Přejít na obsah


Fotka

FUJI GS645


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 17 červen 2018 - 18:47:33

Ahoj,

koupil jsem si nedávno Fuji GS645. Nemám ale moc zkušeností s rangefindery a není mi tedy úplně jasné jak funguje korekce paralaxy na tomto foťáku.

Máte konkrétně s tímto přístorjem někdo zkušenost?

Díky.

 


  • 0

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 18 červen 2018 - 09:20:18

V okienku hladacika vidis svetlejsi ramik,ktory ohranicuje to,co sa dostane na negativ. Tento ramik sa pohybuje v zavislosti na zaostrenej vzdialenosti. Cim blizsie bude zaostrene, tym viac sa priblizi ramik k pravemu dolnemu rohu hladacika.
Je to iba pomocka, nikdy nebude ten pohlad "pravy", z technickeho hladiska totiz ide o dvojoku zrkadlovku, repsektive - o dvojoku nezrkadlovku.
O kompenzacii moze hovorit iba marketingove oddelenie, kedze kompenzaciou by sa dany problem - paralaxa - napravil.
Ci je to uzitocne? Ale ano. Ovsem majitelia rangefinderov su si plne vedomi, ze vlastne nikdy cez svoj hladacik neuvidia presny vysledok. Tuto zdanlivu nevyhodu radi vymenia za fakt, ze objektivy rangefingerov nie su zatazovane kompenzaciami v zobrazovani. Cely rad sirokouhlych objektivov sa totiz u zrkadloviek "vytahuje" retrofokalnym optickym clenom mimo tela aparatu z dovodu existencie zrkadla. Naproti tomu taka 35-ka Jupiter 12 je viac vnutri/uvnitr, nez vonku.

:)


  • 0

#3 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 18 červen 2018 - 09:54:01

Ok. Tak jsem si to vysvětloval. Jenom mě mátlo, že podle vzdálenosti se ten pomocný rámeček poměrně výrazně zmenšuje/zvětšuje.


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 18 červen 2018 - 11:47:21

Ak sa zvacsuje/zmensuje (musim si to nabuduce lepsie vsimnut, ine aparaty to nemaju) potom snad iba preto, lebo objektiv zaostreny na 1 meter premietne vacsi obrazok (teda menej zo skutocnosti) ako objektiv zaostreny na nekonecno. Je totiz dalej od priemetne ... malo by to logiku zapasovat to do luxusneho rangefingera :D


  • 0

#5 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 18 červen 2018 - 12:27:35

Rozumím. Jen mi přišlo zvláštní, že se jedná o cca 30 procent rozdílu v záběru.


  • 0

#6 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 18 červen 2018 - 14:33:58

Fuji GS645 přeci nemá korekci paralaxy, ne? Čili že se rámeček vymezující snímaný záběr při ostření nikam nehýbe. Nebo hýbe? 


  • 0

#7 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 375 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 18 červen 2018 - 15:14:51

Ak sa zvacsuje/zmensuje (musim si to nabuduce lepsie vsimnut, ine aparaty to nemaju) potom snad iba preto, lebo objektiv zaostreny na 1 meter premietne vacsi obrazok (teda menej zo skutocnosti) ako objektiv zaostreny na nekonecno. Je totiz dalej od priemetne ... malo by to logiku zapasovat to do luxusneho rangefingera :D

Opravdu je tak významný rozdíl v zobrazené ploše objektivu s pevným ohniskem podle zaostřené vzdálenosti? Chápal bych to o zoomu....


  • 0

#8 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 18 červen 2018 - 16:40:09

Je to urcite znatelne; pokial mas k dizpozicii zrkadlovku, rozdiel v zabere objektivu zaostreneho na ~1m a na nekonecno je bez problemov viditelny. 30% plochy znie celkom realisticky.


  • 0

#9 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 18 červen 2018 - 16:40:34

Ještě jsem nic nevyvolal, takže nemůžu nic říct. Ale v hledáčku je rozdíl při rozdílném zaostření minimálně 1/4 obrazu.

A pardon jde o GA645.


  • 0

#10 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 18 červen 2018 - 22:27:55

Tak to zřejmě ona korekce paralaxy funguje správně.


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 19 červen 2018 - 20:03:34

Ako na potvoru, pri blizsie zaostrenych predmetoch je nielen obrazok vacsi, ale este aj tmavsi.
Pozor na to, ked ostrim na blizko, otvorim tak o pol clony oproti extrenemu expozimetru.
U VF existuje presny prepocet. Meria sa vytah pri zaostreni na nekonecno a pri zaostreni na dany predmet.
Svetla ubyva so stvorcom vzdialenosti. Ak musim vytiahnut objektiv na dvojnasobok vzdialenosti, pri ktorej objektiv zaostreny na nekonecno, potom na priemetnu dopadne iba stvrtinove svetlo. To su - pri mojej skromnom narcisme - dve clonky. Makro sa casto foti na 400-ky filmy :D


  • 1

#12 denny

denny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 leden 2021 - 23:48:21

Ahoj, dneska mi přestal fungovat expozimetr na mojí milované GS645. Dal jsem nové baterky a LEDky se stejně ne a ne rozsvítit. Sehnal jsem servisní manuál ale trochu se bojim do toho lézt. Umí to tady někdo opravit?


  • 0

#13 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 10 leden 2021 - 23:56:38

Jaroslav Kocián

 

http://photohelp.cz


  • 0

#14 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 11 leden 2021 - 12:42:59

Ten problém jsem dokázal odstranit sám, stačí překonat zbytečnou nesmělost a odmontovat horní kryt. Pak už je vidět, co to chce. Jde o obnoveni přítlaku na kontaktech. Aspoň tak to bylo u mě. Přesně už si to nepamatuju, ale když jsem to zvládl já, tak každej. Jen je nepříjemně krátký ten kablík spojující hot shoe na horním krytu s tělem, je lepší ho rovnou odpájet, protože s ním to není pěkná práce. Já už ho pak zpátky nepřipájel, používám jiné blesky.


  • 0

#15 denny

denny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 leden 2021 - 18:35:55

Díky! Sebral jsem odvahu a objevil úplně zoxidovanej drát vedoucí zespoda od baterky do spínače nahoře. Po provizornim obejití expozimetr funguje, teď jen sehnat co nejtenčí drát a vymyslet, kudy ho vést nahoru....


  • 0

#16 denny

denny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 17 leden 2021 - 23:54:53

Sehnal jsem tenký drátek, vyvedl ho nahoru drážkou pod bočním plastovým krytem a všechno funguje jak má. Jen přidělat zpátky dráty od sáněk mi trvalo snad hodinu...


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních