Přejít na obsah


Fotka

úprava aparátu Linhof – existuje na to firma?

Linhof Technika úprava předělávka raise

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 25 červenec 2018 - 14:26:08

Mám starou Linhof Techniku (asi 1) na 6x9 (opravte mě, pokud s tím mám teda jít do středoformátového fora). Už dávno je předělaná na záda (matnice a kazety) Mamiye Press / Universal a nemá žádné pohyby vzadu.

 

Pořídil jsem si k ní teď hodně široký objektiv, na který samozřejmě není původně zamýšlená: Super Angulon 47/5,6 MC (ne XL, ten by tam fakt nevešel). Jednak bych potřeboval lehounce rozšířit otvor v přední standartě, aby tam zadní člen objektivu prošel. Chybí 0,5mm, netušil jsem, že MC verze je větší než ne-MC. Ale to je drobnost, kterou si případně udělám sám.

 

Od někoho mnohem zručnějšího bych potřeboval větší úpravu: upravit tělo podobně jako to má Technika 3000, aby se dala vyklopit horní stěna (tedy ji odříznout a přidělat na pant a nějakou závlačku) a dala se standarta vysunout nahoru (raise) i v případě, že objektiv má tak malou ohniskovou vzdálenost, že je standarta při zaostření stále uvnitř těla. 

 

V úplně ideálním případě bych uvítal i mechanismus pro ostření v této poloze uvnitř těla (vnitřní kolejničky posuvné nějakým šroubem? To ale zase není nutné, dá se to zaostřit ručně. Opravdový problém je, že nemůžu zkorigovat perspektivu tím pohzbem nahoru, hlavně pro architekturu, na kterou je ten objektiv jinak prima.


  • 0

#2 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 červenec 2018 - 19:08:34

pouhé uříznutí a přidání pantu nebude to pravý ořechové. pominu-li značnou díru kvuli řezu (to by se jinak muselo řezat asi jedině laserem či vodním paprskem), je třeba také zajistit, aby stříška držela v původní poloze, tudíž je zapotřebí i nějaký zámek a pravděpodobně by se hodila i nějaká forma zámku v otevřené poloze (byť to by se již dalo asi nahradit dostatečně tuhým pantem)

obávám se, že ostření s 47mm objektivem bez jakékoli formy mechanického převodového posuvu bude značně nepohodlné, nepřesné a nervy drásající


  • 0

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 25 červenec 2018 - 20:36:45

Jeee. To je smutne. Keby som bol Linhofka, velmi by som nariekal.
Kazdy moderny VF objektiv sa da rozskrutkovat na dve casti, predna sa prestrci cez otvor standarty, z vnutornej strany upevni maticou a nasledne sa priskrutkuje zadna cast objektivu.


  • 0

#4 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 červenec 2018 - 09:42:22

Mno, je to sice vrchol barbarství ale pokud si nehodláš raději pořídit min. Techniku III, tak to bude chtít řezat. Neumím si představit půlit objektiv při každé výměně. Rozšíření otvoru bude vhodnější. Stejně proříznutí horní strany těla - v tom velký problém nevidím. Nevíme sice jakou máš - čtvercová, nebo ještě ta první obdélníková? U novější "dvojky" bylo nahoře uchycení hledáčku a libela, které by muselo jít pryč a pak řezat. Zadní průřez hodit do pantů (nejlépe montovanými zespodu) a boky opatřit západkami. Vrch bych přelepil kůží nebo koženkou či nějakým jiným flexibilním syntetickým materiálem s průřezy pro západky. Bude to divočina ale mělo by to fungovat. Někde jsem viděl první model STV s celým vrchem takhle přizpůsobeným - mám na mysli říznutý originální horní díl s panty a západkami. Vypadalo to dost funkčně. Daleko horší bude vymyslet přesné a funkční ostření :/. Nedávno někdo prodával SA i s originálním helicoidem za pakatel, ale to byla naprostá výjimka, jinak to vleze dost do peněz.

Otázkou je, kolik to celé bude stát... zda by nebylo vhodnější mít nějakého Horsemana či T-III, které se dají dnes koupit (občas) dost levně. Toby by to však narostlo o další náklady kvůli kazetám a spol. :/


  • 0

#5 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 26 červenec 2018 - 11:10:01

Vážený kolego, past. Valentin Linhof se v hrobě obrátil..I stará LINHOF Technika 6x9 byl promyšlený přístroj, jehož si vážili NEPOČETNÍ majitelé již za vlády Komanče. 

Na hraní si zhotovte VF přístroj z dědičné stevebnice Merkur a můžete hýbat ozubeným posuvem. Pokud jste zakoupil nevhodný typ objektivu, který bez úpravy nelze do přední standarty uchytit, to by bylo ještě to nejmenší. Ale zabudovávat mezi tělo a objektiv ostřící šnek považuji v této kombinaci za poněkud zvláštní a neobvyklé .

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik 


  • 0

#6 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 26 červenec 2018 - 13:50:18

Chápu pietní postoj, ale tenhle vlak ujel dávno v 70. nebo 80. letech. Jak píšu v úvodu, již tehdy byla přístroji bez ceremonie předělána zadní část na Mamiyu Press. Nicméně odhodlaný k té operaci taky úplně nejsem. Jen mě nenapadá jiné dostupné řešení, jak s takovým širokáčem fotit s použitím pohybů standarty. A pžejít na kardan kvůli tomu zase opravdu nechci.

 

Ostření objektivu 47mm není v běžných situacích zrovna obtížné, vzhledem k jeho hloubce ostrosti na tomto formátu. Jen to zrovna vychází tak, že když je zaostřený na nekonečno, už sotva sedí přední mechanismus se standartou ve vnitřních kolejničkách a ještě není ve vnějších. Ale jde to. Přední stěnu jde na tomto aparátu vyháknout zcela (někdy je starý aparát dobrý), čili se dá fotit i 6x9 na výšku. Čili to ostření by bylo fajn, ale vlastně mě pálí nejméně.

 

KIM: přesně jak píšete, tak o tom uvažuji. Vč. západek, které by byly zevnitř a odtud se i uvolňovaly. Je tam na ně místo, podle mě.

 

Mám tělo, které je čtvercové a má nahoře sáňky na hledáček a dírku se závitem, která zbyla po vodováze. Tělo je celé polepené rudou kůží (nepůvodní, ale pěkně provedené). Sáňky jsou v zadní polovině horní stěny, pro použití SA 47mm by mělo stačit udělat "padací most" jen z přední poloviny té horní stěny. To by v ideálním případě, kdyby zároveň došlo k adaptaci sáněk na kombinaci se stativovým závitem, jako to má ta Technika 3000, umožnilo i otočit kameru na stativu a naklonit přední standartu opačným směrem. (na tomto aparátu je jen náklon kolem dolní osy a to jen směrem vzad. Pro náklon vpřed se používá "drop bed", což zde ale nejde uplatnit).

 

PS: Ten SA s helicoidem, který zmiňujete, je možná právě tento můj :-) Moc se mi ho prodat nechce, velmi se mi líbí ten úhel pohledu, rád bych zkusil fotit architekturu, a objektiv fotí krásně a má skvělou moderní závěrku. Ale helicoid je širší než přední standarta této Linhofky, objektiv dovnitř dostávám půlením, kdy se o něj docela bojím, a nemůžu s ním fotit ani architekturu (raise), ani jej naklonit vpřed. Takže pokud neseženu někoho, kdo by mi to pomohl vyřešit, tak asi zamáčknu slzu a prodám ho. 


  • 0

#7 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 26 červenec 2018 - 13:55:47

Mno, je to sice vrchol barbarství ale pokud si nehodláš raději pořídit min. Techniku III, 

 

Tohle mě zajímá. Technika III to řeší a tento objektiv by se do ní dal dostat, šel ostřit i posunovat nahoru a stranou a dveře jdou sklopit tak, že by nepřekážely ani u 6x9 na výšku?

 

Já tyto aparáty moc neznám, ale z internetovéhu průzkumu jsem nabyl dojmu, že to řeší jedině ta Technika 3000, která je ale pro mě zcela mimo. Nebo nějaký kardan. Kdyby to řešila Technika III, tak bych to samozřejmě zvážil. 


  • 0

#8 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 červenec 2018 - 19:27:18

... bohužel neřeší, při překotném čtení jsem přehlédl f 5,6... Řeší sice mnohé o když s obtížemi, či potřebou dodržení jistých postupů. Pro SA 5,6 vhodná není. To by musela být 9x12 a opět s dalšími úpravami.
Ovšem jestliže je k dispozici helicoid, uvažoval bych o kutilské výrobě handky s posuvem frontální části.
  • 0

#9 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 26 červenec 2018 - 20:51:07

Ano, to by taky mohlo být řešení. Nechat Linhofku jak je, s nejširším objektivem SA 65/8, který tam má i skvělý rozsah posuvů. A na ten SA 47/5,6 separátní kutilský aparát s posuvy, který by bral mé stávající matnice a kazety systému Mamiya Press. Možná by na tento velmi široký objektiv opravdu nemusel být náklon a stačil by posuv. 

 

Jenže i na toto potřebuju pořád sehnat toho správného kutila nebo firmu, já to rozhodně nejsem :-) 


  • 0

#10 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 červenec 2018 - 21:47:21

... nabrat inspiraci na netu. Nakreslit a naměřit to. Obědnat kus hliníku, zajít do garáže kde umí obrábět kovy, nakoupit pár šroubků, zajít na elox, doladit mouchy a detaily. Nebo adekvátní kroky se dřevem.
Před dávnými lety, když ještě net moc nefrčel se mi to povedlo couráním po Zlatejch stránkách a městě a vyptáváním.
Dnes by to nemělo být složitější, spíš dražší...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních