Přejít na obsah


Fotka

Na3PO4.12H2O X Na3PO4 anhydr.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 březen 2018 - 13:11:15

Vážení kolegové, kteří jste znalejší chemie, prosím, řekněte mi, v jakém poměru jsou vzájemně zaměnitelné tyto chemikálie.

Děkuji!


  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 březen 2018 - 13:42:21

Vážený kolego,

 

já sice moc znalý chemie nejsem, ale osobně bych spočítal molární hmotnost jednoho a pak druhého a nahrazoval to v poměru molárních hmotností. Stejně to plánujete v něčem rozpustit, že? Takže ta voda vázaná (nejspíš v krystalech) vadit samotnému účinku chemikálie nebude.

 

Na3PO4 x 12H2O = 380,12

Na3PO4 = 163,94

 

Tedy, místo 1g bezvodého fosforečnanu sodného dát 2,32 g dodekahydrátu


  • 0

#3 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 21 březen 2018 - 14:08:06

Ano, je to takto správně. Jen bych podotkl, že ta krystalová voda je pořád voda. Takže je s ní potřeba počítat a při rozpouštění přidat kapalné vody jen tolik, kolik je potřeba. To znamená tolik gramů kolik činí rozdíl celkové požadované hmotnosti roztoku méně ta voda co pochází z krystalické soli.

A jen pro úplnost, i když to všichni víte doplním, že v celé chemii platí zákon zachování hmotnosti a né objemu.

Vím, není to analytická chemie, ale když už se s tím plácáte, ať je to rovnou správně
  • 0

#4 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 21 březen 2018 - 14:13:24

My sprosti programatori to delame tak, ze vody dame vzdycky o neco min a pak dle rozpisu doplnime do x-ml, jak obvykle receptura radi.

Je to spatne?


  • 1

#5 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 21 březen 2018 - 15:41:31

Ano, z pohledu chemika ano. Při přípravě roztoků vždy pracujeme s hmotností a ne s objemem. Hmotnost je dána a konstantní. Objem závisí na hustotě, teplotě, tlaku. To je nepraktické.

Jako chápu, že při přípravě vývojky je to asi jedno, hlavně ve větším množství. Ale prostě ten princip s doleváním v odměrném válci je špatný. Pokud by jsi připravoval roztok v malém množství nebo s velmi malými navážkami, tak by Tě to dohnalo.

Takže když už, tak klidně dat navážku soli v požadovaném množství a dolít od oka někam pod požadovaný objem, ale pak to DOVÁŽIT a ne dolít na objem.

Snad jsem to napsal srozumitelně.
  • 2

#6 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 081 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 21 březen 2018 - 16:13:23

I přes zdánlivou srozumitelnost mě laikovi takto zůstává otázka, zda receptura rozepsaná pro 1 litr bývá uvažována hmotnostně pro 1 kg roztoku, tedy včetně chemie, nebo 1 litr + hmotnost chemie. Všude je myslím psáno, že na konec, dolít do 1 litru. To ale hmotnostně může být víc než 1 kg.

 

Případně je možné, že moje laické uvažování je ještě více laické, než se mě samotnému zdá ?  :sad:

Po pravdě - je mi docela jedno, jestli litr vývojky váží 1 kg nebo o něco víc ...  ;-), ten film nebo papír se holt musí přizpůsobit. 


  • 0

#7 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 21 březen 2018 - 16:42:14

LuzJi: Ano, správná úvaha. Je potřeba řídit se příslušným předpisem. Pokud je psáno navážit a dolít do 1 litrů, tak není co řešit. Pokud je psáno, že se použije 1% roztok soli, navážím 1g soli a doplním na váze do 100g vodou (teda 99g vody). Pokud nemám k dispozici čistou chemikálii, ale hydrát, spočítám navážku hydrátu obsahujícího 1g čisté soli a DOVÁŽÍM do 100g.

Nechci to komplikovat, jen upozorňuji, jak to opravdu funguje.
  • 1

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 březen 2018 - 18:43:42

Pánové, DĚKUJI FEST!!!

Tak to udělám...

Jenom mě trochu zaráží, že autor vývojky použil bezvodý "triforforečnan". Když jsem jej hledal po obchodech (některých i hodně dobrých), všude byl k mání jenom dodekahydrát. Ale co já vím, kdo to míchal, jaké měl chemikálie, atd.

Jenom pro zajímavost: namíchal jsem malou dávku vývojky s náhražkou Meritolu + metol (v podstatě ze žalu - nemohu do lesa, urval jsem si meniskus) a vyvolal v ní jeden kus PANu 100@50 -1EV a PANu 400@200 -1 EV. Obé časem opravdu od oka...

Kdybych neměl letitou zkušenost, že z negativu se dá vyčíst opravdu málo, řekl bych, že je to výtečné. Světla i stíny prokreslené (asi jako z Atomalu) a zrno se zdá "neviditelné" (mikroskop) a velmi "úhledné".

Fosforečnan je objednaný, budeme zkoušet dále.


  • 0

#9 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 22 březen 2018 - 10:18:16

Pekny den panove, dekuji za rozsireni obzoru.


  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 březen 2018 - 18:04:52

Ještě jednou prosím o pomoc...

Nesehnal jsem nic jiného, než:

Na2HPO4 . 12 H2O   neboli fosforečnan sodný střední, sekundární (?)

Lze jej použít jako náhradu Na3PO4 (anh.)? A v jakém poměru? Bude pH po náhradě stejné?

Prosím, víte-li to někdo, poraďte!

Děkuji!


  • 0

#11 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 24 březen 2018 - 18:24:55

Dle mě pH určitě stejné nebude, protože hydrogenfosforečnan bude kyselejší. Nemám tu tabulky, ale bude to tak. Takže stejně to určitě nebude.
  • 0

#12 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 březen 2018 - 19:06:06

Vot eto v pr.... ! Co včíl?


  • 0

#13 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 24 březen 2018 - 19:56:49

https://www.verkon.c...y-dodekahydrat/

Kilovka 209 Kč. Existujou i mnohem hůře sehnatelné chemikálie, to mi věřte :-)
  • 0

#14 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 24 březen 2018 - 20:01:00

Pokud stačí menší množství, stavil bych se v nemocniční lékárně, v laboratoři hygieny, apd. Tohle není plutonium. To má každá laborka a myslím, že se domluvíte.
  • 0

#15 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 duben 2018 - 17:24:59

Potřebný fosforečnan jsem opatřil (děkuji Kjubo) a namíchal poslední z vývojek s Meritolem, která mě zajímala - M.C.M 100.

Mám vyvoláno cca 25 ústřižků kinofilmů (Acros, Xtreme, HP5+, PAN 100 a PAN 400) různými časy při různých expozicích ve vývojkách JK č. 115, Meritol-Metol a zmíněné M.C.M. 100.

Jsem hodně zvědav na výsledky na papíře.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních