Přejít na obsah


Fotka

Tip na aparát

tlr 6x9 cestování

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
58 odpovědí na toto téma

#1 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 21 leden 2018 - 20:33:58

Ahoj, střednímu formátu jsem propadl teprve nedávno, ale už teď je mi jasné, že se bez něj neobejdu na svým tripu po jižní Asii, kterej se bude konat o prázdninách, proto se koukám po něčem, co bych mohl vzít s sebou, můj Kiev 60 je bohužel moc velkej a těžkej krám, a táhnout se s tím každej den fakt nechci. Tak jsem si říkal, že bych si mohl koupit ještě něco menšího, ale nemám moc budget.

 

Rád bych, aby to mělo závěrku aspoň 1/250 (ideálně 1/500), objektiv nejlíp nějakej trošičku širší, třeba 50-75mm (kdyžtak těch 80, to už není moc rozdíl).

 

Říkal jsem si buď nějaký dvouočko (o Rolleiflexech si můžu nechat leda zdát, spíš doufám, že se mi povede někde na internetovým bazaru náhodou narazit na nějakou ne moc známou mašinu a nechám to vyservisovat), takže buď klasická flexareta, nebo něco podobného (nedávno jsem koukal na Mamiyu C330, ale to se bojím, že v zdejších luzích a hájích za podprůměrnou cenu neseženu, a za normální peníze už je to kapku nad rozpočet).

Nebo jsem si případně říkal, proč nezkusit nějakou skládací měchovou věc, klidně bych se nebránil formátu 6x9, ale zase aby to bylo za dobré peníze, tak bych asi musel hledat něco staršího, a tam nevím, jak je to se spolehlivostí. Na druhou stranu to zabírá snad ještě míň místa. 

 

Případně pokud je ještě nějakej typ konstrukce, kterej bych mohl zvážit do výběru a zapomněl jsem na něj, tak bych o něm rád slyšel :) 

 

Nerad bych to formuloval jako variaci klasického "chci levnej ale dobrej foťák", spíš bych rád získal nějaké tipy, po čem se koukat.

 

Tak díky moc za tipy!


  • 0

#2 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 21 leden 2018 - 20:59:10

Ja ti do toho nechci mluvit, ale Mamiyu C330 jsem v rukou drzel a Kiev 60 mi proti tomu prisel jak Mikroma. To aby sis zaplatil serpu, velblouda, riksu, ridice ZILu, nebo... kam to vlastne jedes, do te Asie?

 

Ja bezne cestuju s rolleiflexem original, ktery jsem poridil pred peti lety za sest set korun a nechal opravit za dalsich asi patnact stovek (coz nebylo nutne, ale udelalo to ostreni pohodlnejsi, ostrici objektiv byl vychyleny). Fotil jsem tim utesy na Orknejich, chramy kousek od Sudanskych hranic, jiz neexistujici skaly ve stredomori, vodopady, lesy... Clovece, je to maly a lehky fotacek, ale neveril bys, jak se i ten pronese.

 

Slouzi naprosto bezvadne, zaverka pracuje stejne dobre pri jakekoli teplote, fotky z toho lezou docela slusne (po strance kvalit objektivu), je to pohotovy fotacek s prijemnym a jednoduchym ovladanim. Jaksi jsem nepocital s tim, ze bych ho pouzival vic, nez dvakrat rocne, nedej boze, ze bych ho nekam bral... Ale jak se ukazalo, na cestovani je to skvela masinka.

 

Koukam tedy, ze to docela podrazilo, ale snad neco sezenes. Rolleiflex, tam je potreba hledat neco, co neni sberatelsky tak zajimave. Podivej se po nich, cim jednodussi, tim lepsi.


  • 1

#3 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 21 leden 2018 - 22:10:43

O té mamiye jsem se už dočetl, nevěděl jsem, že ne všechny TLR patří mezi příručnější aparáty no :D 

Ten rolleiflex závidím, ale to musel být zázrak docela, to takhle najít, ne? Taky právě doufám, že najdu foťák, kterej se mnou takhle zažije hromadu věcí :)

Moc jsem nepochopil to doporučení - to bylo myšleno jakože se mám koukat po nezajímavých modelech (neměl by někdo nějaký tip, z jaké doby, nebo jakou sérii? rolleiflexy jsou tak drahý, že se pomalu bojím, že jenom když si o tom něco přečtu, tak mi přistane účtenka :D ), díky!


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 21 leden 2018 - 22:17:27

Rolleicord s Tessarom 75 ?
Yashica D?

Pekny Flexaret?


  • 1

#5 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 21 leden 2018 - 22:50:59

A nejakej range finder od Fuji? Nejakou GWS690?
  • 0

#6 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 21 leden 2018 - 23:02:37

Keko radi dle meho nazoru dobre.
Rangefinder od Fuji bude uz asi mimo rozpocet :-)
  • 1

#7 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 21 leden 2018 - 23:18:48

A nejakej range finder od Fuji? Nejakou GWS690?

 

 

... ano, neskutečně kvalitní objektiv obložený kusem plastu, to je GWS 690 v trojkové verzi, mám s tím osobní zkušenost, vřele doporušuji se po něm poohlédnout. :-P


  • 0

#8 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 21 leden 2018 - 23:20:02

Nevim jak vypada rozpocet, ale GWS690 by se mela dat poridit kolem 10kKc a to uz mi prijde docela prijatelna.
Pripadne nejaka mala sklopka ala Mamiya Six by mohla byt jeste o fous levnejsi, ale tam uz bych se asi trosku bal stavu.
  • 0

#9 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 22 leden 2018 - 00:07:44

Bohužel rozpočet momentálně vypadá tak na 5000,- :( Takže Fuji fakt ne, 

Co se týče kamer od Rollei, jsem z toho pořád dost zmatený, protože je hromada modelů
Např. ten Rolleicord s tessarem - je optickým výstupem na úrovni Rolleiflexů? Dokážu oželet natahování závěry, absenci automatického počítání zbývajícího filmu a tak, ale zase bych rád, aby to mělo fakt dobrou optickou kvalitu. 

 

Pěkný flexaret znamená v dobrém stavu, nebo se nějak ty novější modely opticky liší od těch starších?

Po mamiye Six kouknu, prej to má dálkoměr, takže by s tím mohlo jít ostřit celkem, něco takového přesně bych rád, protože to nebude na inscenované fotky, kde je na všechno dost času :D 


  • 0

#10 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 22 leden 2018 - 00:17:58

5.000 (kcs)

.

funkcni, prakticky, nenapadny, kinofilmovy


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 leden 2018 - 00:58:40

Rolleicord je lacna verzia Rolleiflexu. Kvalita nie je osidena, skor vybava.

Objektivy Tessar su uplne identicke u oboch modelov.

Xenar je objektiv konstrukcne zhodny, a kvalitou v rovnakom rade ako Tessar. Jeden je od Zeiss, druhy od Schneidera. Su fanatici, co rozdiel vidia, ja nie. Co je podstatne, az na vynimky, temer vsetky dvojoke zrkadlovky su vybavene objektivmi typu Tessar.
Preto je pre nadsenca Rolleicord s Tessarom, ci Xenarom 3.5/75mm vhodnym aparatom. Aparaty si vacsinou mojkali amateri, objektivy byvaju v ovela zachovalejsom stave a cena uz nikdy neklesne.
Kedykolvek mozes dokupit Rolleiflex s 2.8/80 Planarom,ci Xenotarom.


  • 1

#12 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 22 leden 2018 - 07:39:29

I ten Flexaret se na krku pronese, ale dost tomu pomůže široký popruh. Ale hlavně si neřekl, co od těch snímků čekáš. Taková Flexa kreslí měkce, někomu se to líbí a někomu ne. Rolleiflexy(cordy) jsou na tom opticky zase jinak. A pokud by to nebylo dvou-očko, tak Pentacon Six nebo Praktisix se pěkně pronese i se širokým popruhem. Když už si ho vezmu na výlet tak mě pak pěkně bolí za krkem. Na něco lepšího už ty finance moc nestačí.

 

Já bych si asi vzal na takový výlet Flexaret VI co mám.


  • 0

#13 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 22 leden 2018 - 08:08:28

Malá technická - do Rolleicordů se nikdy Tessary nedávaly, to je internetová kravina, převzatá z jisté americké publikace. Byly tam jen Triotary a později po válce pak Xenary.


  • 1

#14 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 leden 2018 - 09:21:40

Pravdu ma p. Vait. Tessar sa do Rolleicordov nemontoval (az na nejaku specialnu zakazku pre policajtov).

Takze zostavaju iba Xenary, pretoze Triotary su o poznanie horsie.
Aj ked, kto vie, pekny Triotar bude na tom snad lepsie, ako usmudlany Xenar...
Kazdopadne Rolleicordy od svojho pociatku boli jednoduchsie a preto na mnohych miestach i spolahlivejsie. Rolleicord nie je taky honosny, ako Rolleiflex s 2.8, to je pravda, ale pokial ide o fotenie, Rolleicord s Xenarom oko neurazi.

Ak clovek nie je zberatelom, mal by sa vyhnut snad iba Rolleiflexom Baby 4x4. Filmy v tomto foramte uz prakticky vymreli i dalsie spracovanie je problematicke. A ceny uz davno nie su nijak vyhodne.


  • 0

#15 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 22 leden 2018 - 10:23:06

ad. Rolleicord:   na rozdíl od  mnoha  TLR  jiných výrobců  je u něj  jednoduše,  účinně a výborně  vyřešena antireflexní úprava  komory:  pár přepážek a  žádní  duchové,   výborný kontrast  snímků.  Xenar 3,5/75 u  modelu IV i V považuji za  velmi dobrý objektiv.


  • 0

#16 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 22 leden 2018 - 11:03:18

Triotaru netřeba se báti, je to špičkový objektiv - já mám takovou soukromou teorii, že čím míň skla, tím lépe pro obrázek. Když si skenuju staré negativy z našeho rodinného Rolleicordu, tak si dávám za pravdu...

A jinak - Rolleiflexy 4x4 a další podobné aparáty jsou moje vyslovené srdeční záležitost a pořád hledám možnost, jak něfoho ukecat z Fomy, aly vyrobili metráž dvitku o šířce 4 cm, krycí pásy mám naspořeny...eště abych to taky zaplatil - nepředal by se případně někdo? Focení s nima je naprosto sváteční luxusní zážitek...

Přiložený soubor  DSCN7283.JPG   141,08K   5 Počet stažení


  • 1

#17 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 leden 2018 - 11:37:17

P. Vait, len taký dotaz, a zrezať to zo zvitku? Bol by veľký problém?


  • 0

#18 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 22 leden 2018 - 12:02:45

Určitě ne, ale považujete to za rozumné?


  • 0

#19 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 22 leden 2018 - 14:58:49

Hm... je to samozrejme vec osobných priorít, ale ak sa budem trepať tisíce kilometrov niekam čo najľahší a chcem si odtiaľ kopu obrázkov, tak kupovať na to lacný stredoformát je nie najlepšie riešenie. Kinofilmová zrkadlovka s 35/f1,8 mm sklom (nejaký NIKON...), s meraním a 10 kinofilmov Trix400 by sa možno vošla do rozpočtu a doniesol by som domov takmer určite 360 kvalitne naexponovaných obrázkov na fajnom filme.


  • 0

#20 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 leden 2018 - 15:02:51

No! moc rozumné to asi nie je, to je jasné, ale keď nie je iná možnosť? a človek si chce urobiť radosť a zafotiť si takýmto  fotoaparátom? Tak prečo nie? Myslím si, že Foma sa do toho nepustí (a asi ani iný výrobca), pretože sa mu to neoplatí, veď len tak, koľko takýchto fotoaparátov je ešte funkčných. A koľko ľudí chce s týmito strojkami fotiť, keď vidíme, že len niekoľko maniakov (sorry za výraz, bez urážky, patrím k ním aj ja) ešte robí na film, zoberme kino či klasický zvitok. Firmy obmedzujú výrobu klasickej produkcie, nie to ešte takýchto chuťoviek.

p. Vait, želám Vám úspech u Fomy, ale aj tak si myslím, že sa toho nedožijete.


  • 0

#21 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 22 leden 2018 - 16:24:02

Škoda, že Fuji GA645Zi je mimo udaný rozpočet....


  • 0

#22 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 22 leden 2018 - 18:02:11

super ikonta od zeisse?


  • 0

#23 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 22 leden 2018 - 20:22:44

peThe - zazrak... No, jak se to vezme. On byl spadeny na celni stranu, objektiv k matnici ma ryhu (co zale nema na kvalitu obrazu vliv) a ostreni bylo vychylene. Uz je to opravene, ale i pred tim to bylo dobre pouzitelne.On na to asi neni moc trh, takze ty ceny jdou nahoru a dolu.

 

U sberatelskych kousku je to problem. Nektere Rolleiflexy se nekupuji, protoze dobre foti, ale temer vyhradne na zkompletovani nejake sbirky, nebo do vitriny. A to nemluvim jen o tech vykladanych zlatem a stribrem (coz jsem na vlastni oci videl a dodnes nechapu), ale i tech "obycejnych" nejakeho "slavnejsiho" typu.

 

Cozo to, uctenku za cteni ti klidne zasleme... Pockat, to bych musel evidovat... Tak nic, pan buh mi to snad oplati na detech... Tak k veci - Pokud bych si mel vybrat mezi jakoukoli Flexaretou a Rolleiflexem s Tessarem, vyberu si Rolleiflex s Tessarem. Ja mam proste ten objektiv rad a s tim fotakem dobre zkusenosti. Pokud nekdo pise o Triotaru, nevim, jaky je u TLR, ale ten, co mam na maly format je vynikajici a nemuzu proti nemu rict kriveho slova, tudiz se pripojuji k tomu, co pise pan Vait.

 

Je Flexaret tudiz rorsi? Nikoli, ergonomie u pozdejsich modelu je skvela, ty objektivy nejsou zrovna muj salek kakaa, ale nekomu se to libi. Se slunecni clonou, v pripade, ze je tam slusna cista optika... Ja nevidim problem. Ovsem je potreba se podivat na to, jak vypada clona v objektivu. Ty s nizkym poctem lamel, to mi proste nesedi... Ale jak uz tu mnohokrat padlo, nekomu se to libi. S cimale problem byva, je, ze ty pristroje se touto dobou zasekavaji. Je to holt asi nejaky smejd, ani ne padesat let po porizeni, jen tricet let to stoji na policce a ono se to drze sekne. Bezpodminecne si ji nech oservisovat.

 

Moje nazory na rolleiflex a TLR obacne : http://dfens-cz.com/...y-lepsi-volbou/ - v podstate cim min toho na pristroji je, tim lip. A kdyby te servis mel stat vic, nez ten fotak sam, porad je lepsi mit to spravene, nez brecet nekde v Kazachstanu na hromade velbloudiho trusu, ze se ti zasekl cudlik spouste.


  • 0

#24 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 22 leden 2018 - 22:50:38

Osobně bych se vykaslal na cokoliv, co nemeri. Měřicích stredoformatu za normální peníze a pak v normální váze je minimum. Snad akorát Bronica ETR (S/Si) nebo stará Mamiya 645. To by s trochou štěstí a snahy mohlo za bura byt
  • 0

#25 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 22 leden 2018 - 22:54:16

Samozřejmě, nejlepší by byla Bronica RF 645, ale vraťme se na zem
  • 0

#26 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 22 leden 2018 - 23:46:49

Díky moc všem, nečekal jsem, že rozpoutám takovou debatu, 

teďka mi známý nabídl flexu VI za 800, což jsem si řekl, že musím vzít, i kdybych na to měl fotit jen každý desátý film, protože flexu jsem si vždy chtěl vyzkoušet. Jinak teda co jsem pochopil, tak Rolleicordu se nebát, kde nic není, tam se nic nepokazí. O exponometrii bych se nebál, mám sverdlovsk, případně digitál, který s sebou beru na 100% (protože z tripu budeme točit krátký dokument), a je to fullframe, proto nechci fullframe na film, ale když už tak něco jiného :) 

Obecně tedy platí Belary jsou měkčí, zatímco u rollei kamer jsou ty objektivy ostřejší a drsnější jo? (teďka to nemyslím nijak co je lepší X horší, spíše charakter objektivu). Sakra to abych asi fakt sehnal nějaký rolleicord, protože na filmu mě záhadně nejvíc přitahují pořádný kontrasty a ostrost (oproti digitálu, tam to mám naopak, ale už jsem to zakázaný slovo řekl dvakrát, takže se bojím, že dostanu ban :D ). 

Účel fotek je takový, že samozřejmě bych byl rád, kdyby z většiny byly dobré vzpomínky, ale z těch nejlepších bych rád vytáhl středně velké zvětšeniny (třeba na papír 24*30).

Co si myslíte s tou flexou? Je to dost dobrá nabídka, aby to mělo cenu brát i když to bude krok mimo? Nebo se na to mám vykašlat a vyhlížet pana Rolleie?


  • 0

#27 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 23 leden 2018 - 00:15:49

Flexu vezmi ale nemusíš ji nutné brát se sebou. Když nesezenes lepší, vezmi Flexu. Jinak se krom rolleicordu dívej na minoltu autocord. Nebo nejako yashicu s yashinonem
  • 1

#28 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2018 - 00:21:46

Super! Díky! Vědel jsem, že takových podobných foťáků jako rolleicord musí být víc, ale nevěděl jsem, které za to stojí a které ne :) 

Jinak celkem smutné zde najít článek starý pár let, kde je odpověď na otázku, že 700 je normální cena za šestku. 

Nebo je to vlastně spíš dobře? :)


  • 0

#29 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 23 leden 2018 - 00:31:32

Ono toho existuje v 6x6 TLR ještě víc, vše je ale limitovano dostupnosti. Minolty u nás moc nejsou ale jsou dle uživatelů excelentní. Yashicy se k nám asi vozily, pozor ale na objektiv...Yashinon je magické slovo, ne Yashicor. Dal existují dvouocka od Ricohu, Zeiss Ikon, Voigtlander a to jsou ještě ty běžnější z neobvyklých. Je to nějaké fórum a stránka, jsou tam značně zajímavé veci. Flexa je dobrá dle stavu. Za údržbu můžeš dát stejně jak za pristroj.
  • 1

#30 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 23 leden 2018 - 00:40:38

http://www.tlr-cameras.com/TLRs.htm
  • 1

#31 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2018 - 01:08:39

Super! Díky moc!


  • 0

#32 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 leden 2018 - 06:46:12

Shodou okolností mám jak Flexaret VI, tak Rolleicord, tak Yashicu Mat bez měření. Podle mě jsou nejhezčí obrázky z Yashicy. Kolega Kibish fotí Y ashicou Mat 124G - jestli se nepletu - a obrázky jsou taky moc pěkné.
  • 0

#33 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 23 leden 2018 - 07:13:22

Flexa fotí měkce, ale mě se to líbí.

 

http://nakadah.rajce...jn/#raw0004.jpg

http://nakadah.rajce...em/#raw0009.jpg

 

Fakt je, že jinak to bude vypadat zvětšené na papíru a jinak to vypadá naskenované.


  • 0

#34 peter7575

peter7575

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
  • LocationLevice
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2018 - 15:36:06

Ja fotím na Yashicu D s yashononom a som velmi spokojný,
druhý môj oblúbený stredoformat je Pentacon six TL v kombinácii s flectogonom 50mm
  • 0

#35 kasik

kasik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationVrchlabí
Reputace: 5

Publikováno 23 leden 2018 - 16:23:05

Moc  hezké  fotky,  proč  dál  diskutovat  co  vzít?


  • 0

#36 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 23 leden 2018 - 17:13:26

Flexaret kreslí měkce tehdy, je-li optika v nepořádku - zamlžená či poškrábaná přední čočka od příliš pilného čištění předchozím majitelem. Čistý objektiv by měl mít vcelku brilantní kresbu, plně srovnatelnou s jakoukoliv konkurenční dvouokou zrcadlovkou stejné kategorie, tedy s objektivy Yashinon, Rokkor a i Xenar. Každý po letech nalezený Flexaret potřebuje servis, protože 20 let odstavené auto se Vám taky zpravidla sice z kopce rozjede samo, ale podstatné bude, co se stane, až šlápnete na brzdu.


  • 0

#37 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 23 leden 2018 - 17:44:47

... je-li optika v nepořádku - ... či špatně sestavená nebo vyrobená. Jistá míra "tolerance" se, bohužel u naší a některé CCCP optiky, postarala o kolísavou kvalitu. Což se Žaponcům a Germánům z podstaty věci nestávalo. ;)


  • 0

#38 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 23 leden 2018 - 19:22:20

Každý objektiv Flexaretu se ve výrobě individuálně kalibroval, čehož důkazem je dost různorodé množství podložek pod závěrkou. Čili udávaná ohnisková vzdálenost 80 mm byla čistě teoretickou hodnotou, většinou to bylo více (v řádu 1-2 mm) - což se vykompenzovávalo těmi podložkami. Ale je fakt, že u exportních modelů těch podložek moc nebývalo, neboť se to hlídalo.


  • 0

#39 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 23 leden 2018 - 20:00:05

nuz ja som nad flexou zlomil barlu. este som taku nenasiel co by nemala problem s optikou :(


  • 0

#40 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 23 leden 2018 - 20:13:47

Můj Flexaret jsem koupil už po servisu u p. Blažka. Není to žádný krasavec, ale funguje na jedničku. Ano, pohledem zevnitř jsou v optice škrábance vidět. Najít nějaký Flexaret v krásném stavu bude asi kumšt a rozhodně nemá smysl ho používat bez servisu a kontroly. Cenově je dostupný a myslím že zahraje slušnou muziku.


  • 0

#41 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 23 leden 2018 - 20:58:54

Ja ich mam 7. Tych Flexaretov.
Uz davnejsie som navnadeny. Ze by som niekomu venoval 6 kusov s tym, ze jeden sa mi po servise vrati, aby zahanbil Rolleiflex?


  • 0

#42 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 24 leden 2018 - 05:13:37

A co Agfa Isolette 2? Se divim že to tu ještě nepadlo! Já jsem s ní velice spokojený. Lepší a skladnější 6x6 jsem nikdy neměl. Je to sklopka a dá se sehnat pod 1500.
  • 0

#43 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 24 leden 2018 - 06:35:54

Sklopky jsou v lepším případě sprazene dalkomery. Což je samo o sobě limitující, co do způsobu práce ale hlavně, co do údržby. Dále rado do aparátu fouká svetlo mechem, kolem mechu i dost často zády. Posun filmu je kontrolovan často jen přes okýnko v zadech. A bývá alespoň u 6x9 ale jistě i menších, často problém s rovinnosti filmu. Navíc ještě k z tohoto pohledu obecně choulostivé konstrukcí aparatu.
  • 0

#44 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 24 leden 2018 - 06:37:29

Navíc hledacek bývá většinou dost bida...někdy i oddělený od ostreni...
  • 0

#45 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 24 leden 2018 - 07:00:25

Vavřík má teď v krámku Kodak No.1 6x9 rv.1903. Celodřevěný, krásný na ty roky. Závěrka má 3 časy, a tři funkce - jen potřebuje vyčistit a promazat. Lehčí foťák jsem zatím v ruce neměl.

 

To byla pořádná známka punku  :cool:


  • 0

#46 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 25 leden 2018 - 00:33:58

Sklopky jsou v lepším případě sprazene dalkomery. Což je samo o sobě limitující, co do způsobu práce ale hlavně, co do údržby. Dále rado do aparátu fouká svetlo mechem, kolem mechu i dost často zády. Posun filmu je kontrolovan často jen přes okýnko v zadech. A bývá alespoň u 6x9 ale jistě i menších, často problém s rovinnosti filmu. Navíc ještě k z tohoto pohledu obecně choulostivé konstrukcí aparatu.

Právě, doufal  jsem, že mi někdo doporučí nějakou sklopku s dálkoměrem, mám doma třeba Welta Perle, která je složená úplně maličkatá, tak jsem doufal, že existuje něco novějšího, kde už se dá ostřit. Ale praktickou zkušenost s tím nemám žádnou, takže jestli je to takhle choulostivé, tak asi nic :( 


  • 0

#47 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 25 leden 2018 - 07:30:21

Sklopku s dálkoměrem za pár kaček máš třeba Moskvu, nebo novější modely Voigtlanderu Bessa...  Jak u Bessy nevím, tu mám starší bez dálkoměru, ale Moskva má všechny neduhy o kterých píše Gorgi plus ještě podivnou obourukost - musíš si na její ergonomii zvyknout, jinak je s ní práce docela nepohodlná, ale rozměrově se vleze do (větší) kapsy, byť je o něco těžší než ta Bessa (ale zase porovnávám ten starší model bez dálkoměru). Měření expozice nenajdeš ani u jedné z těchto mašinek...


  • 0

#48 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 leden 2018 - 16:23:28

 

Sklopky jsou v lepším případě sprazene dalkomery. Což je samo o sobě limitující, co do způsobu práce ale hlavně, co do údržby. Dále rado do aparátu fouká svetlo mechem, kolem mechu i dost často zády. Posun filmu je kontrolovan často jen přes okýnko v zadech. A bývá alespoň u 6x9 ale jistě i menších, často problém s rovinnosti filmu. Navíc ještě k z tohoto pohledu obecně choulostivé konstrukcí aparatu.

Právě, doufal  jsem, že mi někdo doporučí nějakou sklopku s dálkoměrem, mám doma třeba Welta Perle, která je složená úplně maličkatá, tak jsem doufal, že existuje něco novějšího, kde už se dá ostřit. Ale praktickou zkušenost s tím nemám žádnou, takže jestli je to takhle choulostivé, tak asi nic :(

 

nechci se opakovat, ale co třeba super ikonta od zeisse? :-) https://www.ebay.com...lsAAOSw9idZ7Nuj


  • 0

#49 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 26 leden 2018 - 02:38:46

Paráda, díky moc! Už vím, po čem číhat!

I kdyby to se mnou nejelo, tak to aspoň bude zajímavá zkušenost :) 


  • 0

#50 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 leden 2018 - 05:27:08

nicméně bych se vyhnul tomu stařičkému zabudovanému expozimetru, nebude na 99% už měřit jak má

a stejně jako u flexy počítej s tím, že bude chtít servis. vyčistit závěrku, seřídit dálkoměr, možná i ten měch...ale to se týká tak nějak všeho, co bys asi koupil


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:tlr, 6x9, cestování

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních