Přejít na obsah


Fotka

Krátký film - jak na střih a projekční kopie


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
47 odpovědí na toto téma

#1 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 7 duben 2018 - 11:27:39

Zdravím,

 

už nějakou dobu mám v hlavě plán na krátký film, který bych chtěl natočit na film. Původně jsem měl představu, že bych všechno natočil na super8 Vision3 negativy, nechal vyvolat a naskenovat a finální verzi nechat digitální. Pak se přeci jen probral temnokomorník ve mě a dospěl jsem do rozhodnutí, že bych chtěl mít finální projekční verzi na zvukovém filmu. Minimálně u super8 to ale vypadá jako docela problém. Vzhledem k tomu, že budu potřebovat nafilmovaný negativ sestříhat, možná nějak barevně upravit a dát dohromady se zvukem, asi pro mě padá varianta kompletně nedigitálního procesu. Chtěl jsem tedy střih a mix se zvukem udělat digitálně, a nechat si výsledné video zapsat na film. V ČR je to asi bez šance, ptal jsem se v Andecu, ale tam jsou schopní zapsat na super8 digitální video jen bez zvuku. Proto by mě zajímalo - máte s něčím podobným zkušenost? Pokud bych se rozhodl pro 16mm film (vzhledem k podobným cenám Vision3 super8/16mm), nevíte v ČR/EU o někom, kdo by byl schopný z digitálního videa udělat negativ a z něj projekční kopie?

 

Díky


  • 0

#2 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 duben 2018 - 13:35:45

Natočiť inverzne S8, zvuk postrihať na mg pás, urobiť inverzné kópie, natiahnúť mg stopu na film a nahrať zvuk na stopu.


  • 0

#3 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 duben 2018 - 13:57:07

Jak se natahuje magnetická stopa? A jak se na ni nahrává?
  • 0

#4 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 duben 2018 - 17:19:13

MG stopa sa lepí, Nahráva sa na ňu zvukovým projektorom.


  • 0

#5 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 7 duben 2018 - 18:34:16

Natočiť inverzne S8, zvuk postrihať na mg pás, urobiť inverzné kópie, natiahnúť mg stopu na film a nahrať zvuk na stopu.

 

To by asi šlo, chtěl jsem ale využít negativních materiálů, protože inverze na super8/16 v současné době moc není (jestli vůbec nějaká, Ektachrome zatím není a Wittner Chrome na super8 není žádný extra film) a asi bych byl klidnější, kdybych měl možnost udělat z negativů vic kopií, než mít jen jeden pozitivní originál.


  • 0

#6 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 duben 2018 - 07:03:10

Súhlasím, a verím, že jeden originál je trochu opruz, ale neviem, či niekto robí ešte kópie. Niekedy robil kópie inverzia - inverzia myslím Barandov, alebo Zlín, nepamätám si už presne, a nakoľko negatív na S8 u nás nebol, teda aspoň som sa s ním nestretol, možno v Prahe áno, tak neviem kto to robil. Ináč film negatív - pozitív na S8 nebol nič moc, preto sa prednostne používala inverzia. Teda aspoň podľa toho, čo o tom písali v Amatérskom filme a literatúre.


  • 0

#7 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 8 duben 2018 - 13:15:17

A nemáte někdo zkušenost s 16mm fimem? Předpokládám, že na rozdíl "amatérského" 8mm/s8 se používal i na nějaké filmy/seriály. Koukal jsem, že ČT nabízí nějaké služby - http://www.ceskatele...jeji-reference/, ale nevím, jestli je to ještě aktuální. Zkusím tam zítra asi zavolat a poptat se. Teoreticky bych měl asi šanci s 35mm filmem, ale nevím, jestli by to ustála moje peněženka :D Mám ale pocit, že někdo tu na Temné měl amatérský 35mm film.


  • 0

#8 xjvalis

xjvalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 duben 2018 - 21:51:05

A nemáte někdo zkušenost s 16mm fimem? Předpokládám, že na rozdíl "amatérského" 8mm/s8 se používal i na nějaké filmy/seriály. Koukal jsem, že ČT nabízí nějaké služby - http://www.ceskatele...jeji-reference/, ale nevím, jestli je to ještě aktuální. Zkusím tam zítra asi zavolat a poptat se. Teoreticky bych měl asi šanci s 35mm filmem, ale nevím, jestli by to ustála moje peněženka :D Mám ale pocit, že někdo tu na Temné měl amatérský 35mm film.

Naopak, myslim že s 16mm filmem máte největší šanci. Poptávka je naštěstí stálá díky jednomu klientovi - FAMU :) Tam se točí polovina cvičení na 16mm film. Barevný tedy určitě vyvolávají na Barrandově, černobílý tušim ne. Některá cvičení střihačí stříhají i klasickým způsobem, ale většina se digitalizuje a stříhá v počítači. Podle mě by mohli i zapisovat zpětně na film, ale to si nejsem jistý. Některá cvičení jsou i 35mm, ale to už bude asi dražší.


  • 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 duben 2018 - 21:58:21

Nejsem si jist, že na Barrandově vyvolávají... cca před 3-4 lety  se zbavovali  chemie (vyvolávačů i barevných),  že  laboratoř skončila...  tehdy mi  řekli,  že  Zlín  ještě pokračuje...  co na tom je nyní pravdy,  netuším.


  • 0

#10 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 8 duben 2018 - 22:29:09

Nejsem si jist, že na Barrandově vyvolávají... cca před 3-4 lety  se zbavovali  chemie (vyvolávačů i barevných),  že  laboratoř skončila...  tehdy mi  řekli,  že  Zlín  ještě pokračuje...  co na tom je nyní pravdy,  netuším.

 

Taky mám pocit, že mi někdo říkal, že Barrandov skončil, je to škoda, co si budeme povídat. Zkusím zjistit jak je na tom Zlín a Česká Televize, snad aspoň jeden z nich ještě film dělá.


  • 0

#11 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 duben 2018 - 15:35:34

Tiež si myslím, že tá 16 je priechodnejšia, ale zase povedzme si pravdu, že aj nákladnejšia, 35 by si myslím neutiahol, ak pravda nie si majiteľom nejakej bynky alebo bonanzy.


  • 0

#12 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 duben 2018 - 15:52:12

teda opravujem banky :-P


  • 0

#13 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 duben 2018 - 19:12:46

Já můžu dát nejnovější info o tomto, pozitivní kopii 16mm udělají ve Zlíně, včetně barevných korekcí analogovým způsobem (na vyžádání řeknu detaily). Podle mě pro ten Tvůj projekt bude nejlepší 16mm. Přepis video-film Ti v ČR nikdo neudělá, ale pozitivní 16mm kopii Zlín ano. Jen je problem se zvukem. Ten ve Zlíně neumějí. Ale zase ho umí v Andecu. Být Tebou, natočím to na 16mm negativ, sestříhám si to někde a nechám si ve Zlíně udělat pozitivní kopii. A v Andecu umí udělat 16mm audio stopu. To by pak mělo jít dát na sebe a vytvořit tak pozitivní kopii i se zvukem. Snad by to zvládli udělat i ve Zlíně. Cenově ten Andec je dražší než Zlín, ale detaily o tom nevím, maj někde ceník, ale uplně se v těch zvukových věcech nevyznám, abych dokázal říct přesnou cenu. Samozřejmě ta kopie je možná udělat celá v Andecu, jen to asi vyjde dráž.

 

Co se týče vyvolání, tak já vyvolával v ČT. Nevím odkud jsi, ve Zlíně vyvolávaj samo také, ale ceny nevím.


  • 0

#14 Martin97

Martin97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 únor 2019 - 20:16:54

Mňa by zaujímalo ako taký magnetický pás narezať s dostatočnou presnosťou a s čím ho prilepiť aby to vydržalo dosť dlho


  • 0

#15 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 únor 2019 - 08:48:56

Agfa dodáva pás na lepenie stopy už priamo narezaný, a predáva sa na to aj priamo špeciálne lepidlo. Ešte donedávna to mal v ponuke aj Wittner. Či ešte neviem, dlhšie som tam nebol, ale viem, že dosť podstatne okresal ponuku, tak neviem. A samozrejme je na to potrebný stroj. Niečo sa predávalo. Ak sa nemýlim, tak McKorb niečo skúšal, ale dosť dlho som ho tu už nezaregistroval, tak neviem.


  • 0

#16 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 6 únor 2019 - 11:07:36

MBCorp (: Lepičku vlastní konstrukce ukazuje tady. Prý použil ředěný chemopren. Protože zvk. stopa u 16mm filmu má cca 2 mm, bude jediná cesta rozpůlit pásek z audiokazety. Možná by šel využít starý kazeťák, někde do mechaniky upnout kousek žiletky a řezat to přímo v kazetě.


  • 0

#17 Martin97

Martin97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 únor 2019 - 19:41:54

A keby sa skúsil naliať na tú Super 8  magnetický lak? Skúšal to pán Milan Fugner.

 


  • 0

#18 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 6 únor 2019 - 19:52:44

A keby sa skúsil naliať na tú Super 8  magnetický lak? Skúšal to pán Milan Fugner.

 

 

 

To je nádhera!!

 

Stejně mě připadá, že v dobách, kdy to tu stálo za hovno, se dělala spousta super samo domo věcí, nouze Dalibora naučila prý housti a nás ostatní donutila vymýšlet krásná udělátka :-P


  • 0

#19 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 6 únor 2019 - 19:57:18

Tehdejší za hovno je jenom odleskem dnešního za hovno.


  • 1

#20 Martin97

Martin97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 únor 2019 - 20:20:11

Našiel som super vecičku. Je to lepička magnetofónovej pásky na Super 8 film. Celé je to pre domácich filmových amatérov. 

 

https://www.ebay.com...cPfm7:rk:2:pf:0

 

A dokonca som našiel aj rovno narezaný pásik

 

https://www.ebay.com...cVaza:rk:1:pf:0


  • 0

#21 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 6 únor 2019 - 20:49:13

Zajímavý udělátor - zde je návod ( http://www.bigbluewa...our-Rexette.pdf )

 

Ale kupte to někdo, jinak to skončí u mě :( fakt...


  • 0

#22 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 únor 2019 - 09:01:13

Honzo, kúp to, ja som jazykový antitalent, potom sa dohodneme.


  • 0

#23 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 únor 2019 - 09:08:53

Ten liací stroj, nemyslím nie len priamo ten na videu, sa veľmi neujal, podstatne kvalitnejšie výsledky sa dosahovali lepenými stopami, ktoré sa lepili tak, že sa najprv odfrézovala tenulinka vrstva filmu, aby sa jej povrch zdrsnil, a aj trošku zrovnal s hrúbkou nanesenej vrstvy, potom sa nalepila stopa z mg pásu, po zaschnutí lepidla sa strhla páska zo stopy (podložka magnetofónovej pásky) a potom sa ešte zvuková stopa tzv. kalendrovala, teda leštila, hlavne pre to, aby bola podľa možnosti čo najrovnejšia, teda aby bola všade rovnako hrubá a dobre na nej sedela mg hlava.


  • 0

#24 Martin97

Martin97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2019 - 14:24:31

sokolvideo

 

to je dosť zložity postup. Neviem si predstaviť ako by som ten maličký priestor filmu mohol vyfrézovať. Asi by bola na to potrebná dosť jemná mechanika. Včera som sa pokúšal rozrezať magnetofónový pásik. Podarilo sa. Síce len na polovicu ale podarilo sa. Vyskúšal som ten nápad ktorý už tu niekto spomínal aby sa umiestnila žiletka priamo do mc kazety. Výsledok môjho pokusu bol celkom uspokojivý ale rozrezať polku pásky na polovicu sa mi už nepodarilo. 


  • 0

#25 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 9 únor 2019 - 16:35:04

>Martin97 Proč to chceš řezat na čtvrtinu? Chceš polepit super8? Možná zkusit tři žiletky naráz, proložené po ~1 mm.


  • 0

#26 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 únor 2019 - 20:16:52

1mm je veľa, stopa má štandardne 0,7 mm, ináč bude zasahovať do obrazu. O stereo stope ani nepíšem, nakoľko som ani nepočul o tom, že by niekto lepil aj tú. Boli to len filmy, ktoré sa dodávali už s nanesenou stopou, jednou aj druhou vo zvukovej kazete Super 8, respektíve filmy s nanesenou stopou v nemej kazete, ako napr. Agfachrome Plus.


  • 0

#27 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 únor 2019 - 23:44:56

myslím, že nějakej týpek v německu kdysi dělal potah i stereo stopy na super 8, což je celkem sranda, když si člověk uvědomí, že profi stereo nebylo ani na 16mm a pokud ano, tak absolutně výjimečně.


  • 0

#28 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 únor 2019 - 23:46:20

Našel jsem to, pokud to někoho z vás bude zajímat: https://djfilm.de.tl/Filmbespurung.htm


  • 0

#29 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 10 únor 2019 - 09:44:45

Měl jsem za to, že magnetickou stopu (i stereo) umí nalepit i v Andecu (http://www.andecfilm...ch englisch.pdf).
  • 0

#30 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 10 únor 2019 - 10:32:45

Koukám že zvuková kazeta Super8 Kodachrome K40 má magnetické stopy po obou stranách. Jako DuoPlay to označené není, takže je to jenom vyrovnávací vrstva, aby se film nekroutil při navíjení na cívku :) Asi by chtělo mít i tohle na paměti. Dole fotečka.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  001.JPG   124,98K   3 Počet stažení

  • 0

#31 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 10 únor 2019 - 12:41:30

Honza, nemáš pravdu v tom, že tá vyrovnávacia stopa je len na vyrovnanie šírky filmu. Stereo premietačky ju využívali normálne na zvuk v stereo prevedení. Aby bol zvuk rovnocenný na oboch stopách, riešilo sa to tak, že elektronicky sa vyrovnával záznam tak, aby bol zaznamenaný primerane k šírke stopy v oboch stopách, čo sa potom pri premietaní spätne vyrovnalo. Nie je to len z kníh, mám aj stereo premietačku Eumig GL926 stereo, a viem to teda posúdiť. Špičkové stroje ako Elmo GS 120, Beaulieu 929?, či špičkové profi Silmy dokázali pri frekvencii 24 obr/sek z týchto dvoch stôp vytiahnuť stereo zvuk až 20 KHz pri výkone až 2x100W. Najvyšší model Silmy, model si nepamätám dokázal premietať až na 10 metrov široký obraz a ozvučiť stredne veľku kinosálu. Ako svetlo používal 400W xenonovú výbojku. Bolo to vyvážene aj váhou tohto stroja - 75 kilogramov


  • 0

#32 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 11 únor 2019 - 00:18:31

sokol: To zní hodně divoce taková promítačka :) Nicméně o stereostopě vím taky, ale stroj na to doma nemám. A hlavně nikdy jsem v ruce neměl ani žádný film, který by byl stereo.


  • 0

#33 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 11 únor 2019 - 06:54:21

Janko já to myslel tak, že ta Kodak kazeta není označená jako Duo Play. Že existovaly stereo Super8 filmy vím, takže je to jak píšeš - pro záznam druhého kanálu použili tu užší stopu na druhé straně filmu. Schválně jsem se kouknul na ten Chinon 80 SMR Pacific co mám doma a zvuková hlava je jenom mono. Neumí stereo záznam.


  • 0

#34 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 11 únor 2019 - 09:55:24

To mi připomnělo, že zrovna minulý týden dávali v telce film Super8 :-) Původně mě zaujal hlavně kvůli svému názvu, nakonec se z toho vyloupnul docela dobrý biják, ve kterém hlavní roli hrál právě film Kodak Super8.


  • 0

#35 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 únor 2019 - 10:43:46

Ako boli označené filmy Kodak neviem, ale Agfa, ako som písal, bola Agfachrome 40 Plus, nemá kazeta, jednu som mal a aj som ju natočil a mám ten film dodnes. U zvukových kaziet to bolo myslím jasné. Zvukové kamery skoro všetky nahrávali len mono, len niekoľko najvyšších modelov vedelo aj stereo. Neviem presne, ale myslím si, že Belieau (kruci, nikdy neviem, ako sa to správne píše) myslím model 6008 robil záznam na stereo, ten mal dokonca aj mini snímač, ktorý dokázal viviesť signál z hľadáčika na monitor, takže trebárs režisér mohol vidieť to, čo kameraman točí.

Rybinin, pokiaľ viem, máš celkom veľkú zbierku Profi kópii Super 8 filmov. Všetky by mali mať stereo zvuk na dvoch stopách. Aspoň tie, ktoré mám ja, ho tak majú. Dokonca mám aj jednu kópiu, ktorá má stereo optickú stopu. Je to Most cez rieku Kwai, Tento film mám v dvoch rovnakých kopiach, teda myslím obrazovo, rozdiel je len v tom, že jedna kópia je farebná, teda bola, farby sú už hodne zdegradované ale pozrateľné, a tá je s optickou stopou, a druhá kópia je čiernobiela  s mg stopou. K týmto filmom mi chýba už len cinemaskopicka predsádka, aby som film mohol pozerať na širokom plátne. Možno aj to sa mi raz podarí zohnať.


  • 0

#36 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 11 únor 2019 - 11:29:44

K tomu stereu, trochu odbočím, ale ne úplně - co občas ze zvědavosti koukám na americký íbej, na staré přednahrané 16mm filmy, velmi často mívají optickou stereo stopu. Tedy dvě plochové stopy vedle sebe. A to nejde o nějaké celovečeráky, těch obecně moc není. Jde i o různé kraťase typu reklam nebo naučných filmů. Něco takového v našem prostoru nevídaného. Prostě Amerika, no (:

 

>sokolvideo Já ten 1 mm stanovil tak nějak z hlavy, máš přesnější údaje. Na netu jsem nikde nenašel přesnou šířku zvk. stopy, ale asi máš pravdu. Takže holt si to musí nařezat užší. Ale nedovedu si představit lepení tak úzké stopy v domácích podmínkách.

No a technicky, kdyby se musela ještě takto úzká stopa rozdělit pro dva stereo kanály, to už by byl problém. Dropouty, nízký odstup s/š. Takže ano, lepší je pro druhý kanál využít vyrovnávací stopu u perforace. I když to je dost namáhané místo, tam stopa více trpí.

A Belieau je tuším Bealieu :D


  • 0

#37 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 11 únor 2019 - 11:56:39

mgf stopa pro super 8 je 0,8mm.


  • 0

#38 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 11 únor 2019 - 12:05:14

Beaulieu.


  • 0

#39 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 11 únor 2019 - 15:12:50

Sokolvideo: Ano, mám doma celou řadu Super 8 filmů, ale nepočítám, že jsou stereo. Podle mě všechny tyhle komerční kopie (90% toho jsou digest kopie na jedné cívce - vybrané scény) budou mono. Pochybuju, že by tam nenapsali, kdyby to bylo stereo. Teď jsem přestěhovanej a nějak mám všechno v krabicích a nemám to jak rychle vyndat, ale dá se to zjistit. Mám promítačku, která umí číst obě stopy, je tam přepínač. Ale neumí je číst najednou. Snadno se tak dá zjistit, zda na té druhé něco je. A i kdyby bylo, stále to může být mono, může tam být totéž. Derann, který před lety zanikl, nějaké filmy na Super 8 ve stereu měl. Ale to byla spíš výjimka. Sám mám v mrazáku (teď tedy v garáži) před lety koupený Ektachrome Sound (tehdy s velmi slušnou expirací koncem 90. let), ale ještě jsem na to nikdy nic nenatočil. Mám zvukové kamery, tuším dvě. Ale všechny jsou totál neodzkoušené, takže nemůžu vůbec říct, zda to bude správně fungovat. Pokud budete mít někdo nějakou radu, sem s ní :) Taky to má "vadu", že vyvolání toho Ektachromu je tuším EM-26 proces a to zase má tu pitomou remjet vrstvu. Takže ač je mám v lednici/mrazáku už tak 6 let, stále jsem se nedokopal. Ale protože teď vůbec žádné kazety se skoro nedaj sehnat, asi to zkusím :)


  • 0

#40 Martin97

Martin97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 únor 2019 - 13:22:51

Ivanovicz

 

Ako inak by som dostal zvuk na Super 8 film? Dať niekoľko žiletiek vedľa seba a tak rezať je nepraktické. Žiletky sú pružné a magnetofónová páska je veľmi krehká. Aj ten pokus ktorý som vyskúšal nebol na 100% uspokojivý. Síce sa mi podarilo rozrezať pásku na polovicu ale jej šírka kolísala. Mám doma pár nepoužívaných Emgetoniek tak skúsim z nich vyrezať potrebný pásik. Možno že sú tieto staré pásky pevnejšie a hrubšie. 

 

Čítal som že v Amerike zvuk na Super 8 mm film zaznamenávali aj pomocou optickej zvukovej stopy. Ale nebolo to až tak rozšírené. 

 

Ani polev filmu magnetickým lakom by nebol zlý ale to už by som sa radšej orátil na pána Milana Fugnera ktorý má s tímto skúsenosti a možno by vedel poradiť z čoho sa skladal taký magnetický lak.


  • 0

#41 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 únor 2019 - 13:57:55

Optický zvuk sa u formátu Super 8 neuplatnil, nakoľko kvalita zvuku je oproti zvuku z mg stopy podstatne horšia . Pri šírke stopy je v jej možnostiach tak 5000HZ u mg stopy až 14000HZ, samozrejme podľa typu premiestačky. Tie jednoduchšie tak do 10000HZ. Ako som písal, mám film Most cez rieku Kwai s optickým aj magnetickým zvukom, teda môžem porovnať, Mám samozrejme aj premietačku, ktorá dokáže čítať optický zvuk, veľa ich nie je, takže som  mal možnosť porovnať. Píšem v minulom čísle, nakoľko mi u nej odišla zvuková časť, bohužiaľ.

Čo sa týka liatej stopy, nemám s ňou skúsenosti, vždy som robil len s lepenou stopou. Liata sa robila len na filmy s polyesterovou podložkou (Fuji, 3M), nakoľko klasicky lepiť sa na tento podklad nedala. To viem len z literatúry. Ale stále sa písalo, že lepená stopa je lepšia.


  • 0

#42 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 13 únor 2019 - 21:46:08

>Martin97 nebyl jsem si jenom jist, proč chceš řezat pásek na 1/4. Formát filmu jsi neuvedl, proto jsem se chtěl ujistit.

Možná by se dal použít trochu barbarský způsob, kdy prostě nenařezaným kazetovým páskem "nějak" polepíš těch 0,7 nebo 0,8 mm okraje filmu. Zbylá šířka mg. pásku bude samozřejmě přečnívat přes film. Film navineš na středovku a dokonale srovnáš jeho závity do jedné roviny. Potom něčím ostrým, např. žiletkou, skalpelem, ze svitku seřízneš přečnívající mg. pásek. Ale jestli ten způsob bude fungovat, neručím. To mě právě teď napadlo, ber to jako inspiraci. Hledáš řešení, tak ti tu dodávám nápady.

 

No ale koneckonců, nemusíš zvuk dostávat "na" super8, můžeš jej taky dostat "vedle" něj, tj. na separátní synchronizovaný nosič. Efekt bude podobný nebo i lepší a odpadne mordovačka s lepením stopy. Ale to asi víš... 

 

Nemám ale žádné informace o současných systémech synchronizovaného zvuku. Tj. zda se pohnul vývoj v oblasti synchronního amatérského ozvučení filmů od známých synchronizátorů s kotoučovým magnetofonem k něčemu modernějšímu. Dnes by se dal jistě s výhodou použít PC, vybavený nějakým softwarem, který by podle impulzů z promítačky jemně korigoval rychlost přehrávání zvuku, přehrávaného z digitálního souboru. Ale jestli něco takového existuje, jsem nezkoumal.


  • 0

#43 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 únor 2019 - 08:09:06

Ivanovisz. Áno, aj tak sa dá. Je tu len jeden problém, presný štart projektoru a magnetofónu. A druhá vec. Nikdy takto nedosiahneš 100% synchronizáciu, ani so synchronizátorom, totižto, dva magnetofóny ani dva premietačky nikdy neidú rovnako.


  • 0

#44 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 14 únor 2019 - 13:23:28

Ale sestava Meopta AM8 + SM8 a k tomu Sonet Duo od Tesly, to myslím mohlo fungovat správně. Eventuelně ještě AM8s, ale to sem snad nikde neviděl.


  • 0

#45 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 únor 2019 - 15:33:08

Ono, aj Meopta vyrábala Duo synchron sa myslím volal, len bol tak nedomyslený a nedokonalý, že sa neujal a veľmi rýchle sa prestal vyrábať. Meos Duo má dokonca koncovku na jeho pripojenie a magnetofón musel by štvorstopý, nemusel byť stereo. Na prvú stopu sa nahrával zvuk a na druhú synchronizačné  značky. Malo to ale jednu chybu, alebo ako to nazvať, projektor dával signál pri každom štvrtom políčku, a to bol dosť dlhý interval na to, aby sa signály rozchádzali, a tak sa stávalo, že projektor zrýchľoval a spomaľoval až do tej chvíle, keď sa úplne zacykloval a vlastne ostal stáť, pričom samozrejme magnetofón išiel ďalej a vo filme sa vypálila dierka.


  • 0

#46 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 únor 2019 - 16:17:11

Ešte k tomu stereo a mono zvuku:

Kamera, ktorá nahráva sereo zvuk:   https://www.filmkorn.org/super8data/

Niečo zo zvukových premietačiek:    https://www.filmkorn.org/super8data/

                                                         https://www.filmkorn...rg/super8data/ 


  • 0

#47 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 únor 2019 - 16:39:11

Kruci, neviem prečo to nehádže priamo na označenu kameru, premietačku, teda 1 je kamera Beaulieu 7008 a premietačky: Eumig S926 GL, Fujicascope SH30, a ešte pridávam Fuemo 9145 a Elmo GS1200 Xenon a Beaulieu 708.


  • 0

#48 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 15 únor 2019 - 09:23:17

Protože ten web je udělaný způsobem, že po kliknutí na konkrétní kameru máš v browseru stále stejné URL jako předtím (tedy https://www.filmkorn.org/super8data/).

Pro zkopírování odkazu na kameru na ni musíš najet v seznamu -> pravé tlačítko myši -> Kopírovat adresu odkazu ("Copy link location"), např. https://www.filmkorn...ieu_7008pro.htm


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních